Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

vaso_travel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους σας!

Θα πάω για πρώτη φορά Ταϊλάνδη (και γενικά πρώτη φορά Ασία). Συνολικά 14 νύχτες:
- 2 Μπανγκοκ
- 7 Τσιανγκ Μάι
- 5 Πουκέτ
Σε γενικά πλαίσια έχω βρει τι θέλω να κάνω στους 2 πρώτους προορισμούς (φυσικά ευπρόσδεκτο όποιο tip), αλλά έχω κάποια κενά για το Πουκέτ που όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Δεν θα νοικιάσουμε σκούτερ ή αμάξι, οπότε θα κινούμαστε με μέσα, τουκ τουκ, ταξί, songthaew, κτλ. Οπότε, αρχικά που μου προτείνετε να μείνουμε για να είναι εύκολες οι μετακινήσεις (εντός νησιού αλλά και για μονοήμερες σε άλλα νησιά); Έλεγα 3 νύχτες στην πόλη του Πουκέτ (αλλά κάπου διάβασα ότι οι συγκοινωνίες είναι μέχρι τις 17:00 - αν ξέρει κάποιος να ενημερώσει) και τις άλλες 2 σε κάποια παραλία, που να βολεύει σχετικά πάλι για τις μετακινήσεις.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.334
Στα περισσότερα καταλύματα από οπουδήποτε κλείσεις για μονοήμερη είτε θα έρθουν να σε πάρουν μόνοι τους είτε θα σου πουν να βρίσκεσαι σε κάποιο κεντρικό σημείο πολύ κοντά εκεί που θα μένεις. Εκτός αν εννοείς να πας μόνος σου στην αποβάθρα να πάρεις το πλοίο της γραμμής κλπ, οπότε πας με τα γνωστά μέσα που ανέφερες.

Στις 5 περίπου νυχτώνει και είναι το αντίστοιχο της 9 το βράδυ στην Ελλάδα. Κλείνουν τα μαγαζιά και πάνε σπίτι τους για φαγητό. Και πάλι θα βρεις μεταφορά, μην ανησυχείς. Αν έλεγες για μετά τις 9-10 το βράδυ τότε αρχίζει να είναι πιο δύσκολα γιατί αντιστοιχεί με 12-2 εδώ. Χοντρικά βέβαια τα νούμερα, εξαρτάται και από το πόσο τουριστικό είναι το μέρος που μένεις.
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
60
Likes
912
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ, Καμπότζη
Για τις συγκοινωνίες δεν μπορώ να σου πώ γιατί είχα νοικιάσει αυτοκίνητο. Τώρα 3 μέρες στην πόλη του Πουκέτ μου φαίνονται πολλές, καλύτερα να τις περάσεις σε κάποιες παραλίες. Αν θες να συνδιάσεις την παραλία με διασκέδαση, όλη η βραδινή διασκέδαση του νησιού είναι στην Πατόνγκ. Για ποιό ήρεμη βραδινή ζωή μου άρεσε πολύ η Καρόν. Υπόψη ότι οι παραλίες στην δυτική πλευρά του νησιού είναι πιό καλές για μπάνιο, ενώ οι παραλίες στην ανατολική καλύτερες αν κάνεις καταδύσεις.
 

Despoinakir

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να κλείσω εισητηρια για Ταϊλανδη από 17-30 Οκτώβρη (έχω ακούσει οτι είναι μήνας μουσώνων αλλά ελπίζω να είμαι τυχερή.)
Θα ήθελα να ρωτήσω σκέφτομαι να μην πάω καθόλου Μπανγκοκ και να πάω Πουκετ.
Στα αεροπορικά μου ανεβαίνει πολύ η τιμή αν επιλέξω αεροδρόμιο Πουκετ,
Ξέρεις κανείς ποσό κοστίζει η πτήση από Μπανγκοκ προς Πουκετ;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως προτείνετε να χωρίσω τις μέρες,σκεφτόμουν να το συνδυάσω με krabi και νησιά phi phi Από δυο διανυκτερεύσεις στο καθένα.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;
Ευχαριστώ εκ των Προτέρων!
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να κλείσω εισητηρια για Ταϊλανδη από 17-30 Οκτώβρη (έχω ακούσει οτι είναι μήνας μουσώνων αλλά ελπίζω να είμαι τυχερή.)
Θα ήθελα να ρωτήσω σκέφτομαι να μην πάω καθόλου Μπανγκοκ και να πάω Πουκετ.
Στα αεροπορικά μου ανεβαίνει πολύ η τιμή αν επιλέξω αεροδρόμιο Πουκετ,
Ξέρεις κανείς ποσό κοστίζει η πτήση από Μπανγκοκ προς Πουκετ;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως προτείνετε να χωρίσω τις μέρες,σκεφτόμουν να το συνδυάσω με krabi και νησιά phi phi Από δυο διανυκτερεύσεις στο καθένα.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;
Ευχαριστώ εκ των Προτέρων!
Μόνο ένα πράγμα θα σχολιάσω από αυτά μιας και είμαι εδώ αυτές τις μέρες. Είχα διαβάσει τόσες φορές εδώ μέσα για τους μουσώνες το καλοκαίρι (το δικό μας). Έκλεισα με βαριά καρδιά εισιτήρια για Ταϋλανδη, διότι δεν είχε ανοίξει τότε ακόμα το Μπαλί και θα μου έληγαν τα voucher που είχα στη scoot. Έκλεισα από τη μέσα μεριά του κόλπου, όπως διάβασα εδώ, για καλύτερες καιρικές συνθήκες. Φεύγοντας από Αθήνα, κοιτούσα τον καιρό και έλεγε κάθε μέρα καταιγίδες. Είμαι εδώ 13 μέρες και δεν έχω δει ίχνος βροχής το πρωί. Μόνο δύο βράδια έβρεχε, ξεκινώντας μόλις άρχιζε να νυχτώνει (18.30). Δηλαδή δεν μας επηρέασε πουθενά. Δεν ξέρω πού είναι οι βροχές. Ίσως η ξηρασία φέτος έχει επηρεάσει κι αυτό το κομμάτι της γης. Τι να πω?!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δεν έχει όλη η χώρα τον ίδιο καιρό. Μιλάμε ότι δεν είναι καλά τον Αύγουστο για το Πουκέτ και τα νησιά Andaman. Τα νησιά της δυτικής ακτής (Σαμούι-Πανγκάν-Τάο) είναι μια χαρά για να πας και τον Αύγουστο.
Αυτό γράφω εγώ μερικές απαντήσεις πιο πάνω.
Για καλύτερες συνθήκες στα νησιά του κόλπου και απ'ότι λες, έτσι είναι :)
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.334
Μόνο ένα πράγμα θα σχολιάσω από αυτά μιας και είμαι εδώ αυτές τις μέρες. Είχα διαβάσει τόσες φορές εδώ μέσα για τους μουσώνες το καλοκαίρι (το δικό μας). Έκλεισα με βαριά καρδιά εισιτήρια για Ταϋλανδη, διότι δεν είχε ανοίξει τότε ακόμα το Μπαλί και θα μου έληγαν τα voucher που είχα στη scoot. Έκλεισα από τη μέσα μεριά του κόλπου, όπως διάβασα εδώ, για καλύτερες καιρικές συνθήκες. Φεύγοντας από Αθήνα, κοιτούσα τον καιρό και έλεγε κάθε μέρα καταιγίδες. Είμαι εδώ 13 μέρες και δεν έχω δει ίχνος βροχής το πρωί. Μόνο δύο βράδια έβρεχε, ξεκινώντας μόλις άρχιζε να νυχτώνει (18.30). Δηλαδή δεν μας επηρέασε πουθενά. Δεν ξέρω πού είναι οι βροχές. Ίσως η ξηρασία φέτος έχει επηρεάσει κι αυτό το κομμάτι της γης. Τι να πω?!
Τη περίοδο των μουσώνων δε βρέχει κάθε μέρα όλους τους μήνες, αλλά μπορεί να βρέχει συνεχόμενα 7-10 μέρες, τις μισές με τέτοια ένταση που δεν ακούς τον διπλανό σου όταν μιλάει. Μετά σταματάει για κάποιες μέρες (5-10-30, τυχαίο είναι) και μετά πάλι τα ίδια. Στο ενδιάμεσο μπορεί να πλημμυρίσει ο τόπος ή να υπάρχει κίνδυνος κατολίσθησης ή να μην γίνονται δρομολόγια και να ξεμείνεις. Αν πετύχεις το ενδιάμεσο είναι τέλεια γιατί δεν έχει πολύ ζέστη και τουρισμό.

Επίσης η πρόγνωση αλλά και αναφορά καιρού από τα γνωστά μεγάλα site είναι εντελώς άκυρη για τη περισσότερη ΝΑ Ασία, στα ζάρια να το ρίξεις περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας έχεις. Παίρνουν δεδομένα από το κοντινότερο αεροδρόμιο και τα απλώνουν μέχρι το επόμενο αναφέροντας μέσες τιμές και αγνοώντας εντελώς το μικροκλίμα. Επίσης όταν έχεις σύννεφα με τεράστιους όγκους υγρασίας μπορεί να βρέξει οποιαδήποτε στιγμή, δεν υπάρχει μοντέλο που μπορεί να προβλέψει πότε θα γίνει, οπότε βγάζουν πιθανότητα καταιγίδας κάθε μέρα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επιβεβαιώνω ότι και στο δικό μας ταξίδι η πρόγνωση έδειχνε και πριν και κατά τη διάρκεια κάθε μέρα καταιγίδες, ενώ στην πραγματικότητα δεν έβρεχε κάθε μέρα και ούτε όλη την μέρα.
 
Μηνύματα
16
Likes
4
Γεια σας

Γνωρίζετε αν χρειαζεται ταξιδιωτική ασφάλεια και βίζα για Ταίλάνδη ; (το διαβατήριο μου λήγει Σεπτέμβρη του 2023 με ταξίδι γενάρη-φλεβαρη του 2023)
εκλεισα ενα μονό εισιτήριο με τη σκουτ και θελω να κλείσω ενα αλλο απο go to gate αλλα η ταξιδιωτική τους ασφάλεια ισχύει για 14 μερες (45€) ενω εγω θα κάτσω 20 μέρες.

Η ρέβολουτ έχει βάλει την ταξιδιωτική ασφάλιση στο prenium k metal πρόγραμμα αρα δε μπορω να τη χρησιμοποιήσω. Γνωρίζετε κάποια άλλη κάρτα τράπεζας που να προσφέρει ταξιδιωτική ασφάλεια σα της ρεβολουτ; Απ ότι είδα οι ασφαλιστικές στην Ελλάδα ζητάνε παρα πολλά χρήματα για να καλύψουν το ταξίδι. Η ρεβολουτ ζήταγε 2-3 € / μέρα για 2 ατομα

ευχαριστώ
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Γεια σας

Γνωρίζετε αν χρειαζεται ταξιδιωτική ασφάλεια και βίζα για Ταίλάνδη ; (το διαβατήριο μου λήγει Σεπτέμβρη του 2023 με ταξίδι γενάρη-φλεβαρη του 2023)
εκλεισα ενα μονό εισιτήριο με τη σκουτ και θελω να κλείσω ενα αλλο απο go to gate αλλα η ταξιδιωτική τους ασφάλεια ισχύει για 14 μερες (45€) ενω εγω θα κάτσω 20 μέρες.

Η ρέβολουτ έχει βάλει την ταξιδιωτική ασφάλιση στο prenium k metal πρόγραμμα αρα δε μπορω να τη χρησιμοποιήσω. Γνωρίζετε κάποια άλλη κάρτα τράπεζας που να προσφέρει ταξιδιωτική ασφάλεια σα της ρεβολουτ; Απ ότι είδα οι ασφαλιστικές στην Ελλάδα ζητάνε παρα πολλά χρήματα για να καλύψουν το ταξίδι. Η ρεβολουτ ζήταγε 2-3 € / μέρα για 2 ατομα

ευχαριστώ
Αν θες να το κάνεις για σένα οκ. Αλλά απαραίτητη δεν είναι η ασφάλεια. Ούτε βίζα βγάζεις αν είσαι από Ελλάδα.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Γεια σας παιδιά!
Νομίζω ότι έχω καταλήξει σε πρόγραμμα και θα ήθελα να σας ρωτήσω πως σας φαίνεται.
το ταξίδι θα γίνει (?) Ιανουάριο
3 μέρες Μπανγκόκ
2 μέρες Ao Nang
2 μέρες Phi Phi Don
2 μέρες επιστροφή Ao Nang γιατί φεύγουμε από Krabi.
Η εναλλακτική που σκέφτομαι είναι 3 νύχτες Μπανγκόκ , 6 νύχτες Ao Nang.
Γενικά αυτές θα είναι οι καλοκαιρινές μας διακοπές οπότε θέλουμε να ξεκουραστούμε αλλά να κάνουμε και κάποια πράγματα όπως το καταφύγιο ελεφάντων όταν θα είμαστε Ao Nang ή κάποια άλλη χερσαία δραστηριότητα.
Πως σας φαίνεται; Θεωρείτε ότι είναι υπερβολή δύο νύχτες Phi Phi ή να πάμε με εκδρομή από Ao Nang και να μην μείνουμε καθόλου;
Το μόνο που δεν μπορεί να αλλάξει είναι το που πάμε και από που φεύγουμε όλα τα άλλα αλλάζουν προς το παρόν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom