Ιταλία Πληροφορίες για Παλέρμο

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Η Via Amari στην οποία είναι το ξενοδοχείο είναι πού κεντρικός δρόμος, απέναντι από το Politeama, για αυτοκίνητο όμως δεν ξέρω αν επιτρέπεται να παρκάρεις εκεί στον δρόμο.

Σε αυτό είχα μείνει εγώ http://hotel.aegeanair.com/hotel/it...527248782;srpvid=f1f552a8da95035d;type=total&
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(Πληζ κάποια λινκ μπορει να μην ανοιγουν, γραψτε μονο ενα ονομα του χοτελ πριν το λινκ για να μην το ανοιγουμε υποχρεωτικα...)
ουτε στο δρομο επιτρεπεται αλλα ουτε κ να κυκλοφορει χωρις ημερησιο pass αφου ολο το κεντρο ειναι ztl. μονο απο/προς χοτελ επιτρεπεται. μην σας πολυαπασχολει το που ειναι αν υπαρχει ΙΧ αρκει να ειναι κοντα σε ΜΜΜ κ δη τραμ. ΙΧ στην πολη θα χρειαστει μονο για μεταβαση στο Μονρεαλε αντε και κατακομβες, Μοντελο, Σφερακαβαλλο (βραδυ για φαι, παγωτο) . κ καλυτερα πρωι να βγαίνεις εκτος κεντρου κ να μπαινεις απογευμα, αντιθετα με την κινηση δηλ.
απο χοτελ που μου ερχονται στο νου το grand otel, quintocanto (spa, απαιχτη εσωτ πισινα), το NH (στα ορια ztl, Kalsa, διπλα στο αχαστο rosanero) κ πιο οικονομικο με παρκιν κ διπλα σταθμο το villa archirafi.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Όταν λες grand hotel εννοείς το Grand hotel Wagner ??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όταν λες grand hotel εννοείς το Grand hotel Wagner ??
σωστη ερωτηση. παρασυρθηκα.. για τους παλερμιτανους doc ενα ειναι το grand otel.. δηλ το grand hotel et des palmes. εχει καλη τοποθεσια. δεν προτεινω συνηθως 5στερα λογω τιμης. οποιος ομως βρει σε καλη τιμη (σπανιο) το καλυτερο κ μοναδικη εμπειρια το villa Igiea κ το Wagner οπως κ το piazza borsa ειναι εξαιρετικα στην υψηλη κατηγορια τιμων.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα εμείς το περασμένο καλοκαίρι στο Παλερμο μείναμε στο
Palazzo Gallo Tetu costruzioni Srl Via Francesco Guardione 77 90139 Palermo Tel. 091-324823
ένα καταπληκτικό κεντρικό διαμέρισμα με 50ευρώ την βραδιά
https://el.hotels.com/ho416384/?q-c...2&WOE=4&WOD=2&ZSX=0&SYE=3&q-room-0-children=0
είχατε αυτοκίνητο;;;
 

FoteiniK

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, εχουμε κλείσει με δύο ακόμα κοπέλες 4 ημέρες στο Παλέρμο, τον επόμενο μηνα. Έχω ήδη δει διάφορα θέματα παρόμοια εδω στο σαιτ με πολλές προτασεις για τη Σικελια. Η δικια μου ερώτηση είναι για μονοημερη εκδρομη στην Cefalu τι μπορούμε να δούμε; δεδομένου ότι θα είναι χειμώνας και μπάνιο δε θα κανουμε. Θα ήθελα επίσης μερικές προτάσεις για φαι στο Παλέρμο. Θα μείνουμε στη Via Maqueda 4λεπτα απο το κέντρο!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Η δικια μου ερώτηση είναι για μονοημερη εκδρομη στην Cefalu τι μπορούμε να δούμε;
Καταρχάς να πω ότι η εκδρομή αξίζει εφόσον ο καιρός είναι καλός.
Τα πολύ βασικά κατά την γνώμη μου είναι επίσκεψη στον καθεδρικό ναό(ελέγξτε τα ωράρια), βόλτα στην παλιά πόλη και στην παραλία, άραγμα για φαγητό. Αν υπάρχει όρεξη για μικρή πεζοπορία, μπορείτε να ανεβείτε στον βράχο(La Rocca) όπου βρίσκεται το κάστρο, ναός της Αρτέμιδος και ως σημείο προσφέρει εξαιρετική θέα στην ακτογραμμή!
 

FoteiniK

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση! :clap:Εκτός απτην Cefalu τι αλλο θα μπορούσαμε να δουμε εκτος του Παλέρμο που να αξιζει να παμε με το τραινο;:shock:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αν ηταν καλοκαιρι θα προτεινα Castelbuono απο την Cefalu, αλλα δεν ξερω αν εχει λεωφορεια τον χειμωνα. Μου αρεσε παρα πολυ, εντελως αυθεντικη πολη.
Αλλη περιπτωση το Monreale αλλα δεν πηγα, απλα συστηνεται γενικα για τον καθεδρικο του.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom