Βουλγαρία Πληροφορίες για Μπάνσκο

Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα και από εμένα
αν και το τόπικ είναι λίγο παλιό ελπίζω να το δει κάποιος και να μου απαντήσει. Και εγω λοιπόν με μια παρέα ετοιμαζόμαστε να πάμε σε αυτό το ξακουστό χιονοδρομικό. Έχω βρει αρκετά δωμάτια σε καλές τιμές, ελπίζω να είναι όπως φαίνονται στα σάιτς. Από τους προηγούμενους βρήκα αρκετες πληροφορίες, αυτό που θέλω όμως να ρωτήσω είναι σχετικά με τον εξοπλισμό. Ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει ( ανά ημέρα υποθέτω σωστα;) και τι συμπεριλαμβάνεται σε αυτόν; Δηλαδή είναι μόνο τα πέδιλα και τα μπατόν ή και φόρμες;;;;

Ευχαριστώ
Για ξενοδοχείο θα σου συνιστούσα το Banderitsa δίπλα στο ποτάμι και το Alex στα οποία έχω μείνει.Για εξοπλισμό δεν γνωρίζω να σου πω πόσο κοστίζει εκεί.Πράσινη κάρτα απο τη ασφαλιστική σου και τίποτε περισσότερο.Στα σύνορα στη Κούλατα θα πληρώσεις 5 περίπου ευρώ για το αυτοκίνητο.Κάτι σαν διόδια.Δρόμος μέτριος με κίνηση !!!Να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός ιδιαίτερα απο Σιμιτλί και μετά.Εχει φανταστικό τελεφερίκ μέχρι τη πίστα , αλλά λίγο ατέλειωτο....
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
παιδιά σκεφτόμαστε, να πάμε ένα τριήμερο στο μπάνσκο με τo αυτοκίνητο μας τα χριστούγεννα ή 1-3 ιανουαρίου...
βρίσκομαι θεσσαλονίκη, θέλω να ξέρω μετά τα σύνορα πως είναι ο δρόμος πλεον, εχει αλλαξει? δεν έχω πάει ποτε βουλγαρία αλλα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον μπάνσκο...
είναι ασφαλείς η οδήγηση στους δρόμους της γείτονος χώρας? έχει πάντα χιονια η περιοχή η θα κολλήσω στα χιονια?
ισχύει ακόμα το να κάνω συνάλλαγμα η είναι εφοδιασμένα τα βενζινάδικα με euro?

σας ευχάριστω
 

katherin

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ευρώπης
παιδιά σκεφτόμαστε, να πάμε ένα τριήμερο στο μπάνσκο με τo αυτοκίνητο μας τα χριστούγεννα ή 1-3 ιανουαρίου...
βρίσκομαι θεσσαλονίκη, θέλω να ξέρω μετά τα σύνορα πως είναι ο δρόμος πλεον, εχει αλλαξει? δεν έχω πάει ποτε βουλγαρία αλλα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον μπάνσκο...
είναι ασφαλείς η οδήγηση στους δρόμους της γείτονος χώρας? έχει πάντα χιονια η περιοχή η θα κολλήσω στα χιονια?
ισχύει ακόμα το να κάνω συνάλλαγμα η είναι εφοδιασμένα τα βενζινάδικα με euro?

σας ευχάριστω
Δεν γνωρίζω αν όλα τα βενζινάδικα δέχονται ευρώ, αλλά σε ένα που σταματήσαμε εμείς δεχότανε ευρώ αλλα δεν μπορούσε να σου δώσει ρέστα.Δηλαδή αν ήθελες βενζίνη για 20 ευρώ έπρεπε να του δώσεις ακριβώς 20, αλλιώς δεν θα έπαιρνες ρέστα ;)
Μέσα στο Μπάνσκο πάντως μπορεις να κάνεις συνάλαγμα.
 

phoebe_990

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
το ξέρω ότι το topic είναι λίγο παλιό αλλά ελπίζω να το δει κάποιος και να με βοηθήσει! κλείσαμε με τον φίλο μου ένα τριήμερο μετά τα χριστούγεννα στο μπάνσκο, με ταξιδιωτικό γραφείο. το ξενοδοχείο είναι μέσα στο μπάνσκο, μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να μετακινηθώ από κ προς το χιονοδρομικό κέντρο χωρίς να χρειαστεί ακολουθήσω το group; επίσης με ποιο τρόπο μπορούμε να πάμε στο παλιό χωριό του μπάνσκο; και κάτι τελευταίο... μου είπαν πως είναι ψιλοεκμεταλλευτές όσον αφορά τις ταβέρνες-μέχρι κ ότι έχουν διαφορετικούς καταλόγους για ντόπιους και για τουρίστες κ όσον αφορά τους τουρίστες, οι τιμές σε μερικές περιπτώσεις είναι αδιανόητες και απαράδεκτες. θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να μου προτείνεται καμιά καλή ταβέρνα για να φάμε... :roll:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
το ξέρω ότι το topic είναι λίγο παλιό αλλά ελπίζω να το δει κάποιος και να με βοηθήσει! κλείσαμε με τον φίλο μου ένα τριήμερο μετά τα χριστούγεννα στο μπάνσκο, με ταξιδιωτικό γραφείο. το ξενοδοχείο είναι μέσα στο μπάνσκο, μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να μετακινηθώ από κ προς το χιονοδρομικό κέντρο χωρίς να χρειαστεί ακολουθήσω το group; επίσης με ποιο τρόπο μπορούμε να πάμε στο παλιό χωριό του μπάνσκο; και κάτι τελευταίο... μου είπαν πως είναι ψιλοεκμεταλλευτές όσον αφορά τις ταβέρνες-μέχρι κ ότι έχουν διαφορετικούς καταλόγους για ντόπιους και για τουρίστες κ όσον αφορά τους τουρίστες, οι τιμές σε μερικές περιπτώσεις είναι αδιανόητες και απαράδεκτες. θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να μου προτείνεται καμιά καλή ταβέρνα για να φάμε... :roll:
καλημέρα, στο χιονοδρομικό μπορείς να πας εύκολα, εκτος βεβαια k αν τo ξενοδοχείο βρίσκετε πολύ μακριά. αν είναι μακριά καλείς ένα taxi και σε πάει... επειδή πήγα με αυτοκίνητο δεν ξέρω κατά ποσο είναι φτηνά η ακριβά. αλλα ακριβότερα από ελλάδα δεν νομίζω. πάντως έβλεπα έλληνες που έπαιρναν taxi. εγώ ήμουν λίγο μακριά από τo χιονοδρομικό αλλα και με τα πόδια περίπου μιση ώρα υπολογίζω.. ήμουν στο lucky μπάνσκο hotel.

τώρα για τo φαγητό επειδή είχα ακούσει k εγώ κάτι παρόμοιο και δεν θέλαμε να δοκιμάσουμε τις βουλγαρικές ταβέρνες δεν φάγαμε καθόλου... είχαμε προμήθειες δικες μας!

ελπίζω να σε βοήθησα λίγο :)

δες πειπου πως ειναι
http://www.vimeo.com/8474916
http://www.vimeo.com/8576887
http://www.vimeo.com/8726508
 

phoebe_990

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ ειλικρινά! με βοήθησες αρκετά γιατί είχα ένα ψιλοάνχος γιατί δεν ήθελα να ακολουθώ το group συνεχώς... να είσαι καλά! :lol::cool:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ούτε k εγώ θέλω να ακολουθω group γιαυτο όπου k να παω, παω μονος μου. βεβαια έχω την εντύπωση ότι σε πηγαίνει k σε αλλα μέρη εκτος από το bansko... που με taxi η με πόδια δεν μπορείς να πας!

αν κανεις ski είναι καλο σαν χιονοδρομικό... καλύτερο τουλάχιστον από τα ήδη υπάρχον ελληνικά! γιατί με αλλα που έχω δει είναι η μέρα με την νύχτα! το μονο αρνητικό για μένα είναι οι πολλοί μα πολλοί ελληνάρες ! :)
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Θα σου πω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία από το μπανσκο
είναι κλέφτες και απατεώνες αλλά το μέρος αξίζει πολλά είναι πανέμορφο
δυστυχώς ώμος πάνε να σε φάνε από παντού και θα σοθ δώσω 2 προσωπικά παραδείγματα
1)να έχεις λεβα γιατί σε όποια ταβέρνα πηγαίναμε μας κλεβανε στην ισοτιμία και μάλιστα θελαν και φιλοδώρημα
2) αυτό είναι το ποιο τραγικό επάνω στο σαλέ του μπανσκο μια φίλη μου έδωσε 50 ευρώ και της γύρισαν ρέστα από 50λεβα καταλαβαίνεις γιατί κλέψιμο μιλάμε και όταν πήγα να ζητήσω τα ρέστα η ταμίας έκανε ότι δεν δέχτηκε ποτέ ευρώ μέχρι και αστυνομία φώναξα αλλά άκρη δε βγαίνει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ποιο τραγικό είναι ότι πηγαίνετε σε ξένη χώρα, που έχει ένα δικό της νόμισμα, κι επιμένετε να πληρώνετε σε ευρώ, λες και βρίσκεστε στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
κακός όσοι πληρώνουν σε euro κάνουν λάθος!! δεν είναι δύσκολο να κάνετε συνάλλαγμα
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Και τελικα αν δεν παθεις δεν μαθαινεις .......
Αλλά και από την άλλη όταν είσαι τουριστικό μέρος δεν εκμεταλλεύεσαι κατά αυτό τον τρόπο τους επισκέπτες σου .....
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Τωρα που πλησιαζει και η εποχη που χιλαδες θα μετακινηθουν οδικως προς το Μπανσκο, μερικες συμβουλες για να μη σας σταματησει η αστυνομια στο δρομο.
Αγοραστε βινιετα απο τα συνορα και ΚΟΛΗΣΤΕ την στο κατω δεξια μερος του παρμπριζ.
Τα φωτα παντα αναμενα κατα τη διαρκεια της οδηγησης.
Οχι πανω απο 60 χλμ σε κατοικημενες περιοχες και προσπερασεις σε ευθειες που υπαρχη διπλη γραμμη.
Οταν σας αναβοσβησουν τα φωτα οι οδηγοι απο απεναντι, υπαρχη μπλοκο.
Αναιτια δεν προκειτε να σας σταματησουν.
Τα σημεια στα οποια υπαρχουν μπλοκα (οχι παντα) κατα τη διαδρομη Προμαχωνας -Σιμιτλι (διασταυρωση για Μπανσκο) εινα:
1. Στο πρωτο χωριο μετα τα συνορα Marikostinovo η στο επομενο χωριο Levunovo στη μεγαλη κατηφορα στο βενζιναδικο της shell
2. Στην κατηφορα αμεσως μετα το Sandanski και
3. Στην εξοδο απο τα στενα της Kresna μετα τη γεφυρα του στρυμωνα η στη διασταυρωση Simitli- Bansko.
Παντως αμα για καποια αιτια σας σταματησουν το φακελακι ειναι απο 10 εως 20 ευρω το πολυ.Μη δινετε παραπανω.
Επισης καντε λεβα στα συνορα ,μαγαζια που παιρνουν ευρω το πιο πιθανο ειναι να σας ριξουν στην ισοτιμια εως και 15% και στις ταβερνες να ζητατε μονο οτι εχει ο τιμοκαταλογος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom