Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

loukis

Member
Μηνύματα
26
Likes
7
Σας χαιρετώ .Στην Πομπηια εχει δημιουργηθεί μια διαδρομη 3,5 χιλ για όλους ,δηλ για ατομα πμε κινητικές δυσκολίες και για παιδάκια με καρότσι ,οπως θα πάμε εμείς
Θα ήθελα γνώμη για διαμονή στην περιοχή κοντά στο μετρο Universita (σιγουρα η Νάπολη χρειάζεται και άλλα δωμάτια τα παντα είναι φούλ Ιούνιο μήνα)
Αν έχει καποιος το σιτε με την κάρτα για της διαδρομες και την είσοδο σε αρχαιολογικούς χωρους ας την παραθέσει .
 

poised

Member
Μηνύματα
935
Likes
7.345
Σας χαιρετώ .Στην Πομπηια εχει δημιουργηθεί μια διαδρομη 3,5 χιλ για όλους ,δηλ για ατομα πμε κινητικές δυσκολίες και για παιδάκια με καρότσι ,οπως θα πάμε εμείς
Θα ήθελα γνώμη για διαμονή στην περιοχή κοντά στο μετρο Universita (σιγουρα η Νάπολη χρειάζεται και άλλα δωμάτια τα παντα είναι φούλ Ιούνιο μήνα)
Αν έχει καποιος το σιτε με την κάρτα για της διαδρομες και την είσοδο σε αρχαιολογικούς χωρους ας την παραθέσει .
Η διαδρομή είναι ολίγον κατ' όνομα accessible και δεν είναι μαρκαρισμένη πέρα από ένα χάρτη που δεν έχουν πάντα να σου δώσουν (υπάρχει online αλλά είναι δύσκολο να το βλέπεις στο κινητό). Θα πρέπει να μετράς στενά και αν το χάσεις θα πρέπει να γυρνάς πάλι πίσω όταν το καταλάβεις ή να παίρνεις το καροτσάκι αγκαλιά για πολλά μέτρα.

Το καροτσάκι καλό είναι να έχει μεγάλες (σε πάχος και διάμετρο) ρόδες, τα τυπικά πόλης θα κολλάνε στα κενά ανάμεσα στις πέτρες, αλλά ούτε και πολύ πλατύ γιατί σε πολλά σημεία είναι στενά.

Ιούλη που βράζει ο τόπος θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να είστε κάτω από τον ήλιο μέσα στις πέτρες για ώρες. Ρώτα τι τράβηξαν όσοι το έκαναν με τα πόδια και υπολόγισε επί δύο (ή χειρότερα). Το μόνο πλεονέκτημα ότι μάλλον θα παρακάμψετε κάποιες ουρές.

Δε λέω για να μη το κάνετε αλλά για να προετοιμαστείτε ανάλογα.
 

Alexlouloud

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σας, θα επισκεφτούμε ζευγάρι Νάπολη τον Αύγουστο. Για 5 βραδια. Το ένα βράδυ έχουμε κλείσει καπρι. Στα υπόλοιπα λέμε να μείνουμε Νάπολη στο κεντρο. Τι προτείνετε να κάνουμε ; Θελουμε να δούμε πόσιτανο και σκεφτόμουν κάποιο τουρ αν υπάρχει με βάρκα σκάφος που να μπορέσουμε να κάτσουμε και κάποιες ώρες και κάποιες βουτιές. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι τέτοιο και ποσό κοστίζει; Τι άλλο αξίζει να δούμε ;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.188
Likes
5.807
Το ένα βράδυ έχουμε κλείσει καπρι.
Θελουμε να δούμε πόσιτανο και σκεφτόμουν κάποιο τουρ αν υπάρχει με βάρκα σκάφος που να μπορέσουμε να κάτσουμε και κάποιες ώρες και κάποιες βουτιές.
Λογικά θα υπάρχει κάποιο tour. Υπάρχουν όμως και καραβάκια που συνδέουν όλα αυτά τα μέρη με πολλά δρομολόγια.
Τι άλλο αξίζει να δούμε ;
Πομπηία αν αντέχετε την ζέστη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.905
Likes
19.737
1 βράδυ Καπρι, 2 κάπου εκεί κοστιερα και τα τελευταία 2 Ναπολι. Αύγουστο βέβαια θα γίνεται της ποπης.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
56
Likes
42
Καλησπερα σε ολους, ηταν να παω Ναπολη τον περασμενο Απριλιο αλλα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων δεν μπορεσα, με αποτελεσμα να εχω ενα voucher αξιας 140€ για το ξενοδοχειο Mec Paestum, ενεργο μεχρι τον Απριλιο του 25.
Επειδη δεν θα παω ουτε του χρόνου, εαν ενδιαφερεται καποιος ας μου στειλει μηνυμα.

Mec Paestum Hotel · Via Tiziano Vecellio, 23, 84047 Capaccio Paestum SA, Italie

Mec Paestum Hotel – Five star Hotel, Cilento Italy
 

Attachments

Alexlouloud

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Λογικά θα υπάρχει κάποιο tour. Υπάρχουν όμως και καραβάκια που συνδέουν όλα αυτά τα μέρη με πολλά δρομολόγια.
Ξέρεις μήπως που μπορώ να τα τσεκάρω αυτά τα δρομολόγια και αν θέλουν pre book?
σκεφτομαι να μην μείνω και να γυρίσω σε μια μέρα ένα μέρος της ακτής. Σκέφτομαι επίσης και αυτοκίνητο να ειμαο άνετος με τον χρόνο αλλά όλοι γράφουν να μην το επιχειρήσουμε
 
Last edited by a moderator:

STKF

Member
Μηνύματα
1.188
Likes
5.807
Ξέρεις μήπως που μπορώ να τα τσεκάρω αυτά τα δρομολόγια και αν θέλουν pre book?
Δεν το γνωρίζω διότι είχαμε πάει αρχές Σεπτέμβρη και είχαμε βγάλει επιτόπου τα εισητήρια.
σκεφτομαι να μην μείνω και να γυρίσω σε μια μέρα ένα μέρος της ακτής.
Έτσι το είχαμε κάνει εμείς. Κατεβήκαμε για βόλτα και μπύρες στο Αμάλφι και φάγαμε στο Sorrento. Από εκεί γυρίσαμε με τρένο στην Νάπολι.
Σκέφτομαι επίσης και αυτοκίνητο να ειμαο άνετος με τον χρόνο αλλά όλοι γράφουν να μην το επιχειρήσουμε
Δεν το έχω κάνει με αυτοκίνητο αλλά νομίζω ότι θα είναι ότι χειρότερο εν μέσω υψηλής περιόδου.
 

agmi

Member
Μηνύματα
526
Likes
2.663
Επειδη η συζυγος δουλευε / και ηταν πρωτοπορος στο booking ειχαμε κλεισει με γερη εκπτωση μ'αυτους! Τπτ το ιδιαιτερο, πηγαμε με τον προαστειακο (1 γραμμη νμζ οτι ειναι περναει απο Ηρακλεια/Πομπηια κλπ) στον τερματικο του απο Ναπολι, το νου σου εδω γιατι εχει και τις καθυστερησεις του, νμζ ειναι το Σορεντο και κατεβηκαμε στο λιμανι, με ταξι/γιατι ειχαμε καθυστερηση και απο κει στη προκυμαια/στο καραβακι το οποιο εκανε στασεις 2ωρες η 3 ωρες στα χωρια, νμζ 2 στασεις συνολικα. Απο οτι ειδα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ EΓΚΡΙΝΩ/ΠΡΟΤΕΙΝΩ κανουν ακομα τετοια ταξιδια./εκδρομες. Αλλοι αν θυμαμαι καλα, γιατι ειχαμε παει σχεδον τον ιδιο καιρο, νμζ η @Grerena ειχαν παει με το τραινο απο το το Σαλερνο, διαβασε την ιστορια της. Με την κινηση που εχει Ιουλιο/Αυγουστο/Σεπτεμβρη δεν θα προτιμουσα να παω καβαλαρης στην Αμαλφι! Δλδ θα απεφευγα το αυτοκινητο!
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
901
Likes
817
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα !!
Έχω αποθηκεύσει για διάβασμα πολλές.σχετικες ιστορίες αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω προλάβει να τις διαβάσω. Θέλω μια γρήγορη βοήθεια γιατι πρέπει να κλείσω την διαμονη. Θα είμαστε 5 μέρες Ναπολη αρχές Σεπτεμβρίου, λέμε για Πομπηία Βεζούβιο, Κάπρι, Αμάλφι Ποζιτανο και Ναπολη ( όσα προλάβουμε από αυτά τελοσπαντων ) . Δεν θα έχουμε αμάξι. Που προτείνετε για διαμονή? Καπρι Αμάλφι Ποζιτανο θέλουμε σίγουρα να τα επισκεφθούμε. Το μπάτζετ είναι στα 80-100 Μαξ βραδιά το δίκλινο! Ευχαριστώ!!
 

connosp

Member
Μηνύματα
420
Likes
949
Καλησπέρα !!
Έχω αποθηκεύσει για διάβασμα πολλές.σχετικες ιστορίες αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω προλάβει να τις διαβάσω. Θέλω μια γρήγορη βοήθεια γιατι πρέπει να κλείσω την διαμονη. Θα είμαστε 5 μέρες Ναπολη αρχές Σεπτεμβρίου, λέμε για Πομπηία Βεζούβιο, Κάπρι, Αμάλφι Ποζιτανο και Ναπολη ( όσα προλάβουμε από αυτά τελοσπαντων ) . Δεν θα έχουμε αμάξι. Που προτείνετε για διαμονή? Καπρι Αμάλφι Ποζιτανο θέλουμε σίγουρα να τα επισκεφθούμε. Το μπάτζετ είναι στα 80-100 Μαξ βραδιά το δίκλινο! Ευχαριστώ!!
Ήμουν στην περιοχή πριν 15 ημέρες, αλλά έμεινα Νάπολι και πήγα ημερήσια Κάπρι και Αμάλφι-Σαλερνο, οι διαμονές εκτός της πόλης θεωρώ ήταν ακριβές. Η διατροφή νορμάλ αλλά πολλοί τουρίστες. Εμείς κινηθήκαμε με τα λεωφορεία χωρίς πρόβλημα και δεν υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.442
Μηνύματα
892.754
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom