Ιταλία Πληροφορίες για Παλέρμο

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή άμα σε ρωτήσω πόσο κάνει το street food στην Αθήνα, δε θα μου πεις ότι έχει 2 ευρώ, αναφερόμενος στο σουβλάκι έτσι;
Κατανομή λέγεται το street food.

Όταν λέμε νυχτερινή ζωή στο Παλέρμο, εννοούμε clubbing-φοιτητόκοσμο έτσι;
Μην κανεις αστοχες συγκρισεις. Δεν βοηθουν αλλα μελη κ ασκοπες συζητησεις. Ειπα πριν οτι ενα τυπικοτατο ειδος στριτ φουντ ξεκινα απο 0.70.
Για νυχτερινη ζωη:ναι.
 

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Μην κανεις αστοχες συγκρισεις. Δεν βοηθουν αλλα μελη κ ασκοπες συζητησεις. Ειπα πριν οτι ενα τυπικοτατο ειδος στριτ φουντ ξεκινα απο 0.70.
Για νυχτερινη ζωη:ναι.
Δεν είναι σύγκριση. Παραλληλισμός λέγεται. Και εφόσον αναφέρεται σε κοινό ζήτημα, είναι λογικός παραλληλισμός.

Κάνε μια κατανομή λοιπόν. Από 0,70 μέχρι 4,0 ή Χ ευρώ. Μη μου λες να αναφερθώ σε κάθε φαγητό συγκεκριμένα, λες και δεν ήταν σαφής η ερώτηση.
Καλή συνέχεια.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
σε τρεις γιομάτες ἡμέρες εν Πανόρμῳ, ενδείκνυται μία εξ αυτών να αναλωθει εις το Κεφαλοΐδιον;

Αν το εχουτε ἔτι αναλύσει, μη με κράξετε!

για να βάλουμε διαλυτικά και τόνο σε ένα γιώτα, πατάμε :
shift + ς καὶ μετὰ τὸ ι
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
σε τρεις γιομάτες ἡμέρες εν Πανόρμῳ, ενδείκνυται μία εξ αυτών να αναλωθει εις το Κεφαλοΐδιον;

Αν το εχουτε ἔτι αναλύσει, μη με κράξετε!

για να βάλουμε διαλυτικά και τόνο σε ένα γιώτα, πατάμε :
shift + ς καὶ μετὰ τὸ ι
Παρακαλώ να το γυρίσουμε στο μονοτονικό.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Κατκάτς, δεν θα ορίσω εγώ τους κανόνες του φόρουμ, απλά συμμετέχω και πρέπει να συμβαδίζω με αυτούς. Πρέπει ομως να τονίσω ότι στις 35-36 λέξεις του μηνύματός μου, δύο , επαναλαμβάνω δύο λέξεις, είναι πολυτονισμένες, προφανώς μού ξέφυγαν. Είμαι σίγουρος ότι ειστε ολοι καλοπροαίρετοι και καλοπροαίρετες και ένα ποσοστό 3% δεν είναι τόσο επώδυνο. Αν όμως είναι και δεν μπορεί να γινει ούτε μία υπογεγραμμένη ανεκτή σε ενα κείμενο για χι ψι λόγους (σεβαστούς βεβαίως) ε θα ερθω να σας χαιρετίσω το Σάββατο στην ττίττα. Ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σε τρεις γιομάτες ἡμέρες εν Πανόρμῳ, ενδείκνυται μία εξ αυτών να αναλωθει εις το Κεφαλοΐδιον;
Ενδικνυται σαφεστατα. Μην κλειστεις σε μια μεγαλουπολη 3 μερες εκτος αν εισαι city boy NY style. Θα παρεις μια ιδεα οχι μονο απο το 2ο σημαντικοτερο θέρετρο της νησου αλλα κ απο την βορεια ακτογραμμη. Εξαλλου δεν χρειαζεται να ειναι 1 ολοκληρη. 50-55' ειναι, ξεκινας πρωι, μεσημέρι εισαι πισω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κατκάτς, δεν θα ορίσω εγώ τους κανόνες του φόρουμ, απλά συμμετέχω και πρέπει να συμβαδίζω με αυτούς. Πρέπει ομως να τονίσω ότι στις 35-36 λέξεις του μηνύματός μου, δύο , επαναλαμβάνω δύο λέξεις, είναι πολυτονισμένες, προφανώς μού ξέφυγαν. Είμαι σίγουρος ότι ειστε ολοι καλοπροαίρετοι και καλοπροαίρετες και ένα ποσοστό 3% δεν είναι τόσο επώδυνο. Αν όμως είναι και δεν μπορεί να γινει ούτε μία υπογεγραμμένη ανεκτή σε ενα κείμενο για χι ψι λόγους (σεβαστούς βεβαίως) ε θα ερθω να σας χαιρετίσω το Σάββατο στην ττίττα. Ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτος.
Μια δυο λέξεις είναι πολυτονισμένες σε κάθε μήνυμά σου. Παρακαλώ να χρησιμοποιείς μονοτονικό, όπως σου έχει υποδειχθεί και παλιότερα. Τα λέμε στην πίτα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
σε τρεις γιομάτες ἡμέρες εν Πανόρμῳ, ενδείκνυται μία εξ αυτών να αναλωθει εις το Κεφαλοΐδιον;

Αν το εχουτε ἔτι αναλύσει, μη με κράξετε!

για να βάλουμε διαλυτικά και τόνο σε ένα γιώτα, πατάμε :
shift + ς καὶ μετὰ τὸ ι
Φυσικά και να πας αλλά με τρένο, βλέπεις καλύτερα την ακτογραμμή, όπως είπε και ο Samion
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
424
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Κ παλι αν ειναι αποσταση η ξερω γω θελετε ανεση κ ασφαλεια 100% δωστε κατι παραπανω απο τα 5.90€ του τραινου κ κλειστε ραδιοταξι sharing να ερθει στην πορτα σας με 10€.
http://www.taxi-sharing-palermo.it/
πιστεύεις οτι θα μπορούμε να συνενοηθούμε στα άγγλικά; γιατί με τα λιγοστά Ιταλικά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να συνενοηθώ.
επίσης για Cefalu έχει μόνο λεωφορείο ή έχει και τρένο;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.πιστεύεις οτι θα μπορούμε να συνενοηθούμε στα άγγλικά; γιατί με τα λιγοστά Ιταλικά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να συνενοηθώ.
2.επίσης για Cefalu έχει μόνο λεωφορείο ή έχει και τρένο;
1. Ε ναι. Δεν θα ανοιξετε κ συζητηση για εργα του Πιραντελλο... Υποψη οτι ραντεβου δεν ειναι απαραιτητο αν εισαι κοντα στην πιατσα τους,(η σε καποια απο τις στασεις που κανουν στη διαδρομη - ιδιες με του λεωφορειου) δηλ μπροστα απο το σταθμο η στο αεροδρομιο. Χωρις ραντεβού 6€/ατομο.
2. Δεν λες απο που. Απο αεροδρομιο συμφερει τραινο all the way 10.90€. Απο σταθμό η λεωφορειο η τραινο. Το 2ο εχει βέβαια περισσότερα δρομολογια ημερησιως.
http://www.saistrasporti.it/orari.aspx?l1=54&l2=338&b=1
https://www.trenitalia.com/trenitalia.html
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
424
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
1. Ε ναι. Δεν θα ανοιξετε κ συζητηση για εργα του Πιραντελλο... Υποψη οτι ραντεβου δεν ειναι απαραιτητο αν εισαι κοντα στην πιατσα τους, δηλ μπροστα απο το σταθμο η στο αεροδρομιο. Χωρις ραντεβού 6€/ατομο.
2. Δεν λες απο που. Απο αεροδρομιο συμφερει τραινο all the way 10.90€. Απο σταθμό η λεωφορειο η τραινο. Το 2ο εχει βέβαια περισσότερα δρομολογια ημερησιως.

οκ. thanks
στο πήγαινε φτάνουμε πρωι, δεν βιάζομαστε, οπότε πάω στην πιάτσα και βρίσκω αλλά και με λεωφορείο ή τρένο να πάω στο Παλέρμο δεν με πειράζει. Στην επιστροφή όμως επειδή η αναχώρηση είναι πολύ πρωι δεν θέλω να ψάχνω οπότε λογικά θα κλείσω ραντεβού.
Cefalu λέω να πάμε μια εκ των τριών ημερών , βλέπουμε , αν και δίνει βροχή το Σαββατοκύριακο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom