Εσθονία Πληροφορίες για Ταλίν

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Κατά την γνώμη μου Ρίγα και Τάλιν είναι πανέμορφες αλλά όχι για παραπάνω από δυο μέρες η κάθε πόλη. Είχα παει πρόπερσι Ρίγα με Czech Airlines με περίπου 190 Ευρώ. Μετά από δυο μέρες νοίκιασα αμάξι με περίπου 170 Ευρώ για τρεις μέρες και πήγα στο Τάλιν. Είναι ίσως το πιο βαρετό road trip που έχω κάνει ποτέ και το μόνο που με έχει κουράσει. Μια απέραντη ευθεία 4 ωρών με δέντρα αριστερά και δεξιά (χωρίς θεα) όπου αν στρίψεις το τιμόνι πάνω από ένα εκατοστό νιώθεις ευτυχία! Οπότε καλύτερα να κάνεις την διαδρομή με λεωφορείο, είναι πιο φθηνά και γενικά δεν υπάρχουν πολλά αξιοθέατα στην διαδρομή. To ξενοδοχείο Swisshotel στο Ταλιν έιναι φανταστικό, με απίστευτη θέα και ίσως το καλύτερο πρωινό που έχω δοκιμάσει.
 

mlefkad

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Despinna γειά σου!

Θα σε συμβούλευα κι εγώ να συνδυάσεις το Ταλλίν με μια άλλη πρωτεύουσα γιατί όντως είναι μικρό και σε 2 μέρες το έχεις δει. Οι απευθείας πτήσεις είναι ένα θεματάκι όταν πηγαίνει κανείς σ'αυτές τις χώρες. Θα σου πρότεινα να πας Ελσίνκι (που επίσης σε 3 μέρες το βλέπεις) και από κει περνάς με πλοίο στο Ταλλίν. Κάνα τρίωρο ήταν απ' ότι θυμάμαι (κι εγώ δεν πολυσυμπαθώ τα πλοία....)
Καλή τύχη σε ό,τι επιλέξεις πάντως!!!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Τρένα σε Βαλτικές Χώρες :)

σύντροφε Νίκο άκου πως έχουν τα πράγματα με το τρένο τώρα

Βαρσοβία - Βίλνιους

Μιας κι η Χώρα του Σάσα Λουκασένκο, επέβαλε τράνζιτ βίζα προς όλους και δε μπορούμε να βγάλουμε βίζα στα σύνορα, οι Πολωνικοί Σιδηρόδρομοι όπως κι οι Λιθουανικοί καταργήσανε την σύνδεση Βαρσοβία - Βίλνιους μέσω Grodno (Belarus) μιας κι εκεί υπάρχει η ευρωπαϊκή γραμμή τρένου, και έχουν βάλει λεωφορείο μεταξύ Βαρσοβίας και Βίλνιους (μέσω Καούνας)

ή τρένο, με αλλαγή τρένου στο Sestokai της Λιθουανίας (το τρένο από το Sestokai για Vilnius (μέσω Καούνας) πάντα περιμένει αυτό από Βαρσοβία.

Αναχώρηση από Βαρσοβία στις 0725, άφιξη στο Sestokai στις 1447, ακριβώς στην ίδια αποβάθρα περιμένει το τρένο για Βίλνιους, και αναχωρεί στις 1505 με ώρα άφιξης στο Βίλνιους στις 1831.

Τούμπαλιν Βίλνιους 1125 - Sestokai 1440 αλλαγή τρένου Sestokai 1502 - Βαρσοβία 2020

το εισιτήριο Βαρσοβία - Sestokai κάνει 13 ευρώ (πάντα one way) και το Sestokai - Βίλνιους 4 euro


Vilnius - Riga

Από το Vilnius προς την Riga, δε έχει απευθείας τρένο, θα πρέπει να πάρετε το μοναδικό τρένο που κάνει την διαδρομή Καλίνινγραντ - Βίλνιους - Αγία Πετρούπολη, και να κατεβείτε στο Daugavpils (Λετονία)

Το τρένο από Βίλνιους φεύγει στις 1818 και φτάνει στο Daugavpils στις 2022 (επιστροφή Daugavpils 0716 - Βίλνιους 0918). Η τιμή για ανοικτό κουπέ είναι 25 euro (17.3 Latvian Lats), διαμονή στο Daugavpils, μιας και δε υπάρχει τίποτα εκεί (το ποιο φθηνό ξενοδοχείο 20 ευρώ), και έχει 3 τρένα την ημέρα για Ρίγα (0615, 0717 και 1740) και από Ρίγα προς Daugavpils (0732, 1612 & 1725). Το ταξίδι διαρκεί 3 ώρες και το εισιτήριο κοστίζει 3.6 Lats (5 euro).

Riga - Tallinn

Δυστυχώς ούτε εδώ υπάρχει απευθείας σύνδεση παρά μόνο μέσω της πόλης Valga. Κάθε μέρα το τρένο από Ρίγα φεύγει στις 1315 κι φτάνει στην Valga στις 1635, κι από την ίδια αποβάθρα, το τρένο για Ταλλίνν φεύγει στις 1647 κι φτάνει στις 2149 (επιστροφή 0646 από Ταλλίνν άφιξη Valga 1135, αναχώρηση από Valga στις 1144 κι άφιξη στην Ρίγα στις 1503).

Η τιμή από Ρίγα για Valga κάνει 3.75 Lats (5 ευρώ) κι Valga - Ταλλίνν 8,95 ευρώ


ουυυυφ, αν θέλετε για Kaliningrad ή για Αγία Πετρούπολη πείτε μου, να σας βοηθήσω :)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Να πω και εγω τη γνωμη μου μπας και σε βοηθησει!

Πηγαινε ελσινκι ,μετα παιρνα με το καραβακι (λεμε τωρα καραβακι) στο Ταλιν και απο εκει πηγαινε Ριγα που ειναι πολυ ομορφη.Απο εκει λεωφορειο για Βιλνιους που ειναι επισης πολυ ομορφο και μετα με ενα 7ωρο τραινο και γυρω στο 40 ευρω θα φτασεις Βαρσοβια (αν θυμαμαι καλα ξαναλεω..)Απο εκει γυριζεις με LOT Ελλαδα.Ενναλακτικα αμα εχεις και αλλες μερες πας Κρακοβια με το τρενο και αμα δε βαριεσαι η Βιεννη απο εκει ενα τσιγαρο δρομος ειναι!Απο 2 μερες σε καθε πολη που σου ειπα συν ενα τριωρακι για καθε ενδιαμεσο ταξιδι.Οπου βαρεθεις εννοειται παιρνεις μια φτηνη και γυριζεις ελλαδα,ειτε μεσω λονδινου ειτε μεσω μιλανου ειτε ακομα και μεσω ρωμης που νομιζω συμφερει πιο πολυ!
Το χα κανει οπως στο γραφω το 2009!Α!!Να πας ανοιξη, Μαιο ιδανικα αλλιως θα ξεπαγιασεις!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Προτείνετε σε υποψήφιο ταξιδιώτη να αντλήσει χρηστικές πληροφορίες από ιστορίες με φανταστικά πρόσωπα κλπ, που κινούνται στα όρια του μυθιστορήματος, γραμμένες από ανθρώπους που ταξίδεψαν με γκρούπ και ως εκ τούτου κάθε άλλο παρά ασχολήθηκαν με το θέμα ?

(Ο καθένας οτι θέλει γράφει, δε μπαίνουμε να σχολιάσουμε ταξιδωτικές ιστορίες αλλονών, αλλά όχι και να τα προτείνουμε για χρηστικά...)

Ο πιο συνήθης τρόπος μετάβασης στο Talinn είναι με το Ferry από το Helsinki (για το οποίο υπάρχουν στοιχειωδώς φτηνές πτήσεις, συνήθως με ανταπόκριση κάπου στην Ευρώπη). Το ferry δεν το λες φτηνό, αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι βλέπεις και μια δεύτερη χώρα... Θα σου πρότεινα όμως να μείνεις τουλάχιστον ένα βράδυ και να μην το κάνεις daytrip.

το ότι νομίζεις εσύ, πως ο συνήθης τρόπος μετάβασης στο Tallin είναι μέσω Ελσίνκι,δεν τον κάνει και τον κάνει και την καλύτερη επιλογή.Η καλύτερη επιλογή εξαρτάται από το ποιά μέρη θέλει να δει κάποιος σε συνδυασμό με το Ταλλίν (πχ.το Ελσίνκι ή τη Ρίγα..ή μήπως τη Πράγα)και φυσικά απ΄το κόστος των εισιτηρίων, που θα βρει την εποχή που ψάχνει..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
εκτός κι αν εκτός όλων των άλλων είσαι και μέντιουμ(γιατί αλλιώς πως ξέρεις τι έκανα εγώ??),οπότε καλύτερα ν΄αλλάξεις επάγγελμα!!!
Και εγώ έμεινα με την εντύπωση ότι ακολούθησες οργανωμένο για τις Βαλτικές (στάση στο Κάουνας καθοδόν για Βίλνιους κάτι το οποίο είναι μια σχετική σκοτούρα αν κινείσαι ανεξάρτητα) το οποίο φυσικά δεν έχει καμιά σημασία ως προς την εγκυρότητα των πληροφοριών της ιστορίας σου. Δεν παίρνω και όρκο, φυσικά.;)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Eυχαριστώ Νorth, φαίνεσαι εξοικειωμένος! θα αναζητήσω σχετικές ιστορίες σου, ελπιζω να έχεις γράψει....δεν με πειράζει η διαδρομή, αρκεί να καταστρώσω ένα "οδοιπορικό" (με ενδιαμεσους σταθμους για να κλεισω ξενοδοχεία), που να ειναι "ρεαλιστικό" με τους χρόνους (διαθεσιμο χρονο βλέπω δυσκολο πανω απο 5 ημερες αναχ-αφιξη απο αθηνα, εκτος και αν παω καλοκαιρι), και σχετικά οικονομικό...τα μέρη εκεί πανω φαίνονται πολύ ομορφα, το Ταλλιν βγαζει βγαλμένο απο παραμύθι αλλα σαφως ενα τετοιο ταξιδι προσφέρει ευκαιρια να δει κανεις και την ευρύτερη περιοχή....οποιαδηποτε πληροφορία είναι παραπάνω από χρήσιμη!)
(βεβαια πιο αμεσος προορισμος λογω συγκυριων ειναι το Λονδινο, αλλα το Ταλλιν ειναι στα wish to travel....απλα θελει καλή οργάνωση....και ευκαιρίες...)
και παλι ευχαριστώ.:)

Μπορείς εύκολα να συνδυάσεις το Ταλίν με το Λονδίνο,αφού από εκεί πετάει η Easy jet με πολύ φτηνά εισιτήρια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ο ορθός τρόπος για να πάει καποιος στο Tάλλιν είναι αυτός που ανέφερε ο Μέγιστος... Ελσίνκι και από εκεί με πλοίο... το Ελσίνκι με το Ταλλίν είναι ο ιδανικός συνδιασμός ταξιδιού...το ότι εσύ έβρισκες ακριβές τις πτήσεις δεν μου λέει και πολλά, ψάξε καλύτερα και μην ασχολείσαι μόνο με την Air Baltic...

Από εκεί και μετά δεν νομίζω να είπε ο Μέγιστος κάτι το προσβλητικό... απλά είπε ότι η συγκεκριμένη ιστορία κατά την γνώμη του δεν έχει να προσφέρει κάτι το σημαντικό στους συμφορμίτες... από πότε είναι προσβολή να έχουμε γνώμη για μια ιστορία... εσένα σου άρεσε και καλά σου έκανε... δεν έχουμε όλοι ίδια γούστα... εδώ να ξεκαθαρίσω κάτι... μιλάω γενικά γιατί δεν έχω διαβάσει την συγκεκριμένη ιστορία...
Και ποιος ορίζει το σωστότερο τρόπο; Από που κι ως που;
Για μένα" σωστότερο" είναι να πάω μέσω Ρίγας. Γιατί αυτό με ενδιαφέρει.
Είναι επομένως καθαρά προσωπικό ζήτημα. Αλλά και οικονομικό μιας και βγαίνει φτηνότερο το κόστος.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Όποιος έχει πρόβλημα κάνει report...

Πληροφορίες για Ταλίν

Μόνο on topic από εδώ και πέρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και ποιος ορίζει το σωστότερο τρόπο; Από που κι ως που;
Για μένα" σωστότερο" είναι να πάω μέσω Ρίγας. Γιατί αυτό με ενδιαφέρει.
Είναι επομένως καθαρά προσωπικό ζήτημα. Αλλά και οικονομικό μιας και βγαίνει φτηνότερο το κόστος.
Προφανώς κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Εγώ πάντως το Ρίγα - Ταλίν το έκανα με οικονομικό εισιτήριο RIX-ARN-HEL (SAS, γύρω στα ?40 αρκετό καιρό πριν), διανυκτέρευση εκεί, και ferry boat το πρωί. Τα overland μέσα είναι άθλια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ο πιο συνήθης τρόπος μετάβασης στο Talinn είναι με το Ferry από το Helsinki (για το οποίο υπάρχουν στοιχειωδώς φτηνές πτήσεις, συνήθως με ανταπόκριση κάπου στην Ευρώπη). Το ferry δεν το λες φτηνό, αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι βλέπεις και μια δεύτερη χώρα... Θα σου πρότεινα όμως να μείνεις τουλάχιστον ένα βράδυ και να μην το κάνεις daytrip.

Προφανώς κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Εγώ πάντως το Ρίγα - Ταλίν το έκανα με οικονομικό εισιτήριο RIX-ARN-HEL (SAS, γύρω στα ?40 αρκετό καιρό πριν), διανυκτέρευση εκεί, και ferry boat το πρωί. Τα overland μέσα είναι άθλια.
Δεν υπάρχουν πλέον τόσο φτηνές πτήσεις. Αν βρεις εσύ μια φτηνότερη από 210 ευρώ που βρήκα εγώ για το Πάσχα θα χαρώ να με βοηθήσεις.
Και η πρώτη παράθεση αφορά σε σχόλιο του τραβελλερ ότι είναι οικονομικότερη η μετάβαση στο Ταλλίν μέσω Ελσίνκι.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Προφανώς κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Εγώ πάντως το Ρίγα - Ταλίν το έκανα με οικονομικό εισιτήριο RIX-ARN-HEL (SAS, γύρω στα ?40 αρκετό καιρό πριν), διανυκτέρευση εκεί, και ferry boat το πρωί. Τα overland μέσα είναι άθλια.
δε θα το λέγα,

Lux Express Lounge | Lux Express

η luxexpress είναι μακράν καλύτερη από το service της SAS, και φθηνότερη και προπάντων ποιο γρήγορη από όλο το μακρινάρι αυτό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom