Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
εμεις στην Ελλαδα εχουμε το προτερημα να εχουμε καθαρο ποσιμο νερο χωρις ν αγορασουμε.ακομα και σε αλλες ευρωπαικες χωρες δεν ειναι ποσιμο το νερο πινουνε εμφιαλομενο.

Καλό το link αλλά οι κατεχαρηδες θα πρέπει να σοβαρευτούνε και λίγο. Το CDC ειναι αμερικάνικο, οι Αμερικάνοι υπερβάλουνε και λίγο η μάλλον πολύ! Μονο για την Ελλάδα έχουνε ενα κατεβατό! Μην με παρεξηγήσετε εδώ! Τα Αμερικανάκια δεν μεγαλώνουνε κόβοντας ένα μανταρίνι από την μανταρινιά, ούτε να τους βρέχει η μάνα τους το φρέσκο λάδι, το λεγόμενο αγουρόλαδο, στο φρέσκο ζυμωτό ψωμί & τους τρίβει και μια ντομάτα από πάνω! Θα μου φάνε τα hot cakes, τα penut butter jelly αλειμενα στο τύπου βετεξ ψωμιά τους, και θα διαλύσουνε 2 κουταλιές cool aid στο νερό τους! Καλύτερα να κάνανε ποστ κάνα Ευρωπαϊκό site πράμα σαν το ΚΕΕΛΠΝΟ η κάποιο ισοδύναμο!
Κοινή λογική θέλουν όλα, καλή τύχη και όπως το γράψε κάποιος γνώστης immodium και ξερό ψωμί, αν και εκεί στην ανάγκη βρίσκεις πράμα παρεμφερή και φτηνότερο!
γιατι ποσα παιδια εδω μεγαλωνουν με ζημωτο ψωμι η τρωνε μανταρινι απο τη μανταρινια.ο αμερικανος τροπος διατροφης εχει μπει μια χαρα εδω.και τα ταιλανδεζοι εχουν ιδιαιτερη προτημιση σε δυτικα φαγητα.και βλεπω καθε φορα παχυσαρκα παιδια .η ζαχαρη και τρανς λιπαρα κανουνε παρτη.kfc mc donalts πανε συννεφο.
 
Last edited by a moderator:

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
γιατι ποσα παιδια εδω μεγαλωνουν με ζημωτο ψωμι η τρωνε μανταρινι απο τη μανταρινια.ο αμερικανος τροπος διατροφης εχει μπει μια χαρα εδω.και τα ταιλανδεζοι εχουν ιδιαιτερη προτημιση σε δυτικα φαγητα.και βλεπω καθε φορα παχυσαρκα παιδια .η ζαχαρη και τρανς λιπαρα κανουνε παρτη.kfc mc donalts πανε συννεφο.
Παρα πολλα παιδια μαζι κ τα δικα μου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλό το link αλλά οι κατεχαρηδες θα πρέπει να σοβαρευτούνε και λίγο. Το CDC ειναι αμερικάνικο, οι Αμερικάνοι υπερβάλουνε και λίγο η μάλλον πολύ! Μονο για την Ελλάδα έχουνε ενα κατεβατό! Μην με παρεξηγήσετε εδώ! Τα Αμερικανάκια δεν μεγαλώνουνε κόβοντας ένα μανταρίνι από την μανταρινιά, ούτε να τους βρέχει η μάνα τους το φρέσκο λάδι, το λεγόμενο αγουρόλαδο, στο φρέσκο ζυμωτό ψωμί & τους τρίβει και μια ντομάτα από πάνω! Θα μου φάνε τα hot cakes, τα peanut butter jelly αλειμενα στο τύπου βετεξ ψωμιά τους, και θα διαλύσουνε 2 κουταλιές cool aid στο νερό τους! Καλύτερα να κάνανε ποστ κάνα Ευρωπαϊκό site πράμα σαν το ΚΕΕΛΠΝΟ η κάποιο ισοδύναμο!
Κοινή λογική θέλουν όλα, καλή τύχη και όπως το γράψε κάποιος γνώστης immodium και ξερό ψωμί, αν και εκεί στην ανάγκη βρίσκεις πράμα παρεμφερή και φτηνότερο!
Το ΚΕΕΛΠΝΟ παραπέμπει στο CDC.
 
Last edited by a moderator:

Σαλαριον

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα,ετοιμάζομαι με 2 φίλους τον Νοέμβρη να ταξιδέψουμε στην ταυλανδη,ως έδω όλα καλά!
Οι 2 μου φίλοι είναι Έλληνες με
Ελληνικό διαβατήριο εγώ είμαι κάτοχος αλβανικού διαβατηρίου και θα ήθελα να μάθω αν χρειάζομαι βίζα,που την βγάζω και ποσό κοστίζει.
Έχω ψάξει παντού στο Ίντερνετ και δεν έχω βρει κάτι για ταξίδι στην ταυλανδη με αλβανικό διαβατήριο,ευχαριστώ εκ τον προτέρων..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλείς την πρεσβεία της Ταϊλάνδης στην Αθήνα και μαθαίνεις τι ακριβώς ισχύει από τους αρμόδιους.
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Καλησπερα,
θα ήθελα την βοηθεια σας οσο αφορα την απαγόρευση του ηλεκτρονικου τσιγάρου σε διαφορες χώρες....όπως στην Ταιλάνδη που θέλουμε να πάμε.
Διάβαζα ένα αρθρο οτι απαγορεύεται το ηλεκτρονικο τσιγάρο στην Ταιλάνδη, όμως δεν μπόρεσα να καταλάβω αν απαγορεύεται η εμπορία ή ακομα κ η μεταφορά του δικού μου ηλεκτρονικού τσιγάρου για προσωπική χρήση εννοείται στους επιτρεπόμενους χώρους ..... πχ. στο Πουκετ που ήθελα να πάω.
Έχει κάποιος ταξιδέψει εκει τελευταία να μας πει αν όντως ισχύει κατι τετοιο γιατι λένε οτι τα μέτρα είναι πολυ αυστηρα ακόμα και σε φυλάκιση τουριστων.
Ευχαριστω.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπερα,
θα ήθελα την βοηθεια σας οσο αφορα την απαγόρευση του ηλεκτρονικου τσιγάρου σε διαφορες χώρες....όπως στην Ταιλάνδη που θέλουμε να πάμε.
Διάβαζα ένα αρθρο οτι απαγορεύεται το ηλεκτρονικο τσιγάρο στην Ταιλάνδη, όμως δεν μπόρεσα να καταλάβω αν απαγορεύεται η εμπορία ή ακομα κ η μεταφορά του δικού μου ηλεκτρονικού τσιγάρου για προσωπική χρήση εννοείται στους επιτρεπόμενους χώρους ..... πχ. στο Πουκετ που ήθελα να πάω.
Έχει κάποιος ταξιδέψει εκει τελευταία να μας πει αν όντως ισχύει κατι τετοιο γιατι λένε οτι τα μέτρα είναι πολυ αυστηρα ακόμα και σε φυλάκιση τουριστων.
Ευχαριστω.
Καλησπέρα! Δεν έχω ταξιδέψει σε τέτοια χώρα αλλά το έχω ψάξει αρκετά επειδή θα ταξιδέψω σε παρόμοιο προορισμό (Βιετνάμ) .
Όσο το έψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα σαφή απάντηση. Αλλού λέγανε οτι απαγορεύεται αλλού οτι επιτρέπετε. Αυτό που έκανα εγώ λοιπόν ήταν να στείλω κάποια mail σε διάφορους οργανισμούς στο Βιετνάμ όπως και στην πρεσβεία τους εδώ αλλά και στην δικιά μας εκεί. Κάποιοι μου απάντησαν και κάποιοι όχι. Όλοι όσοι απάντησαν μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχω μαζί μου και ότι ατμίζουν κανονικά. Το ίδιο μου είπε και η πρεσβεία η δικιά μας αλλά και η δικιά τους. Οπότε εγώ θα το πάρω μαζί και ΑΝ (λέμε αν) γίνει κάτι θα έχω και τα mail μαζί μου.
Οπότε θα σου έλεγα να κάνεις και εσύ το ίδιο γιατί στην Ταϊλάνδη μπορεί να ισχύει κάτι άλλο (έχω ακούσει οτι είναι πιο αυστηρά εκεί). Στείλε mail στις πρεσβείες και στο γενικό γραφείο τουρισμού της Ταϊλάνδης.

Αν θες πες μας μετά και τι έγινε να ξέρει και κάποιος άλλο σε ανάλογη περίπτωση.
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Καλησπέρα! Δεν έχω ταξιδέψει σε τέτοια χώρα αλλά το έχω ψάξει αρκετά επειδή θα ταξιδέψω σε παρόμοιο προορισμό (Βιετνάμ) .
Όσο το έψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα σαφή απάντηση. Αλλού λέγανε οτι απαγορεύεται αλλού οτι επιτρέπετε. Αυτό που έκανα εγώ λοιπόν ήταν να στείλω κάποια mail σε διάφορους οργανισμούς στο Βιετνάμ όπως και στην πρεσβεία τους εδώ αλλά και στην δικιά μας εκεί. Κάποιοι μου απάντησαν και κάποιοι όχι. Όλοι όσοι απάντησαν μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχω μαζί μου και ότι ατμίζουν κανονικά. Το ίδιο μου είπε και η πρεσβεία η δικιά μας αλλά και η δικιά τους. Οπότε εγώ θα το πάρω μαζί και ΑΝ (λέμε αν) γίνει κάτι θα έχω και τα mail μαζί μου.
Οπότε θα σου έλεγα να κάνεις και εσύ το ίδιο γιατί στην Ταϊλάνδη μπορεί να ισχύει κάτι άλλο (έχω ακούσει οτι είναι πιο αυστηρά εκεί). Στείλε mail στις πρεσβείες και στο γενικό γραφείο τουρισμού της Ταϊλάνδης.

Αν θες πες μας μετά και τι έγινε να ξέρει και κάποιος άλλο σε ανάλογη περίπτωση.
Καλησπέρα και ευχαριστω για την απάντηση. ?Θα στειλω email και μακάρι να βγάλω άκρη!!!!!!Ευχαριστω και πάλι για την βοήθεια.
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Μόλις μίλησα με την Πρεσβεια Ταυλανδης στο Ψυχικο και μου είπαν οτι απαγορευεται ακομα και για προσωπικη χρήση....:(:(
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους! Μετά απο έναν χρόνο + που έχω ζαλίσει την Despinadmk
και άλλους πολλούς, αλλά και με αρκετό ψάξιμο κλείσαμε και εμείς για Ταϊλάνδη το γαμήλιο ταξίδι μας.
14 διανυκτερεύσεις με το εξής πρόγραμμα.

5 νύχτες Phuket (φτάνουμε 13:20 στο αεροδρόμιο την πρώτη ημέρα οπότε πες πάει η πρώτη).
2 Khao Sok
5 νύχτες Krabi(θα είναι η βάση μας για τα tour όπως με συμβούλεψε πολύ σωστά η Δέσποινα απο Phuket είναι χαοτικές οι διαφορές στις τιμές)
2 νύχτες Bangkok


Θα ήθελα γνώμες για δραστηριότητες στο Khao Sok και (ενώ πάλι ρώτησα την δεσποινίδα) να μου πεί κάποιος,αν γνωρίζει, πώς πάμε Koh Lanta . Θα θέλαμε να μείνουμε ένα βράδυ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.786
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom