Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Piazza Dante ή Pz Carita είσαι στο κέντρο, αν και προσωπικά με έκανε πολύ καλή εντύπωση η περιοχή Vomero.
Το Vomero και η Chiaia είναι οι καλές περιοχές της Νάπολης!
 
Last edited:

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ποια περιοχη στη Ναπολη ειναι καλυτερα να μεινουμε ετσι ωστε να ναι ειναι λιγο πιο καλαισθητη να το πω?προπερσυ ειχα μεινει διπλα στο κεντρικο σταθμο,δε πολυτρελαθηκα και δε θελω να ξαναμεινω εκει..εχω βρει μερικα κοντα στη toledo street και μερικα μεσα στο centro storico...τι να προτιμησω?
Προτείνω Chiaia.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Επανερχομαι ξανα..ειμαι αναμεσα σε 2 καταλυματα που ειναι στις παρακατω διευθυνσεις και τα 2 μου φαινονται κομπλε ως δωματια..υποψην την 1 μερα της διαμονης μας θα πρεπει να παμε-ρθουμε και στο napoli centrale λογω εκδρομης..
Vico Fonseca, 26, 80135 Napoli NA, Ιταλία

Piazza delle Medaglie D'Oro, 51, 80128 Napoli NA, Ιταλία
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επανερχομαι ξανα..ειμαι αναμεσα σε 2 καταλυματα που ειναι στις παρακατω διευθυνσεις και τα 2 μου φαινονται κομπλε ως δωματια..υποψην την 1 μερα της διαμονης μας θα πρεπει να παμε-ρθουμε και στο napoli centrale λογω εκδρομης..
Vico Fonseca, 26, 80135 Napoli NA, Ιταλία

Piazza delle Medaglie D'Oro, 51, 80128 Napoli NA, Ιταλία
Το πρώτο ασυζητητί. Πιο κεντρικό, πας ιστορικό κέντρο. Προς τα εκεί έμεινε η αδελφή μου, κανένα πρόβλημα. Το μόνο μείον που βρίσκω είναι η ανηφόρα. Στον σταθμό μπορείς να πας και με μετρό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Το πρώτο ασυζητητί. Πιο κεντρικό, πας ιστορικό κέντρο. Προς τα εκεί έμεινε η αδελφή μου, κανένα πρόβλημα. Το μόνο μείον που βρίσκω είναι η ανηφόρα. Στον σταθμό μπορείς να πας και με μετρό.
Υπαρχει και δευτερος σταθμος τρενου που εξυπηρετει το ιστορικο κεντρο. Εμεις απο αυτον βολευτηκαμε για Πομπηια χωρις μετρο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Υπαρχει και δευτερος σταθμος τρενου που εξυπηρετει το ιστορικο κεντρο. Εμεις απο αυτον βολευτηκαμε για Πομπηια χωρις μετρο.
Ναι και εμείς από εκεί πήγαμε, γιατί μέναμε εντελώς μέσα στο ιστορικό κέντρο. Από αυτό το κατάλυμα είναι πιο μακριά. Βολεύει να πάει από το κεντρικό σταθμό και εξυπηρετεί το μετρό (museo). Καλύτερα όχι με τα πόδια έως το σταθμό γιατί πρέπει να κρατήσει δυνάμεις για την Πομπηία 😊 . Ο άλλος σταθμός δεν εξυπηρετείται με μετρό.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Νομίζω οπουδήποτε πλην κεντρικού σταθμού είναι καλύτερα για διαμονή.Είναι σίγουρα η πιο βολική περιοχή για μετακινήσεις με τα μμμ,αλλά η πλατεία και οι γύρω δρόμοι θυμίζουν Ομόνοια...
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Νομίζω οπουδήποτε πλην κεντρικού σταθμού είναι καλύτερα για διαμονή.Είναι σίγουρα η πιο βολική περιοχή για μετακινήσεις με τα μμμ,αλλά η πλατεία και οι γύρω δρόμοι θυμίζουν Ομόνοια...
Και χειρότερα...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Το πρώτο ασυζητητί. Πιο κεντρικό, πας ιστορικό κέντρο. Προς τα εκεί έμεινε η αδελφή μου, κανένα πρόβλημα. Το μόνο μείον που βρίσκω είναι η ανηφόρα. Στον σταθμό μπορείς να πας και με μετρό.
Τελικα ακουσα την προταση σας οταν ρωταγα για ποια περιοχη να κοιταω και εκλεισα κοντα στη σταση μετρο duomo..ειδα οτι ειναι και λιγοτερη ωρα με το μετρο για το centrale οποτε μας βολευει..ευελπιστω κ εκει να μην εχει πολλες ανηφορες αν και ειμαστε συνηθισμενοι...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τελικα ακουσα την προταση σας οταν ρωταγα για ποια περιοχη να κοιταω και εκλεισα κοντα στη σταση μετρο duomo..ειδα οτι ειναι και λιγοτερη ωρα με το μετρο για το centrale οποτε μας βολευει..ευελπιστω κ εκει να μην εχει πολλες ανηφορες αν και ειμαστε συνηθισμενοι...
Όχι δεν έχει ανηφόρες εκεί. Εν τω μεταξύ εγώ λέγοντας Duomo εννοούσα τον καθεδρικό, όχι τον σταθμό. Δεν απέχουν πολύ βέβαια και σίγουρα είναι πολύ κεντρικά ο σταθμός. Επίσης δείτε αν βολεύει με τα πόδια από εκεί και ο άλλος σταθμός (Porta Nokana) για Πομπηία που είπε η @paefstra .
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Όχι δεν έχει ανηφόρες εκεί. Εν τω μεταξύ εγώ λέγοντας Duomo εννοούσα τον καθεδρικό, όχι τον σταθμό. Δεν απέχουν πολύ βέβαια και σίγουρα είναι πολύ κεντρικά ο σταθμός. Επίσης δείτε αν βολεύει με τα πόδια από εκεί και ο άλλος σταθμός (Porta Nokana) για Πομπηία που είπε η @paefstra .
Βασικα ειναι εδω
154 Piazza Cardinale Sisto Riario Sforza Piano, 80139, Ιταλία
Οποτε ειμαστε και κεντρο και σχετικα κοντα στο μετρο..θα το κοιταξω αν και γενικα η παρεα ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο περπατημα,τοσο το καλυτερο αρα μαλλον με μετρο θα κινουμαστε περισσοτερο😂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom