Ισπανία Πληροφορίες για Μαγιόρκα

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Κόσμος

News_Email Εκτύπωση Αγαπημένα
Μοιραστείτε το άρθρο Επικοινωνία με συντάκτη - + Μέγεθος Κειμένου

125183.1
Μπαράζ επιθέσεων στην Ισπανία

Εξερράγη και τρίτη βόμβα στη Μαγιόρκα, αλλά ήταν ασθενέστερη των δύο προηγουμένων

09/08/2009 | 20:19 Τελευταία Ενημέρωση 20:19 09/08/2009
Στόχος της ΕΤΑ να καταφέρει πλήγμα στην ισπανική οικονομία

προηγούμενο 1 από 1 επόμενο

Μπαράζ επιθέσεων σημειώθηκε την Κυριακή στο δημοφιλές ισπανικό τουριστικό θέρετρο της Μαγιόρκα.

Όπως μετέδωσαν τα τοπικά μέσα ενημέρωσης, την Κυριακή εξερράγη και τρίτη βόμβα στην Μαγιόρκα, αυτή τη φορά σε ένα υπόγειο σουπερμάρκετ στο κέντρο της Πάλμα ντι Μαγιόρκα.

"Σημειώθηκε και τρίτη έκρηξη κάτω από τη Πλάζα Μαγιόρ, αλλά ήταν ένας μικρός εκρηκτικός μηχανισμός, ασθενέστερος από τους δύο προηγούμενους", δήλωσε κυβερνητικός εκπρόσωπος.

Δυο μικρές βόμβες εξερράγησαν νωρίτερα την Κυριακή σε εστιατόρια στην πρωτεύουσα της Μαγιόρκα αλλά χωρίς να υπάρξουν τραυματισμοί.

Πριν από τις εκρήξεις είχε προηγηθεί τηλεφώνημα αγνώστου που προειδοποιούσε γι αυτές, και δήλωνε πως την ευθύνη αναλαμβάνει η βασκική αυτονομιστική οργάνωση ΕΤΑ, αναφέρει στη διαδικτυακή της σελίδα η ισπανική εφημερίδα Ελ Μούντο.

Οι πιο πρόσφατες βομβιστικές επιθέσεις συνέπεσαν με την 50η επέτειο από την ίδρυση της οργάνωσης, η οποία διεκδικεί ανεξάρτητο βασκικό κράτος, που θα περιλαμβάνει εδάφη της βόρειας Ισπανίας και της νοτιοδυτικής Γαλλίας.

Η ΕΤΑ περιλαμβάνεται στη λίστα με τις τρομοκρατικές οργανώσεις, την οποία έχουν συντάξει η Ευρωπαϊκή Ένωση και οι Ηνωμένες Πολιτείες και κατηγορείται για περισσότερους από 820 θανάτους από το 1968.


News_Email Εκτύπωση Αγαπημένα
Μοιραστείτε το άρθρο Επικοινωνία με συντάκτη
 
Last edited by a moderator:

Brand39

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουρακάο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σύμφωνα με την el paiz www.elpais.com οι βόμβες και 2 στα εστιατόρια είχαν μπει στις γυναικείες τουαλέτες... Γιαυτό κορίτσια πάρτε τα μέτρα σας :)

Κατά το ίδιο άρθρο οι πληροφορίες ήρθαν στα αυτιά της αστυνομίας από τηλέφωνικές κλήσεις που καταγράφηκαν από την Γαλλία με πληροφορίες προς τους τρομοκράτες αναφέροντας διαφορετικά μέρη για να αποπροσανατολίσουν την αστυνομία. Γιαυτό και τελικα οι βόμβες ανατινάχτηκαν.
 

nikol86

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΙΜΠΙΖΑ..

ερμιννα οτι χρειαστεις για ιμπιζα(εννοω update!!) πες μου μιας που γυρισα εχθες:)
το πρακτορειο που μου εδωσες για ενοικιαση αυτοκινητου απεδειχθη λιρα 100:clap:
καλησπερα!!θα μπορουσες να βοηθησεις εμενα οσον αφορα την ιμπιζα αν θες....!?!
αρχικα να σου πω οτι ηθελα να παω με γκρουπ αλλα κανενα γραφειο δεν πραγματοποιει οργανωμενο ταξιδι στην ιμπιζα τον σεπτεμβρη οπου θελω να παω επομενως αναγκαστικα θα παω ως ατομικο ταξιδι.αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι επειδη δεν εχω ιδεα για το νησι και επειδη πλησιαζει η μερα που θα φυγω και δεν εχω κλεισει τιποτα θα ηθελα καποιος να με κατατοπισει στα εξης:

πού να μεινω?δεν εννοω ξενοδοχειο (αλλα αν εχεις κατι υπ οψιν σου ευπροσδεκτο) αλλα σε ποια μεριά του νησιου...
οι αποστασεις ειναι μεγαλες?και πώς μπορω να μετακινηθω?(δεν εχουμε σκοπο να νοικιασουμε μεσο)
σε ποιά μερια του νησιου ειναι οι ομορφοτερες παραλιες που συνδυαζουν διασκεδαση αλλα οχι πανικο...?

ενημερωτικα..θα παω με το αγορι μου και θελουμε το στυλ του ταξιδιου να ειναι χαλαρωση και διασκεδαση με μπανια στις παραλιες ...επομενως μας ενδιαφερει κυριως να εχουμε κοντα παραλιες οπου θα μπορουμε να μετακινηθουμε απ το ξενοδοχειο σχετικα γρηγορα να εχει μπαρακια και ομορφο τοπιο για βολτες..
ευχαριστω!!!!
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας!
Εμένα μπορεί κάποιος να μου πει σε πιο μέρος της μαφιόρκας να ψάξω για ξενοδοχείο?
Επίσης θα πρέπει να βρω δωμάτιο με aircondition ή δεν χρειάζετε στο νησί αυτό??? (Θέλα να πάω μήνα Αυγουστο)
Ευχαριστώ!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Η καλυτερη επιλογη ειναι να μεινεις μεσα στην πρωτευουσα Palma
εχει πολλα urban ξενοδοχεια και σε πολυ καλες τιμες
εαν δεν εχεις δικο σου μεταφορικο, μπορεις να χρησιμοποιήσεις συγκοινωνια για τις παραλιες, ακομη και σε πολυ κοντινη αποσταση(3-5 χλμ) εχει ωραια κολπακια για μπανιο
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.875
η παλμα ειναι μια καλη λυση.
Αν πραγματικα θα πας θα σου δωσω το τηλεφωνο του γιου μου που
ζει εκει να σου πει λεπτομεριες
 

giorgosthess

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Για σας θα ηθελα πληροφοριες για ενοικιαζομενα σπιτια για μια βδομαδα στη μαγιορκα. Επειδη ακουσα καποιον να λεει οτι μπορεις να νοικιασεις ολοκληρο σπιτι και συμφερει περισσοτερο και δεν εχω ιδεα που να ψαξω αν καποιος γνωριζει θα του ημουνα υποχρεως
ευχαριστω
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
να σου πω την αληθεια ουτε εγω ξερω,αλλα ειναι πολυ ωραια στην μαγιορκα..πηγα πριν 3 χρονια κ μ'αρεσε...πεταχτηκα κ μονοημερη στην ιμπιζα....πολυ ξεφρενη ζωη...εγω ειχα παει με γκρουπ...να κανεις μπανιο στη θαλασσα κ αν θες μπορεις να νοικιασεις κ ποδηλατα 6 ατομων για να κανεις βολτα γυρω γυρω απ την πλατεια..αν πας με παρεα θα ειναι τελεια..εμεις ειχαμε ριξει τρελο γελιο!
 

giorgosthess

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
που ειχες μεινει? τωρα ψαχνομαστε με ξενοδοχεια αλλα οπως ειπα θελουμε σπιτι γιατι θα μαστε δυο ζευγαρια και ενας ακομα οποτε να μαστε ολοι μαζι
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
χμμμ ναι καταλαβα...εμεις μεναμε στην παλμα,ουτε 2 λεπτα απ την κεντρικη πλατεια!μπροστα στην θαλασσα!!τσεκαρε στο booking.com στο tripadvisor ή απλα βαλε στο google και θα σου βγαλει τιμες.κοιτα να ειναι στην πακμα ντε μαγιορκα ειναι η κεντρικη πλατεια με μαγαζια,καφετεριες,σουβενιρ κ τετοια!
 

vamospap

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
barcelona
που ειχες μεινει? τωρα ψαχνομαστε με ξενοδοχεια αλλα οπως ειπα θελουμε σπιτι γιατι θα μαστε δυο ζευγαρια και ενας ακομα οποτε να μαστε ολοι μαζι
Αυτον τι τον θελετε ?

Αφηστε τον θεσσαλονικη μπας και τελειωσει ποτε τη διπλωματικη του και παρει κανα πτυχιο...

το πολυ πολυ για κανενα Καλαμιτσι ειναι , το παιδι απο το Φοινιξ ;) ...

vaaaaamos :haha:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom