Τυνησία Πληροφορίες για Τυνησία

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία από το γύρο οασεων στον νότο της Τυνησίας στην Tozeur και τα χωριά τρωγλωδυτών (αυτά δεν τα περιλαμβάνει κανένα ελληνικό πρακτορείο). Θα περάσουμε μια βδομάδα πριν το Πάσχα και όπως πάντα λέω να το οργανώσω ανεξάρτητα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Βρέθηκα στην Τοζέρ τον Αύγουστο του 2006. Πόλη πραγματική όαση τόσο για την αρχιτεκτονική της όσο και για τους ανθρώπους της. Αποτελεί την καλύτερη βάση για εξορμήσεις στις κοντινές οάσεις και στα γύρω βουνά.
Στην περιοχή που είναι τα χωριά των τρωγλωδυτών μείναμε δύο βράδια στη Ματμάτα. Δυστυχώς, ο χρόνος μας και οι περιηγήσεις μας στην περιοχή περιορίστηκαν πάρα πολύ καθώς οι μισοί από το γκρουπ έπαθαν γαστρεντερίτιδα και περάσαμε αρκετές ώρες στο νοσοκομείο της Ντουζ που ήταν και το κοντινότερο (3 ωρίτσες).
Φτάσαμε βράδυ και η Αυγουστιάτικη Πανσέληνο έδινε μια τόσο άγρια ομορφιά στο τοπίο που αρχικά σε φόβιζε αλλά στη συνέχεια το ερωτευόσουν.
Μείναμε σε ένα παραδοσιακό ξενοδοχείο της περιοχής στα πρότυπα ενός τρωγλοδυτικού σπιτιού, κανά δυό χιλιόμετρα από την πόλη αλλά με φανταστική θέα.
Την επόμενη ημέρα επισκεπτήκαμε την πόλη και μερικά σπίτια τρωγλοδυτών. Η πόλη κοιμάται νωρίς αλλά είναι καταπληκτική εμπειρία να περπατάς στο ημισκόταδο σε ένα τέτοιο μέρος.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Με το detto travel είχαμε ταξιδέψει. Φοβερή εμπειρία! Ένα γκρούπ 44 ελλήνων!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ήταν το πρώτο που έκανε τις πτήσεις τσάρτερ προς την Τυνησία κατά την θερινή περίοδο. Νομίζω ότι αυτό το πρόγραμμα που κάναμε δεν το κράτησε πάνω από διετία.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εμείς κανονίσαμε το γύρο των οάσεων όταν βρεθήκαμε στην Τοζέρ. Έχει πολλά γραφεία που σου δίνουν τζιπ με οδηγό και κανονίζουνε τα πάντα. Να πάτε οπωσδήποτε, είναι φανταστικά τα τοπία της ερήμου και των οάσεων...
Μετά την Τοζέρ και τις οάσεις, κατευθυνθήκαμε στη Γκαμπές με 'λουάζ', ένα ταξί που παίρνει πέντε άτομα και φεύγει όταν γεμίσει (ή αν πληρώσεις τις άδειες θέσεις!). Εμείς ήμασταν πέντε και μας βόλευαν αφάνταστα. Από την Γκαμπές πήγαμε στην Ματμάτα (το πιο γνωστό τρωγλοδυτικό χωριό) με λεωφορείο της γραμμής (έχει πολλά δρομολόγια καθημερινά)!
Γενικά νομίζω ότι η Τυνησία είναι μια πολύ εύκολη χώρα για να οργανώσεις πράγματα μόνος σου!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εμείς κανονίσαμε το γύρο των οάσεων όταν βρεθήκαμε στην Τοζέρ. Έχει πολλά γραφεία που σου δίνουν τζιπ με οδηγό και κανονίζουνε τα πάντα. Να πάτε οπωσδήποτε, είναι φανταστικά τα τοπία της ερήμου και των οάσεων...
Μετά την Τοζέρ και τις οάσεις, κατευθυνθήκαμε στη Γκαμπές με 'λουάζ', ένα ταξί που παίρνει πέντε άτομα και φεύγει όταν γεμίσει (ή αν πληρώσεις τις άδειες θέσεις!). Εμείς ήμασταν πέντε και μας βόλευαν αφάνταστα. Από την Γκαμπές πήγαμε στην Ματμάτα (το πιο γνωστό τρωγλοδυτικό χωριό) με λεωφορείο της γραμμής (έχει πολλά δρομολόγια καθημερινά)!
Γενικά νομίζω ότι η Τυνησία είναι μια πολύ εύκολη χώρα για να οργανώσεις πράγματα μόνος σου!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ήμουν σίγουρος ότι θα μπορούσα να τα οργανώσω και μόνος μου. Το θέμα είναι στην εξεύρεση αξιοπρεπούς καταλύμματος (δεν είμαι πια backpacker) και δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο να κλείσω από δω ή πάμε και βλέπουμε. Το πρόβλημα ότι έχουμε μόνο μια εβδομάδα στη διάθεσή μας για όλη τη Τυνησία και με τη πλεονεξία που με διακρίνει να τα δω όλα δεν θέλω να χάνω χρόνο ψάχνοντας για ξενοδοχεία.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κλεισε ενα βασικο για τις πρωτες μια -δυο μερες και μετα βλεπεις. Αν εισαι του γαλλοφωνου να ενα site που πραγματοποιει εκδρομες με καμηλες μεσα στην ερημο.Sahara-Tunisie | Sahara-Tunisie. Bienvenue ! Δεν εχω ταξιδεψει μαζι τους, αλλα σε καποια φαση που ενδιαφερθηκα μου απαντησαν αμεσως και ηταν πολυ πολυ κατατοπιστικοι. Γραφει και τιμες.
Δε συνισταται για τους μη γνωριζοντες την γαλλικη.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία από το γύρο οασεων στον νότο της Τυνησίας στην Tozeur και τα χωριά τρωγλωδυτών (αυτά δεν τα περιλαμβάνει κανένα ελληνικό πρακτορείο). Θα περάσουμε μια βδομάδα πριν το Πάσχα και όπως πάντα λέω να το οργανώσω ανεξάρτητα.
..Για κοιτα λιγο το προγραμμα του butros travel..εαν ειστε 3 ατομα μπορειτε να ζητησετε να αποσπαστειτε απο το γκρουπ . και να κανετε δικο σας προγραμμα.....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το θέμα είναι στην εξεύρεση αξιοπρεπούς καταλύμματος (δεν είμαι πια backpacker) και δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο να κλείσω από δω ή πάμε και βλέπουμε. Το πρόβλημα ότι έχουμε μόνο μια εβδομάδα στη διάθεσή μας για όλη τη Τυνησία και με τη πλεονεξία που με διακρίνει να τα δω όλα δεν θέλω να χάνω χρόνο ψάχνοντας για ξενοδοχεία.
Κι εγώ είμαι της άποψης ότι για λίγες μέρες δεν αξίζει να ψάχνεις επί τόπου για ξενοδοχεία. Στην Τοζέρ μείναμε στο Yadis Oasis, ήταν αρκετά καλό, καθαρό, αν και ήταν αρκετά χρόνια πριν και τα πράγματα αλλάζουν... δεν ξέρω για τι ακριβώς ψάχνεις... Κοίταξε στο tripadvisor.com, νομίζω θα σε κατατοπίσει αρκετά!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Πληροφοριακα να πω οτι στο χωριο των τρωγλοδυτων ειχε και τρωγλοδυτικο ξενωνα
που το νοικιαζαν σε τουριστες,φυσικα χωρις ρευμα ανεσεις κλπ.
Ματαλα μου ειχε θυμισει η ολη φαση.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κι εγώ είμαι της άποψης ότι για λίγες μέρες δεν αξίζει να ψάχνεις επί τόπου για ξενοδοχεία. Στην Τοζέρ μείναμε στο Yadis Oasis, ήταν αρκετά καλό, καθαρό, αν και ήταν αρκετά χρόνια πριν και τα πράγματα αλλάζουν... δεν ξέρω για τι ακριβώς ψάχνεις... Κοίταξε στο tripadvisor.com, νομίζω θα σε κατατοπίσει αρκετά!
Προβληματίζομαι περισσότερο για την διαμονή τα 2 πρώτα βράδυα στη Τύνιδα. Φτάνουμε μεσάνυχτα και σκέφτομαι την επομένη να τη περάσουμε στη πόλη (Medina, Berdo) και Καρθαγένη. Απλά δεν μπορώ να βρώ ένα καλό και οικονομικό ξενοδοχείο. Αν ξέρει κανείς....
στα υπόλοιπα μέρη υπάρχει υπερπροσφορά ξενοδοχείων και μάλλον δεν θα δυσκολευτώ να κλείσω. Έχει πάει κανείς στην περιοχή με τα βερβερίνικα χωριά στο νότο: Chenini, Douiret;;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Η τυνησία αξίζει μόνο για τον νότο της .ο βορράς ειναι πολύ τουριστικός,και η hamamet χμμμ κάτι σαν το φαληράκι της ρόδου! ή τον πλατανιά στα χανιά...
μείνετε ένα βράδυ τύνιδα,και την επόμενη πηγαίνετε κατά κατω...η τοζέρ αξίζει έχει χρώμα! και δεν ειναι πολύ τουριστική...κάνετε τούρ με καμήλες στην έρημο,και ένα τζίπ να σας κάνει τον γύρο των οάσεων..δεθείτε καλά,και φάτε κατι πρόχειρο..εγώ τρόμαξα,η lullu ήταν κατενθουσιασμένη και φώναζε κι άλλο ---κι αλλο!!!!!
πράγματι ο boutros μας κανόνισε τα παντα για 4 άτομα,μας παρέλαβαν εκεί με τζίπ,όλα τα φαγητά πληρωμένα,ντόπιος ξεναγός,free πρόγραμμα,και όλα αυτά για οκτώ μέρες,750 ευρώ έκαστος .στο boutros ζητήστε την ελένη. αυτά άν βοήθησα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom