Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
σ ευχαριστω πολυυυυ!σκεφτομαι να κανω βολτες στην μπολονια και μονοημερες με τρενο που ειναι σχετικα οικονομικο και σε αλλα μερη,αλλα εκει θα ειναι η βαση μου για μια βδομαδα,ειναι οικονομικη,και προσιτη σε κοσμο,βασικα μ αρεσε οπως την ειδα,μακαρι να πανε ολα καλα και να την επισκεφτω!!!!
Μεινε μια μερα Μπολονια και τις υπολοιπες Φλωρεντια. Καλη κι η Φερραρα, ολες ωραιες τριγυρω, αλλα Φλωρεντια δεν ειναι.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μεινε μια μερα Μπολονια και τις υπολοιπες Φλωρεντια. Καλη κι η Φερραρα, ολες ωραιες τριγυρω, αλλα Φλωρεντια δεν ειναι.
ναι οκ η Φλωρεντία υπερέχει...αλλά από οικονομικής άποψης(κι επειδή η φίλη sinnefoula εστιάζει και σ αυτό) είναι πιό ακριβή σε όλα....
στην Μπολόνια μπορείς να φάς πολυ καλά και πολύ φτηνά ταυτόχρονα...επίσης καφέδες ποτά κλπ τουλάχιστον τότε που είχα πάει ήταν πολύ πιό οικονομικά από Φλωρεντία
και επίσης για μονοήμερη για..ξεπέτα δηλ θάναι κρίμα για την Φλωρεντία,είναι πόλη που πρέπει να της αφιερώσεις παραπάνω χρόνο για να το ευχαριστηθείς
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
ναι οκ η Φλωρεντία υπερέχει...αλλά από οικονομικής άποψης(κι επειδή η φίλη sinnefoula εστιάζει και σ αυτό) είναι πιό ακριβή σε όλα....
στην Μπολόνια μπορείς να φάς πολυ καλά και πολύ φτηνά ταυτόχρονα...επίσης καφέδες ποτά κλπ τουλάχιστον τότε που είχα πάει ήταν πολύ πιό οικονομικά από Φλωρεντία
και επίσης για μονοήμερη για..ξεπέτα δηλ θάναι κρίμα για την Φλωρεντία,είναι πόλη που πρέπει να της αφιερώσεις παραπάνω χρόνο για να το ευχαριστηθείς
Υπαρχουν 2 τροποι σε ολη την Ιταλια να ριξεις το κοστος:
1) το aperitivo το απογευμα με ποτακι
2) το TheFork που κλεινουμε εστιατορια με εκπτωση. Εμεις το ειχαμε πρωτοδοκιμασει στη Φλωρεντια, πολυ μεγαλη διαφορα (τωρα που εκλεισα Ναπολη σε ενα μηνα θα το βαλω μπρος παλι).
Στη διαμονη ειχαμε δωσει το ιδιο ποσο ακριβως για δικλινο 3αστερο και στις δυο πολεις (65 με πρωινο, απλα της Μπολονιας ηταν πολυ πλουσιοτερο).
Στη Φλωρεντια το μεγαλο κοστος ειναι τα μουσεια. Αλλα συγκρινονται με τα ησσονος σημασιας της Μπολονια?
Τελος παντων, επειδη πηγα σε δυο χωριστα ταξιδια στον καθε προορισμο απο τους δυο, εγραψε μεσα μου το μεγαλειο της Φλωρεντιας.
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
ακουστε μια συμπτωση,ενας φιλος,που μιλαμε χρονια διαδικτυακα,θα ταξιδεψει ιταλια μαζι μου,λογω σπουδων δικων του (πριν χρονια)εχει ζησει εκει και μιλαει και την γλωσσα,την επισκεπτεται λοιπον καθε χρονο,τον ρωτησα σε μνμ λεπτομερειες και θα ταξιδευει κι εκεινος εχουμε βγαλει και προγραμμα,απ οτι μου ειπε η μπολωνια,ειναι για ''βαση'' κυριως μιας και ειναι πολυ οικονομικος προορισμος,εφτιαξε λοιπον εκεινος το προγραμμα,και λεμε να παμε βερονα,ραβενα,παρμα,βενετια,μονοημερες,ναι ξερω ειναι κριμα βερονα και βενετια μονοημερες,αλλα αν εμενα σε καθε μια ξεχωριστα θα ηταν πολυ ακριβα για μενα.ο φιλος που λετε που ειναι μελος και εδω...εφτιαξε το πλανο,κι εγω ακολουθω...δε θα χω και το αγχος μην χαθω και που θα παω δλδ...
Εγω σκεφτομαι να κανω κρατηση τελικα σε airbnb κοντα στο σταθμο του τρενου(εχω βρει ηδη ενα πολυ καλο) εκεινος ας μεινει οπου θελει,ξερει την πολη τις τιμες της κλπ,εχει φιλους εκει,εγω πρωτη φορα πηγαινω κι εχω ενθουσιαστει!Θα τον ρωτησω αυριο αν χωραει κι η φλορεντια!
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
65
Likes
135
το πατησα παιδια δεν αντεξα...εκλεισα για μπολονια αρχες σεπτεμβρη μια εβδομαδα,μεχρι να περιμενω να μου επιστρεψουν το voucher καλα κρασια λεω,πατα το,και το πατησα,εχει κανεις εμπειρια απο μπολονια-ιταλια;εχω παει ρωμη,εχω παει μπεργκαμο αλλα εκει οχι...εχω εμβολιαστει εχω παρει και την πρασινη καρτα,κι απ οτι ειδα στο re open η ιταλια ειναι διαθεσιμη απο 1 ιουλιου,σολο ταξιδακι οπως παντα...και χαρηκα κι ηθελα να το μοιραστω μαζι σας(επισης βρηκα δουλεια καλυτερη που μπορω να απουσιασω για λιγες μερες τον σεπτεμβρη) χεχε!
Καλησπέρα πολύ καλή επιλογή! Αν θες πληροφορίες για Μπολόνια Φλωρεντία και πέριξ ρίξε μία ματιά στην ιστορία μου Μπολόνια- Τοσκάνη με παιδί! . Καλά να περάσεις!
 

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Καλησπέρα σε όλους. Τη Δευτέρα 26 Ιουλίου, δλδ τώρα, πάω Μπολόνια και θα μείνω στην Ιταλία μέχρι 30 Ιουλίου.
Έχετε κάποια ιδέα για κάποιο πέρα από τα συνηθισμένα, χωριό της Τοσκάνης που θα μπορούσα να περάσω όλες τις μέρες;
Στο site πριν 2 χρόνια είχε συστήσει κάποιο μέλος τη Sant Agata dei Goti, κοντά στη Νάπολη και ήταν καταπληκτικά.

Θέλω να ζήσω την εμπειρία με τους κατοίκους, με αρκετή οινογνωσία - γευσιγνωσία.

Κάτι ίσως σαν Pitigliano ή Voltera (αν και μου πέφτουν αρκετά νότια).
Ίσως Ferara για βόρεια.

Αν δεν τα καταφέρω να μου αρέσει κάτι θα πάω στη σίγουρη πόλη. Σιένα.

Μοντεπουλτσιάνο και Κορτόνα έχω μείνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Αυτά της τελευταίας στιγμής δίνουν τις πιο ωραίες εκπλήξεις)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε όλους. Τη Δευτέρα 26 Ιουλίου, δλδ τώρα, πάω Μπολόνια και θα μείνω στην Ιταλία μέχρι 30 Ιουλίου.
Έχετε κάποια ιδέα για κάποιο πέρα από τα συνηθισμένα, χωριό της Τοσκάνης που θα μπορούσα να περάσω όλες τις μέρες;
Στο site πριν 2 χρόνια είχε συστήσει κάποιο μέλος τη Sant Agata dei Goti, κοντά στη Νάπολη και ήταν καταπληκτικά.

Θέλω να ζήσω την εμπειρία με τους κατοίκους, με αρκετή οινογνωσία - γευσιγνωσία.

Κάτι ίσως σαν Pitigliano ή Voltera (αν και μου πέφτουν αρκετά νότια).
Ίσως Ferara για βόρεια.

Αν δεν τα καταφέρω να μου αρέσει κάτι θα πάω στη σίγουρη πόλη. Σιένα.

Μοντεπουλτσιάνο και Κορτόνα έχω μείνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Αυτά της τελευταίας στιγμής δίνουν τις πιο ωραίες εκπλήξεις)
Δες εδώ στο post #26
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
65
Likes
135
Καλησπέρα σε όλους. Τη Δευτέρα 26 Ιουλίου, δλδ τώρα, πάω Μπολόνια και θα μείνω στην Ιταλία μέχρι 30 Ιουλίου.
Έχετε κάποια ιδέα για κάποιο πέρα από τα συνηθισμένα, χωριό της Τοσκάνης που θα μπορούσα να περάσω όλες τις μέρες;
Στο site πριν 2 χρόνια είχε συστήσει κάποιο μέλος τη Sant Agata dei Goti, κοντά στη Νάπολη και ήταν καταπληκτικά.

Θέλω να ζήσω την εμπειρία με τους κατοίκους, με αρκετή οινογνωσία - γευσιγνωσία.

Κάτι ίσως σαν Pitigliano ή Voltera (αν και μου πέφτουν αρκετά νότια).
Ίσως Ferara για βόρεια.

Αν δεν τα καταφέρω να μου αρέσει κάτι θα πάω στη σίγουρη πόλη. Σιένα.

Μοντεπουλτσιάνο και Κορτόνα έχω μείνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Αυτά της τελευταίας στιγμής δίνουν τις πιο ωραίες εκπλήξεις)
Καταρχήν καλά να περάσεις, που το θεωρώ σίγουρο!
Δες την ιστορία μου, ,μπορεί να σε βοηθήσει...
Ιταλία - Μπολόνια- Τοσκάνη με παιδί!
 
D

Delmem37668

Guest
Καλησπέρα σε όλους. Τη Δευτέρα 26 Ιουλίου, δλδ τώρα, πάω Μπολόνια και θα μείνω στην Ιταλία μέχρι 30 Ιουλίου.
Έχετε κάποια ιδέα για κάποιο πέρα από τα συνηθισμένα, χωριό της Τοσκάνης που θα μπορούσα να περάσω όλες τις μέρες;
Στο site πριν 2 χρόνια είχε συστήσει κάποιο μέλος τη Sant Agata dei Goti, κοντά στη Νάπολη και ήταν καταπληκτικά.

Θέλω να ζήσω την εμπειρία με τους κατοίκους, με αρκετή οινογνωσία - γευσιγνωσία.

Κάτι ίσως σαν Pitigliano ή Voltera (αν και μου πέφτουν αρκετά νότια).
Ίσως Ferara για βόρεια.

Αν δεν τα καταφέρω να μου αρέσει κάτι θα πάω στη σίγουρη πόλη. Σιένα.

Μοντεπουλτσιάνο και Κορτόνα έχω μείνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Αυτά της τελευταίας στιγμής δίνουν τις πιο ωραίες εκπλήξεις)
Σιένα βαριά πόλη ειδικά αν βρέχει πρέπει όμως να την δεις, δοκίμασε Λούκα, τορρε ντελ λαγκο για θάλασσα και βιαρετζιο, όλα εκεί κοντά.
αλλά στην Τοσκάνη μπορείς να βρεις ένα κατάλυμα που προσφέρει αγροτουρισμό και να χαθείς στην ομορφιά της, αν ανέβεις προς τα πάνω με αμάξι δες τη σεστι λεβάντε και τη λα σπετσια (τι όμορφα ονόματα). η θάλασσα τη λιγουριας έχει ένα βαθύ πρασινομπλε χρώμα. μαγική.
όπου και να αποφασίσεις να πας την περιοχή εκείνη θα την ερωτευτείς.
δεν δίνω ειδικές συμβουλές γιατί ο καθένας έχει τα δικά του βιώματα που δεν ταιριάζουν με των αλλωνών όλες είναι μικρές πόλεις.
θα φας πάρα πολύ καλά, πάντα με αντιπαστο ( τα σαλάμια τους είναι εξερετικα) πρίμο ε σεκόντο με γλυκό και καφέ. και θα πιεις εξαιρετικό κρασί. την Ιταλία εγώ την θεωρώ ακριβή χώρα διακοπών, ίσως αρκετοί συμφορουμητεσ διαφωνήσουν...
να περάσεις όμορφα.
 

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις!
Στη Λούκα έχω μείνει και μου άρεσε πολύ.
Στην περιοχή της Γένοβας θα το αποφύγω τώρα γιατί είναι υπερτιμημένη λόγω καλοκαιρινών διακοπών σε θάλασσα, κάτι που δεν μ' ενδιαφέρι.

Στην ανάλυση βρήκα πολύ ενδιαφέρον χωριό το Monteriggioni (σαν βάση) μ ε βόλτες στο Sorano - Voltera - Greve in Chianti.

Δεύτερη επιλογή το Pitigliano.
Το φαγητό μου αρέσει πολύ στην Ιταλία, όπως και το κρασί. Υπέροχα τα αντιπαστι με ένα πρόβλημα για μένα. Με τα ορεκτικά και πρώτο πιάτο ζυμαρικά ή ριζότο, μου είναι αδύνατο να φάω κυρίως. Πως το καταφέρνουν οι Ιταλοί!
 
D

Delmem37668

Guest
Το φαγητό μου αρέσει πολύ στην Ιταλία, όπως και το κρασί. Υπέροχα τα αντιπαστι με ένα πρόβλημα για μένα. Με τα ορεκτικά και πρώτο πιάτο ζυμαρικά ή ριζότο, μου είναι αδύνατο να φάω κυρίως. Πως το καταφέρνουν οι Ιταλοί!
οι μερίδες είναι μικρές για να μπορείς να τα απολαύσεις όλα και στο τέλος να χορτάσεις.
ένα μυστικό που ίσως δεν το ξέρουν πολλοί, αν πας με αμάξι και πεινάσετε στον δρόμο (σε κανονικό δρόμο όχι στην αουτοστραντα, και δει το μάτι σας κάποιο μπαρ στη μεση του πουθενά με πολλά αμάξια σταματημένα μπροστά, σταματήστε και εσείς και μπείτε, προσφέρει καλό και φτηνό φαγητό με τοπικές λιχουδιές, ακόμα και να μπεις στο μπαρ μπορεί να μην δεις που είναι το εστιατόριο γιατί συνήθως είναι στο πίσω μέρος, θα ακούσεις όμως μαχαιροπίρουνα. τέτοια μαγαζιά προσφέρουν συνήθως μόνο γεύμα σπάνια δείπνο για τους εκπροσώπους εταιριών που κινούνται οδικώς στην βόρειο Ιταλία. και όπως είπα δεν θα σε συμβουλέψω που να πας και τι να δεις γιατί οι γνώμες και τα γούστα διίσταστε. εγώ λατρεύω λα σπετσια, περνάω πάντα καλά εκεί.
η Τοσκάνη είναι Τοσκάνη. που και να τη δει φθινόπωρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom