Εσθονία Πληροφορίες για Ταλίν

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αρκει μετα να μη στα πουλανε ως μεσαιωνικα...
Έτσι κάνουν; Και τις μπουλντόζες που τις κρύβουν οι αθεόφοβοι;
Πάντως και πάλι δε με πειράζει, εδώ εμείς καταφέραμε να πουλήσουμε τη Θεσσαλονίκη ως ερωτική πόλη :bleh:
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Όπως το βλέπω, και με βάση τις πληροφορίες σας, αυτό που σκέφτομαι θα ήταν να γυρίσω 4-5 ημέρες Ταλλίν-Ρίγα-Βίλνιους (ενδεχομένως αεροπορικώς ως Ριγα και με τρένο ή λεωφορείο τις υπόλοιπες μετακινήσεις). Παλαιό, νεόδμητο, το καθένα έχει τη χάρη του, - αν το νεόδμητο είναι στο παλαιό "χρώμα" και στυλ πολύ καλά κάνουν οι άνθρωποι. Και ενδεχομένως να αφιέρωνα Ελσίνκι ένα άλλο ταξίδι που θα είχα χρόνο να γυρίσω περισσότερο, τί λέτε; (βέβαια είναι και τι θέμα της παρέας....ειδικά Ταλλίν, Ρίγα, Βίλνιους, κανείς δεν πείθεται, και ουσιαστικά θα ήθελα παρέα που να θέλει, και όχι να τη "σέρνω", για να μπορούμε να γυρίζουμε, να εξερυνάμε....Θα δούμε....ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας, είναι όλες ευπρόσδεκτες..:)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όπως το βλέπω, και με βάση τις πληροφορίες σας, αυτό που σκέφτομαι θα ήταν να γυρίσω 4-5 ημέρες Ταλλίν-Ρίγα-Βίλνιους (ενδεχομένως αεροπορικώς ως Ριγα και με τρένο ή λεωφορείο τις υπόλοιπες μετακινήσεις). Παλαιό, νεόδμητο, το καθένα έχει τη χάρη του, - αν το νεόδμητο είναι στο παλαιό "χρώμα" και στυλ πολύ καλά κάνουν οι άνθρωποι. Και ενδεχομένως να αφιέρωνα Ελσίνκι ένα άλλο ταξίδι που θα είχα χρόνο να γυρίσω περισσότερο, τί λέτε; (βέβαια είναι και τι θέμα της παρέας....ειδικά Ταλλίν, Ρίγα, Βίλνιους, κανείς δεν πείθεται, και ουσιαστικά θα ήθελα παρέα που να θέλει, και όχι να τη "σέρνω", για να μπορούμε να γυρίζουμε, να εξερυνάμε....Θα δούμε....ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας, είναι όλες ευπρόσδεκτες..:)
Καλά, δείξ'τους αυτό το θέμα να δούμε αν θ'αλλάξουν γνώμη.
Τι σόι ταξίδια θέλουν δηλαδή; Τους φαίνονται περίεργοι προορισμοί οι Εσθονία, Λετονία, Λιθουανία; Εμένα γιατί μου φαίνεται λές και θα πάω εδώ δίπλα; (προχθές αγόρασα εισιτήρια). Να φανταστώ ότι πείθονται για καμιά Ιταλία, Βαρκελώνη άντε και κανένα Λονδίνο στο τσακίρ κέφι, ε; Τι να κάνεις...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλά, δείξ'τους αυτό το θέμα να δούμε αν θ'αλλάξουν γνώμη.
Τι σόι ταξίδια θέλουν δηλαδή; Τους φαίνονται περίεργοι προορισμοί οι Εσθονία, Λετονία, Λιθουανία; Εμένα γιατί μου φαίνεται λές και θα πάω εδώ δίπλα; (προχθές αγόρασα εισιτήρια). Να φανταστώ ότι πείθονται για καμιά Ιταλία, Βαρκελώνη άντε και κανένα Λονδίνο στο τσακίρ κέφι, ε; Τι να κάνεις...
Δυστυχώς πολύς κόσμος είναι έτσι. Γι αυτούς, αν δεν είναι δυτική Ευρώπη δεν αξίζει. Ο,τιδήποτε ανήκει στην ανατολική Ευρώπη, στην καλύτερη περίπτωση τους αφήνει αδιάφορους.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
εχετε δικιο, δυστυχώς....απο την άλλη μεριά, η Ανατολική Ευρώπη είναι πολύ λιγότερο τουριστική, έχει τόσα να δεις, να γυρίσεις (αμ τα λέω, δεν τα λέω....) Αλλά είναι μεράκι το ταξίδι.....αν είναι να σέρνεις κάποιον, ε, δεν αξίζει.....εχω κανει ταξίδια, (κυρίως με φίλους απο Ισπανία-Ιταλία, που τους αρέσουν πολύ, αλλά πλέον είναι άλλες οι συνθήκες της ζωής τους και δεν ειναι εύκολο να "ακολουθούν". Οι Ελληνες φιλοι παλι, ειναι λιγο, της "βολής"...ενω εγω θελω να δω το μη τουριστικο, να ψαξω, να περπατησω, να χαθώ, καταλαβαίνετε....
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Κι είναι και αυτά τα μερη, Εσθονια, Λετονια, Λιθουανία, Κρακοβία, Κροατία, που δεν εχω παει καθολου ως τωρα..και το θελω τόσο πολυ....νομιζω εχουν τόσα πολλα να δεις....
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Κρακοβία

Despinna, επειδή είσαι κι εσύ ονειροπαρμένο παιδί (με την καλή την ένννοια) και το θες το ρομάντζο σου, η Κρακοβία είναι ΙΔΑΝΙΚΗ. Την έχω και πρόσφατη, μια χαρά θα σου κάτσει. Αρκεί βέβαια να τη θες λίγο και την παρακμή (ή έστω, τη γλυκιά φθορά του χρόνου) σου - αυτή θα τη βρεις σε σωστές δόσεις στην εβραϊκή συνοικία της πόλης. Εγγυημένος προορισμός ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ, καμία σοβαρή παρέα δε θα σου αντισταθεί σε τέτοιο πλάνο!
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
...krazykat, σ ευχαριστώ, έχεις πιασει κατι απ το σφιγμό μου...η φθορα του χρονου, ως μερος της ζωής....γενικα μου αρεσουν τα "φθαρτά" πράγματα, η πατινα του χρονου - το αφθαρτο, το νεο, κρυβει μυστηριο μα λειπει η ιστορια, αυτο που μας κανει αυτο που ειμαστε, αθόρυβα ενίοτε, υποκρυπτοντας ομως εναν ιδιαιτερο δυναμισμο.....σε ευχαριστώ για την πρόταση :) , περισσοτερες πληροφοριες ευπροσδεκτες.
ax τόσα μερη, τόσο λιγος χρονος...
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Despinna βρήκα αφενός ωραιότατες ταξιδιωτικές ιστορίες για Κρακοβία, αφετέρου το συμφορουμίτη ThanasisU2 (ο οποίος έχει γράψει αρκετές απ' αυτές), που φαίνεται πολύ κατατοπισμένος, καθώς ζει στην Κρακοβία! Ρίξε μια ματιά να δεις αν σου ανοίγει την όρεξη... Κι εδώ είμαστε για τα περαιτέρω :) Μόνο έτσι, δυο λόγια στα πεταχτά (γιατί είμαστε, πάντα, στο τόπικ Ταλιν, χεχε): Περήφανοι, ωραίοι και φιλόξενοι άνθρωποι. Χαμογελαστοί όμως, όχι με τη συννεφιασμένη περηφάνεια των Ιρλανδών. Αρχιτεκτονικά η Κρακοβία θα σου θυμίσει Ιταλία - η δε ατμόσφαιρα θα σου θυμίσει χίλια-δυο πράγματα, γιατί το ιστορικό βάρος της περιοχής είναι τεράστιο. Μείναμε στο B&B La Fontaine, το οποίο είναι κεντρικό, καθαρό, χαριτωμένο και το προτείνω. Κατά τ' άλλα βόλτες, βόλτες, βόλτες... Α, και η έκπληξη του ταξιδιού: η πινακοθήκη της πόλης, αφιερωμένη κατά κύριο λόγο σε Πολωνούς καλλιτέχνες. ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ!!!!
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
η Κρακοβία φαίνεται πράγματι ενδιαφέρουσα επιλογή...
χωρίς να αναιρώ την επιθυμία μου για Ταλλίνν, ήταν και είναι μέσα στους προορισμούς που πραγματικά...θέλω να πάω!
είναι που έπειτα από κάποια ταξίδια (πάντα μεμονωμένα, -μακριά απο την τουριστική "δικτατορία" των γκρουπ, κυρίως σε δυτική Ευρώπη, - με κάποιες μακρινές αστραπές-, θέλω να αναζητήσω το λιγότερο τουριστικό, ομορφιές που δεν προβάλλονται τόσο σε ταξιδιωτικούς οδηγούς αλλά σε προκαλούν να τις ανακαλύψεις, να τις περπατήσεις, να της γυρίσεις, να τις...γνωρίσεις καλύτερα....
Ταλλιν-Ρίγα-Βίλνιους εξακολουθεί να μου κλείνει το μάτι, η Κροατία είναι ενδιαφέρουσα επιλογή,με το δικό της χρώμα, τα Highlands επίσης (αν και τελευταία έχουν γίνει νομίζω λίγο τουριστικά, πάντα υπάρχει νομίζω και η διαφορετική, η του προσωπικού ψαξίματος ματιά).- ταξίδια που εύχομαι να κανω σύντομα, καθότι...δεν είναι δα και τόσο μακριά...
(εμ, είναι πολλά και τα μακρινά, αλλά εκεί θέλει χρόνο, και παρέα...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.098
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom