Χίος Πληροφορίες για Χίο

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους,

θα είμαι περαστικός από την Χίο (αποβίβαση στα Μεστά) για Αθήνα, και θα έχω 3,5 μέρες στην διάθεσή μου. Τι μπορώ να κάνω σε αυτό το χρονικό περιθώριο, τι μπορώ να δω; Πρόταση για διαμονή;

Ευχαριστώ πολύ
Σε τρεισήμισι ώρες προλαβαίνεις να πάρεις ένα ταξί να δεις το μεσαιωνικό χωριό των Μεστών. Είναι πραγματικά απίστευτο (το λιμάνι των Μεστών που καταπλεει το πλοίο απέχει 8 χλμ από το χωριό των Μεστών)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Σε τρεισήμισι ώρες προλαβαίνεις να πάρεις ένα ταξί να δεις το μεσαιωνικό χωριό των Μεστών. Είναι πραγματικά απίστευτο (το λιμάνι των Μεστών που καταπλεει το πλοίο απέχει 8 χλμ από το χωριό των Μεστών)

Νομίζω πως έχει 3,5 μέρες στην διάθεση του.:)

Οπότε προλαβαίνει να πάρει μια μικρή γεύση από τα μεσαιωνικά χωριά του Νότου, εννοείται ξεκινώντας από Μεστά.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω πως έχει 3,5 μέρες στην διάθεση του.:)

Οπότε προλαβαίνει να πάρει μια μικρή γεύση από τα μεσαιωνικά χωριά του Νότου, εννοείται ξεκινώντας από Μεστά.
Αμάν...για κάποιο λόγο διάβασα 3,5 ώρες ☺😇😊
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Χαχαχαχα όχι ευτυχώς είναι 3,5 μέρες κ απ' ότι βλέπω τελικα το καράβι πιάνει στην χώρα κ όχι στα Μεστά
 
Μηνύματα
35
Likes
41
Καλησπέρα σε όλους,

θα είμαι περαστικός από την Χίο (αποβίβαση στα Μεστά) για Αθήνα, και θα έχω 3,5 μέρες στην διάθεσή μου. Τι μπορώ να κάνω σε αυτό το χρονικό περιθώριο, τι μπορώ να δω; Πρόταση για διαμονή;

Ευχαριστώ πολύ
Εγω τα χα γραψει αναλυτικα. Πηγαινε εκει αν βρεις που ειχα μεινει. Διαβασε που ειναι . Τα υπολοιπα παλι το ιδιο. Μπανιο αγια δυναμη μαυρα βολια μετα τις 6 πριν ξεχνα το. Παραλια κοντα στους ολυμπους τα γραφω. Φαι μπολικο και καλό. Προτιμησε να τρως μετα τις 7 διοτι οι σφηκες θα σου κανουν ντου στο φαγητο ειδικα σε καμπο και εκει γυρω. Βορεια δεν νομιζω να προλαβεις.πηγαινε και στον καμπο εκει στο μουσειο που βγαζουν τις μαρμελαδες και κανε βολτες. Πιες Μπυρα Χιου Οπωσ και δηποτε σε ενα καφενειο στο πυργι
 

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
3.5 μέρες θα τις αφιέρωνα αποκλειστικά νότια και πόλη.
Νότια από χωριά να δεις Μεστά, Πυργί και Ολυμπους + μουσείο μαστίχας.
Από παραλίες Μαύρα βόλια (φουλ αντηλιακό κλπ μαζί αλλά να πας!), Αγία Δύναμη (μόνο καθημερινή γιατί την έφαγε λάχανο το ινσταγκραμ), Σαλαγωνα και Αποθήκα. Έχει άπειρες επιλογές σε παραλίες γενικά και 10 μερες να είχες δε θα έφταναν.
Ποτό βραδάκι στην Απλωταριά, πχ Κιούμπρικ, Agora, Πιπερόριζα (όλα αυτά βέβαια είναι ωραία και το πρωι για καφέ)κλπ
Καφέ στην Απλωταριά πχ Blender ή Λιμάνι κάπου απλα με θέα θάλασσα πχ 44
Αν πάλι θέλεις κάτι πιο έντονο για βράδυ ξενύχτι κλπ προτίμησε Σουενιο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
3.5 μέρες θα τις αφιέρωνα αποκλειστικά νότια και πόλη.
Νότια από χωριά να δεις Μεστά, Πυργί και Ολυμπους + μουσείο μαστίχας.
Από παραλίες Μαύρα βόλια (φουλ αντηλιακό κλπ μαζί αλλά να πας!), Αγία Δύναμη (μόνο καθημερινή γιατί την έφαγε λάχανο το ινσταγκραμ), Σαλαγωνα και Αποθήκα. Έχει άπειρες επιλογές σε παραλίες γενικά και 10 μερες να είχες δε θα έφταναν.
Ποτό βραδάκι στην Απλωταριά, πχ Κιούμπρικ, Agora, Πιπερόριζα (όλα αυτά βέβαια είναι ωραία και το πρωι για καφέ)κλπ
Καφέ στην Απλωταριά πχ Blender ή Λιμάνι κάπου απλα με θέα θάλασσα πχ 44
Αν πάλι θέλεις κάτι πιο έντονο για βράδυ ξενύχτι κλπ προτίμησε Σουενιο.
Πολύ ωραίες οι προτάσεις σου για μαγαζιά στην πόλη της Χίου. Να αναφέρω επίσης ότι το 44 (είναι ακριβώς δίπλα από το Σουένιο) έχει και εξαιρετικό brunch και πρωινό (το οποίο θα ζήλευαν αρκετά μαγαζιά της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης)
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
156
Πληροφορίες για Χίο εκ των έσω. Οπωσδήποτε να πάτε Λαγκάδα το απόγευμα για μια βόλτα με καφέ και παγωτό (ή και φαγητό), με ένα σύντομο πέρασμα πιο πριν από το Παντουκιός. Η ταβέρνα εκεί πριν αρκετά χρόνια που πήγα τελευταία φορά ήταν αρκετά τσιμπημένη. Επίσης αξίζει μια βόλτα με αμάξι προς τη βόρεια Χίο, με μια στάση Βολισσό για καφέ (και η ταβέρνα καλή). Για εμένα αξίζει πολύ και το Άγιο Γάλας, αν και είναι λίγο ταλαιπωρία να φτάσετε ως εκεί. Έχει μια μικρή σπηλιά και μια πανάρχαια εκκλησία (1200 νομίζω) εσωτερικά. Δεκαπενταύγουστο πηγαίντε σε κανένα πανηγύρι νότια Χίο (αν τα αντέχετε, εγώ είμαι αλλεργικός στο κλαρίνο). Αν το ξενυχτήσετε, δείτε ανατολή ηλίου από την παραλία στον Καταρράκτη (χωριό, όχι πραγματικός καταρράκτης). Τα μαγαζάκια στην Απλωταριά είναι ωραία για πρωινό καφέ. Φοβερά σπιτικά γλυκά έχει μια καφετέρια που είναι συνήθως είναι άδεια (μη σας επηρεάσει καθόλου αυτό!), ο Πύργος. Είναι στο λιμάνι της Χίου ένα κόκκινο κτίσμα. Εκεί δοκιμάστε γλυκό από ταμπουρά πάση θυσία (και καλό καφέ)! Προτείνω να πάτε στο μπαλκονάκι επάνω. Σούπερ θέα στο λιμάνι. Να φάτε πίτσα σπέσιαλ (με έξτρα σάλτσα) ή μαργαρίτα και μακαρονάδα Λύκος από την ομώνυμη πιτσαρία. Είναι η καλύτερη πίτσα στο ηλιακό σύστημα.- Ωραία πίτσα έχει και το Pizza palace (αμερικάνικο στυλ πίτσας με το κομμάτι). Επίσης να δοκιμάσετε το σουβλάκι του Αιμίλιου, ΧΩΡΊΣ να βγάλετε υλικά που τυχόν δεν τρώτε (ακόμη και τα πατατάκια που βάζει). Είναι μια γωνιακή τρύπα δύο στενά παράλληλα στον παραλιακό και δουλεύει μόνο πρωί. Πέρα από τα κλαρίνα, είμαι αλλεργικός και στο χοιρινό. Εκτός αν είναι του Αιμίλιου! Must taste παρά την τιμή του.- Συνοδέψτε το με χυμό Παπαλεωνίδα ή Chios beer. Από σουβλάκια αξίζει και του Πέτρου στην πλατεία (σκέτη μπόμπα τζατζικιού). Η Άελλα είναι καλή αλλά mainstream και επίσης καλό αν και αφανές είναι τα τρία γουρουνάκια απέναντι από τον Αιμίλιο (ειδικά το κοτόπουλο). Για ελαφρώς πιο κυριλέ γεύσεις ταβέρνας, Ρούσσικο στα Θυμιανά. Αν δεν σας αρέσει στείλτε μου τον λογαριασμό! Καλή και η ταβέρνα του Γιώργου (αν δεν χαθείτε). Θα σας εντυπωσιάσει επίσης το La Bussola (εγώ το έχω βαρεθεί). Να πάτε Βρουλίδια και Μαύρα βόλια από παραλίες. Τα κάτω Φανά είναι ωραία για μπάνιο αν και ελαφρώς δύσβατα. Πάρτε κανένα νεράκι μόνο γιατί θα στεγνώσει το στόμα σας. Και κανένα κρασάκι για πιο μετά που θα έχουν φύγει οι άλλοι 😉 Προσωπικά μου αρέσει και ο Ναγός από παραλίες στα βόρεια, που συνδυάζει θάλασσα με πράσινο, καθώς και η Λήμνος και τα Λημνιά. Πολύ ωραία είναι η και "κοσμοπολίτικη" παραλία των Γλάρων, όπου λιάζουμε τις τρέντυ κορμάρες μας. ΧΑΧΑ ΤΙ ΛΕΩ 😢 Πακετάκι πάνε η Βέσσα (κάνουν και μια γιορτή μέσα στο καλοκαίρι με παραδοσιακά προϊόντα), οι Ολύμποι (να φάτε στην ταβέρνα εκεί οπωσδήποτε και να πάτε στο σπήλαιο), τα Μεστά (μόνο για βόλτα και λουκουμάδες), το Πυργί (για βόλτα και φωτογραφίες) πρέπει να τα περπατήσετε. Στη διαδρομή θα δείτε σχίνους (μαστιχόδεντρα. Κατεβείτε να τους μυρίσετε (ΝΑ ΣΑΣ ΜΥΡΙΣΕΙ ΘΕΛΕΙ). Καρφάς- Λιθί μέτρια πράγματα, αλλά ζεστά και ρηχά αν έχετε παιδιά ή δεν ξέρετε μπάνιο. Καλά να περάσετε και thank me later!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θέλω βοήθεια από τους γνώστες της Χίου, μιας και ίσως χρειαστεί να περάσω κάποιες ώρες στο νησί.
Κοντινή παραλία, προσβάσιμη με λεωφορείο (με τα πόδια δε πιστεύω να παίζει τίποτα), κατά προτίμηση με καφέ/καντίνα ή κάτι τέτοιο.
Έχουμε τίποτα στα υπόψιν;
 

Jimeyma

New Member
Μηνύματα
4
Likes
19
Η Χίος είναι νησί για περιπλάνηση. Ήρθαμε γ 8 νύχτες τέλος Ιουλίου 21 μοιράζοντας το χρόνο μας 6 νύχτες νότια κ 2 βόρεια. Δε το μετανιώσαμε.. ο νότος έχει πιο καλά οργανωμένο δίκτυο μεταξύ των μικρών χωριών του . Η πρόσβαση είναι εύκολη μεταξύ αυτών. Τα Αρμόλια, το Πυργί και η Κωμη ήταν στάσεις για ανεφοδιασμό τροφίμων κ ορμητήριο είχαμε τη Βέσσα. Η Βέσσα είναι ένα πανέμορφο γραφικό παραδοσιακό μεσαιωνικό χωριό με πολύ πολύ γλυκούς κ φιλοξενους ανθρώπους. Έχει όμορφο σχεδιασμό με στενά δρομάκια που αναπνέουν φιλοξενία κ αέρα πλημμυρισμένο μαστίχα κ ευκάλυπτο , από τα δέντρα ολόγυρά του. Αξίζει σίγουρα να επισκεφτείτε τα δύο μαγαζάκια στο κέντρο του χωριού που απλόχερα θα ετοιμάσουν να σας σερβίρουν φρεσκομαγειρεμενα πιάτα! Διέμεινα στο νεοανακαινισμενο Mandalenas house, που αποτελεί κ αυτό κατοικία πέτρινη που χρονολογείται στο μακρινό 1850 ..!! Το σπίτι είναι διόροφο με ανοιχτούς εξωτερικούς χώρους για χαλαρές βραδιές κάτω από τα αστέρια του ήρεμου ουρανού του χωριού. Η κοπέλα που το διαχειρίζεται παραπάνω από φιλόξενη και προσεγγισιμη ήταν. Παρειχε καθαριότητα, πολύ καλό πρωινό και τουριστικές οδηγίες κάθε γούστου.
Η Βέσσα είναι ορμητήριο για όλες τις γνωστές παραλίες του νότου. Όλες οι παραλίες της Χίου έχουν κρυστάλλινα και αρκετά δροσερά νερά . Ξεχωρίζουν γ τις πέτρες κ το παρθένο περιβάλλον τους. Ορισμένες, όχι τόσο δημοφιλείς, δημιουργούν την αίσθηση απομόνωσης που δεν είναι καθόλου δυσάρεστη. Εμείς πήγαμε στην παραλια της κώμης, απλωτη παραλία με άμμο κ μικρές πέτρες , στην Αγία Δύναμη, παραλία πιο μικρή με φυσικές σκιες αλλά δυνατές ριπές αέρα , στα μαύρα βόλια, που είναι αντάξια της φήμης τους να ξεχωρίζουν, στην ελίντα, μια παραλία με πέτρα κ φυσικές σκιες με πολύ λίγους επισκέπτες, στα βρουλιθια , κόλπος με γαλαζοπράσινα νερά, μικρά βότσαλα που χρειάζεται να κατεβείτε κάποια σκαλοπάτια μέχρι εκεί, στην οργανωμένη παραλία Λιθίου με τη μαλακή αμμουδιά κ τις καταπληκτικές ψαροταβερνες στο κύμα...
Όσον αφορά τα σημεία τουριστικού ενδιαφέροντος πήγαμε στο σπήλαιο Ολυμπων που μας εντυπωσίασε το βάθος του κ η ιστορία πίσω από αυτό. Η είσοδος σε αυτό γίνεται ανά ομάδες συνοδία ξεναγού. Επίσης επισκεφτηκαμε το μουσείο μαστίχας που αποτελεί ενα υπέροχο κτήριο με πολύ ενδιαφέροντα κ εξωτερικό χώρο όπου ήρθαμε κοντά με το δέντρο της ιστορίας!! Τα Μεστά είναι το πιο πολυσυζητημένο μεσαιωνικό χωριό αλλά δε μας άφησε καλή εντύπωση αφού είναι αποπνικτικό εσωτερικά κ σε μεγάλο του μέρος τα σπίτια έχουν εγκαταλειφθεί, οπότε το στοιχειώνει η υγρασία.. γίνεται εμφανως προσπαθεια προσέλκισης κόσμου και με το χώρο στάθμευσης έξω από τα τείχη κ τις ταμπέλες που προϊδεάζουν γ κατι μεγάλο. Αντιθέτως , παρά τη διαδρομή μέχρι εκεί, άξιζε η βόλτα μέχρι τον Ανάβατο του οποίου τα κτήρια δεν έχουν χρονολογηθεί αλλά υπολογίζεται να είναι πριν το 1400μΧ. Λίγο διαφορετική αίσθηση μου άφησε το Μουσείο κάμπου, που αν κ γίνεται μια πολύ καλή προσπάθεια ανάδειξης της ιστορίας του κάμπου με πολλές προσωπικές ιστορίες και φωτογραφίες ανθρώπων που διαχειρίζονταν τις εκτάσεις κ δούλευαν εκεί, μου φάνηκε κάπως μικρό κ λίγο αδιάφορο τελικά γιατί η επαφή με τα δέντρα κ τους καρπούς δεν γίνονταν σαφής, ούτε μέσα ούτε έξω.. επιπλέον ο δρόμος στην περιοχή του κάμπου περιβάλλεται από πετρινα τοιχη ιδιωτικών κατοικιών .

Τέλος αρνητική εντύπωση μας άφησε η Χώρα που επισκεφτηκαμε από το νότιο σημείο μας που υστερεί σε καλά μαγαζια, έχει πολύ νεαρό κόσμο κ μετανάστες παντού, υποβαθμίζοντας την περιοχή.

Συνέχεια του ταξιδιού στο βόρειο κομμάτι του νησιού σε επόμενη ανάρτηση.

Οι φωτό με σειρά : κωμη, Αγία Δύναμη, βρουλιθια*2 , μαύρα βόλια, Πυργί, ελιντα
, Λιθί γ φαγητό στο κύμα, Βέσσα , διδυμα , Λιθί, χώρα
 

Attachments

Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τέλος αρνητική εντύπωση μας άφησε η Χώρα που επισκεφτηκαμε από το νότιο σημείο μας που υστερεί σε καλά μαγαζια, έχει πολύ νεαρό κόσμο κ μετανάστες παντού, υποβαθμίζοντας την περιοχή.
Τα παιδάκια δηλαδή να μη βγουν μια βόλτα να ξεσκάσουν - κλεισμένα στα σπίτια τους να είναι; Όσο για τους μετανάστες, δεν ήξερα ότι τους επιτρέπεται να κυκλοφορούν. Νόμιζα ότι δεν τους επιτρέπουν καν να αναπνέουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom