Εσθονία Πληροφορίες για Ταλίν

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Eυχαριστώ Νorth, φαίνεσαι εξοικειωμένος! θα αναζητήσω σχετικές ιστορίες σου, ελπιζω να έχεις γράψει....δεν με πειράζει η διαδρομή, αρκεί να καταστρώσω ένα "οδοιπορικό" (με ενδιαμεσους σταθμους για να κλεισω ξενοδοχεία), που να ειναι "ρεαλιστικό" με τους χρόνους (διαθεσιμο χρονο βλέπω δυσκολο πανω απο 5 ημερες αναχ-αφιξη απο αθηνα, εκτος και αν παω καλοκαιρι), και σχετικά οικονομικό...τα μέρη εκεί πανω φαίνονται πολύ ομορφα, το Ταλλιν βγαζει βγαλμένο απο παραμύθι αλλα σαφως ενα τετοιο ταξιδι προσφέρει ευκαιρια να δει κανεις και την ευρύτερη περιοχή....οποιαδηποτε πληροφορία είναι παραπάνω από χρήσιμη!)
(βεβαια πιο αμεσος προορισμος λογω συγκυριων ειναι το Λονδινο, αλλα το Ταλλιν ειναι στα wish to travel....απλα θελει καλή οργάνωση....και ευκαιρίες...)
και παλι ευχαριστώ.:)
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%EC%DC%EE%E5%E9%F2-%E1%ED-%F7%E1%E8%FE.html

start reading , τα λεει έτσι ακριβώς όπως θέλω να κάνω κι εγώ
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Φένια,ευχομαι να πραγματοποιήσεις σύντομα αυτό το ταξίδι στις βαλτικές χώρες...προφανως το ψάχνεις, οποτε οτιδηποτε πληροφορία σε βοηθαει να οργανώσεις αυτό το ταξίδι, θα ήταν χαρά μου αν τη μοιραζόσουν μαζί μου...
Εν τω μεταξύ, απο οτι καταλαβαινω, σε περιμένει το Βέλγιο....:)

(αυτά είναι!....μεσημέρι στο γραφείο, και ομως....ονειρεύομαι πως φεύγω για ταξίδια...!!! να είμαστε καλά, να ταξιδεύουμε...!)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φένια,ευχομαι να πραγματοποιήσεις σύντομα αυτό το ταξίδι στις βαλτικές χώρες...προφανως το ψάχνεις, οποτε οτιδηποτε πληροφορία σε βοηθαει να οργανώσεις αυτό το ταξίδι, θα ήταν χαρά μου αν τη μοιραζόσουν μαζί μου...
Εν τω μεταξύ, απο οτι καταλαβαινω, σε περιμένει το Βέλγιο....:)

(αυτά είναι!....μεσημέρι στο γραφείο, και ομως....ονειρεύομαι πως φεύγω για ταξίδια...!!! να είμαστε καλά, να ταξιδεύουμε...!)
Λέω να το πραγματοποιήσω το Πάσχα, ίσως το κλείσω την Κυριακή, θα σε ενημερώσω. Αγόρασα πάντως οδηγό Βίλνιους-Ταλλίν-Ρίγα και Ελσίνκι :cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προτείνετε σε υποψήφιο ταξιδιώτη να αντλήσει χρηστικές πληροφορίες από ιστορίες με φανταστικά πρόσωπα κλπ, που κινούνται στα όρια του μυθιστορήματος, γραμμένες από ανθρώπους που ταξίδεψαν με γκρούπ και ως εκ τούτου κάθε άλλο παρά ασχολήθηκαν με το θέμα ?

(Ο καθένας οτι θέλει γράφει, δε μπαίνουμε να σχολιάσουμε ταξιδωτικές ιστορίες αλλονών, αλλά όχι και να τα προτείνουμε για χρηστικά...)

Ο πιο συνήθης τρόπος μετάβασης στο Talinn είναι με το Ferry από το Helsinki (για το οποίο υπάρχουν στοιχειωδώς φτηνές πτήσεις, συνήθως με ανταπόκριση κάπου στην Ευρώπη). Το ferry δεν το λες φτηνό, αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι βλέπεις και μια δεύτερη χώρα... Θα σου πρότεινα όμως να μείνεις τουλάχιστον ένα βράδυ και να μην το κάνεις daytrip.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Προτείνετε σε υποψήφιο ταξιδιώτη να αντλήσει χρηστικές πληροφορίες από ιστορίες με φανταστικά πρόσωπα κλπ, που κινούνται στα όρια του μυθιστορήματος, γραμμένες από ανθρώπους που ταξίδεψαν με γκρούπ και ως εκ τούτου κάθε άλλο παρά ασχολήθηκαν με το θέμα ?

(Ο καθένας οτι θέλει γράφει, δε μπαίνουμε να σχολιάσουμε ταξιδωτικές ιστορίες αλλονών, αλλά όχι και να τα προτείνουμε για χρηστικά...)

Ο πιο συνήθης τρόπος μετάβασης στο Talinn είναι με το Ferry από το Helsinki (για το οποίο υπάρχουν στοιχειωδώς φτηνές πτήσεις, συνήθως με ανταπόκριση κάπου στην Ευρώπη). Το ferry δεν το λες φτηνό, αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι βλέπεις και μια δεύτερη χώρα... Θα σου πρότεινα όμως να μείνεις τουλάχιστον ένα βράδυ και να μην το κάνεις daytrip.
1ον η κοπέλα δε ταξίδεψε με πρακτορείο, αν διάβαζες πιο προσεκτικά θα το αντιλαμβανόσουν.
2ον ποια ειναι τα φανταστικά πρόσωπα; Αναφέρει απλά ότι σκεφτόταν πως είχε κάποιον συνταξιδιώτη επειδή ταξίδευε μόνη της.
3ον Για Ελσίνκι, από όσο κοιτούσα οι πτήσεις είναι κατα τι ακριβότερες διότι πας με air Baltic , transit μέσω Ρίγας. Γιατί να μην πάει στη Ρίγα κι από εκεί να πάρει ένα λεωφορείο και να επισκεφτεί και την Εσθονία; Η Φινλανδία ενδεχομένως να τη βγάλει εκτός προυπολογισμού.
Τέλος θέλω να πω ότι η ιστορία είναι και χρηστική και καλογραμμένη με στοιχεία χιούμορ. Θεωρώ τουλάχιστον υποτιμητικό το σχόλιο σου.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
καλησπέρα σε όλους, και ευχαριστώ για την άμεση ανταμόκριση!
καθε πρόταση είναι για μένα ενδιαφέρουσα, ποσο μαλλον που δεν εχω ταξιδεψει ξανα στις Βαλτικες χώρες.
Ελσίνκι και Ρίγα -σε συνδυασμό με Ταλιν, διαφορετικες χωρες, διαφορετικες επιλογες..και οι δυο ενδιαφερουσες. Δυστυχως θα πρεπει να κανω μια επιλογη -καθως τόσο ο χρόνος όσο και η οικονομικη δυνατότητα ειναι μάλλον περιορισμένα (οχι οτι αυτο θα εμποδισει το ταξιδι!, ελπιζω..)Συνεπως θα πρεπει να κοιταξω αεροπορικα εισιτηρια ειτε για Ελσινκι (και απο εκει με φερυ για Ταλίν, σωστα; πόσες ώρες ειναι;) είτε για Ρίγα (και απο εκει μεσω λεωφορείου;)...θα αναζητήσω εντυπωσεις απο ταξιδιωτικες ιστοριες για αυτά τα μέση (καθότι καινουρια στο forum) αν παντως καποιος εχει παει προσφατα, θα χαρω να ακουσω τη γνώμη του και καποιες προσωπικες ιστορίες. Τraver, ευχαριστώ για την πρόταση. Φένια,και μονο ότι είσαι στο στάδιο να κλείσεις, χαίρομαι για σένα!! κρατα με ενημερη και δωσε μου "ιδέες" -προτάσεις, αν θες φυσικά.
σας ευχαριστώ! :)
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
ωχ το ερωτηματικο μου βγηκε προσωπακι στο παραπανω μηνυμα...που θα παει...θα μαθω.....!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ελσίνκι και Ρίγα -σε συνδυασμό με Ταλιν, διαφορετικες χωρες, διαφορετικες επιλογες..και οι δυο ενδιαφερουσες.
Βάλε στην εξίσωση και το Βίλνιους που θεωρώ ότι είναι η αυθεντικότερη πρωτεύουσα απ' τις τρεις των Βαλτικών χωρών (εκτός του Καλίνινγκραντ που ανήκει στη Ρωσία).
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πολυ ενδιαφερουσα προσφορά Φενια!
εχεις ξαναπαει Βαλτικες χωρες? αν ναι, οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη...Απο Ριγα, υπαρχει τρενο για Ταλιν? πως ειναι οι συγκοινωνιες? ακουγεται πολυ ενδιαφέρον!

υγ...βλεπω ετοιμαζεσαι για Βέλγιο!! ζηλευω...:) ειδικα την Μπριζ....την εχω αγαπησει πολύ! καλοτάξιδη!! καλημέρα
με τίποτα το τρένο, δε βολεύει στις Βαλτικές (ας είναι καλά η Σοβιετική Ένωση που όλες τις γραμμές τις είχε προς Λένινγκραντ κι Μόσχα, αν και τώρα φτιάχνουν νέα γραμμή Ταλλίνν - Ρίγα - Καούνας - Βαρσοβία)

Μιας κι έχω πάει στις Βαλτικές (Λιθουανία, Λετονία και στο Καλίνινγκραντ) θα σου πρώτινα το λεωφορείο. η εταιρία www.simpleexpress.eu είναι άριστη και προπάντων φθηνή. Αν κλείσεις εισιτήριο νωρίς, μπορείς να βρεις κι από 3 ευρώ το εισιτήριο. Σκέψου ότι γυρνάω από Αγία Πετρούπολη - Βαρσοβία με την Simple Express με 6 ευρώ ;) )

Αμά βρεις την προσφορά της LOT για Βαρσοβία προς 80 ευρώ πήγαινε έλα, κλείσε για Βαρσοβία κι από εκεί μπορείς να πάρεις το λεωφορείο για Βίλνιους, μετά Ρίγα και στο τέλος Ταλλίνν. Από το Ταλλίνν μπορείς να γυρίσεις με την LOT προς Βαρσοβία από 40 ευρώ O/W

άμα δε βαρίεσε έχω γράψει 2 ιστορίες για τα κράτη αυτά

Βίλνιους
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...etuva-mano-t-vyn-tu-kaip-geros-sveikatos.html

και Ρίγα
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...5%F1%FE%F0%E7/28012-par-zes-zieme-u-r-ga.html

:)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Aυτή η ιστορία πρέπει να γραφτεί τάχιστα!!!
να γυρίσω από Ρωσία, και θα πέσω στα μούτρα :)

ας είναι καλά ο νέος νόμος, που δε χρειάζομαι βίζα για το Καλίνινγκραντ :D :D

θα ξαναπάω προς τα εκεί το Μάιο
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
3ον Για Ελσίνκι, από όσο κοιτούσα οι πτήσεις είναι κατα τι ακριβότερες διότι πας με air Baltic , transit μέσω Ρίγας. Γιατί να μην πάει στη Ρίγα κι από εκεί να πάρει ένα λεωφορείο και να επισκεφτεί και την Εσθονία; Η Φινλανδία ενδεχομένως να τη βγάλει εκτός προυπολογισμού.
Τέλος θέλω να πω ότι η ιστορία είναι και χρηστική και καλογραμμένη με στοιχεία χιούμορ. Θεωρώ τουλάχιστον υποτιμητικό το σχόλιο σου.
Ο ορθός τρόπος για να πάει καποιος στο Tάλλιν είναι αυτός που ανέφερε ο Μέγιστος... Ελσίνκι και από εκεί με πλοίο... το Ελσίνκι με το Ταλλίν είναι ο ιδανικός συνδιασμός ταξιδιού...το ότι εσύ έβρισκες ακριβές τις πτήσεις δεν μου λέει και πολλά, ψάξε καλύτερα και μην ασχολείσαι μόνο με την Air Baltic...

Από εκεί και μετά δεν νομίζω να είπε ο Μέγιστος κάτι το προσβλητικό... απλά είπε ότι η συγκεκριμένη ιστορία κατά την γνώμη του δεν έχει να προσφέρει κάτι το σημαντικό στους συμφορμίτες... από πότε είναι προσβολή να έχουμε γνώμη για μια ιστορία... εσένα σου άρεσε και καλά σου έκανε... δεν έχουμε όλοι ίδια γούστα... εδώ να ξεκαθαρίσω κάτι... μιλάω γενικά γιατί δεν έχω διαβάσει την συγκεκριμένη ιστορία...

Αυτό που είπε ο Noth66 είναι σωστότατο... το Βίλνιους είναι όντως αυθεντικότερο κατά την γνώμη μου είναι μάλλον η ωραιότερη πρωτεύουσα από τις τρεις...

Σύντροφε Θανάση... το 1994 είχα την τύχη (!) να πάω με τρένο από την Ρίγα στο Ταλλίν... εφιάλτης... ταξίδευα όλο το βράδυ σε ένα άθλιο πανβρώμικο τρένο... προς αποφυγή, αν και τα πράγματα τώρα αποκλείεται να είναι χειρότερα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom