Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Έκλεισα αεροπορικά για Απρίλη. Στο πρόγραμμα μου έβαλα 1 νύχτα Asilah ή Ταγγέρη, 2 νύχτες Chefchaouen, 4 νύχτες Φες για να παω και Μέκνες, πολυ πρωινό τρένο για να κατέβω Μαρακές με μια σταση Καζαμπλανκα να επισκεφτώ το τζαμί, 2 νύχτες Μαρακές και 2 νύχτες Essaouira όπου και παίρνω την πτήση επιστροφής. Συνολο 12 μέρες στο Μαρόκο και θα μετακινούμαι με μεσα μαζικής μεταφοράς.
Ωραίο το πρόγραμμα. Η Ασιλά είναι πολύ μικρό μέρος και αρκετά τουριστικό, όπως περίπου κι η Essaouira. Τον Απρίλη θα κάνεις μπάνιο άνετα στον Ατλαντικό, οπότε φαντάζομαι γι' αυτό έβαλες 3 βράδια εκεί συνολικά. Αν θέλεις να πας έρημο και dades gorge προλαβαίνεις πάντως. Τα τουρ ξεκινάνε από Μαρακές κι είναι 3 μέρες (2 βράδια, ένα βράδυ dades gorge κι ένα Merzouga στην έρημο) και το κόστος είναι σύνολο 85-90 ευρώ με ημιδιατροφή. Για εμένα προσωπικά ήταν το αγαπημένο μου κομμάτι του Μαρόκου. Μπορείς να κόψεις ένα βράδυ από τη Φεζ κι ένα από την Εσσαουίρα και να πας έρημο. Έχω λεπτομέρειες για όλα αυτά τα μέρη και riads αν θες να σου στείλω με pm.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ωραίο το πρόγραμμα. Η Ασιλά είναι πολύ μικρό μέρος και αρκετά τουριστικό, όπως περίπου κι η Essaouira. Τον Απρίλη θα κάνεις μπάνιο άνετα στον Ατλαντικό, οπότε φαντάζομαι γι' αυτό έβαλες 3 βράδια εκεί συνολικά. Αν θέλεις να πας έρημο και dades gorge προλαβαίνεις πάντως. Τα τουρ ξεκινάνε από Μαρακές κι είναι 3 μέρες (2 βράδια, ένα βράδυ dades gorge κι ένα Merzouga στην έρημο) και το κόστος είναι σύνολο 85-90 ευρώ με ημιδιατροφή. Για εμένα προσωπικά ήταν το αγαπημένο μου κομμάτι του Μαρόκου. Μπορείς να κόψεις ένα βράδυ από τη Φεζ κι ένα από την Εσσαουίρα και να πας έρημο. Έχω λεπτομέρειες για όλα αυτά τα μέρη και riads αν θες να σου στείλω με pm.
Το αρχικό πλάνο ήταν να πάω μόνη οπότε η ιδέα της ερήμου με τον καμιλιέρη παρέα δεν φάνταζε πολύ δελεαστική. Γι αυτο επέλεξα μόνο πόλεις. Τώρα εχω δυο φίλες που ενδιαφέρονται να έρθουν μαζί οπότε η ιδέα της ερήμου γίνεται ολο και πιο ελκυστική. Φυσικά και θα με ενδιέφερε να μου στείλεις οποια επιπλέον πληροφορία έχεις για τον προορισμό αυτο. Σε ευχαριστώ.
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Καλησπέρα. Φεβρουάριο ή Μάρτιο είναι καλύτερη περίοδος για ταξίδι στο Μαρόκο? Επίσης όσοι έχετε δοκιμάσει και τα 2, πως είναι καλύτερα να προσεγγίσει κανείς την έρημο, μέσω Φεζ ή Μαράκες? Αν πάλι πάει κανείς Φεζ - Έρημο - Μαράκες κερδίζει χρόνο?
Μάρτιος είναι καλύτερα νομίζω, από άποψη θερμοκρασίας και πιθανότητα βροχής. Η έρημος είναι πάνω κάτω η ίδια απόσταση από Φεζ και Μαρακές (έρημος εννοούμε Μερζούγκα πάντα). Εννοείται ότι η διαδρομή είναι Φεζ-έρημος-Μαρακές ή το αντίστροφο. Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να γυρίσετε στην ίδια πόλη μετά την έρημο.
 

CBF600S

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Kαλησπέρα σε ολους. Παρακαλώ ενημερωστε με για Μαρόκο αν ειναι καλη εποχη Μαϊος αρχες καθως και αν γνωριζετε καποια πρακτωρεια που ειδικευοντε σε αυτη τη χωρα. Είναι καλήτερο/ασφαλέστερο να παμε με γκρουπ ή μπρουμε και μονοι μας?
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Kαλησπέρα σε ολους. Παρακαλώ ενημερωστε με για Μαρόκο αν ειναι καλη εποχη Μαϊος αρχες καθως και αν γνωριζετε καποια πρακτωρεια που ειδικευοντε σε αυτη τη χωρα. Είναι καλήτερο/ασφαλέστερο να παμε με γκρουπ ή μπρουμε και μονοι μας?
Εγώ είχα πάει Απρίλιο και ήταν πολύ καλά. Ούτε τρελή ζέστη πουθενά, ούτε κρύο (λίγη βροχή μας πέτυχε τις πρώτες μέρες αλλά όχι τίποτα που να μας χαλάσει τα σχέδια). Για πρακτορείο ειδικευμένο στις εκδρομές στο Μαρόκο δε γνωρίζω. Πήγαμε μόνοι μας και νοικιάσαμε αυτοκίνητο εκεί και γυρίσαμε ένα μέρος της χώρας μόνοι μας χωρίς θέμα. Μιας και βλέπω από το username σου ότι έχεις μοτοσυκλέτα, συναντήσαμε πολλές παρέες από Ευρώπη που ταξίδευαν στο Μαρόκο με τις μηχανές τους.
 

CBF600S

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εγώ είχα πάει Απρίλιο και ήταν πολύ καλά. Ούτε τρελή ζέστη πουθενά, ούτε κρύο (λίγη βροχή μας πέτυχε τις πρώτες μέρες αλλά όχι τίποτα που να μας χαλάσει τα σχέδια). Για πρακτορείο ειδικευμένο στις εκδρομές στο Μαρόκο δε γνωρίζω. Πήγαμε μόνοι μας και νοικιάσαμε αυτοκίνητο εκεί και γυρίσαμε ένα μέρος της χώρας μόνοι μας χωρίς θέμα. Μιας και βλέπω από το username σου ότι έχεις μοτοσυκλέτα, συναντήσαμε πολλές παρέες από Ευρώπη που ταξίδευαν στο Μαρόκο με τις μηχανές τους.
Σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Eσσαουίρα Γενάρη αξίζει για μονοήμερη από Μαρακές; Σκέφτομαι τις 6 ώρες πήγαινε-έλα και το χειμωνιάτικο καιρό.
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Kαλησπέρα σε ολους. Παρακαλώ ενημερωστε με για Μαρόκο αν ειναι καλη εποχη Μαϊος αρχες καθως και αν γνωριζετε καποια πρακτωρεια που ειδικευοντε σε αυτη τη χωρα. Είναι καλήτερο/ασφαλέστερο να παμε με γκρουπ ή μπρουμε και μονοι μας?
Ο Μάιος είναι ιδανικά, τα ταξιδιωτικά πρακτορεία χρειάζονται όσο χρειάζονται και στην Ευρώπη. Πολύ ασφαλής χώρα και τρομερά τουριστική.

Eσσαουίρα Γενάρη αξίζει για μονοήμερη από Μαρακές; Σκέφτομαι τις 6 ώρες πήγαινε-έλα και το χειμωνιάτικο καιρό.
Δεν θα πήγαινα σε καμία περίπτωση.
 
Last edited by a moderator:

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Καλησπερα παιδια!!Εχω διαβασει ολες τις υπεροχες ιστοριες σας για Μαροκο!Φευγω με τον φιλο μου για Μαρακες τελη Φλεβαρη για 5 νυχτες.Δυστυχως δε θα προλαβουμε να παμε σε καμια αλλη πολη το μονο extra που θελουμε ειναι 2 μερες στην ερημο.Ξερετε αν εχει αλλαξει κατι και χρειαζομαστε visa;που να κανουμε συναλλαγμα:Εχετε να μου προτεινετε αλλα μερη μονο στο Μαρακες;
 

Isi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του travelstories!!!!νομίζω πως χρειάζομαι τη βοήθεια σας...;)
Έχω κλεισει αεροπορικα για 12 μέρες στο Μαρόκο και αποφασίσαμε με το αγόρι μου να το κάνουμε roadtrip...κανονίζαμε όμως χωρίς τον ξενοδόχο που ονομάζεται "πιστωτική καρτα"...δυστυχώς πρέπει να είμαστε από τα λιγοστά ζευγάρια που δεν είχαμε πότε και δεν θέλαμε πότε πιστωτικές κάρτες!υπάρχει τρόπος να νοικιάσουμε αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική?το αμάξι θα το πάρουμε και θα το αφήσουμε Καζαμπλάνκα!έχει νοικιασει καποιος από εσάς αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική από Καζαμπλάνκα?τη βοήθεια σας παρακαλώ γιατί από roadtrip τελικά το ταξίδι θα εξελιχθεί σε foottrip...ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπερα παιδια!!Εχω διαβασει ολες τις υπεροχες ιστοριες σας για Μαροκο!Φευγω με τον φιλο μου για Μαρακες τελη Φλεβαρη για 5 νυχτες.Δυστυχως δε θα προλαβουμε να παμε σε καμια αλλη πολη το μονο extra που θελουμε ειναι 2 μερες στην ερημο.Ξερετε αν εχει αλλαξει κατι και χρειαζομαστε visa;που να κανουμε συναλλαγμα:Εχετε να μου προτεινετε αλλα μερη μονο στο Μαρακες;
Όχι δε χρειάζεται Βίζα. Συνάλλαγμα να κάνετε στις αρχές της κεντρικής πλατείας (εκεί που περιμένουν τα κάρα) σε ένα ανταλλακτήριο. Απο αεροδρόμιο-Μαρακές πρέπει να πάρετε ταξί ή λεωφορείο (το συνιστώ). Το ταξί θα δεχθεί ότι νόμιζα να ναι (και θα σας κλέψει) ,το λεωφορείο δε ξέρω καθώς πλήρωσα σε τοπικό.

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του travelstories!!!!νομίζω πως χρειάζομαι τη βοήθεια σας...;)
Έχω κλεισει αεροπορικα για 12 μέρες στο Μαρόκο και αποφασίσαμε με το αγόρι μου να το κάνουμε roadtrip...κανονίζαμε όμως χωρίς τον ξενοδόχο που ονομάζεται "πιστωτική καρτα"...δυστυχώς πρέπει να είμαστε από τα λιγοστά ζευγάρια που δεν είχαμε πότε και δεν θέλαμε πότε πιστωτικές κάρτες!υπάρχει τρόπος να νοικιάσουμε αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική?το αμάξι θα το πάρουμε και θα το αφήσουμε Καζαμπλάνκα!έχει νοικιασει καποιος από εσάς αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική από Καζαμπλάνκα?τη βοήθεια σας παρακαλώ γιατί από roadtrip τελικά το ταξίδι θα εξελιχθεί σε foottrip...ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
Μετά απο 30 χώρες μπορώ να σου πω πως στο Μαρόκο όλα γίνονται. Απλά βρείτε τα κατάλληλα άτομα και δώστε κάτι παραπάνω.
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Να ειστε ολοι καλα!!Μια τελευταια ερωτηση οπως ανεφερα κ πιο πανω παμε Μαρακες τελη Φλεβαρη αρχες Μαρτη τι ρουχα χρειαζομαι εκει?Και στην εκδρομη για την ερημο χρειαζομαι κατι πιο ζεστο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom