Τυνησία Πληροφορίες για Τυνησία

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.366
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλησπέρα! Σχεδιάζουμε μ ένα φίλο μου να πάμε Τυνισία 11-19 Νοεμβρίου. Το πλάνο μας είναι το εξής:

- Άφιξη στην Τύνιδα και άμεση αναχώρηση για Sousse όπου και θα διανυκτερεύσουμε.
- Στη συνέχεια οι προορισμοί που μας ένδιαφερουνε να δούμε είναι Matmata, Chenini, Toujane, Tamezrat, Tatouine και Camp Zmela.
- Τελευταία 2 βράδια σκεφτόμασταν επιστροφη και διανυκτέρευση στην Τύνιδα απ όπου και θα αναχωρήσουμε.`

Το ερώτημα είναι ποιο θα ήταν το ιδανικό μερος/μέρη να μείνουμε προκειμένου να δούμε τους παραπάνω προορισμούς. Μια σκέψη θα ήταν να κάνουμε όλες μας τις διανυκτερεύσεις στο Camp Zmela και απο εκεί να κάνουμε τις εκδρομές μας την ημέρα, αλλά δεν έχω καταλάβει κατά πόσο είναι εύκολα προσβάσιμο το καμπ και κάτα πόσο θα χρειαζόμαστε δικό μας όχημα προκειμένου να φεύγουμε απο το καμπ και να επισκεφτομαστε τις γυρω πόλεις. Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω μαζί τους χωρίς τύχη μέχρι στιγμής. Έχετε κάποια ιδέα; Επίσης πιστεύετε ότι ειναι ασφαλής προορισμός αυτήν την περίοδο για solo travellers?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Δε νομίζω ότι μπορείτε να κινηθείτε στα μέρη που λες χωρίς οδηγό (που θα σας κοστίσει αρκετά) ή χωρίς να νοικιάσετε όχημα. Η χώρα είναι ασφαλής, οι αποστάσεις όμως από το καμπ είναι μεγάλες γιατί οι δρόμοι είναι κακοί. Μπορείτε να διανυκτερεύσετε σε κάθε ένα από αυτά τα μέρη που επιλέξατε. Στην Τουζεν είχαμε μείνει σε μια τρώγλη αλλά το μέρος είναι πολύ μικρό, μπορεί να συνδυαστεί με Ματμάτα για να δείτε τους τρωγλοδύτες που είναι μοναδική εμπειρία. Τα υπόλοιπα δε τα γνωρίζω αλλά έχω γράψει μια αναλυτική ιστορία εδώ στο φορουμ που μπορείς να διαβάσεις. Επίσης δεν έχετε στο τουρ σας καθόλου αρχαία οάσεις και την Καϊρουάν που είναι ιερή μουσουλμανική πόλη. Θεωρώ πως χρειάζεστε άντληση κι άλλων πληροφοριών για να αποφανθείτε για το τελικό σας πρόγραμμα.
 

roz_panthiras

New Member
Μηνύματα
3
Likes
12
Δε νομίζω ότι μπορείτε να κινηθείτε στα μέρη που λες χωρίς οδηγό (που θα σας κοστίσει αρκετά) ή χωρίς να νοικιάσετε όχημα. Η χώρα είναι ασφαλής, οι αποστάσεις όμως από το καμπ είναι μεγάλες γιατί οι δρόμοι είναι κακοί. Μπορείτε να διανυκτερεύσετε σε κάθε ένα από αυτά τα μέρη που επιλέξατε. Στην Τουζεν είχαμε μείνει σε μια τρώγλη αλλά το μέρος είναι πολύ μικρό, μπορεί να συνδυαστεί με Ματμάτα για να δείτε τους τρωγλοδύτες που είναι μοναδική εμπειρία. Τα υπόλοιπα δε τα γνωρίζω αλλά έχω γράψει μια αναλυτική ιστορία εδώ στο φορουμ που μπορείς να διαβάσεις. Επίσης δεν έχετε στο τουρ σας καθόλου αρχαία οάσεις και την Καϊρουάν που είναι ιερή μουσουλμανική πόλη. Θεωρώ πως χρειάζεστε άντληση κι άλλων πληροφοριών για να αποφανθείτε για το τελικό σας πρόγραμμα.
Από το Καιρουαν σχεδιάζουμε να περάσουμε και να κάνουμε μια διανυκτέρευση στην επιστροφή μας προς Τύνιδα, κι από αρχαία σχεδιάζαμε κυρίως Καρχηδόνα κι απο κει και πέρα Βερβερικά χωριά και έρημο. Λέμε να νοικιάσουμε αμάξι τουλάχιστον για μερικές μέρες. Όσον αφορά τις οάσεις, θέλαμε να πάμε στην όαση της Τοζέρ, αλλα φοβάμαι ότι χρονικά δε βγαίνει, οι αποστάσεις δυστυχώς είναι τεράστιες. Εκτός κι αν υπάρχει κι άλλη όαση η οποία μας έχει διαφύγει, πες μου αν έχεις κατι υπόψιν σου σε παρακαλώ, ή αν έχεις να προτείνεις κάποια τροποποίηση στον υπάρχον πλανο μας.

Σ ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom