Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Εκτακτο προς ολους που ταξιδευουν αυτες τις μερες .λογο της εντασης Πακισταν και Ινδιας απο εχτες το βραδυ εχουν ακυρωθει πτησεις απο Ταιλανδη και πρως την Ευρωπη.εχει κλησει ο εναεριος χωρος του πακισταν.και οι πιο πολλες περνανε απο Πακισταν.μεχρι πριν λιγο ειδα απο ενα σχολειο οτι γινονται πτησεις.για καλο η για κακο επικοινωνηστε με την αεροπορικη σας εταιρεια αν ειναι οκ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.951
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όχι δεν το εννοούσα έτσι έχω ακούσει ότι το νερό είναι διαφορετικό και δημιουργεί αρκετά θέματα με το στομάχι για μας που δεν το έχουμε συνηθίσει τέτοιου είδους φάρμακα
Εννοείται πως δεν πας ταξίδι χωρίς ένα immodium στη βαλίτσα σου. Ντάξει, μάλλον δε θα χρειαστεί, αλλά κάλλιο γαϊδουρόδενε...

Είχα ακούσει ότι επειδή μαγειρεύουν και ξεπλένουν φρούτα κ λαχανικά με της βρύσης το νερό που είναι διαφορετικό από το δικό μας αρκετοί είχαν πρόβλημα αλλά για να μου λέτε τόσες φορές που έχετε πάει δεν έχετε πρόβλημα δεν έχω φόβο
Εννοείται επίσης ότι δεν τρώς ωμά λαχανικά αν δεν έχουν πλυθεί καλά. Πουθενά εκτός πρώτου κόσμου.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.951
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
διαφορετικο νερο χα.δε θα πιεις απο βρυση .γιατι απο τον πολεμο ειχανε ριξει οι αμερικανοι χημικα στα ποταμια.και οι ταιλανδοι εμφιαλομενο πινουνε.
Μπα, είναι που τους ψεκάζουν με τα χημικά... Και πάνω που νόμιζα ότι τα είχαμε διαβάσει όλα.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Εννοείται επίσης ότι δεν τρώς ωμά λαχανικά αν δεν έχουν πλυθεί καλά. Πουθενά εκτός πρώτου κόσμου.
ti ενωεις οτι η Ταιλανδη ειναι τριτος κοσμος και δεν ειναι ασφαλεις.εχεις μηνει σε αυτη τη χωρα?και εδω δηλαδη δεν μας ψεχαζουν

μη τρομαζετε τον κοσμο.Η Ταιλανδη ειναι μια απο τις πιο ασφαλεστερες χωρες.και απο τις πιο καθαρες.δεν θα φας αν φοβασαι απ εξω θα πας σε εμπορικο κεντρο και θα φας σε εστιατοριο χωρις να χεις φοβο.κανεις δεν θα παταγε σε αυτη την χωρα αν ολοι αρρωσταιναν η παθαιναν κατι.και αυτα περι πρωτου κοσμου εμεις εδω εχουμε γινει τριτος κοσμος και η Ταιλανδη ειναι πρωτος κοσμος.
 
Last edited by a moderator:

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Εννοείται επίσης ότι δεν τρώς ωμά λαχανικά αν δεν έχουν πλυθεί καλά. Πουθενά εκτός πρώτου κόσμου.
Εννοείται πως δεν πας ταξίδι χωρίς ένα immodium στη βαλίτσα σου. Ντάξει, μάλλον δε θα χρειαστεί, αλλά κάλλιο γαϊδουρόδενε...
Ναι χίλιες φορές να έχω μαζί κ αχρείαστα να ναι!
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
στο Πουκετ υπαρχουν ελληνικα εστιατορια .4 η 5μπορειτε να τα επισκευτειτε.

Odysseus Greek Restaurant ενα ειναι αυτο εχει και σελιδα στο φβ μπορειτε να μπειτε και να δειτε φωτο.και εχεις καλες κριτηκες
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.951
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
και εδω δηλαδη δεν μας ψεχαζουν
Τι να απαντήσει κανείς τώρα σ' αυτό;

μη τρομαζετε τον κοσμο.Η Ταιλανδη ειναι μια απο τις πιο ασφαλεστερες χωρες.και απο τις πιο καθαρες.δεν θα φας αν φοβασαι απ εξω θα πας σε εμπορικο κεντρο και θα φας σε εστιατοριο χωρις να χεις φοβο.κανεις δεν θα παταγε σε αυτη την χωρα αν ολοι αρρωσταιναν η παθαιναν κατι.και αυτα περι πρωτου κοσμου εμεις εδω εχουμε γινει τριτος κοσμος και η Ταιλανδη ειναι πρωτος κοσμος.
Το ότι έχετε περάσει πολύ καιρό σε ένα τόπο, σας κάνει γνώστη αρκετών πραγμάτων, αλλά δε σας κάνει επιστήμονα. Η ταυλάνδη ανήκει στον αναπτυσσόμενο κόσμο (όχι στον τρίτο κόσμο). Και χωρίς να προσπαθώ να το παίξω έξυπνος, οι οδηγίες των ειδικών για όλες τις χώρες του αναπτυσσόμενου κόσμου είναι εδώ:

https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/food-water-safety
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Τι να απαντήσει κανείς τώρα σ' αυτό;



Το ότι έχετε περάσει πολύ καιρό σε ένα τόπο, σας κάνει γνώστη αρκετών πραγμάτων, αλλά δε σας κάνει επιστήμονα. Η ταυλάνδη ανήκει στον αναπτυσσόμενο κόσμο (όχι στον τρίτο κόσμο). Και χωρίς να προσπαθώ να το παίξω έξυπνος, οι οδηγίες των ειδικών για όλες τις χώρες του αναπτυσσόμενου κόσμου είναι εδώ:

https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/food-water-safety
και ουτε ελλαδα δε θα φας λαχανικα χωρις να τα πληνεις.εκτως και αν εχεις δικα σου λαχανικα στο κηπο.δε με κανει αλλα ξερω την χωρα.και οσοι απο την πολη μου εχουνε παει δεν εχει παθει καποιος τιποτα απο φαγητο.ο ενας δινει συμβουλες στον αλλον που θελει να παει πρωτη φορα.εγω εχω φαει απο τα στρεετ φουντ παμε με τη γυναικα εχουμε φαει κανενας μας δεν επαθε τιποτα.μπορει να σε πειραξει το καυτερο πολυ απλα θα πεις οχι καυτερο για να μην σε πειραξει.επειδη εμεις δεν τρωμε καυτερα,εγω τρωω καυτερα δεν με πειραζουν.αν ο αλλος φοβαται να φαει εξω θα βρει ενα εσταιτοριο θα παει σε εμπορικο κεντρο και θα φαει.υπαρχει αφθονο ευρωπαικου στυλ φαγητο.υπαρχει κοσμος που φοβαται να παει.αν προσεξεις δεν θα παθεις τιποτα.και δεν εχει κανενας λογο να φοβηθει κατι.ειναι κοσμος οπως και εμεις λιγο διαφορετικοι με την δικια τους κουλτουρα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
ti ενωεις οτι η Ταιλανδη ειναι τριτος κοσμος και δεν ειναι ασφαλεις.εχεις μηνει σε αυτη τη χωρα?

μη τρομαζετε τον κοσμο.Η Ταιλανδη ειναι μια απο τις πιο ασφαλεστερες χωρες.και απο τις πιο καθαρες.δεν θα φας αν φοβασαι απ εξω θα πας σε εμπορικο κεντρο και θα φας σε εστιατοριο χωρις να χεις φοβο.κανεις δεν θα παταγε σε αυτη την χωρα αν ολοι αρρωσταιναν η παθαιναν κατι.και αυτα περι πρωτου κοσμου εμεις εδω εχουμε γινει τριτος κοσμος και η Ταιλανδη ειναι πρωτος κοσμος.
Δεν τρομαζει ετσι ευκολα ο κοσμος. Ομως, η Μπανγκοκ δεν ειναι κ η ασφαλεστερη των πολεων, και σιγουρα οχι η καθαροτερη. Το οτι αισθανομαστε ασφαλης δεν σημαινει οτι ειμαστε κιολας. Προσωπικα την λατρευω αλλα ας ειμαστε κ λιγο ρεαλιστες.
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
στο Πουκετ υπαρχουν ελληνικα εστιατορια .4 η 5μπορειτε να τα επισκευτειτε.

Odysseus Greek Restaurant ενα ειναι αυτο εχει και σελιδα στο φβ μπορειτε να μπειτε και να δειτε φωτο.και εχεις καλες κριτηκες
Ευχαριστούμε πολυ ,προτιμώ να τρώω παραδοσιακά όπου πάω για να μαθαίνω κ με αυτόν τον τρόπο την χώρα θα προτιμήσω Ταϊλανδεζικο φαγητό με προσοχή και σίγουρα θα έχω κ κάποια φάρμακα μαζί γιατί με έχει πειράξει ακόμα κ το εμφιαλωμένο της Αυστρίας όποτε θα είμαι προετοιμασμένη ανυπομονω να πάω κ ευχαριστω όλους για τις πληροφορίες δεν έχω ταξιδέψει τόσο μακρυά ξανά θα είναι κάτι διαφορετικό για εμένα

Τι να απαντήσει κανείς τώρα σ' αυτό;



Το ότι έχετε περάσει πολύ καιρό σε ένα τόπο, σας κάνει γνώστη αρκετών πραγμάτων, αλλά δε σας κάνει επιστήμονα. Η ταυλάνδη ανήκει στον αναπτυσσόμενο κόσμο (όχι στον τρίτο κόσμο). Και χωρίς να προσπαθώ να το παίξω έξυπνος, οι οδηγίες των ειδικών για όλες τις χώρες του αναπτυσσόμενου κόσμου είναι εδώ:

https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/food-water-safety
Πολυ κατατοπιστικό κ ξεκάθαρο το άρθρο στο λινκ ευχαριστω που το ανέβασατε
 
Last edited by a moderator:

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Δεν τρομαζει ετσι ευκολα ο κοσμος. Ομως, η Μπανγκοκ δεν ειναι κ η ασφαλεστερη των πολεων, και σιγουρα οχι η καθαροτερη. Το οτι αισθανομαστε ασφαλης δεν σημαινει οτι ειμαστε κιολας. Προσωπικα την λατρευω αλλα ας ειμαστε κ λιγο ρεαλιστες.
αμα προσεχεις και δεν προκαλεις δεν εχεις κατι να φοβασαι.εγω σε περισοτερα σημεια που εχω γυρησει και περπατησει την Μπανγκοκ.οι Ταιλανδοι ειναι ανθρωποι που αγαπουν την καθαριοτητα.υπαρχουν σημεια που ειναι βρωμικα.εγω τη γουσταρω πολυ την πολη.

Ευχαριστούμε πολυ ,προτιμώ να τρώω παραδοσιακά όπου πάω για να μαθαίνω κ με αυτόν τον τρόπο την χώρα θα προτιμήσω Ταϊλανδεζικο φαγητό με προσοχή και σίγουρα θα έχω κ κάποια φάρμακα μαζί γιατί με έχει πειράξει ακόμα κ το εμφιαλωμένο της Αυστρίας όποτε θα είμαι προετοιμασμένη ανυπομονω να πάω κ ευχαριστω όλους για τις πληροφορίες δεν έχω ταξιδέψει τόσο μακρυά ξανά θα είναι κάτι διαφορετικό για εμένα
αλλο αυτο αν εχετε ευαισθητο στομαχι.και δεν θα φατε καυτερα αν σας πουνε spisy λετε mai aa σημαινει οχι.και οπως σας ειπα μη δοκιμασετε απο στρεετ φουντ αν φοβαστε.υπαρχουν εστιατορια ταιλανδεζικα ινδικα ελληνικα,πατε στα εμπορικα κεντρα και δοκιμαζετε.και εστιατοριο εμφιαλομενο θα σας φερουνε.
 
Last edited by a moderator:

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.447
Καλό το link αλλά οι κατεχαρηδες θα πρέπει να σοβαρευτούνε και λίγο. Το CDC ειναι αμερικάνικο, οι Αμερικάνοι υπερβάλουνε και λίγο η μάλλον πολύ! Μονο για την Ελλάδα έχουνε ενα κατεβατό! Μην με παρεξηγήσετε εδώ! Τα Αμερικανάκια δεν μεγαλώνουνε κόβοντας ένα μανταρίνι από την μανταρινιά, ούτε να τους βρέχει η μάνα τους το φρέσκο λάδι, το λεγόμενο αγουρόλαδο, στο φρέσκο ζυμωτό ψωμί & τους τρίβει και μια ντομάτα από πάνω! Θα μου φάνε τα hot cakes, τα peanut butter jelly αλειμενα στο τύπου βετεξ ψωμιά τους, και θα διαλύσουνε 2 κουταλιές cool aid στο νερό τους! Καλύτερα να κάνανε ποστ κάνα Ευρωπαϊκό site πράμα σαν το ΚΕΕΛΠΝΟ η κάποιο ισοδύναμο!
Κοινή λογική θέλουν όλα, καλή τύχη και όπως το γράψε κάποιος γνώστης immodium και ξερό ψωμί, αν και εκεί στην ανάγκη βρίσκεις πράμα παρεμφερή και φτηνότερο!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.154
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom