Γεωργία Πληροφορίες για Τιφλίδα

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εμείς είχαμε μείνει κοντά στη Bridge of Peace, πολύ κοντά στην παλιά πόλη, έχει και τελεφερίκ δίπλα αν βαριέται κανεις την ανηφόρα, απλα δε προτείνω το ξενοδοχείο γιατί ήταν το πιο βρώμικο εβερ και ο ιδιοκτήτης μας ξυπνούσε με Άννα Βίσση κάθε πρωί 😂
Για αυτό κι εγώ στο δεύτερο ταξίδι μου εκεί έμεινα στην απόλυτη χιπστεριά, στη Fabrika, για να το ξορκίσω. :p

(Αλλά γενικά για διαμονή Τιφλίδα προτείνω κατά βάση Παλιά Πόλη και πέριξ)
 
D

Delmem38110

Guest
Θυμάσαι κάποια συγκεκριμένα;
όπως έχω βάλει τον χάρτη από την πλατεία ελευθερίας που είναι σημαδεμένη θα πάρεις τον δρόμο kote Abkhazia και θα φτασεισ στο γεφυρι. εκει βλέπεις λιγο πιο κατω sulphur bath. εχει πάρα πολλά ολα συγκεντρωμένα στον ιδιο χωρο αποκλείετε να μην τα δεις.
επίσης η Αιγαίου από πρώτη Ιουνίου ξεκινάει δρομολόγια από Θεσσαλονίκη για Τυφλίδα αν δεν κάνω λάθος.
δυο φορές την εβδομάδα πέμπτη και Δευτέρα με επιστροφή παρασκευή και τρίτη. οι ώρες είναι πολύ κακές αλλα το συγκεκριμένο αεροδρόμιο έχει παρα πολύ κίνηση το βράδυ όπως μου είχαν πει παλιότερα.
 
Last edited by a moderator:

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
αλλα το συγκεκριμένο αεροδρόμιο έχει παρα πολύ κίνηση το βράδυ όπως μου είχαν πει παλιότερα.
Αύριο πετάω με αυτό το κακό δρομολόγιο ( από Αθήνα) , οπότε θα το εξακριβώσω. Αν έχει όρεξη η παρέα θα ψάξω και για τα λουτρά το Σάββατο. Μερσί! :)
 
D

Delmem38110

Guest
Αύριο πετάω με αυτό το κακό δρομολόγιο ( από Αθήνα) , οπότε θα το εξακριβώσω. Αν έχει όρεξη η παρέα θα ψάξω και για τα λουτρά το Σάββατο. Μερσί! :)
είναι πολύ εύκολο να τα βρεις και πρέπει να πας έχει δεν έχει όρεξη η παρέα. να κάνεις και μασάζ, θα βγεις άλλος άνθρωπος.
μυρίζει λίγο κλούβιο αυγό βέβαια αλλά το συνηθίζεις εύκολα και είναι ευεργετικά. στο τέλος του δρόμου που σου είπα έχει και ένα ωραίο τοπικό εστιατόριο με μεγάλα γράμματα tbilisi μπροστά.. αξίζει να φας.
εμένα μου άρεσε.
Στιγμιότυπο οθόνης 2023-02-01, 8.35.59 μμ.png
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Να γράψω εδώ για τη διαμονή για όποιον ενδιαφέρεται στο μέλλον. Μείναμε στο κέντρο κοντά στην πλατεία Ελευθερίας (10 λεπτά με τα πόδια) και δίπλα στην αρχή του άλλου τελεφερίκ που σε πάει στο λούνα πάρκ Μτατσμίντα. Γενικά όμως και φάμπρικα να μείνει κανείς θα είναι τέλεια γιατί μπορείς σχεδόν όλα να τα κάνεις με ταξί που μας κόστιζε συνήθως 1,1ευρώ , ποσό που δια τρία είναι πολύ μικρό.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.273
Likes
7.914
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αξίζει για ΠΣΚ ? Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο σε βίζα ? άδεια εισόδου κλπ, ασφαλές να κυκλοφορήσεις μόνος (όσο αυτό είναι δυνατό να απαντηθεί)? από και προς αεροδρόμιο ? όσο αυτό είναι δυνατό να απαντηθεί.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αξίζει για ΠΣΚ ? Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο σε βίζα ? άδεια εισόδου κλπ, ασφαλές να κυκλοφορήσεις ? όσο αυτό είναι δυνατό να απαντηθεί.
Αξίζει για να δει κανείς την Τυφλίδα και να κάνει ίσως και μια μονοήμερη. Επιφανειακή γεύση της χώρας, αλλά σίγουρα ευχάριστη. Δεν χρειάζεσαι βίζα, βασικά μπαίνεις και με ελληνική ταυτότητα. Πολύ ασφαλής χώρα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Αξίζει για ΠΣΚ ? Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο σε βίζα ? άδεια εισόδου κλπ, ασφαλές να κυκλοφορήσεις μόνος (όσο αυτό είναι δυνατό να απαντηθεί)? από και προς αεροδρόμιο ? όσο αυτό είναι δυνατό να απαντηθεί.
εγω θελω να πω οτι η Τυφλίς ήταν μια ευχαριστότατη εκπληξις, πολυ ομορφη πόλις, αξίζει για ΠΣΚ, αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ:

Αν αλλάξεις σχέδια, και προσθεσεις μερες και π.χ Ερεβάν και χρειαστει να πας με ματρούσκα, ΜΗΝ το κανεις.

Οι αθρώποι (sic) oδηγουν λες και στο προορισμο τους περιμενει η Ελίνα Κατζά (που την θυμηθηκα ο λεμές!) και την επομενη πρεπει να κανουν προστατεκτομή.

Μπήκα μονον με πασαπόρτι, ειναι ευκολος προορισμος.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.273
Likes
7.914
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μόλις τις είδα..... με τέτοιες ώρες η Αιγαίου ! θέλεις 5θήμερο....
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Μόλις τις είδα..... με τέτοιες ώρες η Αιγαίου ! θέλεις 5θήμερο....
Ενημερωτικά δεν πρέπει να φταίει η αιγαίου για το ωράριο.
Το αεροδρόμιο έχει πάρα πολλές βραδινές πτήσεις.
Από Θεσσαλονίκη η γουιζ μεταβάλει τα ωράρια ξανά στα παλιά δεδομένα από Νοέμβρη.
Παρασκευή αναχώρηση νωρίς το πρωί, με επιστροφή Δευτέρα ξημερώματα χωρίς να χάσουμε μέρα για τη δουλειά.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Αν αλλάξεις σχέδια, και προσθεσεις μερες και π.χ Ερεβάν και χρειαστει να πας με ματρούσκα, ΜΗΝ το κανεις.

Οι αθρώποι (sic) oδηγουν λες και στο προορισμο τους περιμενει η Ελίνα Κατζά (που την θυμηθηκα ο λεμές!) και την επομενη πρεπει να κανουν προστατεκτομή.
Εγώ πάντως πήγα κ με μαρσρούτκα κ με τρένα,κ με ΙΧ με οδηγό κ με ταξί κ με ό,τι βρήκα.:haha:

Ιδιαίτερη εμπειρία αν κ η μαρσρούτκα δεν είναι για όσους γυρεύουν πολυτέλειες.Αν θες να ταξιδέψεις με ντόπιους κ μιλάς ρώσικα μπορείς να το δοκιμάσεις.

Αχ! Γεωργία-Αρμενία!:heart::heart::heart::heart::heart:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ιδιαίτερη εμπειρία αν κ η μαρσρούτκα δεν είναι για όσους γυρεύουν πολυτέλειες.Αν θες να ταξιδέψεις με ντόπιους κ μιλάς ρώσικα μπορείς να το δοκιμάσεις.
Καλά δεν χρειάζεται να μιλάς ρωσικά για να πάρεις μαρσρουτκα, αλίμονο!
Οι γνώσεις μου στη ρωσική περιορίζονται σε λίγες λέξεις, αλλά έχω πάρει μαρσρουτκα από την Γεωργία και την Ουκρανία μέχρι το Κιργιστάν και την Υπερδνειστερία, πολλές φορές μόνη. Καμία δυσκολία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom