Ισπανία Πληροφορίες για Μαγιόρκα

Brand39

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουρακάο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Διαβάζω τα μυνήματα σας και κατάλαβα ότι διαφορετικά κριτήρια έχουν οι άντρες από τις γυναίκες για έναν μέρος. Το ταξίδι έκλεισε, φέυγουμε 4 άτομα στις 16 Αυγούστου για το νησί. Σε μέγεθος έχω καταλάβει ότι είναι όσο η μισή Κρήτη με 30% περισσότερο πληθυσμό. Μια μικρή συμβουλή πάντως για όσους σκέφτονται να πάνε. Στην αρχή σκεφτήκαμε να κλείσουμε με κάποιο πρακτορείο σαν group. Οι τιμές που δίνουν για 6 διανυκτερεύσεις αεροπορικά + ξενοδοχείο για Αύγουστο είναι γύρω στα 850 + 150 φόρους. Κλείσαμε μόνοι μας και από 4000 Ευρώ για 4 άτομα μας ήρθαν όλα 3000 για 9 διανυκτερεύσεις (στο ίδιο ξενοδοχείο του πρακτορείου). Φτηνότερο επίσης και το αυτοκίνητο αν το κλείσεις κατευθείαν καί όχι από Ελλάδα. Σημαντικές διαφορές που σου φτιάχνουν την διάθεση πριν μπεις καν στο αεροπλάνο.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Διαβάζω τα μυνήματα σας και κατάλαβα ότι διαφορετικά κριτήρια έχουν οι άντρες από τις γυναίκες για έναν μέρος. Το ταξίδι έκλεισε, φέυγουμε 4 άτομα στις 16 Αυγούστου για το νησί. Σε μέγεθος έχω καταλάβει ότι είναι όσο η μισή Κρήτη με 30% περισσότερο πληθυσμό. Μια μικρή συμβουλή πάντως για όσους σκέφτονται να πάνε. Στην αρχή σκεφτήκαμε να κλείσουμε με κάποιο πρακτορείο σαν group. Οι τιμές που δίνουν για 6 διανυκτερεύσεις αεροπορικά + ξενοδοχείο για Αύγουστο είναι γύρω στα 850 + 150 φόρους. Κλείσαμε μόνοι μας και από 4000 Ευρώ για 4 άτομα μας ήρθαν όλα 3000 για 9 διανυκτερεύσεις (στο ίδιο ξενοδοχείο του πρακτορείου). Φτηνότερο επίσης και το αυτοκίνητο αν το κλείσεις κατευθείαν καί όχι από Ελλάδα. Σημαντικές διαφορές που σου φτιάχνουν την διάθεση πριν μπεις καν στο αεροπλάνο.
Μισ χσρά σας βρίσκω, με παρεούλα και καλή διάθεση...

Καλά να περάσετε...:)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Σε ποια περιοχη θα μενετε brand39?
Ελπίζω οχι μακρια απο την Παλμα γιατι ολα γυρω απο αυτη περιστρεφονται..
Θα ειμαστε κ εμεις στο νησι από τις 18 του μηνα, ανεξαρτητοι επισης ..
Ειμαι σιγουρη οτι θα περασετε τελεια!
 

Brand39

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουρακάο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε ποια περιοχη θα μενετε brand39?
Ελπίζω οχι μακρια απο την Παλμα γιατι ολα γυρω απο αυτη περιστρεφονται..
Θα ειμαστε κ εμεις στο νησι από τις 18 του μηνα, ανεξαρτητοι επισης ..
Ειμαι σιγουρη οτι θα περασετε τελεια!
Θα μένουμε στο Riu Bonanza Park, υπάρχουν και καλύτερα αλλά θέλαμε όντως η αφετηρία των εξορμήσεων μας να είναι κοντά στην La palma. Όπως βλέπεις τον χάρτη είναι αριστερά στην περιοχή Illetes.

Η αλήθεια είναι ότι με έχουν ανησυχήσει οι αρνητικές γνώμες μερικών από εδώ αλλά αν δεν δω με τα μάτια μου δεν μπορώ να κρίνω.
Με μητρική γλώσσα τα ισπανικά θα τη βρούμε την άκρη.

Αν θα μένετε κοντά στείλε ενα pm
 

cop4u

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Β.Ακρωτήρι-Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ Η ΓΗ!!!!
Θα μένουμε στο Riu Bonanza Park, υπάρχουν και καλύτερα αλλά θέλαμε όντως η αφετηρία των εξορμήσεων μας να είναι κοντά στην La palma. Όπως βλέπεις τον χάρτη είναι αριστερά στην περιοχή Illetes.

Η αλήθεια είναι ότι με έχουν ανησυχήσει οι αρνητικές γνώμες μερικών από εδώ αλλά αν δεν δω με τα μάτια μου δεν μπορώ να κρίνω.
Με μητρική γλώσσα τα ισπανικά θα τη βρούμε την άκρη.

Αν θα μένετε κοντά στείλε ενα pm



Έτσι ακριβώς είπες την πιο σωστή κουβέντα!Εγώ πήγα πρίν 2 χρόνια με την μηχανή μου και πέρασα καλά.Απο παραλίες δεν μπορώ να πώ ότι ξετρελάθηκα αλλά όχι και ότι ήταν μαύρα χάλια!Καλά είναι να πάς επάνω στη Ντειά στα βουνά της Μαγιόρκα,στη Λα Πάλμα φυσικά και γενικά εφόσον θα έχετε και αυτοκίνητο να την γυρίσετε.Εγώ είδα αρκετά σε 5 μέρες που έμεινα.
 

Brand39

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουρακάο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κάτι που ξέχασα, το δεύτερο ζευγάρι που θα είμαστε μαζί στην Μαγιόρκα είναι οι κολλητοί και καλύτεροι μας φίλοι. Γνωριστήκαμε στο αεροπλάνο το 2006 πηγαίνοντας διακοπές στην Τυνησία.. Είναι δυνατόν λοιπόν να μην περάσουμε καλά?
 

cop4u

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Β.Ακρωτήρι-Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ Η ΓΗ!!!!
Κάτι που ξέχασα, το δεύτερο ζευγάρι που θα είμαστε μαζί στην Μαγιόρκα είναι οι κολλητοί και καλύτεροι μας φίλοι. Γνωριστήκαμε στο αεροπλάνο το 2006 πηγαίνοντας διακοπές στην Τυνησία.. Είναι δυνατόν λοιπόν να μην περάσουμε καλά?

Αν τους γνωρίζετε καιρό και ταιριάζουν τα γούστα σας τότε θα περάσετε μια χαρά!;)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Απο οτι ειδα στο χαρτη ειστε σχεδον μεσα στην πρωτεουσα 3-4 χλμ, κοντα θα μεινουμε εμεις θα ειμαστε ακριβως στο κεντρο της Παλμα στο Hotel Tres
και μενετε από τη σωστη πλευρα του νησιου
Αφου θα εχετε αυτοκινητο μην παραλειψετε να πατε στο Port d' Andraix και οπωσδηποτε το βραδυ για Puerto Portals για φαγητο ή εστω για βολτα!
Τα ισπανικα θα σας βοηθησουν παρα πολυ και θα τυχετε καλυτερης μεταχειρισης σε εστιατορια κλπ
 

Brand39

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουρακάο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βλέπω το ξέρεις το νησί καλά!!! Μου έκανε εντύπωση που λες ότι μένουμε στη σωστή πλευρά του νησιού. Στην αρχή σκεφτόμασταν για ξενοδοχείο Ανατολικά στην περιοχή του αεροδρομίου, στην flat παραλία. Μου γράφεις να πάμε οποσδήποτε στο Port d' Andraix , θέλεις να μου πεις και γιατί? Για φαγητό έχεις κάτι να προτείνεις? το μόνο που ξέρω τοπικά της Mallorca είναι το frit, de pescados o con carne, κάτι σε μελιτζάνες με τυρί λιωμένο που δεν θυμάμαι πως λέγεται..ψωμάκια με λάδι (και γαμώ τις δίαιτες:)..αυτά...

Έχω ακούσει ότι στο νησί υπάρχει τρελή κρίση αυτή τη στιγμή λόγο των πολλών λαθρομεταναστών και των κινέζων που έχουν γεμισει μαγαζιά με συνέπειες γκρίνιας στους ντόποιυς, βέβαια ο Αύγουστος είναι Αύγουστος.

Υπάρχει και μια γκρίνια επίσης για τις φιεστες στις παραλίες και αν θα πρέπει να γίνονται (για σκουπίδια φασαρία κτλ)

Για το θέμα γλώσσας έχεις απόλυτο δίκιο, γιαυτό επιλέγουμε ισπανόφωνους προορισμούς.

Γι όσους διαβάζουν τo topic και ειδικά όσους έχουν μεγάλη οικογένεια ή είναι μεγάλες παρέες, υπάρχουν τιμές καταπληκτικές για τα ενοικιαζόμενα σπίτια μέχρι 7-8 άτομα.
Επειδή η συγκατοίκηση συνιθίζεται στην Ισπανία είναι πολύ δημοφιλής και οικονομικός τρόπος τρόπος διαμονής για τις διακοπές τους
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Δεν το ξερω καλα το νησι απλα εχω ξαναπαει για πεντε ημερες πριν απο 2 χρόνια
Ευελπιστω με τη 2η φορά να το γνωρίσω καλυτερα
Θεωρω οτι αυτη η πλευρα του νησιου ειναι η πιο γραφικη από πλευράς τοπίων, χωριών, διαδρομών άρα και η πιο ενδαφερουσα.
Προσωπικα δεν ξερω αν θα παω ξανα ανατολικα
Το μονο που μου αρεσε από την ανατολικη πλευρα ηταν η παραλία Es Trenc, επιπεδη αλλα νερα καταγαλανα και τοπίο φυσικό χωρίς μεγαθηριακες παρεμβάσεις. Να φανταστεις στη μεγαλη παραλία στο αεροδρόμιο δεν πηγαμε καθόλου και δεν βλεπω να πηγαινουμε .. θελω να διατηρήσω τις καλες εικονες που έχω από το νησι :)
Αν παμε προς τα εκει, θα παμε μόνο στο Puro Beach, PUROBEACH | PALMA BAY | MARBELLA
Δεν ξερω το στυλ και τα γουστα σας παντως στο Port d Andraix (πολυ γραφικο λιμανάκι και με σπιτι σκαρφαλωμένα στο βουνο και μικρα σκαφακια διασπαρτα μέσα στη θαλασσα) και κυρίως στο Puerto Portals βρίσκονται τα καλυτερα εστιατορια του νησιού! Στο 2ο αν πατε βραδυ καλο ειναι να εχετε κανει κρατηση τηλεφωνικα απο πριν
Εστιατορια (σύμφωνα και με τους ντοπιους) εχω να σου προτεινω
Στο Puerto Portals το Flanigan τηλ: 971679191 και το Ritzi main
Στην Παλμα (κέντρο)) το Caballito del Mar, Caballito de Mar. Restaurant Palma de Mallorca
και το Trebol, το εστιατοριο του ξενοδοχειου που μεναμε την προηγούμενη φορά, Urban Hotel in Palma de Mallorca center (Majorca) - Hotel Misi

Για ποτο να πατε στο Abaco στο κεντρο ειναι ενας ιδιαiτερος χωρος (κηπος) με φρουτα, πουλια, τρεχουμενα νερα κλπ και ακριβα coctails
Πλακα εχουν τα μπαρ της παραλιακης, εχουν διαφορα hapennigs για να προσελκυουν τον κοσμο. Αν αποφασισετε να πατε για ποτο σε καποιο απο αυτα, φροντιστε να προμηθευτείτε απο τους "κραχτες" το σχετικο κουπονι για να έχετε εκτπωση και επιπλεον ποτα!

Αυτα για την ωρα, ότι αλλο θυμηθω θα επανελθω
 

Brand39

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουρακάο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
..και πάνω που ανυπομονείς να φύγεις για διακοπές...σκάνε και οι τρομοκρατικές επιθέσεις... εχτές έκλεισαν το λιμάνι και το αεροδρόμιο μπας και τους πιάσουν...αυτά να μην είχαμε...πως το βλέπες erminathess?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.894
Μέλη
38.983
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom