Χίος Πληροφορίες για Χίο

thanos75

Member
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους,

θα είμαι περαστικός από την Χίο (αποβίβαση στα Μεστά) για Αθήνα, και θα έχω 3,5 μέρες στην διάθεσή μου. Τι μπορώ να κάνω σε αυτό το χρονικό περιθώριο, τι μπορώ να δω; Πρόταση για διαμονή;

Ευχαριστώ πολύ
Σε τρεισήμισι ώρες προλαβαίνεις να πάρεις ένα ταξί να δεις το μεσαιωνικό χωριό των Μεστών. Είναι πραγματικά απίστευτο (το λιμάνι των Μεστών που καταπλεει το πλοίο απέχει 8 χλμ από το χωριό των Μεστών)

alma

Member
Σε τρεισήμισι ώρες προλαβαίνεις να πάρεις ένα ταξί να δεις το μεσαιωνικό χωριό των Μεστών. Είναι πραγματικά απίστευτο (το λιμάνι των Μεστών που καταπλεει το πλοίο απέχει 8 χλμ από το χωριό των Μεστών)

Νομίζω πως έχει 3,5 μέρες στην διάθεση του.:)

Οπότε προλαβαίνει να πάρει μια μικρή γεύση από τα μεσαιωνικά χωριά του Νότου, εννοείται ξεκινώντας από Μεστά.

thanos75

Member
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω πως έχει 3,5 μέρες στην διάθεση του.:)

Οπότε προλαβαίνει να πάρει μια μικρή γεύση από τα μεσαιωνικά χωριά του Νότου, εννοείται ξεκινώντας από Μεστά.
Αμάν...για κάποιο λόγο διάβασα 3,5 ώρες ☺😇😊

Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Χαχαχαχα όχι ευτυχώς είναι 3,5 μέρες κ απ' ότι βλέπω τελικα το καράβι πιάνει στην χώρα κ όχι στα Μεστά

Καλησπέρα σε όλους,

θα είμαι περαστικός από την Χίο (αποβίβαση στα Μεστά) για Αθήνα, και θα έχω 3,5 μέρες στην διάθεσή μου. Τι μπορώ να κάνω σε αυτό το χρονικό περιθώριο, τι μπορώ να δω; Πρόταση για διαμονή;

Ευχαριστώ πολύ
Εγω τα χα γραψει αναλυτικα. Πηγαινε εκει αν βρεις που ειχα μεινει. Διαβασε που ειναι . Τα υπολοιπα παλι το ιδιο. Μπανιο αγια δυναμη μαυρα βολια μετα τις 6 πριν ξεχνα το. Παραλια κοντα στους ολυμπους τα γραφω. Φαι μπολικο και καλό. Προτιμησε να τρως μετα τις 7 διοτι οι σφηκες θα σου κανουν ντου στο φαγητο ειδικα σε καμπο και εκει γυρω. Βορεια δεν νομιζω να προλαβεις.πηγαινε και στον καμπο εκει στο μουσειο που βγαζουν τις μαρμελαδες και κανε βολτες. Πιες Μπυρα Χιου Οπωσ και δηποτε σε ενα καφενειο στο πυργι

CVZ

Member
3.5 μέρες θα τις αφιέρωνα αποκλειστικά νότια και πόλη.
Νότια από χωριά να δεις Μεστά, Πυργί και Ολυμπους + μουσείο μαστίχας.
Από παραλίες Μαύρα βόλια (φουλ αντηλιακό κλπ μαζί αλλά να πας!), Αγία Δύναμη (μόνο καθημερινή γιατί την έφαγε λάχανο το ινσταγκραμ), Σαλαγωνα και Αποθήκα. Έχει άπειρες επιλογές σε παραλίες γενικά και 10 μερες να είχες δε θα έφταναν.
Ποτό βραδάκι στην Απλωταριά, πχ Κιούμπρικ, Agora, Πιπερόριζα (όλα αυτά βέβαια είναι ωραία και το πρωι για καφέ)κλπ
Καφέ στην Απλωταριά πχ Blender ή Λιμάνι κάπου απλα με θέα θάλασσα πχ 44
Αν πάλι θέλεις κάτι πιο έντονο για βράδυ ξενύχτι κλπ προτίμησε Σουενιο.

thanos75

Member
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
3.5 μέρες θα τις αφιέρωνα αποκλειστικά νότια και πόλη.
Νότια από χωριά να δεις Μεστά, Πυργί και Ολυμπους + μουσείο μαστίχας.
Από παραλίες Μαύρα βόλια (φουλ αντηλιακό κλπ μαζί αλλά να πας!), Αγία Δύναμη (μόνο καθημερινή γιατί την έφαγε λάχανο το ινσταγκραμ), Σαλαγωνα και Αποθήκα. Έχει άπειρες επιλογές σε παραλίες γενικά και 10 μερες να είχες δε θα έφταναν.
Ποτό βραδάκι στην Απλωταριά, πχ Κιούμπρικ, Agora, Πιπερόριζα (όλα αυτά βέβαια είναι ωραία και το πρωι για καφέ)κλπ
Καφέ στην Απλωταριά πχ Blender ή Λιμάνι κάπου απλα με θέα θάλασσα πχ 44
Αν πάλι θέλεις κάτι πιο έντονο για βράδυ ξενύχτι κλπ προτίμησε Σουενιο.
Πολύ ωραίες οι προτάσεις σου για μαγαζιά στην πόλη της Χίου. Να αναφέρω επίσης ότι το 44 (είναι ακριβώς δίπλα από το Σουένιο) έχει και εξαιρετικό brunch και πρωινό (το οποίο θα ζήλευαν αρκετά μαγαζιά της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης)

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.063
Μέλη
35.716
Νεότερο μέλος
JimmyCage

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom