Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

Evgenia8

Member
Μηνύματα
40
Likes
34
Τι μυτη ειναι αυτη να μενετε κεντρο και να σας μυρισει 6 στασεις μακρια!
Τελος παντων οι ωρες λειτουργιας πρεπει να ελεγχονται, αλλιως ταξι η ποδια.
Δεν υπαρχει αυτο το παγωτό λέμε Cremino di sale Maldon με σοκολάτα τζαντουγια ΚΟΛΑΣΗ
 
Μηνύματα
33
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλημέρα,
μέσα Νοέμβρη πάμε Νάπολη με κύριο στόχο να δούμε την Πομπηία και τον Βεζούβιο. Θα είμαστε εκεί Πέμπτη με Κυριακή (δυο μέρες καθαρές και το απόγευμα της Πέμπτης). Το σκεπτικό μου είναι να αφιερώσουμε τη μιαμιση ημέρα στη Νάπολη με χαλαρούς ρυθμούς (καθώς έχουμε σκοπό να την ξαναεπισκεφθούμε στο μέλλον σε συνδιασμό με Αμάλφι) και να αφιερώσουμε μια μέρα Πομπηία και Βεζούβιο. Εδώ χρειάζομαι και τη βοήθεια σας.. είναι εφικτή μονοήμερη σε Πομπηία και Βεζούβιο? Ποιά διαδρομή μου προτείνετε? Αξίζει να κλείσω προγραμματισμένο τουρ (έχω βρει τουρ 7 ωρών 100 ευρώ/άτομο) ή υπάρχει καλύτερος τρόπος ώστε να το κάνουμε και μόνοι μας? Είμαι στην αρχή της μελέτης οπότε κάθε βοήθεια είναι δεκτή. Ευχαριστώ πολύ!!
 

Evgenia8

Member
Μηνύματα
40
Likes
34
Καλημέρα,
μέσα Νοέμβρη πάμε Νάπολη με κύριο στόχο να δούμε την Πομπηία και τον Βεζούβιο. Θα είμαστε εκεί Πέμπτη με Κυριακή (δυο μέρες καθαρές και το απόγευμα της Πέμπτης). Το σκεπτικό μου είναι να αφιερώσουμε τη μιαμιση ημέρα στη Νάπολη με χαλαρούς ρυθμούς (καθώς έχουμε σκοπό να την ξαναεπισκεφθούμε στο μέλλον σε συνδιασμό με Αμάλφι) και να αφιερώσουμε μια μέρα Πομπηία και Βεζούβιο. Εδώ χρειάζομαι και τη βοήθεια σας.. είναι εφικτή μονοήμερη σε Πομπηία και Βεζούβιο? Ποιά διαδρομή μου προτείνετε? Αξίζει να κλείσω προγραμματισμένο τουρ (έχω βρει τουρ 7 ωρών 100 ευρώ/άτομο) ή υπάρχει καλύτερος τρόπος ώστε να το κάνουμε και μόνοι μας? Είμαι στην αρχή της μελέτης οπότε κάθε βοήθεια είναι δεκτή. Ευχαριστώ πολύ!!
Πήγαμε Πομπηια μόνες μας , περπατήσαμε γύρω στις 5 ωρες και μετα δεν είχαμε κουράγιο για Βεζούβιο. Το εισιτήριο για Πομπηια ειναι 19€. Ίσως να ειναι καλύτερη επιλογή το τουρ αλλα τα χρήματα ειναι αρκετά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Καλημέρα,
μέσα Νοέμβρη πάμε Νάπολη με κύριο στόχο να δούμε την Πομπηία και τον Βεζούβιο. Θα είμαστε εκεί Πέμπτη με Κυριακή (δυο μέρες καθαρές και το απόγευμα της Πέμπτης). Το σκεπτικό μου είναι να αφιερώσουμε τη μιαμιση ημέρα στη Νάπολη με χαλαρούς ρυθμούς (καθώς έχουμε σκοπό να την ξαναεπισκεφθούμε στο μέλλον σε συνδιασμό με Αμάλφι) και να αφιερώσουμε μια μέρα Πομπηία και Βεζούβιο. Εδώ χρειάζομαι και τη βοήθεια σας.. είναι εφικτή μονοήμερη σε Πομπηία και Βεζούβιο? Ποιά διαδρομή μου προτείνετε? Αξίζει να κλείσω προγραμματισμένο τουρ (έχω βρει τουρ 7 ωρών 100 ευρώ/άτομο) ή υπάρχει καλύτερος τρόπος ώστε να το κάνουμε και μόνοι μας? Είμαι στην αρχή της μελέτης οπότε κάθε βοήθεια είναι δεκτή. Ευχαριστώ πολύ!!
Εξω απο τον σιδηροδρομικο σταθμο Πομπηιας εχει τουρ να κλεισεις για Βεζουβιο, αρκετα φθηνο.
Εμεις παντως ειχαμε ψοφησει στην κουραση, δεν εβγαινε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
υπάρχει καλύτερος τρόπος ώστε να το κάνουμε και μόνοι μας?
Ναι. Να νοικιασετε ενα ιχ και να πατε μονοι σας, οποτε και οσο θελετε. Σε ευρωπαικη πολη πατε, οχι στη Γκομα. Με ενα κλασμα του κοστους των γκρουπ και απειρως μεγαλυτερη ανεση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλημέρα,
μέσα Νοέμβρη πάμε Νάπολη με κύριο στόχο να δούμε την Πομπηία και τον Βεζούβιο. Θα είμαστε εκεί Πέμπτη με Κυριακή (δυο μέρες καθαρές και το απόγευμα της Πέμπτης). Το σκεπτικό μου είναι να αφιερώσουμε τη μιαμιση ημέρα στη Νάπολη με χαλαρούς ρυθμούς (καθώς έχουμε σκοπό να την ξαναεπισκεφθούμε στο μέλλον σε συνδιασμό με Αμάλφι) και να αφιερώσουμε μια μέρα Πομπηία και Βεζούβιο. Εδώ χρειάζομαι και τη βοήθεια σας.. είναι εφικτή μονοήμερη σε Πομπηία και Βεζούβιο? Ποιά διαδρομή μου προτείνετε? Αξίζει να κλείσω προγραμματισμένο τουρ (έχω βρει τουρ 7 ωρών 100 ευρώ/άτομο) ή υπάρχει καλύτερος τρόπος ώστε να το κάνουμε και μόνοι μας? Είμαι στην αρχή της μελέτης οπότε κάθε βοήθεια είναι δεκτή. Ευχαριστώ πολύ!!
Μια μερα Βεζουβιος,μια μερα Πομπηια και οτι περισσεψει Ναπολη αφου εχετε σκοπο να ξαναπατε!
 

Evgenia8

Member
Μηνύματα
40
Likes
34
Ναι. Να νοικιασετε ενα ιχ και να πατε μονοι σας, οποτε και οσο θελετε. Σε ευρωπαικη πολη πατε, οχι στη Γκομα. Με ενα κλασμα του κοστους των γκρουπ και απειρως μεγαλυτερη ανεση.
Δεν οδηγάς στην Νάπολη!!Για κανένα λόγο 😱
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν οδηγάς στην Νάπολη!!Για κανένα λόγο 😱
Ε ναι χωρις διπλωμα σε πανε και Αυτοφωρο.
Εχω οδηγησει πολλες φορες και το δικο μου ιχ χωρις κανενα προβλημα. Σιγουρα απαιτειται εμπειρια απο οδηγηση σε μεγαλες πολεις. Οποιος πχ οδηγει Αθηνα και παρκαρει στους λοφους της δεν εχει κανενα απολυτως θεμα.
 

Evgenia8

Member
Μηνύματα
40
Likes
34
Ε ναι χωρις διπλωμα σε πανε και Αυτοφωρο.
Εχω οδηγησει πολλες φορες και το δικο μου ιχ χωρις κανενα προβλημα. Σιγουρα απαιτειται εμπειρια απο οδηγηση σε μεγαλες πολεις. Οποιος πχ οδηγει Αθηνα και παρκαρει στους λοφους της δεν εχει κανενα απολυτως θεμα.
Οδηγώ 30 χρόνια, στη Νάπολη δεν θα οδηγούσα και να με πλήρωναν.
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Εξω απο τον σιδηροδρομικο σταθμο Πομπηιας εχει τουρ να κλεισεις για Βεζουβιο, αρκετα φθηνο.
Εμεις παντως ειχαμε ψοφησει στην κουραση, δεν εβγαινε.
Τα περισσότερα τουρ δεν περιλαμβάνουν το εισιτήριο, είναι μόνο το λεωφορείο μεταφορά σε τιμές ως 15 φορές πάνω του αστικού για ελάχιστη διαφορά σε ταχύτητα ταξιδιού ή άνεση.

Αν φτάσεις επάνω και δεν έχεις εισιτήριο θα πρέπει να παλεύεις για 10 εισιτήρια last minute που βγαίνουν κάθε κάποια ώρα με ίντερνετ ταχύτητας μόντεμ του 90. Οι περισσότεροι το παρατάνε και γυρνάνε άπραγοι.

Εισιτήρια εκτός εποχής βρίσκεις ως και την προηγούμενη για την επόμενη ή παραεπόμενη, το καλοκαίρι φεύγουν βδομάδες πριν.
 

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Καλημέρα. Βρίσκομαι τωρα στη Νάπολη και μένουμε στην plaza Cavour σε ενα εκπληκτικό τεράστιο διαμέρισμα . Απο κατω ειναι το μέτρο και σταθμός τρένου που πάει πομπηια κλπ και ειναι γεμάτη ζωή περιοχή.
Καλησπέρα έχεις κάποιο link του δωματίου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom