Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

eleana7681

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλησπέρα στην παρέα.ειμαστε ζευγάρι λίγο πάνω από 40.
Λέμε να πάμε τη Δευτέρα 26 Ιουνίου στη Λευκάδα για κάνα δεκαήμερο.να υποθέσω ότι και να μην κάνουμε κράτηση δωματίου, σίγουρα θα βρούμε κάτι καλό όταν πάμε εκεί.δεν είναι και Αύγουστος δα. Σωστά;
Ο λόγος είναι ότι ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει που θα μείνουμε, χώρα ή Βασιλική ή ίσως κάτι άλλο (θέλω να διαβασω όλο το thread ή τουλάχιστον τα πρόσφατα μηνύματα) και επίσης θέλουμε να αποφύγουμε δυσάρεστες
εκπλήξεις με δωμάτια που αλλιώς δείχνουν στις φωτογραφίες και αλλιώς είναι στην πραγματικότητα.
Επίσης ίσως χωρίσουμε την διαμονή μας και μείνουμε λίγες μέρες στη χώρα και λίγες μέρες στη Βασιλική, αλλά θέλω να μελετήσω λίγο ακόμα τη γεωγραφία του νησιού, τις αποστάσεις, από παραλίες και αξιοθέατα κτλ, οπότε πρέπει να μελετήσω το thread.
Μια ερώτηση.
Υπάρχει το αντίστοιχο Κιόνι/Φισκάρδο στη Λευκάδα;
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα στην παρέα.ειμαστε ζευγάρι λίγο πάνω από 40.
Λέμε να πάμε τη Δευτέρα 26 Ιουνίου στη Λευκάδα για κάνα δεκαήμερο.να υποθέσω ότι και να μην κάνουμε κράτηση δωματίου, σίγουρα θα βρούμε κάτι καλό όταν πάμε εκεί.δεν είναι και Αύγουστος δα. Σωστά;
Ο λόγος είναι ότι ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει που θα μείνουμε, χώρα ή Βασιλική ή ίσως κάτι άλλο (θέλω να διαβασω όλο το thread ή τουλάχιστον τα πρόσφατα μηνύματα) και επίσης θέλουμε να αποφύγουμε δυσάρεστες
εκπλήξεις με δωμάτια που αλλιώς δείχνουν στις φωτογραφίες και αλλιώς είναι στην πραγματικότητα.
Επίσης ίσως χωρίσουμε την διαμονή μας και μείνουμε λίγες μέρες στη χώρα και λίγες μέρες στη Βασιλική, αλλά θέλω να μελετήσω λίγο ακόμα τη γεωγραφία του νησιού, τις αποστάσεις, από παραλίες και αξιοθέατα κτλ, οπότε πρέπει να μελετήσω το thread.
Μια ερώτηση.
Υπάρχει το αντίστοιχο Κιόνι/Φισκάρδο στη Λευκάδα;
Πιστεύω ότι θα βρείτε δωμάτιο αλλά ίσως όχι για τόσες μέρες συνεχόμενα. Στη Βασιλική γιατί θέλετε να μείνετε; Λόγω αποστάσεων ή υπάρχει και κάποιος άλλος λόγος;

Υπάρχει το αντίστοιχο Κιόνι/Φισκάρδο στη Λευκάδα;
Αυτή την ερώτηση δεν την κατάλαβα.Εννοείς αν έχει λιμανάκι η Λευκάδα;
 

eleana7681

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Πιστεύω ότι θα βρείτε δωμάτιο αλλά ίσως όχι για τόσες μέρες συνεχόμενα. Στη Βασιλική γιατί θέλετε να μείνετε; Λόγω αποστάσεων ή υπάρχει και κάποιος άλλος λόγος;


Αυτή την ερώτηση δεν την κατάλαβα.Εννοείς αν έχει λιμανάκι η Λευκάδα;
Βασιλική μας το πρότεινε κάποιος με καταγωγή από Λευκάδα. Λέει ότι η χώρα μοιάζει με το Αργοστόλι και είναι σαν πόλη και προφανώς δεν του αρέσουν αυτά.
Σίγουρα το μοίρασμα των αποστάσεων είναι και αυτό ένας λόγος. Ειδικά με αυτά που διαβάζω για το οδικό δίκτυο της δυτικής πλευράς του νησιού.δε θέλουμε να οδηγάμε νύχτα και μάλιστα για πολύ ώρα για να γυρίσουμε στο δωμάτιο μας.
Σίγουρα θα μείνουμε στη χώρα κάποιες μέρες.το θέμα είναι αν θα μείνουμε όλες τις μέρες ή αν θα μείνουμε και αλλού,για αυτό και εξετάζουμε την Βασιλική.
Εσένα δεν σου αρέσει η Βασιλική ε;


Σχετικά με την ερώτηση για το αντίστοιχο Κιόνι Φισκάρδο Κασσιόπη κτλ, εννοούσα αν έχει η Λευκάδα κάποιο αντίστοιχο μέρος με σκαφατους τυπους, πολλά μαγαζιά με τσιμπημενες τιμές, αλλά και γραφικότητα κτλ.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Βασιλική μας το πρότεινε κάποιος με καταγωγή από Λευκάδα. Λέει ότι η χώρα μοιάζει με το Αργοστόλι και είναι σαν πόλη και προφανώς δεν του αρέσουν αυτά.
Εμένα η πόλη μου αρέσει έχει πολλές επιλογές για φαγητό ποτό και βόλτα παραλιακά.
Εσένα δεν σου αρέσει η Βασιλική ε;
Θεωρώ ότι είναι κάπως αδιάφορη. Ένα πέρασμα και ένας καφές αρκεί για εκεί.

Καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να χωρίσεις το νησί σε βόρειο και νότιο και θα σου πρότεινα αν θες να το κάνεις να μείνεις όντως στη χώρα και να συνδυάσεις Κάθισμα, Πευκούλια, Μύλο ,Εξάνθεια , Καρυά.
Για το νότιο μέρος έχεις πάρα πολλές επιλογές ξεκινώντας από το Νυδρί μέχρι και τη Βασιλική. Εκείνες τις μέρες μπορείς να δεις το Πόρτο Κατσίκι, Γιαλό, Αγιοφύλλι , Εγκρεμνούς, Δεσίμι, Φάρο Λευκάτα , Νυδρί.

Ίσως τους έχω παρα συνηθίσει αλλά οι δρόμοι δεν μου φαίνονται τόσο χάλια και το σίγουρο είναι ότι η μέρα είναι μεγάλη τώρα και μπορεί να μην βρεθείτε να οδηγήσετε βράδυ στην επιστροφή από παραλία και επίσης περισσότερο από μια ώρα δεν νομίζω ότι είναι κάποια απόσταση στη Λευκάδα. Και από το βορρά (πόλη) στο νότο (Βασιλική) να θες να πας άντε να κάνεις μια ώρα τώρα που έχει μια κάποια κίνηση.

Σχετικά με την ερώτηση για το αντίστοιχο Κιόνι Φισκάρδο Κασσιόπη κτλ, εννοούσα αν έχει η Λευκάδα κάποιο αντίστοιχο μέρος με σκαφατους τυπους, πολλά μαγαζιά με τσιμπημενες τιμές, αλλά και γραφικότητα κτλ.
Μοιάζουν πολύ τα Σύβοτα μ αυτό που λες, αν και όχι ακριβώς. Αν τα επισκεφτείς να πας στο Λιοτρίβι για καφέ/ποτό. Πανέμορφο!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Η βασιλικη ειναι πολύ μακρυα απο την Χώρα , φιλικό μου ζευγάρι που εμενε εκει λόγω δωρεαν ξενοδοχείου ειπε ότι κάθε μερα για να ερθει βόλτα στην χώρα ή στα υψωματα ραχη κτλ έκανε ταξίδι ολόκληρο , ο δε δρόμος ως εκεί χάλια, εξαρταται βεβαια τι θελεις να κανεις... εγω τα τελευταια χρονια πάω Απολπαινα
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Βασιλική δεν υπάρχει λόγος να μείνεις. Για μένα ιδανική ειναι η πόλη, κ αν βρεις στην παλιά πόλη ακόμα καλύτερα. Έχει ένα όμορφο κεντρικό πεζόδρομο με αρκετά παλιά κτίρια κ εκκλησίες κ παρα πολλές όμορφες γωνιές στα στενά. Θα σέ ξετρελανει αν την περπατήσεις χαλαρά κ τήν ανακαλύψεις μέρα μέρα...

Το πρωί μπάνιο σέ διαφορετική παραλία (Αη Γιάννης που είναι 5 λεπτά από την πόλη είναι συνήθως λάδι μέχρι τις 12:30 , αλλά μετά βάζει αέρα), άγιος Νικήτας (ακόμα κ μέσα στο χωριό αυτή την εποχή βρίσκεις να κάνεις μπάνιο) κ βέβαια όλες τίς διάσημες του νησιού (κάθισμα, Καλαμίτσι, Πόρτο κατσίκι κτλ). Τις μέρες που έχει πολύ αερα μπορείς να κολυμπήσεις στην Νικιάνα, από τή μέσα πλευρά, στα 15 λεπτά από την πόλη. Αξιοπρεπέστατη θάλασσα στην παραλία Βαλτί.
Μετά επιστρέφεις κ το βραδάκι χαλαρή βολτιτσα στην πόλη χωρίς να παρκάρεις ξεπαρκαρεις κτλ. Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα 2 σερί χρονιές κ πέρασα όμορφα κ ξεκούραστα, χωρίς να είμαι όλη μέρα στο αυτοκίνητο...

Έξτρα τιπ. Αν θες να απογειώσεις την εμπειρία σού, θα νοικιάσετε ποδήλατα έστω για 2-3 μέρες. Βοηθάει κ μέσα στην πόλη , γιατί δεν είναι τόσο μικρή όσο φαίνεται, αλλά κ για να κάνεις τό γύρο τής "γυρας". Τό γύρο τής λιμνοθάλασσας δηλαδή, με την θάλασσα κ τά kite surf για φόντο...

Μαγαζιά να βρεις ποδήλατο έχει κοντά στην γέφυρα, στην είσοδο της πόλης...


Υγ. Σάν επιλογή για πολυυυυυ χαλαρές διακοπές χωρίς αμάξι θα πρότεινα αυτή την εποχή κ τον Άγιο Νικήτα. Είναι το πιο γραφικό χωριό τής Λευκάδας με διάφορα, με θάλασσα απάνεμη κ όλα τά μαγαζάκια σέ απόσταση αναπνοής. Ήσυχη κατάσταση βέβαια, οικογενειακή τό χωριό... Μπάνιο εκεί, βόλτα όμορφη εκεί, άντε κ ένα βράδυ στην πόλη. Ξεκούραση... Στον κεντρικό τού χωριού θα βρεις κ ένα 2 χαλαρά μπαράκια για ποτό κ μπύρα..
 
Last edited:

eleana7681

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους σας και ειδικά τη Μαρινετα για τα έξτρα τιπ που έδωσε στις ερωτήσεις του σύντροφου μου μέσω pm.

Αύριο πάμε Λευκάδα.
Λέμε για 3 ή 4 μέρες στη χώρα, άλλες τόσες στο Νυδρί,από κει 1 μονοήμερη εκδρομή στο Μεγανήσι, ίσως και με διανυκτέρευση, και σκεφτόμαστε και έναν πιθανώς 3ο προορισμό στο νότιο τμήμα του νησιου. Σύβοτα ή Βασιλική ή αν υπάρχει κάτι άλλο που μου έχει διαφύγει( σε αυτή την περίπτωση μείνουμε από 3 μέρες σε χώρα και Νυδρί ώστε να προλάβουμε να τα κάνουμε όλα αυτά σε δέκα μέρες).
Επίσης από Βασιλική σκεφτόμαστε την τελευταία μέρα να πάμε μονοήμερη εκδρομή στην Ιθάκη να δούμε το Κιόνι κτλ (τη νότια Ιθάκη την είδαμε σε μονοήμερη εκδρομή προπερσι μέσω Κεφαλονιάς) και σκεφτόμαστε μήπως φύγουμε κατευθείαν από Ιθάκη για Αθήνα,αν τα δρομολόγια βολεύουν.
Όλα αυτά είναι ακόμα ρευστά.το μόνο σίγουρο είναι η χώρα και το Νυδρί.
Gt13 καλή η ιδέα με τα ποδήλατα αλλά επειδή μας αρέσει πάρα πολύ το περπάτημα, μάλλον θα την περπατήσουμε τη χώρα.ειμαστε από αυτούς που περπατάνε 1 ώρα άνετα σε βόλτες.μας αρέσει πολύ η περατζαδα κτλ. Οπότε το ότι η χώρα είναι μεγάλη όπως λες, είναι θετικό για μας, γιατί δε θα βαρεθούμε,ούτε θα τα δούμε όλα σε 1 βράδυ
 

eleana7681

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Είμαστε Λευκάδα από χθες.
Ευχαριστούμε και πάλι για τις συμβουλές παιδιά.
Μια ερώτηση.το Καλαμίτσι ως παραλία έχει άλλο όνομα; Το maps μας βγάζει ένα σημείο το οποίο δεν είναι παραλιακά, αλλά στο εσωτερικό του νησιού.
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Αβαλι είναι η μία παραλία. Κ καβαλικευτα η άλλη. Το αβαλι έχει μία πολύ ωραία καντίνα από πάνω με φοβερή θέα. Λογικά υπάρχει ακόμα. Καλά να περάσετε!

Υγ. Αν κάποια μέρα σάς έρθει να πάρετε βουνίσιο αέρα θα πρότεινα επίσκεψη στην Εγκλουβή. Ωραία πλατειτσα, περιποιημένα μαγαζάκια, υψόμετρο 700-750 μέτρα κ δροσιά!
 

eleana7681

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
gt13 έγραψες πιο πάνω για την παραλία βαλτι.
Δε τη βρίσκουμε...
Μήπως έχει άλλο όνομα;

Γενικά οι πληροφορίες σου είναι φοβερά πολύτιμες.
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Μπορώ να βγω (ελάχιστα χιλιομετρικά) οff topic και να ζητήσω πληροφορίες για ταβερνάκια και παραλίες στο Μεγανήσι;
Επίσης, η "παντόφλα" γεμίζει 100% καλοκαίρι και θα πρέπει να είμαι από νωρίς στο Νυδρί;
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Ωχχχχχ χίλια συγγνώμη. Εκ παραδρομής έγραψα Βαλτί αντί για Λιμνί!

Χαίρομαι που βοηθάω. Το λατρεύω το νησί κ έχω μείνει κ μόνιμα πρόσφατα για κάποιο διάστημα...

Μερικά τιπς ακόμη αφού βοηθάω...

-Στον άγιο νικητα φάτε στην ταβέρνα πορτονι. Τα μεγαιρευτα τούς είναι ΤΕΛΕΙΑ. Με βιτρίνα κ διαλέγεις. Ίδιος ιδιοκτήτης, (ντόπιος από το Καλαμίτσι είναι ο Θανάσης) κ ίδιες κυρίες στην κουζίνα εδώ κ 25 χρόνια

-Στην παλιά πόλη ψάξτε τή φιλαρμονική. Τά γύρω στενάκια είναι όμορφα κ γραφικά για περπάτημα. Εκεί κοντά είναι κ ενα κουβανέζικο μαγαζάκι τό Havana που έχει συχνά live μουσική. Ιδιαιτερο κ όμορφο

-Δεν το έγραψα πριν γιατί θεώρησα δεδομένο ότι θα το ξέρατε, αλλά καλού κακού το γράφω τώρα. Από Άγιο Νικήτα ξεκινά όμορφο μονοπάτι μέσα από το χωριό προς την παραλία μύλος. Πρόσβαση μόνο από θάλασσα η μονοπάτι. 25 λεπτά περπάτημα, σχετικά ανηφόρα κατηφόρα, αλλά όχι ιδιαίτερης δυσκολίας κ με ίσκιο στην μισή διαδρομή. Προτείνω να πάτε με τά πόδια κ να γυρίσετε με το καραβάκι. Για να γλιτώσετε τή μία διαδρομή κ να δείτε κ το μονοπάτι. Μήν κάνετε το αντίθετο, γιατί το μεσημέρι ο ήλιος χτυπάει πολύ κ έχει ανηφόρα χωρίς ίσκιο η αρχή τής επιστροφής...

-στο κέντρο περίπου τής παλιάς πόλης ψαξτε το κηποθέατρο άγγελος Σικελιανός. Σχεδόν κάθε βράδυ έχει κάποια ταινία -παρασταση κτλ κ είναι σέ πολύ όμορφο σημείο. Ακριβώς δίπλα βρίσκεται κ το μουσείο για τόν άγγελο Σικελιανό. Πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη, σέ παλιό αρχοντικό που ήταν το σπίτι τού στην Λευκάδα
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.463
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom