Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μπορώ να βγω (ελάχιστα χιλιομετρικά) οff topic και να ζητήσω πληροφορίες για ταβερνάκια και παραλίες στο Μεγανήσι;
Επίσης, η "παντόφλα" γεμίζει 100% καλοκαίρι και θα πρέπει να είμαι από νωρίς στο Νυδρί;
Ας πω και γι αυτό , να μην λέει δηλαδή και ο πατέρας μου ότι κρύβω την μισή μου καταγωγή 😂
Ταβερνάκια δεν έχω να προτείνω κανένα στα σίγουρα. Συνήθως πηγαίνω για ούζα
εδώ φυσικά με τα ανάλογα συνοδευτικά, η κυρία Δήμητρα μαγειρεύει φανταστικά ! Μ αρέσει επίσης πάρα πολύ αν και στο διπλανό χωριό αυτό , επίσης έχω φάει φανταστικά ακόμη και τον χειμώνα. Αυτά για τις ταβέρνες δεν ξέρω άλλα.
Από παραλίες τώρα , η αγαπημένη μου των παιδικών μου χρόνων για βουτιές από τα βράχια και υπέροχα πράσινα νερά είναι η κορακοφωλιά, παίζει να μην υπάρχει στο ιντερνετ αλλά ειναι πίσω από το διάσημο Φανάρι που αν πας και ρωτήσεις καποιον ντόπιο θα σου δείξει πως να πας στην πρώτη. Μετά μ αρεσει πάρα πολύ ο Αη Γιάννης , το Λιμονάρι , η Λίμνη Μπαρμπαρέζου και το Πασουμάκι ( οταν δεν εχει ανακατωσούρα η θάλασσα) ! Αυτά και καλά να περάσεις που το θεωρώ σίγουρο ♥
(Φώτο από το καφενείο του χωριού μου την 25η Μαρτίου )
5D41F851-B25E-452B-9085-86062FF533EE.jpeg

Για την παντόφλα δεν ξέρω αν γεμίζει 100% αλλά έχει 5-6 δρομολόγια μέσα στη μέρα τα οποία είναι έγκυρα και μπορείς να διαλέξεις κάποιο ενδιάμεσο, ώστε αν δεν χωρέσεις πας με το επόμενο.
HOMEPAGE
Τσέκαρε τον μήνα που σε ενδιαφέρει !
 

eleana7681

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Στο Μεγανήσι θα πάμε και εμείς κι ίσως κάνουμε και 1 διανυκτέρευση. Οπότε πολύ βοηθητικες οι πληροφορίες αγαπητή @Marinetta .
Η χώρα είναι το Βαθύ;
Gt13 δίνεις ρέστα. Ευχαριστούμε και πάλι.
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Ας πω και γι αυτό , να μην λέει δηλαδή και ο πατέρας μου ότι κρύβω την μισή μου καταγωγή 😂
Ταβερνάκια δεν έχω να προτείνω κανένα στα σίγουρα. Συνήθως πηγαίνω για ούζα
εδώ φυσικά με τα ανάλογα συνοδευτικά, η κυρία Δήμητρα μαγειρεύει φανταστικά ! Μ αρέσει επίσης πάρα πολύ αν και στο διπλανό χωριό αυτό , επίσης έχω φάει φανταστικά ακόμη και τον χειμώνα. Αυτά για τις ταβέρνες δεν ξέρω άλλα.
Από παραλίες τώρα , η αγαπημένη μου των παιδικών μου χρόνων για βουτιές από τα βράχια και υπέροχα πράσινα νερά είναι η κορακοφωλιά, παίζει να μην υπάρχει στο ιντερνετ αλλά ειναι πίσω από το διάσημο Φανάρι που αν πας και ρωτήσεις καποιον ντόπιο θα σου δείξει πως να πας στην πρώτη. Μετά μ αρεσει πάρα πολύ ο Αη Γιάννης , το Λιμονάρι , η Λίμνη Μπαρμπαρέζου και το Πασουμάκι ( οταν δεν εχει ανακατωσούρα η θάλασσα) ! Αυτά και καλά να περάσεις που το θεωρώ σίγουρο ♥
(Φώτο από το καφενείο του χωριού μου την 25η Μαρτίου )
View attachment 433445
Για την παντόφλα δεν ξέρω αν γεμίζει 100% αλλά έχει 5-6 δρομολόγια μέσα στη μέρα τα οποία είναι έγκυρα και μπορείς να διαλέξεις κάποιο ενδιάμεσο, ώστε αν δεν χωρέσεις πας με το επόμενο.
HOMEPAGE
Τσέκαρε τον μήνα που σε ενδιαφέρει !
Σ' ευχαριστώ πολύ. Έχω ενημερωθεί για τα δρομολόγια αλλά δεν έχω εικόνα για το πως είναι η κατάσταση στην "high season". Εδώ είναι το δικό μου χωριό, στο Ξηρομέρο Αιτωλοακαρνανίας και στο βάθος φαίνονται ο Κάλαμος και η "στενή" λωρίδα του Μεγανησίου!

FB_IMG_1687966386899.jpg
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σ' ευχαριστώ πολύ. Έχω ενημερωθεί για τα δρομολόγια αλλά δεν έχω εικόνα για το πως είναι η κατάσταση στην "high season". Εδώ είναι το δικό μου χωριό, στο Ξηρομέρο Αιτωλοακαρνανίας και στο βάθος φαίνονται ο Κάλαμος και η "στενή" λωρίδα του Μεγανησίου!

View attachment 433473
Είναι κοντά στην Καλεντίνη αυτό το χωριό; Ή τα έχω μπερδέψει; Πολύ όμορφο πάντως 😊
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Είναι κοντά στην Καλεντίνη αυτό το χωριό; Ή τα έχω μπερδέψει; Πολύ όμορφο πάντως 😊
Όταν το επώνυμο μιλάει....χαχαχαχ
Όχι, είναι το Αρχοντοχώρι Αιτωλοακαρνανίας αλλά σωστά τα ξέρεις. Τέλος οφ τοπικ!!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628

Sophie12

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε με το αγόρι μου να πάμε πηγές Αχέροντα για 1μερα και μετά για 4-5 μέρες λευκαδα.
Σκεφτόμαστε να πάμε με το αυτοκίνητο απ Κόρινθο. Είμαι νέα οδηγός κ δεν έχω βγει καθόλου σε κάποια εθνική οδό, εγώ σκέφτομαι ότι θα είναι πιο εύκολο απ ότι μέσα σε πόλη και απλά θα χρειαστεί ίσως να κανουμε 1 διάλειμμα παραπάνω.
Εσείς τι πιστεύετε; Είναι εύκολη η διαδρομή;
Μας προτείνετε καποιο νησι; Η αλήθεια είναι πως θέλω να πάρω το αυτοκίνητο γιατί δεν την παλεύω πάλι με το λεωφορειο σε νησι
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε με το αγόρι μου να πάμε πηγές Αχέροντα για 1μερα και μετά για 4-5 μέρες λευκαδα.
Σκεφτόμαστε να πάμε με το αυτοκίνητο απ Κόρινθο. Είμαι νέα οδηγός κ δεν έχω βγει καθόλου σε κάποια εθνική οδό, εγώ σκέφτομαι ότι θα είναι πιο εύκολο απ ότι μέσα σε πόλη και απλά θα χρειαστεί ίσως να κανουμε 1 διάλειμμα παραπάνω.
Εσείς τι πιστεύετε; Είναι εύκολη η διαδρομή;
Μας προτείνετε καποιο νησι; Η αλήθεια είναι πως θέλω να πάρω το αυτοκίνητο γιατί δεν την παλεύω πάλι με το λεωφορειο σε νησι
Μην έρθεις Λευκάδα χωρίς αυτοκίνητο, είναι δύσκολο. Ο δρόμος έχει φτιαχτεί σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, ένα μικρό κομμάτι είναι επαρχιακό τελείως στο Κόρινθος-Λευκάδα.
Αν μπορείς να αποφύγεις τον Αύγουστο καλύτερα για σένα, αλλιώς θα τα καταφέρεις και έτσι, είμαι σίγουρη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom