Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
ta λεφτα που πληρωνεται στο ξενοδοχειο ειναι δηθεν για το κλειδι ,μετα οταν φευγεται σας τα επιστρεφουν.το ξενοδοχειο που σας κραταει το διαβατηριο που δεν μου το χουν κανει.αλλα να ξερετε ολα τα στοιχεια σας πανε στο γραφειο μεταναστευσεις.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Εννοείται ότι θέλουμε να πάμε άνετα και ωραία.. χαχαχα χωρίς να πέφτουμε σε λακκούβες!!!!! Έχω δει τόσες φωτογραφίες και έχω διαβάσει τόσες πολλές ιστορίες Αλλά οι φρέσκιες είναι και καλύτερες.
Συμβουλή μου πάρτε μια κάρτα μνήμης 32gb και φουλαρετε την φωτό βίντεο εγώ Τσιανγκ Μάι κχο λιπε Μπανγκόκ Πατάγια.εγω θα με από πρώτη Ιανουαρίου κάτω θα σας στέλνω μια γεύση

IMG_20190925_231031_649.jpg


Siam center αποτελούνται από τέσσερα μεγάλα εμπορικά κέντρα τα οποία υπάρχουν τα.πιο ακριβά μαγαζιά .Λουί.βιτον,ρολεξ,Φεράρι από,Πόρσε μπεντλει αμέτρητα εστιατόρια να σκάσεις στο φαι.μπουγκατι σοπ.εν αναμονή ν σας ανεβάσω υλικό επί τόπου
 
Μηνύματα
133
Likes
260
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Παιδιά καλημέρα απο το Phuket! Ήρθαμε επιτέλους..
Έχουμε μια
απορία. Είχαμε διαβάσει για το παγκόσμιο δίπλωμα της ΕΛΠΑ , αλλά μετά απο αρκετά που διάβασα (περί χύμα φάση στις ενοικιάσεις εδώ στην Ταϋλάνδη, απλά με ευρωπαϊκό ) δεν το έβγαλα. Βλέπουμε τουρίστες φουλ. Ένας τοπικός οδηγός εδώ μας λέει ότι (προφανώς) κανένας που έχει μαγαζί με ενοικιαζόμενα μηχανάκια δεν λέει στους τουρίστες ότι πρέπει να το έχουν το δίπλωμα. Μας είπε ότι αν σε σταματήσει η αστυνομία στο ζητάει το χαρτζιλίκι της..
Ψιλοψαρώσαμε είναι η αλήθεια και είμαστε σε δίλημμα να νοικιάσουμε ή όχι; Αναμένω απαντήσεις.
Ευχαριστούμε.
Tip: Photo απο τα μπαράκια στην Kata
IMG_20191206_222626.jpg
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Παιδιά καλημέρα απο το Phuket! Ήρθαμε επιτέλους..
Έχουμε μια
απορία. Είχαμε διαβάσει για το παγκόσμιο δίπλωμα της ΕΛΠΑ , αλλά μετά απο αρκετά που διάβασα (περί χύμα φάση στις ενοικιάσεις εδώ στην Ταϋλάνδη, απλά με ευρωπαϊκό ) δεν το έβγαλα. Βλέπουμε τουρίστες φουλ. Ένας τοπικός οδηγός εδώ μας λέει ότι (προφανώς) κανένας που έχει μαγαζί με ενοικιαζόμενα μηχανάκια δεν λέει στους τουρίστες ότι πρέπει να το έχουν το δίπλωμα. Μας είπε ότι αν σε σταματήσει η αστυνομία στο ζητάει το χαρτζιλίκι της..
Ψιλοψαρώσαμε είναι η αλήθεια και είμαστε σε δίλημμα να νοικιάσουμε ή όχι; Αναμένω απαντήσεις.
Ευχαριστούμε.
Tip: Photo απο τα μπαράκια στην Kata View attachment 287077
που ειναι οι τουριστες?καλα να περασετε.για ενοικιαση ουτε για αστειο να οδηγησετε στην Ταιλανδη οδηγουν σα τρελοι καθε μερα γινονται πολλα ατυχηματα.οδηγας στη Ταιλανδη μονο οταν πας χρονια και ζεις αρκετο καιρο και ξερεις.
 
Μηνύματα
133
Likes
260
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
που ειναι οι τουριστες?καλα να περασετε.για ενοικιαση ουτε για αστειο να οδηγησετε στην Ταιλανδη οδηγουν σα τρελοι καθε μερα γινονται πολλα ατυχηματα.οδηγας στη Ταιλανδη μονο οταν πας χρονια και ζεις αρκετο καιρο και ξερεις.
Κάτι καταλάβαμε ότι οδηγούν σαν τρελοί. Φυσικά θα είμαστε προσεκτικοί αν το αποφασίσουμε. Το θέμα είναι με αυτό που έγραψα τό παίζει; Με το δίπλωμα
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Κάτι καταλάβαμε ότι οδηγούν σαν τρελοί. Φυσικά θα είμαστε προσεκτικοί αν το αποφασίσουμε. Το θέμα είναι με αυτό που έγραψα τό παίζει; Με το δίπλωμα
σου κρατουν το διαβατηριο οταν πας να νοικιασεις καλο ειναι να εχεις αντιγραφο του διαβατηριου.το θεμα αν ειναι αν πεσεις σε κανα μπατσο που δεν θα χει καλη διαθεση..πρεπει να χεις και το διεθνες για να πληρωνεις μπατσους.αμα θες εσυ να το ρισκαρεις ρισκαρε το.αλλα μη ξεχνας οτι στη Ταιλανδη οδηγουν αναποδα με το Αγγλικο συστημα μη ξεχαστεις και σε παρει κανενας σβαρνα.πας ταξιδι να το απολαυσεις μη ρισκαρεις το κεφαλι σου.αν εχεις να πληρωσεις οκ.

oi meτακινησεις εκει ειναι φτηνες.τωρα το πουκετ ειναι ενα νησι δεν ειναι μακρινες οι αποστασεις.υπαρχουν κατι αγροτικα που τα χουν μετατρεψει σε μινι μπας.σε αυτα δινεις δεκα μπατ και σε μεταφερουν.τωρα το καθενα παει σε συγκεκρημενα μερη.μπορεις ν ανεβαινεις σε αυτα να δινεις 10 μπατ 33,3 λεπτα. και να κατεβαινεις καποιες σταστεις μετα και να εξερευνας το μερος.και πολυ τουριστες που ξερουν τα προτιμανε

ποσο ειναι ακριβως τωρα η ισοτημια κατω 33,5- ειναι
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Siam center αποτελούνται από τέσσερα μεγάλα εμπορικά κέντρα τα οποία υπάρχουν τα.πιο ακριβά μαγαζιά .Λουί.βιτον,ρολεξ,Φεράρι από,Πόρσε μπεντλει αμέτρητα εστιατόρια να σκάσεις στο φαι.μπουγκατι σοπ.εν αναμονή ν σας ανεβάσω υλικό επί τόπου
Α για εκεί είμαστε!!! Χαχαχαχα άλλη αγορά δεν έχει??? Σκεφτόμαστε να πάμε με λίγα για να αγοράσουμε από εκεί πράγματα!!! Όπως το είχαμε κάνει και στο Βερολίνο (Δεν έκλεινε η βαλίτσα μετα)

Συμβουλή μου πάρτε μια κάρτα μνήμης 32gb και φουλαρετε την φωτό βίντεο εγώ Τσιανγκ Μάι κχο λιπε Μπανγκόκ Πατάγια.εγω θα με από πρώτη Ιανουαρίου κάτω θα σας στέλνω μια γεύση
Όχι μια γεύση να μας στέλνεις πολλές!!!!
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Γεια σας και από εμένα, ετοιμάζουμε με το αγόρι φέτος τον Νοέμβριο το πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης.. επειδή το οργανώνουμε μόνοι μας θεωρήσαμε.πως κάτι πιο βατό όπως η ταυλανδη, που υπάρχουν πολλές πληροφορίες, είναι ιδανική.. το πρόγραμμα του έχουμε σκεφτεί έχει ως εξής.

10 νοε αναχώρηση από Αθήνα
11-13 Νοεμβρίου Bangkok
13-16 νοεμβριου Chiang Mai
16-17 Νοεμβρίου phucket
17-18 Νοεμβρίου khao sok
18-19 Νοεμβρίου khao lak
19-20 Νοεμβρίου phucket

Αναχώρηση από πουκετ για Σίδνεϋ σε συγγενής..

Πιστεύετε είναι εφικτό ταξίδι σαν αποστάσεις.. οι μεταφορές από bangok σε chiang mai και από chiang mai για phucket θα γίνουν με εσωτερικές πτήσεις και τα υπόλοιπα με λεωφορείο..

Είμαι ανοιχτή σε όλες τις προτάσεις.. αφού τα μόνα που έχουν κλείσει είναι η άφιξη και η αναχώρηση.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.!
Περιμένουμε φωτο και να μας πεις πως πέρασες
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Παιδιά καλημέρα απο το Phuket! Ήρθαμε επιτέλους..
Έχουμε μια
απορία. Είχαμε διαβάσει για το παγκόσμιο δίπλωμα της ΕΛΠΑ , αλλά μετά απο αρκετά που διάβασα (περί χύμα φάση στις ενοικιάσεις εδώ στην Ταϋλάνδη, απλά με ευρωπαϊκό ) δεν το έβγαλα. Βλέπουμε τουρίστες φουλ. Ένας τοπικός οδηγός εδώ μας λέει ότι (προφανώς) κανένας που έχει μαγαζί με ενοικιαζόμενα μηχανάκια δεν λέει στους τουρίστες ότι πρέπει να το έχουν το δίπλωμα. Μας είπε ότι αν σε σταματήσει η αστυνομία στο ζητάει το χαρτζιλίκι της..
Ψιλοψαρώσαμε είναι η αλήθεια και είμαστε σε δίλημμα να νοικιάσουμε ή όχι; Αναμένω απαντήσεις.
Ευχαριστούμε.
Tip: Photo απο τα μπαράκια στην Kata View attachment 287077
Σουπερρρρ παιδιά!!!
Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου αλλά από την εμπειρια μας σε Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Καμπότζη θα σου έλεγα...Βρε νοίκιασε και μην σε μέλλει! Φοράτε το κράνος σας, οδηγείτε προσεκτικά, ανάβετε τα φώτα από το πρωί ώστε να μην δώσετε κανένα λόγο για να σας σταματήσουν ( Καμπότζη μας έκαναν παρατήρηση για τα φώτα-αλλα δεν μας ζήτησαν τίποτα, ούτε πρόστιμο πληρώσαμε ) . Ίσως να ήμασταν τυχεροί και στα 3 ταξίδια μας..τι να πω... Πάντως πιστεύω ότι δεν θα είχαμε ευχαριστηθεί το ίδιο τα ταξίδια μας εάν δεν νοικιαζαμε μηχανάκι!
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Παιδιά αν θέλετε να νοικιασετε νοικιασετε.δικη σας ευθύνη.πριν οδηγείται να ξέρετε ότι εκεί οδηγούν ανάποδα να είστε δίπλα προσεχτηκοι.εγω σας εύχομαι από καρδιάς να.περασετε γαμάτα.αλλα προσοχή να χαρείτε το ταξίδι.και μια συμβουλή .όταν πάτε ν πάρετε κάποιο σουβενίρ να λέτε ( Λοτ νοι Ντάι μαι?)που σημαίνει μπορείτε να χαμηλώσετε την τιμή.εγω οπωτε πάμε έξω η γυναίκα μου μου λέει πες το.τις περισσότερες φορές σου κάνουν εκπτωσή.τους αρέσει γιατί δείχνεις ότι έχεις ξαναρθει και δε σε ποιανούν κοροιδο

Ευχαριστώ .ποιο εναλλαχτηριο το πράσινο η το κίτρινο?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@LorenzoTheGreek Ναι και εγώ νοίκιασα και οδήγησα μηχανάκι στην Ταϊλάνδη και όλα πήγαν καλά. Σε νησί. Στη Μπανγκόγκ μάλλον δεν θα νοίκιαζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom