Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

nana

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Γεία σε όλους σας,φέτος σκέφτομαι να επισκευτώ το νησί της Λευκάδας!Έχει πάει κανείς απο 'σάς?Τι όμορφο έχετε να μου προτείνετε?:D
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Πολύ όμορφο νησί με πολλά να δεις (κυρίως παραλίες φυσικά). Αν μπορείς καλύτερα να πας νωρίς ή αργά για να αποφύγεις την πολυκοσμία. Έχω γράψει αναλυτικά τις εντυπώσεις μου από τις γωνιές του νησιού που στις οποίες βρέθηκα πέρυσι στο blog μου καθώς και κάποιες γενικές πληροφορίες:
Ταξιδιωτικός οδηγός Λευκάδας


  1. Εισαγωγή - Χάρτης
  2. Οικισμοί της Λευκάδας
  3. Οι παραλίες της Λευκάδας
  4. Άλλα αξιοθέατα και δραστηριότητες στην Λευκάδα
  5. Διαμονή στη Λευκάδα
  6. Camping στη Λευκάδα
  7. Φαγητό και ποτό στη Λευκάδα
  8. Μετακινήσεις στη Λευκάδα
  9. Φωτογραφίες Λευκάδας
Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς να ρωτήσεις.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γεία σε όλους σας,φέτος σκέφτομαι να επισκευτώ το νησί της Λευκάδας!Έχει πάει κανείς απο 'σάς?Τι όμορφο έχετε να μου προτείνετε?:D
O ταξιδιωτης mpiftex τα αναφερει ολα αναλυτικα...απο οτι βλεπω δεν εχει ξεχασει κατι...για εμενα να κανεις βολτα με βαρκακι...ειναι ολα τα λεφτα....νοικιαζεις δικο σου και μπορεις να βουτας οπου θες αλλα μεσα στα ορια της περιοχης που θα σου πουν...αξιζει τον κοπο!! ;)
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
γεα σου Νανα.

Γεία σε όλους σας,φέτος σκέφτομαι να επισκευτώ το νησί της Λευκάδας!Έχει πάει κανείς απο 'σάς?Τι όμορφο έχετε να μου προτείνετε?:D
Είμασταν πέρσυ τον Αύγουστο εκεί.Τι να σου πω,δεν με ενθουσίασε.Καλες οι παραλίες,όμορφο το το θαλλασινο τοπίο με τα συμπλέγματα νησιών αλλά that'all.Υπόψιν έχω γυρίσει όλα τα νησιά της Ελλάδος εκτος απο κανα δυο τρια μικρά.Καλα υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές.Πάντως καθε τόπος αξίζει να τον δεις,έχει κάτι να σου δώσει.
υ.γ.να κάνεις κρουαζιερα στα γύρω νησια,εμείς κάναμε Καστος-Κάλαμος-Σκορπιος-σπηλια Μεγανησίου.Λίγω τσουζει η τιμή αλλα έχει μέσα καλό φαγητό και ειναι ενδιαφέρουσα και ξεκούραστη.Αυτες που πάνε στο Φίσκαρδο μην τις προτιμήσεις ειναι μακρινες αποστάσεις και άκουσα μόνο παράπονα απο αυτούς που πήγαν.Πάντως αν έχεις καλή παρέα και χιούμορ θα περάσεις όμορφα.Α!και καλως ήρθες στην παρέα μας!!!:lol::lol::lol:
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είμασταν πέρσυ τον Αύγουστο εκεί.Τι να σου πω,δεν με ενθουσίασε.
Αποψη σου ειναι φυσικα αλλα μαλλον κρινεις πολυ αυστηρα την Λευκαδα. Ειναι αρκετα ομορφο νησι και μονη σου ειπες οτι εχει παραλιες και ομορφα τοπια...δηλαδη εσυ τι εψαχνες να δεις;;; Εγω οταν παω σε νησι παω για τις παραλιες και να περασω καλα και η Λευκαδα τα εχει ολα αυτα!! Εαν θες για δωσε ενα παραδειγμα νησιου που θεωρεις οτι ειναι καλυτερο απο Λευκαδα αλλα να ειναι περιπου στην ιδια εκταση...το λεω για να μην πεις καμια Κρητη ή Ροδο που ειναι αλλη κατηγορια.;)
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
Είμασταν πέρσυ τον Αύγουστο εκεί.Τι να σου πω,δεν με ενθουσίασε.Καλες οι παραλίες,όμορφο το το θαλλασινο τοπίο με τα συμπλέγματα νησιών αλλά that'all.Υπόψιν έχω γυρίσει όλα τα νησιά της Ελλάδος εκτος απο κανα δυο τρια μικρά.Καλα υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές.Πάντως καθε τόπος αξίζει να τον δεις,έχει κάτι να σου δώσει.
υ.γ.να κάνεις κρουαζιερα στα γύρω νησια,εμείς κάναμε Καστος-Κάλαμος-Σκορπιος-σπηλια Μεγανησίου.Λίγω τσουζει η τιμή αλλα έχει μέσα καλό φαγητό και ειναι ενδιαφέρουσα και ξεκούραστη.Αυτες που πάνε στο Φίσκαρδο μην τις προτιμήσεις ειναι μακρινες αποστάσεις και άκουσα μόνο παράπονα απο αυτούς που πήγαν.Πάντως αν έχεις καλή παρέα και χιούμορ θα περάσεις όμορφα.Α!και καλως ήρθες στην παρέα μας!!!:lol::lol::lol:
για τα υπολοιπα, επειδη ειναι η αποψη σου, δεν θα πω κατι, αλλα για το υστερογραφο σου θα διαφωνησω, γιατι εχω κανει την εκδρομη μεχρι Φισκαρδο και Ιθακη και ηταν πολυ ομορφα! Το αν καποιος ειπε οτι εχει παραπονα και σου το μετεφερε σαν πληροφορια, δεν σημαινει οτι δεν αξιζει να το κανεις.... Εμεις και μπανιο καναμε στο "Γιδακι" και χρονο στην Ιθακη ειχαμε και στο Φισκαρδο, και πηγαμε και στον Σκορπιο (ξανα για μπανακι) και στην Σπηλια που ανεφερες παραπανω και καθολου κουραστικα ηταν . Ηταν "γεμάτη" εκδρομη και ωραια εμπειρια.:D
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
λευκαδα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου νησια.εχω παει δυο φορες +τις δυο εμενα στο νυδρι,ευχαριστως ξαναπαω!για τις θαλασσες τι να πω!πιστευω ειναι ενα νησι που αξιζει κανεις να το επισκεφθει.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
για τα υπολοιπα, επειδη ειναι η αποψη σου, δεν θα πω κατι, αλλα για το υστερογραφο σου θα διαφωνησω, γιατι εχω κανει την εκδρομη μεχρι Φισκαρδο και Ιθακη και ηταν πολυ ομορφα! Το αν καποιος ειπε οτι εχει παραπονα και σου το μετεφερε σαν πληροφορια, δεν σημαινει οτι δεν αξιζει να το κανεις.... Εμεις και μπανιο καναμε στο "Γιδακι" και χρονο στην Ιθακη ειχαμε και στο Φισκαρδο, και πηγαμε και στον Σκορπιο (ξανα για μπανακι) και στην Σπηλια που ανεφερες παραπανω και καθολου κουραστικα ηταν . Ηταν "γεμάτη" εκδρομη και ωραια εμπειρια.:D

ακριβώς έτσι έιναι .......ωραία εμπειρία
και εγώ που έχω κάνει τήν εκδρομή αυτή ήταν πολύ καλά και σου δίνετε η ευκαιρία να πάρεις εικόνα από Ιθάκη και από Φισκάρδο κεφαλλονιάς ...για να φας και στήν ταβέρνα τής Τασίας Δενδρινού με τα άπαιχτα φαγητά τής :p



και επιπλέον η Λευκάδα έχει το μοναδικό προνόμιο να είναι νησι που πάς οδικώς με το ιχ σου ..διπλλο κέρδος σε χρόνο και χρήμα ΄
και έχει και το απίστευτο φρεσκότατο σαλάμι ντελιμάρης
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
και επιπλέον η Λευκάδα έχει το μοναδικό προνόμιο να είναι νησι που πάς οδικώς με το ιχ σου ..διπλλο κέρδος σε χρόνο και χρήμα ΄
και έχει και το απίστευτο φρεσκότατο σαλάμι ντελιμάρης[/quote]


+1!!να πω επισης οτι εχει και πολυ ωραια κρασια!!:clap:
 

nana

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Απο τα ορεινά χωριά της αξίζει κανένα για επίσκεψη;
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εμένα μπορώ να πω ότι δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα η Λευκάδα, ίσως επειδή και τις δύο φορές που πήγα έτυχε να πέσω σε μέρες που έβρεξε κιόλας ενδιάμεσα, ίσως το ότι ήμουν άτυχος με τα ξενοδοχεία που επισκέφτηκα και ήταν απαράδεκτα. Δεν ξέρω.

Το ότι δεν με ενθουσίασε δε σημαίνει με τίποτα ότι θα απέτρεπα από κάποιον να την επισκεφτεί και να την ζήσει από κοντά! Επίσης δεν σημαίνει ότι είναι χάλια το νησί, απλά εμένα προσωπικά με ενθουσιάζει περισσότερο η Κυκλαδίτικη ομορφιά...αυτή με γοητεύει, οπότε λογικό δεν είναι να μην ξετρελαθώ κιόλας; :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.780
Εμένα η Λευκάδα μου άρεσε πολύ! Έχει υπέροχες παραλίες! Ειδικά οι Εγκρεμνοί είναι μαγευτική παραλία! Αξίζει να πας όσο το δυνατόν πιο πρωϊ για να μην συμπέσεις με τα πλήθη των άλλων τουριστών.....
Όσο για τη διαμονή, έμεινα στον Άγιο Νικήτα που είναι πολύ παραδοσιακός οικισμός και μετά από έναν ωραίο πεζόδρομο καταλήγει σε ένα γραφικότατο λιμανάκι.....πολύ όμορφο!
Τέλος, αν έχεις χρόνο και διάθεση, όμορφα θα ήταν να κάνεις και ιππασία. Υπάρχει ένα ράντζο (δεν θυμάμαι πληροφορίες αλλά ένα είναι όλο κι όλο, όπου και να ρωτήσεις θα σου πούν) που διοργανώνει απογευματινές εκδρομές-αναβάσεις σε βουνό και μάλιστα βλέπεις και το ηλιοβασίλεμα! Είναι πολύ καλό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom