Ισπανία Πληροφορίες για Μαγιόρκα

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Καλησπερα σε ολους.Εχω καιρο να γραψω λογω στρατιωτικων υποχρεωσεων αλλα τον Ιουνιο απολυομαι και οργανωνω ενα ταξιδακι το οποιο το περιμενω πως και πως.Περσυ το καλοκαιρι που ζητουσα πληροφοριες για να παω με την κοπελα μου σε ενα απ τα καπρι/σαν τροπε κτλ ακουσα διαφορες γνωμες και τελικα κατεληξα στην αρχικη μου επιλογη δηλαδη το καπρι.Φετος λογω φθηνων εισιτηριων που βρηκαμε λεμε να παμε Μαγιορκα.Μου χατε προτεινει και περσυ να παω αλλα επηρεασμενος απο κατι οικογενιακους μας φιλους ειχα πει πως δεν ακουσα και τα καλυτερα.Φετος μετα απο αρκετο πρηξιμο απ την κοπελα μου ειπα να δωσω εν τελη μια ευκαιρια στην Μαγιορκα μιας και η οικονομικη κριση κανει τα ονειρεμενα ταξιδια αρκετα δυσκολοτερα πλεον.Απ οτι καταλαβα εχουν παει αρκετοι απο δω προς τα εκει οποτε θα θελα μια βοηθεια για να οργανωσουμε καποια πραγματα εκει.

Πρωτα απ ολα θα μαστε εκει στις 21 ιουλιου για 8 μερες και θα μεινουμε στην Παλμα.Απο κει και περα θελω να ρωτησω τι αξιζει να κανουμε σε περιπτωση που νοικιασω αυτοκινητο αλλα και στην περιπτωση που δεν νοικιασω.Λογω κοστολογιου σκεφτομαι η να μην νοικιασω καθολου η να νοικιασω τις 2 μερες.Επισης αν καποιος μπορει να προτεινει δωματια σε καλο σημειο στην παλμα θα το εκτιμουσα πολυ.Δεν γνωριζω ποσο μεγαλη ειναι η παλμα οποτε δεν θα θελα να κλεισω κατι που να νομιζω ειναι σε καλο σημειο και εν τελη να ναι μακρια απ ολα.Με τις παραλιες τι γινεται,οντως δεν ειναι καθολου καλες?Απο τιμες εκει τι γινεται?Τελος θα πω οτι ενδιαφερομαστε για την κοσμοπολιτικη Μαγιορκα με την οποια καλη θαλασσα και ρομαντισμο διαθετει και οχι τα ξεφρενα παρτυ και τον all inclusive κοσμο.Δεν νομιζω ολη η Μαγιορκα να ειναι κατι σαν μια Ιος ετοιμη να φαγωθει απ τις ορδες των πεινασμενων για διασκεδαση ψευτοκουλτουρε δυτικοευρωπαιων.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Εγω την εχω λατρεψει την μαγιορκα.
Νομιζω συνδυαζει και το κλασσικο ισπανικο στυλ αλλα και το κοσμοπολιτικο το ιδιο καλα.

Με ωραιες παραλιες.
Ωραιες διαδρομες μεσα και εξω απο την πολη.
Ενα δυο χωρια εξω απο την πολη,ωραια μικρα.
Ωραιο φαγητο και ηρεμα μπαρακια.
Αλλα και κλαμπακια και παραλιακα παρτυ που εμας τουλαχιστον μας αλλαξαν τη γνωμη και δεν πηγαμε καθολου ιμπιζα.

Βεβαια δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα μιας και εγω ειχα παει το 2002.

Παντως μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση.
Ο κολλητος μου με την κοπελα του καθε χρονο εκει διακοπες.

Εγω ολο λεω οτι θα επιστρεψω και ποτε δεν το κανω.

Παντως εμενα μου αρεσε η εναλλαγη που ζησαμε στην παλια πολη της παλμα και στην εντονη τουριστικη ζωη στην περιοχη του μαγκαλουφ.

Και καλη φαση το ηλιοβασιλεμα απο τον φαρο φορμεντορ,αν δεν κανω λαθος στο ονομα.

Να πας για εμενα.
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
καμμια βοηθεια ρε παιδια, το σκ θα κλεισω δωματια.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ιδανικα η διαμονη σας θα πρεπει να ειναι στην παλια πολη που ειναι και το πιο γραφικο σημειο της πρωτευουσας Παλμα αλλα και η αφετηρια(τουλαχιστον) της βραδινης βολτας.

-Εχω μεινει δυο φορες σε αυτο, για μενα η καλυτερη επιλογη απο αποψη τοποθεσιας, παροχων, πρωινου κλπ αν ειναι στο budget σου Hotel Tres
-Λιγα μετρα πιο περα, επισης στην καρδια της παλιας πολης,ελαφρως πιο οικονομικο Palau Sa Font | Palma de Mallorca

-Mια εξυπνη οικονομικη λυση σε μια ενδιαφερουσα γειτονια που σφυζει απο ζωη η οποια δεν απεχει πολυ απο το κεντρο Hotel UR Misi
-Τελος ενα ακομη αξιοπρεπες urban hotel στο κεντρο της αγορας HM Jaime III, Boutique hotel at the center of Palma de Mallorca

Γενικα στο κεντρο της Παλμα μπορει κανεις να βρει αρκετα καλα boutique ξενοδοχεια σε πολυ ανταγωνιστικες τιμες
Απεφυγε τα τετραστερα που βρισκονται στην παραλια,
τα οποια και παλιομοδιτικα ειναι και υπερτιμημενα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.268
Μηνύματα
885.764
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom