Χίος Πληροφορίες για Χίο

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Να συμπληρώσω και τον οικισμό Παντουκιός,όπου τρως πάνω στη θάλασσα ψαράκι και ειδικά το βραδυ είναι πολύ γραφικά.Τα δέντρα φτάνουν σχεδόν μεχρι τη θαλασσα στην ακρη του οικισμου και συνηθως η θαλασσα εκει ειναι ήσυχη,αυτο που λεμε "λάδι"οπότε το βραδυ με το φεγγαρι να καθρεφτιζεται τα νερα ειναι ασημενια.Το Παντουκιος το συναντας ανεβαινοντας βορεια,ακριβως κατω απο το χωριο Συκιάδα.
Επισης η παραλία "Γλάροι", αναμεσα στη χωρα και ανεβαινοντας στο βορειο μερος του νησιου, με αλμυρικια ήταν πολύ δημοφιλής στη νεολαία,μέχρι πέρσυ ηταν και οργανωμενη απο φετος ότι πια.
Τελος μια ξενοδοχειακη μοναδα που διαφερει από τις αλλες στο βορειο μερος(το οποιο ειναι το πιο πρασινο αλλα και το λιγότερο τουριστικο) ειναι το ξενοδοχειο "Άι-Γιαννης" στα Καρδαμυλα.Αξιζει εστω και για ενα ποτο στο μπαρ το βραδυ,με θεα ολο χωριο.
 

Τιτίνα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
9
Καλησπέρα κ από μένα. Ετοιμάζομαι για ταξιδάκι στη Χίο στα μέσα του μήνα. Όλες οι πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν κάποιος έχει επισκεφθεί τα Ψαρά ή τις Οινούσες και ποιες είναι οι εντυπώσεις του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Έχω πάει και Ψαρά και Οινούσσες. Πρώτα από όλα εξαρτάται πόσες μέρες θα μείνεις Χίο.Αν είναι λίγες δεν θα σε συμβούλευα να δεις ούτε Ψαρά ούτε Οινούσσες αλλά να μείνεις Χίο.Το νησί είναι μεγάλο έχει πολλά να δεις από τα μεσαιωνικά χωριά στο νότο, τον υπέροχο Κάμπο με τα αρχοντικά ,το πιο παρθένο βόρειο κομμάτι με την ανεξερεύνητη φύση.
Αν τώρα έχεις πολλές μέρες και θες να επιλέξεις μάλλον θα πας μόνο Ψαρά. Απίστευτες παραλίες, πεντακάθαρες με κρυστάλλινα νερά που αν δεν πας σε ώρα αιχμής μπορεί να είσαι και τελείως μόνη σου τον Ιούλιο και τις απολαύσεις πριβέ. Ένας οικισμός είναι όλα τα Ψαρά. Οι ταβέρνες είναι πάνω στη θάλασσα και έχουν φρέσκο ψάρι και αστακό σε πολύ καλές τιμές.Έχει και 2-3 μπαράκια για το βράδυ.Ήσυχο νησάκι και συμπαθητικό.Τα καταλύματα είναι λίγα και με ελάχιστη διαφορά στις τιμές.

Οινούσσες τώρα.Δεν νομίζω ότι αξίζει να χάσεις μια μέρα ειδικά αν πας Χίο για πρώτη φορά. Το νησί δεν είναι άσχημο αλλά δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο.Έχει ένα καφέ-εστιατόριο που φτιάχνει ωραία γλυκά, ιδιαίτερα πορτοκαλόπιτα...για να πας σε καλές παραλίες χρειάζεσαι σκάφος....
 

dimpep

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα,

Συστήνετε την Χίο για διακοπές για νέο ζευγάρι (27); Θέλουμε καλές παραλίες και κόσμο στην ηλικία μας, όχι μόνο οικογένειες και μεγαλύτερες ηλικίες. Από την άλλη όχι φάση Ιος, Πάρος κλπ κλπ. Απλά να έχει και λίγο έντονη ζωή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ μεγάλο νησί.
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αυτοκίνητο, και να ξέρεις οτι θα αφιερώσεις χρόνο στις μετακινήσεις σου.
Αν δε σε προβληματίζει αυτό... Δε θα ήταν στις δικές μου επιλογές πάντως για καλοκαίρι..
 

kostascoupe

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Πολύ ομορφο νησί.μπορεί και συνδυάζει καθαρές παραλίες ηρεμία καλο φαγητο και νυχτερινή ζωή.δεν είναι σίγουρα Μύκονος,ΙΟΣ κλπ αλλά υπαρχουν πολλές επιλογές στο κεντρο αλλά και στο Πυργί (after) οπου έρχονται και γνωστά ονόματα απο όλο το κοσμο κυρίως τον αυγουστο.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Μετά από τις υπέροχες φωτογραφίες και πληροφορίες της Nedelja, αποφασίσαμε και την επισκεφτήκαμε πέρσι.
Πρόκειται για μεγάλο νησί το οποίο δεν προτιμάται τόσο απόΈλληνες του εσωτερικού. Οι περισσότεροι ήταν Έλληνες που ζουν στην Αμερική, πολλοί Σκανδιναβοί και Τούρκοι από απέναντι.
Από παραλίες δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα αλλά ήταν καλές. Το φαγητό, ειδικά σε ορισμένα εστιατόρια, ήταν εκπληκτικό και αρκετά φθηνό. Φθηνές επίσης και οι ξαπλώστρες-ομπρέλα (6ευρω) και έβρισκες πάντα. Από νυχτερινή ζωή, ελάχιστα πράγματα και όχι συγκεντρωμένα κάπου.
Για μένα όμως τα μέρη που μου άρεσαν και μόνο εκεί θα ξαναπήγαινα, είναι ο Κάμπος και τα Μαστιχοχώρια.!!!!
Παρόλα αυτά, στην ηλικία σας θα πήγαινα κάπου αλλού.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Η Χίος λόγω τσίχλας ήταν από μικρή στην καρδιά μου, μυρωδιές και φαντασία για το πως στην ευχη ένα δέντρο ανθίζει τσίχλες. (παιδική απορία)!:bleh:
Σαν επόμενη dim kyr λέω να λύσω το μυστήριο :haha:
Ελπίζω να μη μετανιώσω την ωρα και τη στιγμή μιας κ το δρομολόγιο είναι μέσω Αθηνών-καταρραμένη περιφέρεια!
Αν υποθέσουμε ότι θα έχω ένα 4ημερο μέσα Σεπτέμβρη είναι περίοδος που θα μπορώ να κάνω μπάνιο χωρίς να χρειαστεί να θεωρηθεί χειμερινό;
Το Αιγαίο μου λένε κρυώνει γρήγορα!o_O
Αν δεν κερδίσω μπάνια λέω να το αφήσω για Μάρτη το 4ημερο, τι λετε;
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Η Χίος λόγω τσίχλας ήταν από μικρή στην καρδιά μου, μυρωδιές και φαντασία για το πως στην ευχη ένα δέντρο ανθίζει τσίχλες. (παιδική απορία)!:bleh:
Σαν επόμενη dim kyr λέω να λύσω το μυστήριο :haha:
Ελπίζω να μη μετανιώσω την ωρα και τη στιγμή μιας κ το δρομολόγιο είναι μέσω Αθηνών-καταρραμένη περιφέρεια!
Αν υποθέσουμε ότι θα έχω ένα 4ημερο μέσα Σεπτέμβρη είναι περίοδος που θα μπορώ να κάνω μπάνιο χωρίς να χρειαστεί να θεωρηθεί χειμερινό;
Το Αιγαίο μου λένε κρυώνει γρήγορα!o_O
Αν δεν κερδίσω μπάνια λέω να το αφήσω για Μάρτη το 4ημερο, τι λετε;
Καλημερα nema δυστυχως το βαπορι ειναι ενας λογος που ταλαιποροι των κοσμο:confused: και πολλοι το σκευτονται για να ερθουν στο νησι. Καταρχην θα θελεις σιγουρα μεσο για να μπορεσεις να δεις της ομορφιες τις Χιου γιατι αλιως σε βλεπω να μετανιωνεις.
Παραλιες εχει παραπολλες και ομορφες, οντως πολλες ειναι παγωμενες αλλα καθαρες οπως τα Μαυρα Βολια τελειαααα!!!. Μια ωραια και αγαπημενη μου παραλια ειναι η Αγ. Φωτια απο τις ζεστες παραλιες και πολυ ομορφες. Τα τελευται χρονια βεβαια εχει γινει πολυ τουριστικη αλλα αν δεν θες να εισαι μεσα στον κοσμο μπορεις να πας ποιο εκει με την πετσετουλα σου. Εγω αυτο κανω οπως και καποιοι αλλοι που δεν θελουν τον πολυ κοσμο. Αν αποφασισεις μπορω να σε βοηθησω σε οτιδηποτε ;). Καταρχην που θα μεινεις και αν θα εχεις μεσο για να μπορω να βοηθησω.
Οσο για το Σεπτεμβρη ειναι μια πολυ ωραια εποχη πολλοι τουριστες εχρονται τον Σεπτεμβρη και φυσικα πιστευω οτι θα μπορεις να κανεις μπανια εξαλλου το καλοκαιρι εχει παει πισω τωρα τελευταια. Για το Μαρτιο δε θα στο συνηστουσα. Η χιος πιστευω οτι απο Μαη-Σεπτεμβριο αξιζει να την επισκευτεις ναχει και ωραιους καιρους να το ευχαριστηθεις. Το Μαρτιο βρεχει και εχει και αρκετο κρυο θα ελεγα, πολλες ωραιες ταβερνουλες και καφετεριες ειναι κλειστες και στα ωραια χωριουδακια πως θα πας αν βρεχει, ουτε μια φωτο δεν θα μπορεις να βγαλεις:(.
Αυτα ελπιζω να βοηθησα:)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Σχετικά ζεστή είναι και η παραλία της Κώμης, άσε το φρεσκότατο ψάρι που μπορείς να παραγγείλεις και να στο ετοιμάσουν όσο κάνεις το μπάνιο σου. Έτσι κι αλλιώς μάλλον θα θες να ξαναπάς να δεις παραλίες και χωριά που δεν είδες. Έχω πάει καμιά 10ριά φορές στο νησί και άνοιξη και καλοκαίρι και ακόμα υπάρχουν παραλίες και χωριά (λίγα βέβαια) που δεν τα έχω εξερευνήσει.

Μπόνους αν είσαι εκεί ΣΚ, φαγητό στο χωριό "Κηπουριές" στην "Πέτρινη Πλατεία". Απίστευτη εμπειρία από τα κρέατα και τις τυρόπιτες με δικό τους φύλλο, μέχρι τα φρεσκότατα λαχανικά στις σαλάτες που καθόλου δεν μοιάζουν με τα τυποποιημένα της Αθήνας...Δύσκολος ο δρόμος μέχρι εκεί αλλά το φαγητό θα σε αποζημιώσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom