Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα!
Κάντε ένα διάλειμμα από το αρνί και το κοκορέτσι και προτείνετε παρακαλώ μέρη για φαγητό, ποτό, καφέ, βόλτες και εκδρομές που σας ενθουσίασαν στη Μπολόνια, αλλά και στην ευρύτερη περιοχή και για κάποιον μυστήριο λόγο δεν έχετε γράψει ήδη :rolleyes:. Θα πάω σε 2 εβδομάδες και σίγουρα θα επισκεφθώ Πάρμα και Μόντενα. Φεράρα έχω πάει και τη Ραβένα θα την αφήσω για κάποια άλλη φορά, μάλλον. Με ΜΜΜ.
Καλά να περάσετε όπου κι αν βρίσκεστε.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
17.207
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,
Περιμένω και εγώ με ανυπομονησία τις απαντήσεις των συμφορουμιτών επειδή και εγώ έχω προγραμματίσει στο άμεσο μέλλον Μπολόνια.
Μόνο που αν μπορεί η αγαπητή katskats να μου πει και μένα δυο πράγματα για τη Φεράρα που σκέφτομαι να κάνω ένα πέρασμα (του τύπου στάση για φαγητό ίσως;), αν αξίζει.
Ευχριστώ
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,
Περιμένω και εγώ με ανυπομονησία τις απαντήσεις των συμφορουμιτών επειδή και εγώ έχω προγραμματίσει στο άμεσο μέλλον Μπολόνια.
Μόνο που αν μπορεί η αγαπητή katskats να μου πει και μένα δυο πράγματα για τη Φεράρα που σκέφτομαι να κάνω ένα πέρασμα (του τύπου στάση για φαγητό ίσως;), αν αξίζει.
Ευχριστώ
Ήμουν τον Οκτώβριο Φερράρα. Το κέντρο της είναι μικρό και άνετα βλέπει κάποιος σε λίγη ώρα πολλά από τα αξιοθέατα. Έχει τρένα πολύ συχνά και αν θυμάμαι καλά κάνουν κοντά στο μισάωρο. Μην ξεχάσετε να επικυρωσετε το εισιτήριο πριν ανεβείτε τη σκάλα για την πλατφόρμα αναχώρησης, γιατί δεν έχει μηχανήματα εκεί.
Μην παραλειψετε μια βόλτα στη μεσαιωνική via del volte .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,
Περιμένω και εγώ με ανυπομονησία τις απαντήσεις των συμφορουμιτών επειδή και εγώ έχω προγραμματίσει στο άμεσο μέλλον Μπολόνια.
Μόνο που αν μπορεί η αγαπητή katskats να μου πει και μένα δυο πράγματα για τη Φεράρα που σκέφτομαι να κάνω ένα πέρασμα (του τύπου στάση για φαγητό ίσως;), αν αξίζει.
Ευχριστώ
Καλησπέρα. Εννοείται ότι αξίζει επίσκεψη και για μένα πολύ. Να την περπατήσετε όσο μπορείτε περισσότερο. Το πανέμορφο κάστρο των Este είναι το highlight. Για έναν πολιτιστικό περίπατο στη Φεράρα διάβασε την ιστορία του @hydronetta http://www.travelstories.gr/community/threads/Ιταλικό-κολαζ-emilia-romagna-veneto.53146/
Καθίστε για καφέ ή μπύρα ή απεριτίβο στην Piazza Trento e Treste ή στην κλειστή Piazza Municipale για ατελείωτο people watching. Κόψτε βόλτες και στο ξεχωριστό μεσαιωνικό κομμάτι της Ferrara που λέει η @alexandra80, νότια του καθεδρικού. Πηγαίνετε για παγωτό στην Piazza Ariostea και καθίστε να το φάτε κάτω από τα δένδρα της οβάλ πλατείας. Αν είχατε μέρες, θα πρόσθετα να κάνετε τον γύρο των τειχών της πόλης που έχουν μετατραπεί σε πάρκο.
Τυπικό πιάτο της πόλης είναι τα ραβιόλια με γέμιση κολοκύθα. Τις μέρες που θα πάτε ίσως πετύχετε αυτά [URL='http://www.ferrarainfo.com/en/ferrara/events/events-and-initiatives/folklore-and-festivals/homage-to-the-duke-2016']
http://www.ferrarainfo.com/en/ferra...olklore-and-festivals/homage-to-the-duke-2016[/URL]
http://www.ferrarainfo.com/en/ferra.../folklore-and-festivals/palio-of-ferrara-2017
και το καλοκαίρι http://ferrarasottolestelle.it/
Συναυλίες στο προαύλιο του Castello Estense!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
17.207
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα. Εννοείται ότι αξίζει επίσκεψη και για μένα πολύ. Να την περπατήσετε όσο μπορείτε περισσότερο. Το πανέμορφο κάστρο των Este είναι το highlight. Για έναν πολιτιστικό περίπατο στη Φεράρα διάβασε την ιστορία του @hydronetta http://www.travelstories.gr/community/threads/Ιταλικό-κολαζ-emilia-romagna-veneto.53146/
Καθίστε για καφέ ή μπύρα ή απεριτίβο στην Piazza Trento e Treste ή στην κλειστή Piazza Municipale για ατελείωτο people watching. Κόψτε βόλτες και στο ξεχωριστό μεσαιωνικό κομμάτι της Ferrara που λέει η @alexandra80, νότια του καθεδρικού. Πηγαίνετε για παγωτό στην Piazza Ariostea και καθίστε να το φάτε κάτω από τα δένδρα της οβάλ πλατείας. Αν είχατε μέρες, θα πρόσθετα να κάνετε τον γύρο των τειχών της πόλης που έχουν μετατραπεί σε πάρκο.
Τυπικό πιάτο της πόλης είναι τα ραβιόλια με γέμιση κολοκύθα. Τις μέρες που θα πάτε ίσως πετύχετε αυτά
http://www.ferrarainfo.com/en/ferra...olklore-and-festivals/homage-to-the-duke-2016
http://www.ferrarainfo.com/en/ferra.../folklore-and-festivals/palio-of-ferrara-2017
και το καλοκαίρι http://ferrarasottolestelle.it/
Συναυλίες στο προαύλιο του Castello Estense!

Δεν έχω λόγια!
Ευχαριστώ, ευχαριστώ!:)
Τόσο άμεση ανταπόκριση και τόσες ζουμερές πληροφορίες!
¨Οτι χρειαζόμουνα αυτή τη στιγμή γιατί οργανώνω ένα ταξίδι 8 σε 1 (οδικό με οκτώ χώρες) και χρειάζομαι πολλές πληροφορίες και πολύ χρόνο για να τις βρω.
Για να δούμε ...θα μάθουμε τίποτα και για την Μπολόνια;

Το μόνο που έχω μάθει είναι για μια τρατορία: Oberdan da Mario με καταπληκτικά λαζάνια και τορτελίνια. Εχει πάει κανείς να μας πει; Θα πρέπει να το διασταυρώσω (ότι είναι καλή) για να πάω.
Επίσης και για τις περίφημες καμάρες της Μπολόνια που είναι υποψήφιες να μπουν στη λίστα της Unesco.

Και πάλι ευχαριστώ!:)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
17.207
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Ήμουν τον Οκτώβριο Φερράρα. Το κέντρο της είναι μικρό και άνετα βλέπει κάποιος σε λίγη ώρα πολλά από τα αξιοθέατα. Έχει τρένα πολύ συχνά και αν θυμάμαι καλά κάνουν κοντά στο μισάωρο. Μην ξεχάσετε να επικυρωσετε το εισιτήριο πριν ανεβείτε τη σκάλα για την πλατφόρμα αναχώρησης, γιατί δεν έχει μηχανήματα εκεί.
Μην παραλειψετε μια βόλτα στη μεσαιωνική via del volte .
@alexandra80 σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Δεν γνώριζα για τη via del volte, την οποία είδα σε φωτό και πραγματικά νομίζω ότι αξίζει μια..... βόλτα. ;).
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Καλημέρα!
Κάντε ένα διάλειμμα από το αρνί και το κοκορέτσι και προτείνετε παρακαλώ μέρη για φαγητό, ποτό, καφέ, βόλτες και εκδρομές που σας ενθουσίασαν στη Μπολόνια, αλλά και στην ευρύτερη περιοχή και για κάποιον μυστήριο λόγο δεν έχετε γράψει ήδη :rolleyes:. Θα πάω σε 2 εβδομάδες και σίγουρα θα επισκεφθώ Πάρμα και Μόντενα. Φεράρα έχω πάει και τη Ραβένα θα την αφήσω για κάποια άλλη φορά, μάλλον. Με ΜΜΜ.
Καλά να περάσετε όπου κι αν βρίσκεστε.
Ως γαστριμαργική πρωτεύουσα της Ιtalia Settentrionale η Μπολόνια ( και γενικά όλη η Emilia Romana ) προσφέρει στον ουρανίσκο του επισκέπτη αξέχαστες στιγμές απόλαυσης.

Για παγωτό:
1) Gelateria Gianni, διαθέτει 3 διαφορετικά καταστήματα στη Μπολόνια, μαύρη σοκoλάτα, nutella.
2)Gelateria Islanda, Via Saragozza 65 E, pistacchio , cheesecake al di cremino pistacchio.
3)Gelateria Cremeria Mascarella, Via Mascarella 30, Giambologna, στρατσιατέλα
4)La Sorbetteria Castiglione, Via Castiglione 44, πρωτότυπες γεύσεις, crema ludovici , crema goulielmo , dolce contagio, dolce emma
5)Cremeria Funivia, Piazza Cavour 1/d, Alice, Pistachio, 50 Special, San Luca,
6)Gelateria delle Moline, Via delle Moline 13, σύκο, καραμέλα, φιστίκι.

Pasta Fresca ( όχι εστιατόρια, στο ''όρθιο'') :
1)Pasta Fresca Naldi, Via del Pratello 69 , απίστευτης ποιότητας '' μαμαδίστικα'' φρέσκα ζυμαρικά, lasagna , tortelloni
2)Capra & Cavoli Cucina da Passeggio, Via del Pratello 58/, νιόκι με γκοργκοτζόλα
3)Il Piacere del Gusto, Via Milazzo 5/A (κοντά στον σταθμό) .







 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Μπολόνιας συνέχεια...............
Για απεριτίβο:
1) Caffe Zamboni, Via Zamboni 6, με αρκετά μεγάλο μπουφέ, με πολύ κόσμο , κυρίως φοιτητές , φθηνό
2) Cafe Zanarini , Piazza Galvani 1, κυριλέ, με πολύ ωραία θέα στην μικρή Piazza Galvani,
3) Osteria Del Sole , Vicolo Ranocchi 1/d, στην αγορά τροφίμων δίπλα στην Piazza Maggiore, έχει ένα πρωτότυπο concept , αγοράζεις ότι τρόφιμο θες από τα όμορα καταστήματα τροφίμων και στο Del Sole παραγγέλνεις μόνο τα ποτά , αγαπημένο κατάστημα των ντόπιων,
4) Tamburini, Via Caprarie 1, επίσης εντός της αγοράς τροφίμων , κατάστημα delicatessen με όλα τα καλούδια της Emilia Romana.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εκανα ενα 2ημερο στη Φερραρα περσυ τον Ιουνη.Την γυρισα μεχρι τελικης πτωσεως και εκτος απο ενα Παλατσο που δεν αξιζε την βολτα στην ακρη της πολης με μια μονο αιθουσα να δεις,ολα τα αλλα ηταν πολυ ομορφα.Οι βολτες γυρω απο τον καθεδρικο και το Καστελλο ,απολαυση.Ειχα βγαλει καρτα για ολα τα αξιοθεατα και γι αυτο μπηκα στο Μουσειο Εθνικης Αντιστασης,στο δρομο πριν το Παλατσο Ντιαμαντε.Ηταν μια πολυ ευχαριστη εκπληξη και διεθεσα αρκετο χρονο εκει.Θα περασετε ομορφα εκει..
 

dinad

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Καλησπέρα σε ολους.
Εχω κλεισει εισητήρια για Μπολόνια με την Ryanair για τελος Νοεμβρη. Εχω κλείσει ξενοδοχείο κοντά στους πυργους.
Ηθελα να σας ρωτήσω...για να παρω το λεωφορείο απο το αεροδρόμιο για κέντρο, ποια στάση βολεύει; Ειδα στο σαιτ τους οτι κανει δυο στασεις =Pontelungo.....Ospedale Maggiore ...και τέρμα Μille ;
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σε ολους.
Εχω κλεισει εισητήρια για Μπολόνια με την Ryanair για τελος Νοεμβρη. Εχω κλείσει ξενοδοχείο κοντά στους πυργους.
Ηθελα να σας ρωτήσω...για να παρω το λεωφορείο απο το αεροδρόμιο για κέντρο, ποια στάση βολεύει; Ειδα στο σαιτ τους οτι κανει δυο στασεις =Pontelungo.....Ospedale Maggiore ...και τέρμα Μille ;
Καλύτερα να κατέβεις Mille. Βέβαια αν είστε από 3 άτομα και πάνω ή βρεις 2-3 που να πηγαίνουν κέντρο και μοιραστείτε τα κόμιστρα τότε το ταξί είναι η καλύτερη λύση.Έχει fix τιμή 18 ευρώ για το κέντρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom