Τυνησία Πληροφορίες για Τυνησία

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Η τυνησία αξίζει μόνο για τον νότο της .ο βορράς ειναι πολύ τουριστικός,και η hamamet χμμμ κάτι σαν το φαληράκι της ρόδου! ή τον πλατανιά στα χανιά...
μείνετε ένα βράδυ τύνιδα,και την επόμενη πηγαίνετε κατά κατω...η τοζέρ αξίζει έχει χρώμα! και δεν ειναι πολύ τουριστική...κάνετε τούρ με καμήλες στην έρημο,και ένα τζίπ να σας κάνει τον γύρο των οάσεων..δεθείτε καλά,και φάτε κατι πρόχειρο..εγώ τρόμαξα,η lullu ήταν κατενθουσιασμένη και φώναζε κι άλλο ---κι αλλο!!!!!
πράγματι ο boutros μας κανόνισε τα παντα για 4 άτομα,μας παρέλαβαν εκεί με τζίπ,όλα τα φαγητά πληρωμένα,ντόπιος ξεναγός,free πρόγραμμα,και όλα αυτά για οκτώ μέρες,750 ευρώ έκαστος .στο boutros ζητήστε την ελένη. αυτά άν βοήθησα...
η ρενάτα εχει απολυτο δίκιο!!η τυνησια αξιζει στο νοτο!!!εγω ειχα παει με το detto τον μάιο του 2006,8 μερες 650 νομιζω ολα πληρωμενα...ηταν η πρωτη φορα που πηγα οργανωμενα και δεν το μετανιωσα...ειχαμε τα καλυτερα 5αστερα ξενοδοχεια,τις μεταφορες...οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες απο βορρα προς νοτο..το τουρ με τις καμηλες ,τα τζιπ στους αμμολοφους ,τον ντοπιο φυσικα ξεναγο...μειναμε πολυ ευχαριστημένοι.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Βρήκα στις σημειώσεις μου το ξενοδοχείο που είχαμε μείνει στη Ματμάτα, το Diar Elbarbar. Τώρα πια έχει και ιστοσελίδα http://www.diarelbarbar.com.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Σημείωση: Όταν το επισκεφτήκαμε εμείς παρόλο που ήταν και τότε τετράστερο απείχε πολύ από τα υπόλοιπα τεσσάρων αστέρων που μείναμε στην Τυνησία. Είναι ένα παραδοσιακό ξενοδοχείο που παρέχει τα απαραίτητα για τη διαμονή.
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Γεια σας παιδια.
Θα ήθελα να σας ρωτησω μερικα πράγματα σχετικα με την Τυνησια.
1. Σας αρεσε το μερος; Αξιζει για 8ημερη εκδρομη ή δε λεει και πολλα;
2. Αν παμε τον Απριλη (κοντα στο Πασχα), θα εχει καλο καιρο; Εννοωντας να μπορουμε να κανουμε μπανιο σε πισινα ή παραλία αλλα να μην πεθαινουμε και απο τη ζεστη. :shock: Μηπως Μάιο ή Ιουνιο έχει καλυτερο καιρο;
3. Ποσες μερες κανει να βγει το διαβατηριο; Χρειαζεται και βιζα;
4. Ξερετε το πρακτορειο pyramis; Οργανωνει καλες εκδρομες για Τυνησια; Μηπως ξερετε καποιο αλλο πρακτορειο με καλες εκδρομες για εκει;
5. Οι τιμες ειναι χαμηλοτερες το Μάιο και τον Ιουνιο απ οτι το Πασχα ή επειδη θα ειναι καλοκαιρι θα ειναι ακομη πιο ακριβα;

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, αλλα δεν εχω ιδεα για το θεμα!!!! Απλα θελω να κανω κατι περιεργο (σαφαρι, καμηλες κτλ), γι αυτο μου αρεσει η ιδεα της Τυνησιας (αφου ειναι και πολυ φτηνα τα πακετα!!!).

Σας ευχαριστω! :clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γειά σου etolietre
η τυνησία ειναι μιά καλή αρχή για τα ταξίδια σου εκτός ..
πέρισι το πάσχα το πέρασα εκεί.ήταν πολύ καλός ο καιρός αλλα όχι για μπανάκια.
ολα τα πρακτορεία που αναφέρουν εκδρομές για αυτόν τον προορισμό ειναι καλά,άν πάς με οργανωμένο.οντως τα πακέτα ειναι φθηνά και ενδείκνυται και για αυτό.
αξίζει περισσότερο ο νότος της χώρας .
μπορείς να διαβάσεις πολλές ιδέες και λεπτομέρειες άν πάς ταξιδιωτικές ιστορίες -αφρική.
για οτιδήποτε απορία ρώτησε ξανά.διάβασε όμως πρώτα να προσανατολιστείς και σύ και να μην επαναλαμβάνομε εμείς τα ίδια αφού ειναι ωραιογραμμένα ήδη...
καλά ταξίδια !
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Η Τυνησία είναι πολύ όμορφη χώρα και μέσα σε ένα μια εβδομαδούλα προλαβαίνεις να πάρεις μια γεύση.

Το κλίμα στη Βόρεια Τυνησία είναι Μεσογειακό στα ίδια πάνω κάτω επίπεδα θερμοκρασίας με αυτά της Κρήτης. Στη Νότια Τυνησία είναι λίγο πιο ζεστά. Να κάνετε μπάνιο στη θάλασσα δεν το βλέπω και πολύ εύκολο ειδικά αν πάτε μέσα στον Απρίλη. Εκτός αν σας αρέσουν τα κρυστάλλινα νερά.

Το διαβατήριο βγαίνει γύρω στις 4- 5 ημέρες αλλά και πάλι να ρωτήσεις στο αστυνομικό τμήμα που υπάγεσαι. Για τους κατόχους ελληνικών διαβατηρίων δεν απαιτείται βίζα για την είσοδο στην Τυνησία.

Το pyramis είναι εξειδικευμένο στην Βόρεια Αφρική και από τα καλά ελληνικά πρακτορεία κατά τη γνώμη μου. Προς την Τυνησία μάλιστα οργανώνει και εκδρομές με πτήσεις τσάρτερ (έχει και 2 αναχωρήσεις για τώρα το Πάσχα) και οι τιμές του δεν διαφέρουν πάρα πολύ είτε είναι Πάσχα είτε είναι καλοκαίρι.
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Καλησπερα σας.
Οποιος μπορει ας δωσει πληροφοριες για Τυνησια.
Αξιζει για αυτη την εποχη?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Πραγματικά, τι συμβαίνει με τα bold??? Φαίνεται σαν να φωνάζεις όλη την ώρα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Η καλύτερη εποχή για Βόρεια Αφρική είναι η αραβική άνοιξη.
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Η καλύτερη εποχή για Βόρεια Αφρική είναι η αραβική άνοιξη.
Αν μπορουσες να μου εδινες περισσοτερες πληροφοριες,γιατι ειμαι μονη μου και σκεφτομαι να παω με γκρουπ
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Να το αλλαξω βρε παιδια!!!!!!!
Πολύ πολύ καλύτερα :) Το άλλο χτυπούσε έντονα στα μάτια, αυτό μόνο.

Για Τυνησία είδες καθόλου στην αναζήτηση εδώ; Έχει ωραίες ιστορίες (κάνε κλικ πάνω στη λέξη)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom