Ισπανία Πληροφορίες για Μαγιόρκα

jimmy25

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πρώτα απ΄όλα συγχαρητήρια για το καταπληκτικό forum. Τον Αύγουστο θα πάω Μαγιόρκα και θα ήθελα να μου πείτε κάποια μέρη όποιος ξέρει που θα πρέπει να επισκεφθώ. Κάποια μέρη όπως παραλίες, τοπία, ταβερνούλες κλπ που δεν πάει ο πολλής κόσμος και όχι αυτά που σου λένε από τα ταξιδιωτικά γραφεία. Σας ευχαριστό
 

Ioan

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδια
Γνωριζει καποιος πληροφοριες ή tips για Μαγιορκα; Εχω κλεισει για 8 μερες, θα μεινω στη Sa Coma Playa, κοντα στη Cala Millor και εχουμε νοικιασει αυτοκινητο οποτε δεν εχω προβλημα με τις μετακινησεις. Δε θελω να χασω κατι πολυ σημαντικο ή κατι πολυ ωραιο. Στη Volldamossa αξιζει να αφιερωσω μια ολοκληρη μερα καθως ειναι μακρυα απο εκει που θα μεινω;
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Γνωριζει καποιος πληροφοριες ή tips για Μαγιορκα; Εχω κλεισει για 8 μερες, θα μεινω στη Sa Coma Playa, κοντα στη Cala Millor και εχουμε νοικιασει αυτοκινητο οποτε δεν εχω προβλημα με τις μετακινησεις. Δε θελω να χασω κατι πολυ σημαντικο ή κατι πολυ ωραιο. Στη Volldamossa αξιζει να αφιερωσω μια ολοκληρη μερα καθως ειναι μακρυα απο εκει που θα μεινω;
Γεια σου Ioan. Η Valldemossa αξίζει κυρίως για την Cartoixa, ένα ανάκτορο όπου κάποτε έμεινε για ένα διάστημα και ο Σοπέν με τη Γεωργία Σάνδη. Του έχουν φτιάξει κι ένα μικρό μουσείο εκεί, με ένα πιάνο που άφησε ο Σοπέν (λένε πως συνέθεσε κάποια έργα του μ'αυτό μάλιστα) και κάποια προσωπικά του αντικείμενα. Αφού έχετε αυτοκίνητο θα έλεγα να πηγαίνατε μια βόλτα κι από κει, θα 'ναι και ευκαιρία να δείτε και ωραία τοπία
 

Ioan

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδια
Ο,τι πληροφοριες εχει να δωσει καποιος ειναι ευπροσδεκτες καθως σε 1 βδομαδα φευγω και λογω δουλειας δε μπορεσα να ψαξω οσο ηθελα στο internet και στους ταξιδιωτικους οδηγους....Thx :)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εισαι παρα πολυ τυχερος που θα βρεθεις στη Μαγιορκα! Αψογη επιλογή!
Η πρωτευουσα Πάλμα ειναι καταπλητική, μια ολοζωντανη πόλη όπου το παλιο μπερδεύεται αρμονικά με το σύγχρονο, γεμάτη με κτίρια υπέροχης αρχιτεκτονικής, πανέμορφες πλατείες, στενα γραφικά δρομάκια, μοντέρνα γλυπτά, πολύ ενδιαφερουσα αγορά, μια απέραντη παραλιακή λεωφόρο με φοινικες, μαρίνα κλπ, έναν καθεδρικο (Σα Σε) -κόσμημα και ακριβώς απέναντι το παλάτι Παλαου ντα Αλμουδαινα που αξίζει να επισκεφτεις.
Προσωπικά μου εμειναν αξεχαστες οι διαδρομες στην βοριοδυτικη πλευρα του νησιου δηλ. προς Βαινταμόσα, Δοια, Σόλιερ μην τα χασεις με τπτ κ ας ειναι λιγο μακρια απο το μερος που μενεις
Επίσης θα σου προτεινα να πας βραδακι για βολτα στο Πορτ δ Ανδρα και στο εκπληκτικο Πουερτο Πορταλς, ένα μικρό γραφικο λιμανακι με απειρα κοτερα και τα καλυτερα εστιατορια του νησιου (4-5 χλμ απο Παλμα)
Πολυ κοντα εκει που μενεις ειναι το σπηλαιο υπερθεαμα Κοβας ντελ Ντρακ, αξιζει επισκεψης
Ειμαι σιγουρη οτι θα περασεις τελεια, καλο ταξιδι και περιμενουμε τις εντυπωσεις σου
για να ετοιμαζομαστε κ εμεις ..
 

Brand39

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουρακάο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επειδή και εγώ φεύγω μετά τον 15αύγουστο για Mallorca ήθελα να ακούσω προτάσεις για παραλίες κτλ. Έχω μπερδευτεί λιγάκι γιατί έχω ακούσει ότι κάποιοι φίλοι που πήγαν δεν έμειναν ευχαριστημένοι
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.732
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νοίκιασα μηχανή προ διετίας και γύρισα το νησί μέσα σε τρεις μέρες χαλαρά. Δεν εντυπωσιάστηκα. Οι παραλίες μέτριες, η αναλογία τουριστών/ντοπιων είναι 20-1, τα περισσότερα αξιοθέατα είναι υπερτουριστικοποιημένα,οι τιμές πολύ τσιμπημένες για Ισπανία και γενικώς μπορεί κανείς να βρει πολύ καλύτερα και αυθεντικότερα πράγματα να κάνει σε οποιαδήποτε άλλη επαρχία της Ισπανίας, δε θα τη σύστηνα. Στα καλά το καλό οδικό δίκτυο, το σχετικά (για τόσο τουριστικό μέρος) καλό φαγητό, ορισμένα ενδιαφέροντα - από αρχιτεκτονικής άποψης- ξενοδοχεία και το ότι δε μαζεύει Βρετανούς πιτσιρικάδες μεθύστακες όπως άλλα μέρη της Ισπανίας. Προσωπικά πέρασα καλά διότι με φιλοξενούσε μια φίλη που είχα καιρό να δω και διότι δεν είχα και πολλές απαιτήσεις, πάνω-κάτω ήξερα τι θα έβρισκα (άχαρες τουριστικές μονάδες και μια γερμανική αποικία). Δεν είναι κακό μέρος, αλλά κρίμα είναι κάποιος που πάει σε μια χώρα σαν την Ισπανία να κλειστεί εκεί. Όπως παντού, αν ξέρεις τι να περιμένεις, θα περάσεις καλά. Για ρηλάξ και μερικές ήσυχες μέρες δεν είναι άσχημα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Χάλι μαύρο είναι το νησί βρε παιδιά, το έχουμε ξναπεί άλλωστε...όπως και άλλα ισπανικά νησιά, τα έχουν καταστρέψει και τσιμεντοποιήσει στον υπέρτατο βαθμό....καλύτερα να τα βουλιάξουν...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Γιωργο και Gts επειδη εσεις δεν τρελαθηκατε δεν σημαινει οτι το νησιο ειναι αχρηστο
το αντιθετο μαλιστα,
μην μας τρελλανετε κ εμας τωρα .. :shock::shock::shock:
γουστα ειναι αυτα, αγαπητοι!

για μενα το νησί ανηκει στους top προορισμους για καλοκαιρινες διακοπές
εντυπωσιατηκα δε τοσο πολυ την πρωτη φορα που πηγα που έπειτα απο ωριμη σκεψη το επελεξα κ φετος για τις διακοπες μου!
Το νησι ειναι ενας υπεροχος συνδυασμός φυσικής ομορφιάς,
γραφικοτητας και πολυτελειας !
κ υπεροχα τοπια εχει
κ γραφικοτατες διαδρομες εχει
και παραλιες ασυγκριτα καλυτερες απο πολλες ελληνικες εχει
και αυθεντικα στοιχεια παρα πολλα διαθετει..
και κοσμοπολιτικη ατμοσφαιρα..
και υπεροχα εστιατορια..

κ γενικα δεν ξερω που πηγατε εσεις ή που σας πηγαν
(σε 3 μερες βεβαια δε γυριζεται το νησι, ουτε κατα διάνοια,
οποτε δεν μπορειτε να εχετε ολοκληρωμενη αποψη)

αλλα εαν κανει κανεις τις καταλληλες επιλογες,μπορει να περασει τελεια!!
το νησι εχει απειρες επιλογες

Brand39, αψογη επιλογη η Μαγιορκα, θα περάσεις τελεια αρκει να μην μπλεξεις στα γραναζια του μαζικου τουρισμου
κινηθειτε μονοι σας στη βορεια και δυτικη πλευρα του νησιου!

see you at the beautiful Mallorca !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.732
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
γουστα ειναι αυτα, αγαπητοι!
Ακριβώς. Οπότε λογικό είναι να διαφωνούμε.

Το νησί γυρίζεται ανετότατα σε τρεις ημέρες, η μεγαλύτερη απόσταση από την Πάλμα (στο Καπντεπέρα) είναι μια ώρα όλη κι όλη. Ακόμη και να αρχίσεις να γυρίζεις όοολο το νησί (το μισό εκ του οποίου είναι γεμάτο με τεράστιες τουριστικές μονάδες που κατά τη γνώμη μου δε δικαιολογούν στάσεις), κάνοντας πολλές στάσεις σε χωριουδάκια (ορισμένα όντως έχουν καλούτσικη αρχιτεκτονική εδικά στα ΒΔ, αν και φτωχή σε σχέση με τις άλλες επαρχίες της Ισπανίας), σε τρεις μέρες δε σου έχουν μείνει και πολλά. Το ότι "πολλές" παραλίες στην Ελλάδα είναι χειρότερες από της Μαγιόρκα, μπορεί να ισχύει αλλά οι καλύτερες της Μαγιόρκα δε θα έμπαιναν στο τοπ-30 των ελληνικών, πάντα κατά την υποκειμενική μου γνώμη, και ο μέσος όρος είναι πολύ χαμηλός.

Δεν είπα ότι θα περάσει άσχημα ο άνθρωπος, αυτό εξαρτάται από αυτόν και από τι γούστα και προσδοκίες έχει. Δε θεωρώ πάντως ότι το νησί έχει πολλές επιλογές, είναι ένας μάλλον ομογενοιοποιημένος προορισμός με περιορισμένες ατραξιόν και ελάχιστη προσωπικότητα, πράγμα για το οποίο άλλωστε διαμαρτύρονται και οι ντόπιοι.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εμεις παντως μειναμε 5 ημερες και ειχαμε αυτοκινητο και δεν μπορεσαμε να το γυρισουμε οπως θελαμε το νησι.. ειδαμε περιπου το μισο και καθε μερα ειμασταν στη γυρα..

Το νησι ειναι αρκετα μεγαλο σε εκταση και για να δεις τις ομορφιες του και οχι τα "τουριστικα" μερη (στα οποια δεν πηγαμε γιατι δεν μας ενδιεφεραν κιολας οποτε δεν εχω αποψη) πρεπει να μπεις στο επαρχιακό δίκτυο που ειναι στενο και δαντελωτο κ εκει οι αποστασεις απο πλευράς χρονου τουλαχιστον τριπλασιαζονται.
Κατα την αποψη μου θελουν
2 γεματες ημερες οι Βόρεια και Δυτικη πλευρά,
2 η Παλμα και τα περιχωρα,
2 η Νότια και Ανατολικη πλευρα
και 1 η ενδοχωρα
απο παραλιες τα κολπακια βορειοδυτικα δεν παιζονται, απιστευτα νερα
οι τουριστικες flat παραλιες αδιαφορες

Ενταξει εαν καποιους δεν τους καλυπτει το μερος που εχουν επιλεξει ως μονιμο τοπο διακοπων εκατονταδες επωνυμοι απο ολους τους χωρους της τεχνης, της επιστημης, της πολιτικης κλπ (να μην αρχισω να απαριθμώ ονοματα) για να περασουν εκει τις διακοπές τους κ παλι γουστα ειναι αυτα

δεν δεχομαι ομως τον ορο "ομογενοποιημενος" προορισμος για τη Μαγιορκα
καποια συγκεκριμενα μερη ισως εχουν φτιαχτει για να φιλοξενουν το μαζικο τουρισμό αλλα σε καμια περιπτωση το συνολο του νησιου δεν ειναι ετσι
το νησι γενικοτερα διαθετει αξιολογη φυσικη ομορφια και αποπνεει απιστευτη γοητεια
παρεξηγημενος προορισμός ισως ..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.732
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ενταξει εαν καποιους δεν τους καλυπτει το μερος που εχουν επιλεξει ως μονιμο τοπο διακοπων εκατονταδες επωνυμοι απο ολους τους χωρους της τεχνης, της επιστημης, της πολιτικης κλπ (να μην αρχισω να απαριθμώ ονοματα) για να περασουν εκει τις διακοπές τους κ παλι γουστα ειναι αυτα

Ακριβώς. Δε στενοχωριέμαι που έχω άλλο γούστο από τους απανταχού επώνυμους. Το σχόλιο περί ομογενοποιημένου προορισμού δεν είχε να κάνει με τα τουριστικά γκέτο, αλλά με το μάλλον αδιάφορο των χωριών, της κουλτούρας, της φύσης, της κουζίνας και του χαρακτήρα του νησιού, εξακολουθώ να πιστεύω πως μιλάμε για το πιο άχαρο και αδιάφορο κομμάτι της χώρας. Διαφωνούμε λοιπόν, ας πούμε ότι είναι θέμα γούστου. Ίσως σε κάποιο άλλο θέμα να συμφωνήσουμε... Υγεία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom