Βουλγαρία Πληροφορίες για Σόφια, Βουλγαρία

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Όπως και να έχει τα ταξί στη Σόφια είναι εξευτελιστικά φθηνά (συν πολύ καλά ποιοτικά). Και λίγο πιο έξω από το "καράκεντρο" να μείνει κανείς, αν είναι κουρασμένος πχ το βράδυ παίρνει ένα ταξί και πληρώνει ψιλολόγια.
Με τη διαφορά ότι θα πρέπει να προσέχεις τι ταξί θα πάρεις διότι μπορεί να το πληρώσεις και για χρυσό με τις ταρίφες που βάζουν οι Βούλγαροι!!!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Και εγώ έχω χρυσοπληρώσει βουλγάρικο ταξί :haha:
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Και εγώ έχω χρυσοπληρώσει βουλγάρικο ταξί :haha:
Άστο γιατί πριν αρκετά χρόνια έπεσα σε κλέφτη που μου έλεγε ότι προστέθηκε και ένα αλλό μηδενικό στο ταξίμετρο και μου ζητούσε τα δεκαπλάσια. Όταν μαλώσαμε και του έδωσα όσα έγραψε το ταξίμετρο και κατέβηκα να πάρω το σάκο μου από το πορτ μπαγαζ γκάζωσε και έφυγε. Ευτυχώς δεν είχα και πολλά πράγματα μέσα κυρίως ρούχα...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.692
Likes
11.086
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Βρε παιδιά, τι να σας πω. Επειδή τυγχάνει να έχω ταξιδέψει αρκετές φορές τον τελευταίο χρόνο Σόφια και να έχω πάρει πολλά πολλά ταξί, δεν έχω να θυμηθώ κανένα τέτοιο περιστατικό. Μοντέρνα, άνετα, καθαρά ταξί και πολύ οικονομικές τιμές. Τώρα εντάξει, γεγονός είναι ότι οι Βούλγαροι σα λαός δεν είναι ακριβώς πρόσχαροι, αλλά οι οδηγοί σε γενικές γραμμές είναι εντάξει, χωρίς να κάνουν βέβαια το κάτι παραπάνω. Φαντάζομαι έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε που πήγατε, έχει εξελιχθεί πολύ η χώρα σε σχέση με μερικά χρόνια πριν.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Εντάξει αγαπητή @underwater δεν τους κακίζω νομίζω θα μπορούσε να γίνει σε πολλές χώρες αυτό. Ίσως επειδή δεν το περιμέναμε να έτυχε γι΄αυτό τον λόγο. Φύλαγε τα ρούχα σου που λένε... Άσε που μου συμβαίνει αρκετά συχνά αυτό. Στη Σλοβακία έχω πληρώσει σε μπυραρία δύο φορές, στην Σερβία έχω πληρώσει είσοδο σε μαγαζί που δεν είχε είσοδο, γενικά μου συμβαίνουν τέτοια πραγματάκια :haha:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εγώ στη Σόφια έμεινα στο Sofia Place Hotel που βρίσκεται στο κατάκεντρο 2 λεπτά από το πεζόδρομο της Vitosha μεγάλο δωμάτι, ωραίο πρωινό, πεντακάθαρο, σχετικά οικονομικό άριστη επιλογή. Είχε και πάρκινγκ στο υπόγειο που κατέβασε το αυτοκίνητο με ασανσέρ (λίγο φασαρία το ανεβοκατέβασμα αλλά εγώ το άφησα την πρώτη μέρα και το πήρα την τελευταία). Αν θυμάμαι καλά έξτρα χρέωση 10 λέβα την ημέρα αλλά επειδή δεν είχε πολλές θέσεις απαιτούσε τηλεφωνική κράτηση.
Αρχικά και εμείς εκεί κοιτάγαμε αλλά η τιμή δεν είναι φτηνή όταν θέλει 170 ΕΥΡΩ για 2 βράδια! 10 λεπτά ποιο κει το βρίσκεις 79 ΕΥΡΩ με Δωρεάν πάρκινγκ (όχι κλειστό) και ωραία δωμάτια επίσης! Βέβαια αν με ρωτάς το κλειστό πάρκινγκ είναι σούπερ. Αλλα τι να κάνουμε!

Όπως και να έχει τα ταξί στη Σόφια είναι εξευτελιστικά φθηνά (συν πολύ καλά ποιοτικά). Και λίγο πιο έξω από το "καράκεντρο" να μείνει κανείς, αν είναι κουρασμένος πχ το βράδυ παίρνει ένα ταξί και πληρώνει ψιλολόγια.
Σωστή και αυτή η εκδοχή! Γενικά παιδιά τα ταξίδια σας Βουλγαρία έχουν βγει όντως οικονομικά ?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.692
Likes
11.086
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εντάξει αγαπητή @underwater δεν τους κακίζω νομίζω θα μπορούσε να γίνει σε πολλές χώρες αυτό. Ίσως επειδή δεν το περιμέναμε να έτυχε γι΄αυτό τον λόγο. Φύλαγε τα ρούχα σου που λένε... Άσε που μου συμβαίνει αρκετά συχνά αυτό. Στη Σλοβακία έχω πληρώσει σε μπυραρία δύο φορές, στην Σερβία έχω πληρώσει είσοδο σε μαγαζί που δεν είχε είσοδο, γενικά μου συμβαίνουν τέτοια πραγματάκια :haha:
Καλά μωρέ, δεν το πήρα και προσωπικά! :p Απλά επειδή όπως τα γράψατε αν τα διαβάσει κάποιος με μικρή ταξιδιωτική πείρα ή/και με μεγαλύτερες προκαταλήψεις μπορεί να αγχωθεί/φοβηθεί χωρίς λόγο, θέλησα να καταθέσω και τις δικές μου εμπειρίες επειδή κρίμα είναι. Σίγουρα "στραβή" μπορεί να γίνει παντού.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.692
Likes
11.086
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Σωστή και αυτή η εκδοχή! Γενικά παιδιά τα ταξίδια σας Βουλγαρία έχουν βγει όντως οικονομικά ?
Γενικά η Βουλγαρία είναι μια πολύ οικονομική χώρα. Σίγουρα όχι όσο η Αλβανία ή η Βοσνία πχ, αλλά και πάλι ένα ταξίδι εκεί μπορεί να βγει πολύ low budget. Εξαρτάται από το τι θα κάνεις. Υπάρχουν και πιο "καλά" και ακριβά εστιατόρια, υπάρχουν και δραστηριότητες (πχ σκι) που ενδεχομένως να ανεβάσουν τον προϋπολογισμό, αλλά σε γενικές γραμμές όλα είναι αρκετά ως πολύ οικονομικότερα από εδώ. :)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Γενικά η Βουλγαρία είναι μια πολύ οικονομική χώρα. Σίγουρα όχι όσο η Αλβανία ή η Βοσνία πχ, αλλά και πάλι ένα ταξίδι εκεί μπορεί να βγει πολύ low budget. Εξαρτάται από το τι θα κάνεις. Υπάρχουν και πιο "καλά" και ακριβά εστιατόρια, υπάρχουν και δραστηριότητες (πχ σκι) που ενδεχομένως να ανεβάσουν τον προϋπολογισμό, αλλά σε γενικές γραμμές όλα είναι αρκετά ως πολύ οικονομικότερα από εδώ. :)
Ναι νταξει καταλαβαίνω τι εννοείς! Γενικά έχω ψάξει αρκετά μενού από τα εστιατόρια τους! Από θέμα γνωστών brands καληντικων και άλλα τέτοια θα βρούμε καλές τιμές? Η πάνω κάτω σαν τις δίκες μας ? Κάποιο μαγαζί που πρέπει να πάμε για ψώνια ? :clap:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδιά ορίστε και κάτι που έγινε μόλις τώρα για το ξενοδοχείο στην Φιλιππούπολη!

Το BOOKING για 2 βράδια σε αυτό εδώ Hotel Evmolpia Budget Δίκλινο Δωμάτιο - Ισόγειο

Λέει αυτά:

Περιλαμβάνει θαυμάσιο πρωινό
ΔΩΡΕΑΝ ακύρωση πριν τις 7 Ιαν 2018
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ - Πληρώνετε στο κατάλυμα
Περιλαμβάνεται Genius έκπτωση 10%

Τιμή: € 74,96

Στο email που μίλησα με το ξενοδοχείο μου λένε πως μου κάνουν καλύτερη τιμή στα 100 ΕΡΥΩ. Τους είπα πως με 75 έχω όλα αυτά και μου λένε όχι δεν ισχύει τίποτα από αυτά! Ότι να ναι όμως!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Αμα το εχει το booking το κλεινεις απλα και αφηνεις τα υπολοιπα στο booking. Γενικα το booking ειναι το αφεντικοπουλο του συμπαντος. Αν σου λεει τοσο και το κλεισεις ακομα και λαθος δικο τους να ειναι θα το δεχτουν λογικα. Εγω μια φορα που ειχα πεσει σε διπλοκρατηση μου κανονισε το ιδιο το ξενοδοχειο δωματιο αλλου καλυτερο απο αυτο που ηταν να μεινω.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αμα το εχει το booking το κλεινεις απλα και αφηνεις τα υπολοιπα στο booking. Γενικα το booking ειναι το αφεντικοπουλο του συμπαντος. Αν σου λεει τοσο και το κλεισεις ακομα και λαθος δικο τους να ειναι θα το δεχτουν λογικα. Εγω μια φορα που ειχα πεσει σε διπλοκρατηση μου κανονισε το ιδιο το ξενοδοχειο δωματιο αλλου καλυτερο απο αυτο που ηταν να μεινω.
Ναι αλλά εμένα δεν μαρεσει καθόλου η στάση τους! Κοίτα τι συνεχίζουν και μου λένε!

Then use Booking.com :)
Once again, you are referring our Cheapest Basic Ground Floor Double Room and my offer is for our Deluxe Double Room :)
If you want cheaper price I can too offer you our Basic Nonrefundable Rate for our Basic Ground Floor Double Room,located on the Ground Floor, Street Level, next to Reception and Breakfast Room.
Price is 40 Euro per Night.
No Breakfast included.
If you want to add Breakfast it is 5 Euro per Person per Night.
No Free Wine and Cheese Bar included.
Nonrefundable ! Your card will be charged immediately.
Do not hesitate to contact me for any additional assistance :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom