Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Όσον αφορά το Μαρόκο 5-7 ημέρες είναι λίγες και άποψη μου είναι ότι δεν θα χρειαστείς αυτοκίνητο. Είχα πάει 8 μέρες και δεν χρειάστηκα. Το τρένο είναι πολύ καλό, φθηνό και ακριβές. Θεωρώ πως κάποιες μέρες στη Φες με 1 ημερήσια και κάποιες στο Μαρακές με άλλη μία θα είναι ότι πρέπει. Αυτά βέβαια εφόσον δεν μπορείς να βάλεις παραπάνω μέρες. Η ημερήσια που είχα κάνει από Φες ήταν Μέκνες, βολουμπίλις και Μουλέν ίντρις (αν τη λέω σωστά "απαγορευμένη πόλη" τελοσπάντων). Πολύ εύκολη εκδρομή με τρένο μέχρι μέκνες και από εκεί grand taxi. Μη τη κάνεις οργανωμένα δεν συμφέρει για κανένα λόγο. Από Μαρακές έχεις πολλές επιλογές. Εγώ δυστυχώς είχα επιλέξει Ουαρζαζάτ για ημερήσια. Απλά ταλαιπωρία αλλά βλέπεις ήθελα να έχω μια ιδέα από Ατλαντα. Αν είναι για Ουαρζαζάτ προτείνω 2ήμερη. Βέβαια παίζει και η Εσσαουίρα που μπορείς να πας με λεωφορείο και πρέπει να είναι τέλεια. Όπως και αρκετά κοντά Ουρίκα Βάλευ και κάτι τέτοια που πρέπει να αξίζουν αλλά δεν έχω προσωπική άποψη. Μη πας με γραφειο δεν χρειάζεται. Είναι πολυ εύκολο να το γυρίσεις μόνη σου με μ.μ.μ. όρεξη να έχεις... Είχα πετάξει με ιβερια προς Μαδρίτη και από εκεί προς Καζαμπλάνκα. Πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης και μόνος μου, στο λέω απλά για να κατλάβεις ότι είχα κι εγώ ενδυασμούς αλλά η οργάνωση ήταν παιχνιδάκι. ότι θες ρώτα για τους άλλους προορισμούς προς το παρόν δεν εχω άποψη. Επιφυλάσομαι για το μέλλον...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Έχω διαβάσει την ιστορία σου για το Ισραήλ και να ξέρεις φερεις ευθύνη για το κόλλημα που έφαγα με το μέρος εκείνο....
* θα δω και τις πτήσεις με ryanair
 

giorgakis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
2 ερωτησούλες και από μένα
οι τιμές εισιτηρίων που δίνει η ryanair απο Ιταλία περιλαμβάνουν και τους φόρους;
τι καιρό έχει Νοέμβριο-Δεκέμβριο;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
2 ερωτησούλες και από μένα
οι τιμές εισιτηρίων που δίνει η ryanair απο Ιταλία περιλαμβάνουν και τους φόρους;
τι καιρό έχει Νοέμβριο-Δεκέμβριο;
Οι τιμές της ράιαν είναι τελικές, αν πληρώνεις με πιστωτική υπολόγισε περίπου 2 ευρώ περισσότερα. Κατά τη διάρκεια της κράτησης απέφυγε όλες τις προκλήσεις για έξτρα χρεώσεις, εκτός αν χρειάζεσαι βαλίτσα η οποία φυσικά θα χρεωθεί έξτρα.
Μαρόκο εγώ πήγα Μάιο και οι θερμοκρασίες μου θύμισαν Κρήτη, για Νοέμβριο δεν έχω ιδέα.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
μέσα δεκεμβρίου που πήγα το 2013, ένα τζιν μπουφάν χρειαζόσουν και αυτό όχι όλες τις ώρες!
 

dr_Bewar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας ταξιδιαρηδες.. Μιας και το topic αφορα συχνές ερωτήσεις για το Μαρόκο σαν νεο μέλος είπα να κάνω και εγώ μια.. Σκεφτομαστρε με την κοπελα μου να ταξιδέψουμε στο Μαροκο άλλα είμαστε σε δίλημμα λόγω της επικινδυνότητας εκεί..υπάρχει Οντως επικινδυνότητα? Μπορεί κάποιος να ταξιδεψει χωρίς γκρουπ η θα έχουμε θέμα οντας νεαρο ζευγαρι? Και αν υπάρχει επικινδυνότητα, είναι το βράδυ η το πρωι? Ευχαριστώ πολυυυ!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Γεια σας ταξιδιαρηδες.. Μιας και το topic αφορα συχνές ερωτήσεις για το Μαρόκο σαν νεο μέλος είπα να κάνω και εγώ μια.. Σκεφτομαστρε με την κοπελα μου να ταξιδέψουμε στο Μαροκο άλλα είμαστε σε δίλημμα λόγω της επικινδυνότητας εκεί..υπάρχει Οντως επικινδυνότητα? Μπορεί κάποιος να ταξιδεψει χωρίς γκρουπ η θα έχουμε θέμα οντας νεαρο ζευγαρι? Και αν υπάρχει επικινδυνότητα, είναι το βράδυ η το πρωι? Ευχαριστώ πολυυυ!!
Το πιο ενοχλητικό πράγμα στο Μαρόκο κατά την άποψη μου είναι οι κάθε λογής κράχτες, που ειδικά στα πολύ τουριστικά σημεία δε σε αφήνουν ούτε για ένα λεπτό στην ησυχία σου. Από θέμα επικινδυνότητας, δε θα έλεγα ότι υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά θα απέφευγα να κυκλοφορήσω τουλάχιστον μέσα στις μεδίνες των πόλεων αργά τη νύχτα, κυρίως λόγω της ησυχίας που επικρατεί, η οποία σε συνδυασμό με το ακανόνιστο των οδών τους μπορεί να σε κάνει να χαθείς πολύ εύκολα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
656
Likes
6.544
Αν έχεις ταξιδέψει στην Πόλη θα βρείς ομοιότητες με την συμπεριφορά των Μαροκινών.

Έχουν συνηθίσει να τα "παίρνουν-ζούνε" απ τον τουρίστα,αλλά λόγω μεγάλης επισκεψιμότητας
της χώρας τους,με το ανάλογο "τακτ" απλά σε προσπερνάνε.Νεύρα δεν χωράνε και με ένα απλό
χαμόγελο αποφεύγεις τα πάντα.
 

dr_Bewar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..θέλουμε Πόλυ να ταξιδέψουμε εκεί απλα δεν ξέρω καθόλου αν είναι επικίνδυνα..πάντως γενικότερα που διάβασα λένε πως δεν υπάρχει πρόβλημα..οπώς μου ειπατε και εσείς...για να δουμε και έρημο πως θα προτιμάτε να το κάναμε..σε ποια πόλη να πάμε δηλαδή και πως? Βοηθουν απο τα ξενοδοχεία να κανονισεις τέτοιες εκδρομές?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Για τα της ερήμου υπάρχουν άλλοι με περισσότερες γνώσεις, σίγουρα όμως θα μπορείς να ρωτήσεις και στο ξενοδοχείο σου, ή να ψάξεις μέσω του ίντερνετ για πρακτορεία που κάνουν τις εκδρομές (πχ. στο tripadvisor μπορείς να βρεις αρκετά και μάλιστα με κριτικές).
Για το ξενοδοχείο έχω να προτείνω να μείνετε σε Riad. Θα κάνει τη διαμονή σας στο Μαρόκο αισθητά καλύτερη -και πιο ατμοσφαιρική- απ'ότι ένα τυπικό ξενοδοχείο.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Tέλη Οκτώβρη που πήγα εγώ ο καιρός ήταν καταπληκτικός το πρωί πολύ ζέστη το βράδυ ένα μπουφανάκι το χρειαζόσουν! Πάρτε όμως και καμιά ομπρέλα, εμάς την πρώτη μέρα έβρεξε καταρρακτωδώς..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom