Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.490
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Βασικα ειναι εδω
154 Piazza Cardinale Sisto Riario Sforza Piano, 80139, Ιταλία
Οποτε ειμαστε και κεντρο και σχετικα κοντα στο μετρο..θα το κοιταξω αν και γενικα η παρεα ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο περπατημα,τοσο το καλυτερο αρα μαλλον με μετρο θα κινουμαστε περισσοτερο😂
Είστε σούπερ! Di Matteo για pizza ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
.θα το κοιταξω αν και γενικα η παρεα ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο περπατημα,τοσο το καλυτερο αρα μαλλον με μετρο θα κινουμαστε περισσοτερο😂
Μην ξεχασεις να ζητησεις απο την αεροπορικη καροτσακι βοηθειας. Δεν χρειαζεται να ειναι καποιος αμεα ξερω γω, απλα μπορει να μην αντεχει το περπατημα μεσα στο αεροδρομιο .
Το εκαναν οι γονεις μου πριν λιγες μερες και καταφεραν να πεταξουν σε τεραστια αεροδρομια χωρις καμια ταλαιπωρια.
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Καλησπέρα σας :)

Τελος του μηνός θα πάμε ένα 5ημερο στην Νάπολη. Βασικά 4ημερο γιατί η πτήση τη επιστροφής είναι πρωινή!

Θα μείνουμε στην Via Cesare Rosaroll, μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα κάτι αξιόλογο που να περιλαμβάνει και πρωινό, βέβαια η περιοχη δεν ξέρω αν είναι και η καλύτερη!

Είδαμε τον καιρό... δείχνει βροχές τις 2 ημερες και τις αλλες 2 ηλιοφάνεια! Και έχουμε κάνει το εξής πρόγραμμα:

1η μέρα: Πτήση Αθήνα - Νάπολη και παραμονή στην πόλη!
2η μέρα: Μονοήμερη εκδρομή Σορέντο - Ποζιτάνο - Αμάλφι - Ραβελο και επιστροφή στην Νάπολη
3η μέρα: Πομπηία (& Κάπρι; Βεζούβιο;)
4η μέρα Παραμονή στην Νάπολη

Θέλω να μου πείτε αν αξίζει να πάμε Κάπρι μια τετοια εποχή που μπορεί και να βρέχει μπορεί και όχι! Το έχω στο μυαλό μου σαν έναν καλοκαιρινό προορισμό που αξιζει να πας να μείνεις να κάνεις μπανια κλπ. Θα το κάναμε συνδυαστικά με Πομπηία αλλα δεν ξέρω μηπως είναι τσαμπα ο χρόνος και το χρήμα.

Και επίσης πως λέτε να περάσουμε τις 2 μέρες στην Νάπολη; (1η και 4η) Θα πάμε σίγουρα Underground Naples. Να χωρίσουμε τις ημέρες ανα περιοχη; πχ την μια μερα Ιστορικο κεντρο και την άλλη προς Piazza Plebiscito & Quartieri Spagnoli;

Δεν είμαστε πολύ των μουσείων! Τις Κατακόμβες τις έχουμε με ένα ερωτηματικό. Στην όπερα θα θέλαμε να μπουμε! Μας αρέσει να ζουμε την πολη, να περπατάμε να πιουμε το καπουτσίνο μας να φάμε την πίτσα μας. Πίστευετε πως υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε με τίποτα κατά την παραμονή μας στην πολή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.795
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πίστευετε πως υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε με τίποτα κατά την παραμονή μας στην πολή;
Να την περπατήσετε όσο γίνεται είναι πόλη με τρομερή ενέργεια.
Επίσης πρωινό γιατί; όλη η Νάπολη είναι ένα φαγητό κ όλα πεντανόστιμα!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.306
Likes
8.233
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
..... για το μόνο που μπορώ εγώ να πληροφορήσω, ο καιρός. Ο προγραμματισμός βάση καιρού, μπορεί να γίνειι ένα. 6ημερο αντε 7ημερο. Όσο για το μπάνιο στο Κάπρι, πολυτέλεια, δεν υπάρχει χώρος ούτε τις σαγιονάρες σου να παρκάρεις, πόσο περισσότερο το κορμί σου. Αυτά από εμένα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Δεν πρεπει να χασετε το μαυσωλειο του Μαραντονα και στο λεω εγω που δεν αγαπω το ποδοσφαιρο. Τι κατακομβες λετε.
Και ψωνια.
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Να την περπατήσετε όσο γίνεται είναι πόλη με τρομερή ενέργεια.
Επίσης πρωινό γιατί; όλη η Νάπολη είναι ένα φαγητό κ όλα πεντανόστιμα!
Έχεις ένα δίκιο με το πρωινό 🫣 Διάβασα ότι είναι εύκολη πόλη για περπάτημα! Δεν έχει πολλές ανηφόρες κλπ ισχύει; Και γενικά όλα είναι κοντινά;

..... για το μόνο που μπορώ εγώ να πληροφορήσω, ο καιρός. Ο προγραμματισμός βάση καιρού, μπορεί να γίνειι ένα. 6ημερο αντε 7ημερο. Όσο για το μπάνιο στο Κάπρι, πολυτέλεια, δεν υπάρχει χώρος ούτε τις σαγιονάρες σου να παρκάρεις, πόσο περισσότερο το κορμί σου. Αυτά από εμένα.
Λες είναι πολύ νωρίς ακόμα για πρόγνωση ε; Δεν θα πηγαίναμε για μπάνιο απλά να περνάμε μια ιδέα από Κάπρι ξέρεις… πως είναι το μέρος κλπ αλλά νομίζω είναι χάσιμο χρόνου
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Δεν πρεπει να χασετε το μαυσωλειο του Μαραντονα και στο λεω εγω που δεν αγαπω το ποδοσφαιρο. Τι κατακομβες λετε.
Και ψωνια.
Δεν το είχα καθόλου στη λίστα αυτό!! Σ ευχαριστώ θα το κοιτάξω! Τις κατακόμβες San Gennaro
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.795
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχεις ένα δίκιο με το πρωινό 🫣 Διάβασα ότι είναι εύκολη πόλη για περπάτημα! Δεν έχει πολλές ανηφόρες κλπ ισχύει; Και γενικά όλα είναι κοντινά;
Ξεποδάριασμα. Ενα 20ρι χιλιόμετρα μέσα στη Νάπολη αλλά χαλάλι. Πήραμε και μετρό πχ για να πάμε στο Ποζίλιπο Diego Maradona, το στάδιο της Νάπολη.
Υπάρχουν αρκετές ιστορίες στο φόρουμ (κ δική μου) με λεπτομέρειες .
Έχει κ ανηφόρες φυσικά για ν ανέβεις στο κάστρο κ να δεις τη θέα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.095
Likes
1.958
Καλησπέρα σας :)

Τελος του μηνός θα πάμε ένα 5ημερο στην Νάπολη. Βασικά 4ημερο γιατί η πτήση τη επιστροφής είναι πρωινή!

Θα μείνουμε στην Via Cesare Rosaroll, μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα κάτι αξιόλογο που να περιλαμβάνει και πρωινό, βέβαια η περιοχη δεν ξέρω αν είναι και η καλύτερη!

Είδαμε τον καιρό... δείχνει βροχές τις 2 ημερες και τις αλλες 2 ηλιοφάνεια! Και έχουμε κάνει το εξής πρόγραμμα:

1η μέρα: Πτήση Αθήνα - Νάπολη και παραμονή στην πόλη!
2η μέρα: Μονοήμερη εκδρομή Σορέντο - Ποζιτάνο - Αμάλφι - Ραβελο και επιστροφή στην Νάπολη
3η μέρα: Πομπηία (& Κάπρι; Βεζούβιο;)
4η μέρα Παραμονή στην Νάπολη

Θέλω να μου πείτε αν αξίζει να πάμε Κάπρι μια τετοια εποχή που μπορεί και να βρέχει μπορεί και όχι! Το έχω στο μυαλό μου σαν έναν καλοκαιρινό προορισμό που αξιζει να πας να μείνεις να κάνεις μπανια κλπ. Θα το κάναμε συνδυαστικά με Πομπηία αλλα δεν ξέρω μηπως είναι τσαμπα ο χρόνος και το χρήμα.

Και επίσης πως λέτε να περάσουμε τις 2 μέρες στην Νάπολη; (1η και 4η) Θα πάμε σίγουρα Underground Naples. Να χωρίσουμε τις ημέρες ανα περιοχη; πχ την μια μερα Ιστορικο κεντρο και την άλλη προς Piazza Plebiscito & Quartieri Spagnoli;

Δεν είμαστε πολύ των μουσείων! Τις Κατακόμβες τις έχουμε με ένα ερωτηματικό. Στην όπερα θα θέλαμε να μπουμε! Μας αρέσει να ζουμε την πολη, να περπατάμε να πιουμε το καπουτσίνο μας να φάμε την πίτσα μας. Πίστευετε πως υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε με τίποτα κατά την παραμονή μας στην πολή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ποτε θα πατε?και πως θα πατε sorrento amalfi κλπ?δε ξερω κατα ποσο θα δειτε κατι σ ολα μεσα σε1 μερα και δεδομενου οτι δεν εχουν τις τελειες συγκοινωνιες,εκτος αν πατε με καραβι ΑΝ υπαρχουν τωρα δρομολογια συχνα αλλα θα σας κοστισει εξτρα...Πομπηια και Καπρι δε πανε μαζι για κανενα λογο ισως με Βεζουβιο αν εχετε κουραγια....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Εμεις σε μια μερα απο το πρωι ως το βραδυ βγαλαμε Πομπηια και Σορεντο. Τα τρενα βολευουν παρα πολυ. Παραπανω δυσκολα σε μια μερα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.095
Likes
1.958
Εμεις σε μια μερα απο το πρωι ως το βραδυ βγαλαμε Πομπηια και Σορεντο. Τα τρενα βολευουν παρα πολυ. Παραπανω δυσκολα σε μια μερα.
Αυτο οπως το ειπες...σκεφτομαι να κανω ακριβως το ιδιο μολις παμε Ναπολη σε λιγες μερες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.029
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom