Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.371
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Είσαι σίγουρος? Από κραμπι για koh pagnan είχαμε πάει με καραβάκι.. απο Πουκετ για krambi είναι μπερδεμα
Krabi- pangan με καραβάκι σκέτο αποκλείεται να πήγατε, πήγατε με λεωφορείο καμιά 200αρια χλμ στο donsak και μετά με καράβι.
Επίσης ο Νοέμβριος είναι ο πιο βροχερός μήνας για koh Phangan.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Krabi- pangan με καραβάκι σκέτο αποκλείεται να πήγατε, πήγατε με λεωφορείο καμιά 200αρια χλμ στο donsak και μετά με καράβι.
Επίσης ο Νοέμβριος είναι ο πιο βροχερός μήνας για koh Phangan.
Ψέμματα.. ...έχετε δίκιο...δεν είχαμε πάει krabi
Koh samui είχαμε πάει αρχικα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Είσαι σίγουρος? Από κραμπι για koh pagnan είχαμε πάει με καραβάκι.. απο Πουκετ για krambi είναι μπερδεμα
Το μπερδευεις με το ομόηχο phang nga. Δεν είναι το νησί Κο Πανγκαν που είναι δίπλα στο Σαμουι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Krabi- pangan με καραβάκι σκέτο αποκλείεται να πήγατε, πήγατε με λεωφορείο καμιά 200αρια χλμ στο donsak και μετά με καράβι.
Επίσης ο Νοέμβριος είναι ο πιο βροχερός μήνας για koh Phangan.
Πες και για το Κο Λιπε! Έχεις πάει, το ξέρω!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πες και για το Κο Λιπε! Έχεις πάει, το ξέρω!
Κο Λιπε μια σταλιά αλλά πολύ όμορφο, αποπνέει μια ηρεμία και ωραία ατμόσφαιρα. Είχα πάει το 2018, ίσως από τότε έχει πνιγεί στα πλήθη, δεν ξέρω.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Το μπερδευεις με το ομόηχο phang nga. Δεν είναι το νησί Κο Πανγκαν που είναι δίπλα στο Σαμουι.
Όχι... το koh pagnan είναι δίπλα στο σαμουράι
Το δίπλα σχετικό είναι βεβαια
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.371
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πες και για το Κο Λιπε! Έχεις πάει, το ξέρω!
Το Κο Λίπε είναι υπέροχο όπως τουλάχιστον το είδα εγώ το 2011, δεν ξέρω πώς θα είναι σήμερα, αλλά γενικά τα νησάκια της θάλασσας Andaman είναι τέλεια για island hopping. Ο βυθός είναι απίθανος, νέους που κάνουν τη διαδρομή θα συναντήσετε πολλούς και ο Νοέμβριος είναι μια χαρά για το ταξίδι στην περιοχή - κι εγώ Νοέμβριο είχα πάει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το Κο Λίπε είναι υπέροχο όπως τουλάχιστον το είδα εγώ το 2011, δεν ξέρω πώς θα είναι σήμερα, αλλά γενικά τα νησάκια της θάλασσας Andaman είναι τέλεια για island hopping. Ο βυθός είναι απίθανος, νέους που κάνουν τη διαδρομή θα συναντήσετε πολλούς και ο Νοέμβριος είναι μια χαρά για το ταξίδι στην περιοχή - κι εγώ Νοέμβριο είχα πάει.
Αυτό ακριβώς προτείνω κι εγώ, island hopping στα νησάκια του Αντάμαν
 

spirosale

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
καλησπέρα στην παρεα.. εγω και αλλοι 2 φιλοι λεμε να πάμε Φλεβάρη ταυλανδη..συνολικά 22 μερες λεμε να κάτσουμε.. λεμε να παμε για αρχη μπανγκογκ να καθησουμε 4 μερες και μετα πουκετ της υπόλοιπες μερες.το θεμα ειναι πως να χωρίσουμε τις μερες να μεινουμε σε airbnb πατονγκ ολες τις μερες η να χωρισουμε καπως σε καποια μερη .. τωρα βεβαια εννοειται πως θελουμε να παμε σε κανενα παρτυ και να βγενουμε το βραδυ αλλα οχι συννεχεια θελουμε και παραλιες και οχι μονο νυχτα..29 ετων ειμαστε οποτε το αιμα βραζει ακομα..και κατι τελευταιο 2.000 πιστεύεται οτι φτανουν για να χαλασεις μονο εκει εκτος αεροπορικα και διαμονή
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καλησπέρα στην παρεα.. εγω και αλλοι 2 φιλοι λεμε να πάμε Φλεβάρη ταυλανδη..συνολικά 22 μερες λεμε να κάτσουμε.. λεμε να παμε για αρχη μπανγκογκ να καθησουμε 4 μερες και μετα πουκετ της υπόλοιπες μερες.το θεμα ειναι πως να χωρίσουμε τις μερες να μεινουμε σε airbnb πατονγκ ολες τις μερες η να χωρισουμε καπως σε καποια μερη .. τωρα βεβαια εννοειται πως θελουμε να παμε σε κανενα παρτυ και να βγενουμε το βραδυ αλλα οχι συννεχεια θελουμε και παραλιες και οχι μονο νυχτα..29 ετων ειμαστε οποτε το αιμα βραζει ακομα..και κατι τελευταιο 2.000 πιστεύεται οτι φτανουν για να χαλασεις μονο εκει εκτος αεροπορικα και διαμονή
Καλησπέρα φίλε! Έχοντας βρεθεί και Bangkok και Phuket θα σου προτείνω το εξής. Αν έχεις 22 μέρες γιατί να κάτσεις 18 μέρες Πουκετ; Αν πάτε για μπάχαλα υπάρχει και η Pataya. Αλλά θα σου πρότεινα να πάτε πχ κατευθείαν απο Bangkok Koh Phangan αν έχει κανένα Full Moon party και μετά με αεροπλάνο γυρίστε (απο Koh Samui) απευθείας Phuket. Θεωρώ υπερβολή 18 μέρες στο Πουκετ. 2000€ είναι ένα καλό πόσο αν πάτε σε low cost ξενοδοχεία και την βγάζετε (προφανώς 😉)με street υπολογίστε όμως και ενοίκιο μηχανάκι πχ . Ημερήσιες εκδρομές κτλ.
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Μάλλον καταλήξαμε σε Μπανγκοκ-κραμπι-πουκετ και καμία μονοήμερη σε νησιά phi phi. Πως θα χωρίζατε τις μέρες ; Σκεφτόμαστε να πάμε Μπανγκοκ αρχικά και μετά για να μην ξαναγυρνάμε Μπανγκοκ να φύγουμε από κραμπι ή πουκετ. Αρκούν οι 15 μέρες και για τις 3 περιοχές ; Επίσης τι παίζει με τα full moon party ; Γίνονται παρταρες σε όλη την ταυλανδη ή σε συγκεκριμένες περιοχές ;
Καλησπέρα και από μένα. Αν και έχουν περάσει πολλές ημέρες από το ποστ σου θα σου γράψω κ εγώ τη δική μου γνώμη από την εμπειρία μου το 2020.
Αρχικά να πω πως είναι πολύ ασφαλής προορισμός. Ήμασταν και εμείς δύο κοπέλες και δεν νιώσαμε ανασφάλεια ή φόβο ούτε λεπτό. Μιας και είναι η πρώτη σου φορά στην Ταϊλάνδη θα πρότεινα να επισκεφτείς την Μπανγκόκ. Αν σου αρέσουν τα αξιοθέατα, οι ναοί και να γνωρίσεις άλλες κουλτούρες νομίζω πως η Μπανγκόκ ενδείκνυται για κάτι τέτοιο. Θα μείνετε άφωνες με τους ναούς. Απλά θα σου έλεγα να μην μείνετε πολλές ημέρες στην Μπανγκόκ, είναι μια υπερβολικά ζεστή πόλη κ δεν νομίζω ότι είναι για πολύ.
Μετά μπορείτε να πάτε Πουκετ τις υπόλοιπες ημέρες. Συνδυάζει τα πάντα, έχει τέλειες εκδρομές (νησιά πιπι, Τζέιμς Μποντ, παλιά πόλη του Πουκετ..) και μπορείτε να γυρίσετε τις περισσότερες παραλίες του νησιού με το τοπικό λεωφορείο.
Νομίζω εκεί πρέπει να κινηθείτε για πρώτη φορά.
Τον Νοέμβρη δεν θα τον επέλεγα, Γενάρης και Φλεβάρης είναι για μένα οι ιδανικοί μήνες.
Δεν νομίζω (ή δεν ξέρω καλύτερα) για το αν υπάρχουν full moon πάρτυ στο Πουκετ, παρόλαυτα έχει φουλ νυχτερινή ζωή οπότε σίγουρα δεν θα βρεθείτε.
Το μπάτζετ που υπολογίζετε νομίζω είναι καλό αν μείνετε οικονομικά.
Μην φοβηθειτε το street food είναι τέλειο!!!
Είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε τέλεια και θα την αγαπήσετε την Ταϊλάνδη!!! Εγώ ήδη οργανώνω την δεύτερη επίσκεψη μου 😂
 

AnastasiaSpir

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Καλησπέρα ομάδα! Θέλω να σας ευχαριστήσω οοολους από καρδιάς για τις απαντήσεις σας και να επιστρέψω με κάποιες ακόμη ερωτήσεις. Τα εισιτήρια λοιπόν για ταιλανδη κλείστηκαν για τέλος Νοεμβρίου. Έχουμε στην διάθεση μας 18 καθαρές και γεμάτες μέρες. Η άφιξη και η αναχώρηση είναι τελικά από Μπανγκοκ γιατι εκεί βρήκαμε καλύτερες τιμές. Έχουμε αποφασίσει να επισκεφτούμε Μπανγκοκ, πουκετ , κραμπι και ίσως μείνουμε καο 1-2 βραδια στα νησιά phi phi. Γενικά θελουμε να αποφύγουμε τις πολλές πτήσεις εντός της χώρας για αυτό διαλέξαμε προορισμούς που είναι σχετικά εύκολο να μετακινηθείς από τον έναν στον άλλο. Αν πιστεύετε ότι αξίζει και κάποιο άλλο μέρος εκεί κοντά που είναι εύκολα προσβάσιμο παρακαλώ πολύ πείτε μου. Και τώρα περνάμε στην αναζητηση καταλύματος. θα ήθελα να ρωτήσω ποιες πιστεύετε ότι είναι οι καλύτερες περιοχές για να μείνει καποιος σε αυτά τα μέρη. Μας ενδιαφέρει βασικά να είμαστε σε ασφαλής περιοχές που όμως να έχουν έντονη ζωή. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρειάζεται δίπλωμα για μηχανή για να μπορέσεις να νοικιάσεις σκουτερακι ή αρκεί το δίπλωμα του αυτοκινήτου. Και εάν δεν μας καλύπτει το δίπλωμα αυτοκινήτου, η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι πολύ ακριβή ; Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει καποιος που να έχει επισκεφτεί πρόσφατα την ταιλανδη να μου πει πως είναι τα πράγματα με τον κοβιντ εκεί και τι χρειάζεσαι για να μπεις στην χώρα. Συγνώμη για το σεντόνι και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 😃
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom