Νορβηγία Πληροφορίες για Νορβηγία

Rita1988

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδια! Θα μπορουσατε να με βοηθησετε? Θελω να μεταναστευσω στην Νορβηγια, νορβηγικα δεν ξερω καθολου και δεν εχω χρηματα για να μαθω πριν φυγω. Απο αγγλικα εχω το Lower και τα εξασκω (βλεπω ταινιες, διαβαζω βιβλια στα αγγλικα). Πτυχιο εχω μονο στον τομεα ονυχοπλαστικης. Το ερωτημα μου ειναι θα μπορεσω να βρω δουλεια εκει σε καμια λαντζα η ως καθαριστρια ευκολα? Θα πρεπει να κλεισω δουλεια πριν φυγω απο Ελλαδα και αν ναι πως?
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ΑΛΕΞ 1989
ακουσα οτι στην Κυπρο εχουν ενδιαφερον για νοσηλευτες, ψαξτο αν σε ενδιαφερει
 

anton-b

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
υπερσιβηρικος
Ταξίδι-Όνειρο
σκανδιναβικες χωρες
καλησπέρα παιδια, εχω κλεισει με ενοικιαζομενο αυτοκινητο στην νορβηγια, τον απριλιο 10 μερες, από αεροδρομιο του οσλο, τροντχαιμ, κριστιανσουντ, αβεροι, μπεργκεν και πισω αεροδρομιο, με φοβιζει λιγο η διαδρομή που καθημερινως εχω κανονισει να κανω πρωινα 3ωρα ταξίδια και μονοημερη διαμονη! παρολα αυτά διαβασα για την περιπτωση οδικως δυο πραγματάκια εδώ στο φορουμ, λετε είναι καλα ένα 3ωρο περιπου σε κάθε προορισμο και ο καιρος με βροχη η χιονοπτωση να είναι κουραστικος??? βεβαια μου αρεσει πολύ η οδηγηση γενικοτερα απλα με πιανει ενας φοβος!!
 

pmoromalos

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπερα σας,

προκειται να παμε ταξιδακι με την κοπελα μου. Σκεφτομαστε για Νορβηγια. Θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι καλυτερα να παμε μονοι μας η με Group ??
Επισης ποια ειναι τα αξιοθεατα, τοποθεσιες η καποια events, δραστηριοτητες που θα πρεπει να παρακολουθησει κανεις ??

Σκεφτομαστε για 7 διανυκτερευσεις...

Σας ευχαριστω..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Όχι δεν είν Καλά . Θα έλεγα να κινηθείτε στα φιόρδ αναμεσα σε Bergen και aalesund. Εκείνα είν τα πιο γνωστά. Θα νοικιάσετε αυτοκίνητο. Διαφορετικά άστα. Θέλει πολύ προγραμματισμό καθώς τα λεωφορεία δεν εχουν συχνά δρομολογια. Το ίδιο και με τα πλοιάρια που σε περνούν από τη μια πλευρά των φιόρδ στην άλλη (κάποια είν πολύ συχνά) Μερικά μερη να κοιτάξεις : geirangerfjord, eidfjord, naeroyfjorden, undredal, borgund church, δρομος από Steyn-geiranger, δρόμος των troll (δρόμος 63 δε θυμάμαι το όνομα του).
Αστάθμητοι παράγοντες:
1) Ένας κλειστός δρόμος λίγο χιονιού δε σημαίνει, εντάξει θα πάρω τον δίπλα. Ένας κλειστός δρόμος σημαίνει αποκλεισμός και πλήρη επαναπροσδιορισμό του ταξιδιού σου. Γι αυτό και το πρώτο πράμα που είπα ήταν ότι δεν είν καλή εποχή.
2) ανεξαρτήτως εποχής, οι εργασίες που γίνονται στα τούνελ μπορούν να σε πάνε πίσω καθώς μπορεί να τα κλείσουν για κάνα τρίωρο και να σε απ έξω να περιμένεις. Εναλλακτικές για άλλη μια φορά, ή που απλά δε θα υπάρχουν ή που θα σημαίνουν κάτι ώρες οδήγησης παραπάνω. Πάρε χαρτη
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
τι γίνεται με το δίπλωμα οδήγησης; Μπορείς να νοικιάσεις με δίπλωμα ευρωπαικού τυπου σαν αυτό?



Με το ροζ το τριπτυχο φανταζομαι δεν μπορεις να κανεις τιποτα εκτος ελλαδας...

 

petrolakos7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Καλησπέρα :) Εχουμε επιλέξει με το έτερον ήμισυ να πάμε το πάσχα Νορβηγία και συγκεκριμένα έχουμε κλείσει εισιτήρια για Μπέργκεν στο τέλος του Απριλίου και επιστροφή στις αρχές του Μάη. Θα μείνουμε 10 μέρες και έχουμε κάποιες απορίες:

1) Δεδομένου οτι έχουμε περιορισμένο Budget, πού θα μπορούσαμε να μείνουμε; Προτιμούμε τα χόστελ αλλά αν θέλουμε να επισκεφτούμε (πχ) το Geirangerfjord δεν υπάρχει χόστελ και τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα
2) Συγκοινωνία: υπάρχουν ιστοσελίδες όσο αφορά το θέμα αυτό, όπου μπορούμε να βρούμε διαδρομές, αλλα δεν βρίσκουμε τις αντίστοιχες τιμές. Έχετε εμπειρία από κάποιο ταξίδι π.χ. Μπέργκεν-Σταβάνγκερ; Τί τιμές παίζουν;
3) Κάποια εκδρομή που θα προτείνατε; Με αφετηρία το Μπέργκεν πάντα. Είμαστε ανοιχτοί στις "κάπως" μακρινές εκδρομές και δεν μας πειράζει να μείνουμε και κάπου αλλου εκτός Μπέργκεν. Το μόνο εμπόδιο είναι το κόστος.

Φυσικά ευπρόσδεκτες όλες οι συμβουλές που αφορούν σε φαγητό, διασκέδαση, μαγαζιά με ρούχα κλπ... Ευχαριστούμε :D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα :) Εχουμε επιλέξει με το έτερον ήμισυ να πάμε το πάσχα Νορβηγία και συγκεκριμένα έχουμε κλείσει εισιτήρια για Μπέργκεν στο τέλος του Απριλίου και επιστροφή στις αρχές του Μάη. Θα μείνουμε 10 μέρες και έχουμε κάποιες απορίες:

1) Δεδομένου οτι έχουμε περιορισμένο Budget, πού θα μπορούσαμε να μείνουμε; Προτιμούμε τα χόστελ αλλά αν θέλουμε να επισκεφτούμε (πχ) το Geirangerfjord δεν υπάρχει χόστελ και τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα
2) Συγκοινωνία: υπάρχουν ιστοσελίδες όσο αφορά το θέμα αυτό, όπου μπορούμε να βρούμε διαδρομές, αλλα δεν βρίσκουμε τις αντίστοιχες τιμές. Έχετε εμπειρία από κάποιο ταξίδι π.χ. Μπέργκεν-Σταβάνγκερ; Τί τιμές παίζουν;
3) Κάποια εκδρομή που θα προτείνατε; Με αφετηρία το Μπέργκεν πάντα. Είμαστε ανοιχτοί στις "κάπως" μακρινές εκδρομές και δεν μας πειράζει να μείνουμε και κάπου αλλου εκτός Μπέργκεν. Το μόνο εμπόδιο είναι το κόστος.

Φυσικά ευπρόσδεκτες όλες οι συμβουλές που αφορούν σε φαγητό, διασκέδαση, μαγαζιά με ρούχα κλπ... Ευχαριστούμε :D
Καλημέρα. Μέχρι να σου απαντήσουν οι γνώστες μπορεί να διαβάσεις για τη Νορβηγία από εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=50
και εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=50
και ίσως κάποιες από τις απορίες σου να λυθούν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.750
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom