Νορβηγία Πληροφορίες για Νορβηγία

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
1) Δεδομένου οτι έχουμε περιορισμένο Budget, πού θα μπορούσαμε να μείνουμε; Προτιμούμε τα χόστελ αλλά αν θέλουμε να επισκεφτούμε (πχ) το Geirangerfjord δεν υπάρχει χόστελ και τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα
μην ψάχνεις hostels αλλά cabins.
2) Συγκοινωνία: υπάρχουν ιστοσελίδες όσο αφορά το θέμα αυτό, όπου μπορούμε να βρούμε διαδρομές, αλλα δεν βρίσκουμε τις αντίστοιχες τιμές. Έχετε εμπειρία από κάποιο ταξίδι π.χ. Μπέργκεν-Σταβάνγκερ; Τί τιμές παίζουν;
δεν το βρίσκω ιδιαίτερα σώφρων να πάτε χωρίς να νοικιάσετε αμάξι. καλύτερα να κόψετε μέρες θα έλεγα. τα δρομολόγια είναι αραιά. για τον E16 πχ υπήρχαν μόνο 5-6 δρομολόγια τη μέρα
3) Κάποια εκδρομή που θα προτείνατε; Με αφετηρία το Μπέργκεν πάντα. Είμαστε ανοιχτοί στις "κάπως" μακρινές εκδρομές και δεν μας πειράζει να μείνουμε και κάπου αλλου εκτός Μπέργκεν. Το μόνο εμπόδιο είναι το κόστος.
Utne, Ulvik, Fantoft stave church, Oysteses, Eidfjord, Kjeasen Farm, Voringfossen, Voss
 

petrolakos7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
μην ψάχνεις hostels αλλά cabins.

δεν το βρίσκω ιδιαίτερα σώφρων να πάτε χωρίς να νοικιάσετε αμάξι. καλύτερα να κόψετε μέρες θα έλεγα. τα δρομολόγια είναι αραιά. για τον E16 πχ υπήρχαν μόνο 5-6 δρομολόγια τη μέρα

Utne, Ulvik, Fantoft stave church, Oysteses, Eidfjord, Kjeasen Farm, Voringfossen, Voss
σε ευχαριστουμε πολυ φίλε μου :)
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Φιλοι μου εχθες επεσα πανω σε μια προσφορα της Ryanair Χανια - Οσλο με 35 ευρω το ατομο 2 με 9 Απριλιου μετ'επιστροφης!!!:shock:Οπως καταλαβανεται κινησα γη και ουρανο για να καταφερω αρχικα να παρω τη χειμερινη αδεια μου και μετα να βρω πληροφοριες.Απο τις ιστοριες του φορουμ καταλαβα οτι το Οσλο ειναι μια πολη για 2 μερες και οτι η πραγματικη ομορφια της χωρας βρισκεται δυτικα στο Μπεργκεν οπου και η 'πρωτευουσα' των Φιορδ που εχω στην ταξιδιωτικη λιστα μου εδω και πολλα χρονια,εκλεισα λοιπον εισιτηρια τρενου με NSB στις 4 Απριλιου και επιστροφη στις 8 με βραδινες διαδρομες κοστος 52 ευρω το ατομο μετ'επιστροφης εκλεισα και ξενοδοχεια σε Οσλο 2 βραδια με 141 ευρω και πρωινο,και Μπεργκεν 3 βραδια με 158 που για τα δεδομενα της χωρας ειναι καλες τιμες.
Θα ηθελα τωρα να μαθω απο το Μπεργκεν που μου προτεινετε να παω σαν εκδρομες καθως διαβασα οτι ειναι μικρο και μια μερα φτανει για να το δεις;;;
 
Last edited:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Το καλοκαιρι ειχα κλεισει να παω Νορβηγία (ολα ετοιμα με αυτοκίνητο νοικιασμένο βέβαια) αλλά 2 μερες πριν φυγω έγιναν το capital control και το ακύρωσα. Σιγουρα να κάνεις το Norway in a Nutshell...
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Το καλοκαιρι ειχα κλεισει να παω Νορβηγία (ολα ετοιμα με αυτοκίνητο νοικιασμένο βέβαια) αλλά 2 μερες πριν φυγω έγιναν το capital control και το ακύρωσα. Σιγουρα να κάνεις το Norway in a Nutshell...
Το έψαξα και βρίσκω τιμές με 130 ευρώ το άτομο δεν είναι πολλα;;;Αξίζει τα τόσα λεφτά;Και εγώ απ'ότι βλέπω θα νοικιάσω αμάξι για να πάω προς flam για να πάμε στο stegastein.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Το έψαξα και βρίσκω τιμές με 130 ευρώ το άτομο δεν είναι πολλα;;;Αξίζει τα τόσα λεφτά;Και εγώ απ'ότι βλέπω θα νοικιάσω αμάξι για να πάω προς flam για να πάμε στο stegastein.
Ωραια δες το δρομολόγιο και υπολόγισε το κόστος να το κάνεις μόνος σου. Ετσι και αλλιώς οπως θα κατάλαβες και αυτοί μόνο τα εισιτήρια στα ΜΜΜ σου παρεχουν με αυτά τα λεφτά! Απλώς νόμιζα πως δεν θα εχεις δικό σου αυτοκίνητο.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα σε ολους τους ταξιδιαριδες φιλους μου.Επομενος προορισμος ειναι η Νορβηγια και συγκεκριμενα θα ηθελα να επισκεφτω τα περιφημα Νορβηγικα φιορδ.Το πιο ευκολα προσβασιμα απο οτι ειδα και το ομορφοτερο ειναι το Sognefjord(μαζι με το Geiragnerfjord αμα το γραφω σωστα :p). Θα ηθελα να το συνδυασω και με Μπεργκεν πιστευω ειναι η πιο γραφικη πολη της Νορβηγιας και ειδα πολλα τουρ οπως το Norway in a nutshell .Παρολα αυτα μιας και ερχομαι που ερχομαι στην Νορβηγια θα ηθελα να πραγματοποιησω και ενα περασμα 2 ημερων Οσλο.Σκεφτομουν 2 πρωτες μερες Οσλο γιατι γουσταρω να δω και την πολη και στην συνεχεια τρενακι Flam,fjord και Μπεργεν .Ωραιο σαν ιδεα ολα οκ αλλα μου το χαλαει κατι ..το budget!Oλο αυτο ειναι εφικτο αλλα πολυ τσιμπημενες τιμες υπαρχει κανας φτηνοτερος τροπος να παω Μπεργεν καποιοι μου παν κατι με 50 ευρω στο φορουμ απο Οσλο μ ε τρενο που το ειδατε αυτο παιδια?Σχεδον ολο αυτο κοστιζει το τριπλασιο των αεροπορικων που βρηκα αλλα και φανταζομαι και η διαμονη καθοτι ακριβη χωρα.παρεακι ειμαστε μεταξυ 20-25 καταλαβαινετε γιατι μιλαω για budget αλλα με παθος για τα ταξιδια.Οσοι εχετε παει Νορβηγια πες τε που τι παιζει.Αξιζει να παω σε μια δευτερη φαση σαν κυριως προορισμος Οσλο (ισως και με κατι αλλο ) και σαν αλλο trip Μπεργκεν και φιορδ
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπερα σε ολους τους ταξιδιαριδες φιλους μου.Επομενος προορισμος ειναι η Νορβηγια και συγκεκριμενα θα ηθελα να επισκεφτω τα περιφημα Νορβηγικα φιορδ.Το πιο ευκολα προσβασιμα απο οτι ειδα και το ομορφοτερο ειναι το Sognefjord(μαζι με το Geiragnerfjord αμα το γραφω σωστα :p). Θα ηθελα να το συνδυασω και με Μπεργκεν πιστευω ειναι η πιο γραφικη πολη της Νορβηγιας και ειδα πολλα τουρ οπως το Norway in a nutshell .Παρολα αυτα μιας και ερχομαι που ερχομαι στην Νορβηγια θα ηθελα να πραγματοποιησω και ενα περασμα 2 ημερων Οσλο.Σκεφτομουν 2 πρωτες μερες Οσλο γιατι γουσταρω να δω και την πολη και στην συνεχεια τρενακι Flam,fjord και Μπεργεν .Ωραιο σαν ιδεα ολα οκ αλλα μου το χαλαει κατι ..το budget!Oλο αυτο ειναι εφικτο αλλα πολυ τσιμπημενες τιμες υπαρχει κανας φτηνοτερος τροπος να παω Μπεργεν καποιοι μου παν κατι με 50 ευρω στο φορουμ απο Οσλο μ ε τρενο που το ειδατε αυτο παιδια?Σχεδον ολο αυτο κοστιζει το τριπλασιο των αεροπορικων που βρηκα αλλα και φανταζομαι και η διαμονη καθοτι ακριβη χωρα.παρεακι ειμαστε μεταξυ 20-25 καταλαβαινετε γιατι μιλαω για budget αλλα με παθος για τα ταξιδια.Οσοι εχετε παει Νορβηγια πες τε που τι παιζει.Αξιζει να παω σε μια δευτερη φαση σαν κυριως προορισμος Οσλο (ισως και με κατι αλλο ) και σαν αλλο trip Μπεργκεν και φιορδ
Γεια σου @nickostraveller ! Δες στην ιστορία μου πως κάναμε εμείς με σχετικά οικονομικό τρόπο το ταξιδάκι μας στην Νορβηγία.. Από το 5ο κεφαλαιο και μετά.. Ουσιαστικά ήταν συνδυασμός low cost πτήσεων με norwegian και norway in a nutshell. Ότι απορία έχεις πες μου!
 

Black

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Κι εγώ σκέφτομαι να μετακομίσω Νορβηγία για δουλειά γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά και λίγα γερμανικά αλλά νορβηγικά καθόλου,ήθελα να ρωτήσω πόσο χρειάζεται για να φτάσεις σ'ένα σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο επικοινωνίας?Επίσης ξέρει κάποιος τι κίνηση υπάρχει στην αγορά εργασίας στον τομέα νέων τεχνολογιών?Έχω πτυχίο κ τώρα τρέχω και το μεταπτυχιακό σε τεχνολογία υλικών και nanotechnology
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Γεια σας. Ενδιαφέρεται ένας φίλος μου να πάει από Θεσσαλονίκη στο tromso τον Μάρτιο. Το έχει ψάξει κάποιος για το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος και ταυτόχρονα να βγει όσο το δυνατόν οικονομικά;
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας. Ενδιαφέρεται ένας φίλος μου να πάει από Θεσσαλονίκη στο tromso τον Μάρτιο. Το έχει ψάξει κάποιος για το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος και ταυτόχρονα να βγει όσο το δυνατόν οικονομικά;
Μάλλον με Ryanair μέχρι Κοπεγχάγη και μετά με SAS από κει για Tromso (απευθείας).
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ. Το κοίταξα. Η Ryanair έχει πτήσεις για Κοπεγχάγη από 28 Μαρτίου οπότε οριακά είναι στις ημερομηνίες που θέλει. Από Κοπεγχάγη η SAS έχει όλες τις πτήσεις της για tromso με ανταπόκριση από oslo.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom