Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

Μηνύματα
39
Likes
233
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για Koh Samui προτεινεις να μεινω εκει και να κάνω ημερήσιες ή να μεινω μισά βράδια εκει και μισα στο κο Πα Νγκαν?? Επίσης σε ποια παραλία?
Παγκάν!!!!!!!!!!!!!!! Με τα χίλια. Το Κο Σαμούι είναι μία σύγχρονη Μύκονος καθ υπερβολή. Να μείνεις Παγκάν που είναι πανέμορφο, να νοικιάσετε ενα μηχανάκι να το γυρίσετε όλο και φεύγετε από εκεί ημερήσια για Σαμούι , Τάο κι όπου αλλού θέλετε.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος που έχει πάει πρόσφατα στη Ταϊλανδη να βοηθήσει με καρτα sim 4g για Ίντερνετ; ποιο είναι περίπου το κόστος για 7 μερες για 2 με 3 gigabytes internet? Ποια εταιρία να προτιμήσω;
Ευχαριστω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος που έχει πάει πρόσφατα στη Ταϊλανδη να βοηθήσει με καρτα sim 4g για Ίντερνετ; ποιο είναι περίπου το κόστος για 7 μερες για 2 με 3 gigabytes internet? Ποια εταιρία να προτιμήσω;
Ευχαριστω
Είχα πάρει (Φεβρουάριο 2015) μία από ένα stand στις αφίξεις του BKK, είχα περίπου τις ίδιες απαιτήσεις με σένα και μου κόστισε τότε 299 Baht (7.72 euro).
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλημέρα. Ποσό περίπου θα μας πάρει η διαδικασία εισαγωγής στη Ταϊλανδή, στο bkk. Θέλω να πω υπάρχουν ουρές με αναμονή 1 ώρα και;
Ρωτάω γιατί η πτήση φτάνει στις 11:00 το πρωί και θέλω να δω αν αξίζει τον κόπο να κλείσω δωμάτιο από το προηγούμενο βράδυ ώστε μόλις φτάσουμε να μπορούμε να κάνουμε check in κατευθείαν ή για την είσοδο στη χώρα κ τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο στο κέντρο θα φάμε κανένα 2 ωρο, όποτε θα έχει πάει ήδη 13:30 κ θα μπορέσουμε να κάνουμε check in?
Ευχαριστώ εκ των προτερων
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Από το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης με το ταξί είναι 40λεπτά (μπορεί και παραπάνω ανάλογα με την κίνηση). Υπολόγισε και άλλη μια ώρα για βαλίτσες και διαβατήρια. Οπότε θες περίπου 1.30-2.00 ώρες για να φτάσεις στο ξενοδοχείο.
 

EVI_AL

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Καλησπέρα!
Επέστρεψα από Ασία!Προσπαθώ να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες αλλά δεν είναι εφικτό λόγω του μεγέθους των φωτογραφιών και των πολλών mgpxl.
Eπίσης θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα ως προς τους πιο εμπειρογνώμονες Ταυλανδόφιλους!
Τι γνώμη έχετε για τους Ταυλανδούς? Τους βρίσκεται φιλικούς και φιλόξενους??
Προσωπικά τους βρίσκω τον πιο αντικοινωνικό λαό που έχω γνωρίσει και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το χρήμα! Και κάπου εδώ αναρρωτιέμαι γιατί η Ταυλάνδη υποτίθεται ότι είναι η χωρα του χαμόγελου! Όχι μονο χαμόγελα δεν είδα.. αντιθέτως τέρμα σοβαροί και αγενέστατοι!!
Η άποψη μου είναι πως χαμογελούν μόνο για να σου αποσπάσουν χρήματα.
Γενικά οι εμπειρεία που είχαμε με την παρέα μου, όσον αφορά τους ντόπιους δεν ήταν καθόλου καλή. Αντιμετωπίσαμε περιστατικά κλοπών και στο δρόμο αλλά και από τον ίδιο τον οδηγό μας. Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ το ότι διασχίζοντας ένα μονοπάτι στη ζούγκλα, κάποιος ντόποιος είχα φράξει το μονοπάτι ζητώντας κάποιο αντίτιμο για να μας επιτρέψει να περάσουμε.
Βέβαια, δεν ξέρω κατά ποσο η δικιά μου εμπειρία είναι αντιπροσωπευτική.
ΥΓ: Πάντως την Ταυλάνδη την αγαπώ
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα. Ποσό περίπου θα μας πάρει η διαδικασία εισαγωγής στη Ταϊλανδή, στο bkk. Θέλω να πω υπάρχουν ουρές με αναμονή 1 ώρα και;
Ρωτάω γιατί η πτήση φτάνει στις 11:00 το πρωί και θέλω να δω αν αξίζει τον κόπο να κλείσω δωμάτιο από το προηγούμενο βράδυ ώστε μόλις φτάσουμε να μπορούμε να κάνουμε check in κατευθείαν ή για την είσοδο στη χώρα κ τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο στο κέντρο θα φάμε κανένα 2 ωρο, όποτε θα έχει πάει ήδη 13:30 κ θα μπορέσουμε να κάνουμε check in?
Ευχαριστώ εκ των προτερων
Ουτε καν. Για ποιον λογο να κλείσεις δωματιο 1 μερα πριν; Ωστε κ 1 ωριτσα να περιμενεις μεχρι να σ δωσουν το δωμάτιο δν νομιζω να θες να νοδεψεις λεφτα για 1 διανυκτερευση παραπανω.. Να υπολογιζεις περιπου 1 2ωρο μεχρι να φτασεις κ ισως κ παραπανω.. (βαλιτσες, συνάλλαγμα, ταξι).
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Ουτε καν. Για ποιον λογο να κλείσεις δωματιο 1 μερα πριν; Ωστε κ 1 ωριτσα να περιμενεις μεχρι να σ δωσουν το δωμάτιο δν νομιζω να θες να νοδεψεις λεφτα για 1 διανυκτερευση παραπανω.. Να υπολογιζεις περιπου 1 2ωρο μεχρι να φτασεις κ ισως κ παραπανω.. (βαλιτσες, συνάλλαγμα, ταξι).
Έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά μετά από τόσες ώρες ταξίδι κ η μια ώρα αναμονή μου φαίνεται πολύ. Αλλά όπως το λες, μαλλον πριν τις 13:30-14:00 δε το βλέπω, όποτε δεν θα κλείσω μια μέρα πριν
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Για τους κατοίκους της Ταϊλάνδης , πιστεύω ότι ισχύει ότι και στον υπόλοιπο κόσμο. Στις τουριστικές περιοχές οι ντόπιοι έχουν κορεστεί , από το καθημερινό γκρουπ που έρχεται και φεύγει σε λίγες ώρες/μέρες. Σίγουρα στα βόρεια της χώρας, οι εμπειρίες μας ήταν πολύ καλύτερες !
 

Aris xtx

Member
Μηνύματα
87
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
ΙΓΚΟΥΑΣΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΜΟΓΓΟΛΙΚΟΣ
Για τους κατοίκους της Ταϊλάνδης , πιστεύω ότι ισχύει ότι και στον υπόλοιπο κόσμο. Στις τουριστικές περιοχές οι ντόπιοι έχουν κορεστεί , από το καθημερινό γκρουπ που έρχεται και φεύγει σε λίγες ώρες/μέρες. Σίγουρα στα βόρεια της χώρας, οι εμπειρίες μας ήταν πολύ καλύτερες !
χρησιμες πολυ οι πληροφοριες παιδια αλλα εκτος απο το ταξι υπαρχει και το μετρο,μια χαρα,με 1 ευρω εισαι σε οποιο σταθμο θελεις,γιατι να δωσεις 20 ευρω;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
καλημέρα και πάλι. Αν και το έψαξα, δεν μπορώ να καταλάβω αν για την exemption visa πρέπει να έχεις και 10000THB διαθέσιμα ανά άτομο?
Ευχαριστώ
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
χρησιμες πολυ οι πληροφοριες παιδια αλλα εκτος απο το ταξι υπαρχει και το μετρο,μια χαρα,με 1 ευρω εισαι σε οποιο σταθμο θελεις,γιατι να δωσεις 20 ευρω;
To ταξί κοστίζει 8-10 ευρώ με ταξίμετρο. 20ε είναι πάρα πολλά. Με το τρένο είναι περίπου 2 ευρώ. Για μένα αν συνολικά είναι 2-3 άτομα νομίζω ότι το ταξί είναι πιο βολικό
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom