Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Για την Μπανγκόκ χρειάζεται βιζα;
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
θα ηθελα την γνωμη σας παρακαλω.... θα ειμαι Μπανγκοκ για 2 ημερες. αξιζει την 1 μερα να την αφιερωσω στην ayuttaya ή καλυτερα και τις 2 ημερες να μεινω Μπανγκοκ?
τι προτεινετε να δω/ κανω στην Μπανγκοκ?
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
θα ηθελα την γνωμη σας παρακαλω.... θα ειμαι Μπανγκοκ για 2 ημερες. αξιζει την 1 μερα να την αφιερωσω στην ayuttaya ή καλυτερα και τις 2 ημερες να μεινω Μπανγκοκ?
τι προτεινετε να δω/ κανω στην Μπανγκοκ?
Η ayuttaya αξίζει πολύ, αν είχα όμως μόνο 2 ημέρες στη Μπανγκοκ το πιθανότερο είναι ότι δε θα πήγαινα. Τη μια μέρα θα πήγαινα στο παλάτι, στο wat arun κ γενικά θα κινουμουν παράλληλα με το ποτάμι κ στα αξιοθέατα γύρω από αυτό κ τη 2η μέρα θα πήγαιναν στις αγορές και στα παζάρια. Αν θες ρίξε μια μάτια στην ιστορία μου, ίσως σε βοηθήσει
https://www.travelstories.gr/commun...διάμεσο-σταθμό-αλλά-ως-κύριο-προορισμό.57692/
Καλά να περασετε
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλησπερα παιδια!!! Πουκετ τον οκτωβρη! Τι καιρο λετε εχει;; ειναι καλη περιοδος;; παραλια καρον για διαμονη καλη επιλογη;;;
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Ναι Ντινο και εγω 15 δεκεμβρη πεταω μαζι με την κυρά μου και γυριζουμε 28 του μηνος ! Απλα ειχα αγχωθεί με το τι βαλίτσα μπορούσα να παρω! Αλλα αφου λες οτι χωρις προβλημα με μια βαλιτσα κλασσικη μικρη και ενα μπακπακ ησουν κομπλε θα ακολουθησω το παραδειγμά σου! Αν δεν γινομια αδιακριτος τι πλανο σκοπευεις να ακολουθησεις και τι μερη θελεις να επισκεφθεις? Εγω μετα απο μια μικρη έρευνα και εδω μεσα και σε άλλα φορουμ κατεληξα σε διημερα σε Πουκέτ, Κο σάμουι, κραμπι, πι πι , κο πανγκαν και απο πουκετ μια ημερησια σε σιμιλαν αιλαντς ! εφοσον βοηθησει ο καιρος εννοειτε και οι συγκοινωνιες γιατι σκοπευω να μετακινηθω πολυ με συγκοινωνια τοπικη λεωφορεια και φερυ!
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
Ναι Ντινο και εγω 15 δεκεμβρη πεταω μαζι με την κυρά μου και γυριζουμε 28 του μηνος ! Απλα ειχα αγχωθεί με το τι βαλίτσα μπορούσα να παρω! Αλλα αφου λες οτι χωρις προβλημα με μια βαλιτσα κλασσικη μικρη και ενα μπακπακ ησουν κομπλε θα ακολουθησω το παραδειγμά σου! Αν δεν γινομια αδιακριτος τι πλανο σκοπευεις να ακολουθησεις και τι μερη θελεις να επισκεφθεις? Εγω μετα απο μια μικρη έρευνα και εδω μεσα και σε άλλα φορουμ κατεληξα σε διημερα σε Πουκέτ, Κο σάμουι, κραμπι, πι πι , κο πανγκαν και απο πουκετ μια ημερησια σε σιμιλαν αιλαντς ! εφοσον βοηθησει ο καιρος εννοειτε και οι συγκοινωνιες γιατι σκοπευω να μετακινηθω πολυ με συγκοινωνια τοπικη λεωφορεια και φερυ!
καλησπέρα εγώ πηγαίνω πολλά χρόνια και μένω μόνο Πουκετ .εκεί έχω φίλους Έλληνες. Έχει καλές παραλίες και δεν μου αρέσει αλλού. Μπορείς να πάρεις πολλές πληροφορίες στο thai.gr έχει τα πάντα για Ταϊλάνδη
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
καλησπέρα εγώ πηγαίνω πολλά χρόνια και μένω μόνο Πουκετ .εκεί έχω φίλους Έλληνες. Έχει καλές παραλίες και δεν μου αρέσει αλλού. Μπορείς να πάρεις πολλές πληροφορίες στο thai.gr έχει τα πάντα για Ταϊλάνδη
Οπότε υποθέτω θα είσαι ο πλεόν αρμόδιος να με κατατοπήσει τουλαχιστον για το διημερο πιθανοτατα τριημερο στο πουκετ με το τι δεν πρεπει να χασω ! απο παραλίες απο δραστηριότητες απο φαγητό και από ότι κρίνεις εσύ απαραίτητο και δεν πρέπει να χάσω :) ! Επίσης μια ασχετη ερωτηση σιγουρα θα ξερεις αν γινεται να νοικιασω μηχανακι στα νησια που σε προανεφερα, στο χωριο οδηγαω κανονικα μηχανακι αλλα δεν εχω διπλωμα και διαβασα οτι δεν ζητανε αλλα είναι αρκετα επικίνδυνο να το αποφύγω τελείως ?
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
Καλημέρα ένας φίλος δεν είχε δίπλωμα και έκανε το εξής πολύ έξυπνο. Πήρε το δίπλωμα αυτοκινήτου και το πέρασε σε πρόγραμμα στο κομπιούτερ και αλά το σημείο και προσέθεσε μηχανής. Μετά τους έδειξε σε μπλόκο για έλεγχο τη φωτοτυπία πώς το έχει στο ξενοδοχείο και δεν του είπαν τίποτα. Δεν είναι επικυνδινα αν οδηγάει αριστερά και αργά όχι τίποτα αλλά αυτά τα σκουτεράκια αντε να φρενάρεις μετά. Εγώ έχω δίπλωμα και δεν έχω πρόβλημα. Μιλάω μόνο για Πουκετ σε άλλα μέρη δεν έχω νοικιάσει δεν χρειάστηκε .Το Πουκετ έχει πολλές παραλίες σε μικρή απόσταση η μία από την άλλη ενώ και η ποιότητα του νερού είναι σχετικά καλή. Είναι ωραία το βράδυ Πατογκ γίνεται χαμός από κόσμο πολύ κίνηση μπαρ εμπορικά για ψώνια εδτιατορια τα πάντα. Δεν έχω πάει πάρα μόνο Κραμπι και φυσικά άουτ Ναγκ που είναι και η παραλία που αξίζει αλλά πιο ακριβά τα ξενοδοχεία και σχετικά νεκρά το μόνο που άξιζε ήταν η εκδρομή με τα καραβάκια στο seven islands. Δεν έχω πάει κο Σάμουι πρέπει να είναι ωραία αλλά δεν θέλω και πολλές μετακινήσεις μου αρέσει χαλαρά στη θάλασσα τις καρύδες μου και βολτούλα για κάνα μασάζ το βραδάκι .Γενικά μου αρέσει που είναι και αυτοί χύμα σαν και εμάς
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Γεια κ απο μενα!!! Θα παμσ κ εμεις πουκετ τον Δεκεμβρη.. λεμε να μεινουμε στο mandarava στη καρον! Εχει μεινει κανεις;;;
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Γειά σας! Έχω πολύ καιρό να γράψω, το τελευταίο μου ταξίδι ήταν στον Καναδά το Πάσχα και τώρα έπεσε στο τραπέζι η συζήτηση για ταξίδι σε εξωτικό προορισμό χεχεχε. Σκέφτηκα λοιπόν πριν αρχίσω το πολύ πολύ ψάξιμο να ρωτήσω εδώ τους ειδικούς αν είναι εφικτό αυτό που ζητάω ή αν θα πάω καμία Κωνσταντινούπολη που είναι δίπλα και δεν έχω πάει και ποτέ!
Λέμε για Ταϊλάνδη, συγκεκριμένα από κάτι εικόνες στο γκουγκλ μας άρεσε το πουκετ αλλά δεν έχω ψάξει τίποτα μα τίποτα! Είμαστε δύο κορίτσια 24 χρόνων και με ανησυχεί λίγο μήπως δε θα είμαστε ασφαλείς εκεί...
Όσον αφορά τα εισιτήρια, το καλό κονε μου μπορεί να μου βρει με 300 ευρώ πήγαινελα οπότε μειώνεται κατά πολύ αυτό το έξοδο ευτυχώς! Για διαμονή έχω δει κάποια πράγματα σε διάφορες περιοχές και μου φαίνονται πολυ φθηνά, γενικά δηλαδη έχω ακούσει ότι ειναι πολύ φθηνά εκεί.
Επειδή δεν έχω ιδέα λοιπόν, και με ανοιχτή την επιλογή να αλλάξει ο προορισμός, θα παραθέσω κάποιες πληροφορίες, και όποιος μπορεί θα το εκτιμούσα να μας βοηθήσει!
Έχουμε στη διάθεσή μας καμία βδομάδα, θα είμαστε δύο αλλά μπορεί και τρία άτομα, το μπάτζετ ανά άτομο με εισιτήρια και διαμονή και απολα (αν γίνεται αυτό δεν ξέρω βέβαια) θα θέλαμε να μην ξεπερνάει τα 800-1000 ευρώ. Γενικά δεν είναι ότι έχουμε τρελό μπάτζετ, απλά επειδή έκατσε το κονε με τα εισιτήρια είπαμε να μην το χάσουμε... Αν δεν γίνεται προφανώς θα προτιμήσουμε να πάμε κάπου αλλού και να το ευχαριστηθουμε, παρά να κοιμόμαστε σε κάνα παγκάκι πχ. Θα θέλαμε να είναι από τους πολύ εξωτικούς προορισμους (γιαυτό κ δν ξέρω αν η Ταϊλάνδη είναι αυτό π θέλουμε) θέλουμε το ωραίο παραμυθάκι με τους φοίνικες, τις παραλίες, τη φύση, όλα αυτά. Δε μας καίνε τόσο οι πολλές δραστηριότητες καθώς οι μέρες θα είναι λίγες και για μας θα είναι οι καλοκαιρινές διακοπές αυτές, μιας και δεν πήγαμε! Χαχα
Α είπα ότι θέλουμε να πάμε Φεβρουαριο; δεν το είπα! Ιδανικά τέλη Φεβρουαρίου αν γίνεται....
Ελπιζω να έδωσα αρκετές πληροφορίες για να μπορέσετε να με γειώσετε και να μου πείτε με αυτά τα λεφτά δεν πας πουθενά κάτσε σπίτι σου χαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom