Χίος Πληροφορίες για Χίο

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Να ρωτήσω κι εγώ όσους ξέρουν από Χίο ή απλά την έχουν επισκεφθεί.
Που προτείνετε διανυκτέρευση και πόσες μέρες;
Τα δεδομένα είναι: Μίνιμουμ 1 εβδομάδα. Το πολύ δυο αλλαγές καταλυμάτων. Ιδανικό θα ήταν να μην αλλάξουμε κατάλυμα, να βλέπουμε θάλασσα, να είμαστε σε μέρος με κάποια νυχτερινή ζωή (φαγητό, ποτό) για να μην έχουμε διαδρομές με το αυτοκίνητο με ακατάλληλες συνθήκες οδήγησης. Θα σταθώ λίγο στο θέμα της διασκέδασης, καθώς έχω πείρα από τα νησιά του ΒΑ Αιγαίου και ξέρω ότι είναι πονεμένη ιστορία. Ψάχνω κάτι σε στυλ Ερεσός, Μόλυβος, Βόρεια Ικαρία, αν υπάρχει ή κάτι που να προσεγγίζει. Αν δεν υπάρχει, δεν πειράζει :)
Από τα προηγούμενα μηνύματα καταλαβαίνω ότι είναι συνετό να χωριστεί η διαμονή στα δυο ώστε να καλυφθεί ξεχωριστά το βόρειο και το νότιο κομμάτι του νησιού και ότι μια επιλογή θα ήταν η πόλη της Χίου, για λίγες μέρες. Θα μου άρεσε η διαμονή ή έστω μια από τις δυο διαμονές να προσφέρεται για χαλάρωμα σε κοντινή ωραία παραλία 🏖.
 
Μηνύματα
35
Likes
41
Να ρωτήσω κι εγώ όσους ξέρουν από Χίο ή απλά την έχουν επισκεφθεί.
Που προτείνετε διανυκτέρευση και πόσες μέρες;
Τα δεδομένα είναι: Μίνιμουμ 1 εβδομάδα. Το πολύ δυο αλλαγές καταλυμάτων. Ιδανικό θα ήταν να μην αλλάξουμε κατάλυμα, να βλέπουμε θάλασσα, να είμαστε σε μέρος με κάποια νυχτερινή ζωή (φαγητό, ποτό) για να μην έχουμε διαδρομές με το αυτοκίνητο με ακατάλληλες συνθήκες οδήγησης. Θα σταθώ λίγο στο θέμα της διασκέδασης, καθώς έχω πείρα από τα νησιά του ΒΑ Αιγαίου και ξέρω ότι είναι πονεμένη ιστορία. Ψάχνω κάτι σε στυλ Ερεσός, Μόλυβος, Βόρεια Ικαρία, αν υπάρχει ή κάτι που να προσεγγίζει. Αν δεν υπάρχει, δεν πειράζει :)
Από τα προηγούμενα μηνύματα καταλαβαίνω ότι είναι συνετό να χωριστεί η διαμονή στα δυο ώστε να καλυφθεί ξεχωριστά το βόρειο και το νότιο κομμάτι του νησιού και ότι μια επιλογή θα ήταν η πόλη της Χίου, για λίγες μέρες. Θα μου άρεσε η διαμονή ή έστω μια από τις δυο διαμονές να προσφέρεται για χαλάρωμα σε κοντινή ωραία παραλία 🏖.
Τι να κανεις στην πόλη? Δεν λεει. Αν θες ντε και καλα να μην οδηγεις βραδυ μαλλον ψαξου για εκει και δεξια οπως κοιτας τον χαρτη. Προς βρονταδο. Εγω εμενα Καμπο. Αλλα εγω 11 βραδυ ξαπλωνα. Ολη την ημερα ημουν στη γυρα.το γυρισα ολο.τεσπα. αν θα πας και βορεια που κατ εμε πρεπει οπωσδηποτε τοτε θα πρεπει να μεινεις εκει.βορεια δλδ. Δεν μπορεις να μεινεις χωρα και να πας βορεια. Αδυνατον.πολλα χιλιομετρα.θα πρεπει να χεις βαση εκει καποιο σημειο. Εγω ειχα μεινει βολισσό.
 

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Να ρωτήσω κι εγώ όσους ξέρουν από Χίο ή απλά την έχουν επισκεφθεί.
Που προτείνετε διανυκτέρευση και πόσες μέρες;
Τα δεδομένα είναι: Μίνιμουμ 1 εβδομάδα. Το πολύ δυο αλλαγές καταλυμάτων. Ιδανικό θα ήταν να μην αλλάξουμε κατάλυμα, να βλέπουμε θάλασσα, να είμαστε σε μέρος με κάποια νυχτερινή ζωή (φαγητό, ποτό) για να μην έχουμε διαδρομές με το αυτοκίνητο με ακατάλληλες συνθήκες οδήγησης. Θα σταθώ λίγο στο θέμα της διασκέδασης, καθώς έχω πείρα από τα νησιά του ΒΑ Αιγαίου και ξέρω ότι είναι πονεμένη ιστορία. Ψάχνω κάτι σε στυλ Ερεσός, Μόλυβος, Βόρεια Ικαρία, αν υπάρχει ή κάτι που να προσεγγίζει. Αν δεν υπάρχει, δεν πειράζει :)
Από τα προηγούμενα μηνύματα καταλαβαίνω ότι είναι συνετό να χωριστεί η διαμονή στα δυο ώστε να καλυφθεί ξεχωριστά το βόρειο και το νότιο κομμάτι του νησιού και ότι μια επιλογή θα ήταν η πόλη της Χίου, για λίγες μέρες. Θα μου άρεσε η διαμονή ή έστω μια από τις δυο διαμονές να προσφέρεται για χαλάρωμα σε κοντινή ωραία παραλία 🏖.
Από τη στιγμή που στέκεσαι στο θέμα διασκέδαση, αναγκαστικά προτείνω την πόλη... Κανονικά δεν θα το έκανα. Δεν έχει αλλού τόσα μαζεμένα μπαρακια ωστε να σε καλύψει κιόλας για τόσες πολλές μέρες που λες. Όμως ναι έστω 1 αλλαγή 1 βραδυ στα βόρεια (Βολισσό ή Λημνιά) θα βόλευε για να μην κάνεις τόσες αποστάσεις.
Ο Βροντάδος επίσης είναι 10-15' με μέσο από τη χώρα και θα βόλευε. Αλλιώς κοντά στη χώρα και σε θάλασσα Αγιά Φωτιά.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να ρωτήσω κι εγώ όσους ξέρουν από Χίο ή απλά την έχουν επισκεφθεί.
Που προτείνετε διανυκτέρευση και πόσες μέρες;
Τα δεδομένα είναι: Μίνιμουμ 1 εβδομάδα. Το πολύ δυο αλλαγές καταλυμάτων. Ιδανικό θα ήταν να μην αλλάξουμε κατάλυμα, να βλέπουμε θάλασσα, να είμαστε σε μέρος με κάποια νυχτερινή ζωή (φαγητό, ποτό) για να μην έχουμε διαδρομές με το αυτοκίνητο με ακατάλληλες συνθήκες οδήγησης. Θα σταθώ λίγο στο θέμα της διασκέδασης, καθώς έχω πείρα από τα νησιά του ΒΑ Αιγαίου και ξέρω ότι είναι πονεμένη ιστορία. Ψάχνω κάτι σε στυλ Ερεσός, Μόλυβος, Βόρεια Ικαρία, αν υπάρχει ή κάτι που να προσεγγίζει. Αν δεν υπάρχει, δεν πειράζει :)
Από τα προηγούμενα μηνύματα καταλαβαίνω ότι είναι συνετό να χωριστεί η διαμονή στα δυο ώστε να καλυφθεί ξεχωριστά το βόρειο και το νότιο κομμάτι του νησιού και ότι μια επιλογή θα ήταν η πόλη της Χίου, για λίγες μέρες. Θα μου άρεσε η διαμονή ή έστω μια από τις δυο διαμονές να προσφέρεται για χαλάρωμα σε κοντινή ωραία παραλία 🏖.
Χμμμ...λίγο πονεμένη ιστορία για τη Χίο αυτό πού ψάχνεις και ίσως ένας από τους λόγους που όταν την επισκέφθηκα - αν και πέρασα εξαιρετικά- δεν την βρήκα και πολύ "πρακτική" για καλοκαιρινές διακοπές, εκτός εάν σου αρέσει να είσαι συνέχεια στο τιμόνι. Η πόλη της Χίου, έχει κάποια καλά στέκια στην παραλία και στην Απλωταριας, αλλά σχεδόν καμία ομορφιά. Τα όμορφα χωριά (π.χ Μεστά, Πυργί) απέχουν κάποια χιλιόμετρα από τις παραλίες και πέρα από 1-2 ταβέρνες και ίσως 1-2 καφέ δεν έχουν τίποτε άλλο για βράδυ. Μια ίσως κάπως happy medium επιλογή θα ήταν να μείνεις στον Καρφα λίγο έξω από την πόλη. Έχει ζωή το βράδυ, η πόλη δεν είναι μακριά, έχει παραλία, και είναι και σχετικά κοντα σε κάποιες πραγματικά καλές παραλίες του νησιού. Πάντως δεν είναι ούτε Ερεσός, ούτε Μολυβος 😉
 

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Να συμπληρώσω εδώ ότι δεν είναι ότι θα περάσεις άσχημα στη χώρα. Ισα ίσα έχει πολλά πράγματα να κάνεις από διασκέδαση και φαγητό. Απλά δεν είναι γραφικά του στυλ Κυκλάδες. Έχει ζωή και κίνηση. Αλλά για μπάνιο πχ θέλεις μέσο, δεν έχει μέσα στη χώρα παραλία, να κάνεις τσουπ με το που ξύπνησες.
Γενικά θέλεις μέσο, δεν είναι ολα στα πόδια σου. Σε κάποιους δεν αρέσει, εμένα προσωπικά μου αρέσει γιατί κάθε βράδυ μπορείς να ανακαλύψεις κάτι καινούργιο και ενδιαφέρον.
 
Μηνύματα
35
Likes
41
Το νησι ειναι Καταπληκτικό. Γεματο χρωματα αρωματα και γευσεις. Παραλιες εχει πολλες και τρομερες. Αν θες νυχτερινη ζωη πηγαινε αλλου.απλά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ. Μου επιβεβαιώσατε πολλές υποψίες :). Είχα απορρίψει τον Καρφά και την Αγία Φωτιά, αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα.
Θα διαβάσω πιο προσεκτικά τα μηνύματά σας και θα επιστρέψω.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Η πόλη είναι από τα μέρη που έχει λίγη ζωή το βράδυ. Έχει μέρη που οπωσδήποτε θα πας π.χ. Κάστρο κι ακόμα και αν δεν τσιμπήσεις κάτι στα μεζεδοπωλεία μέσα στο Κάστρο το βράδυ,ένα ποτάκι θα το πιεις. Αν έχω καταλάβει κάπως το στυλ που ζητάς @katkats προσεγγίζει κάπως. Και το "Μπουρτζι" πάνω στη θάλασσα ίσως να είναι κάπως στο στυλ σας για βράδυ.
Γενικά δεν είναι νησί που πας για νυχτερινή ζωή βέβαια. Για μένα η καλύτερη καφετέρια από θέμα ατμόσφαιρας και θέας ήταν το "Καφεκουτί" που έκλεισε δυστυχώς.
Οπότε ένα από τα 2 μέρη θα ήταν η πόλη όπου μάλλον θα έμενα ή έστω οριακά προς την πόλη δηλαδή Βροντάδος(προς βόρεια). Η Βροντάδος είναι πια κολλημένη με την πόλη.

Αναγκαστικά από εκεί θα δεις το βόρειο κομμάτι, είναι πιο παρθένο και με τα λιγότερο τουριστικά μέρη. Βγαίνει αν ξυπνάτε πρωί να δείτε από εκεί το βόρειο κομμάτι. Και στη Βροντάδο έχει κάποια καφέ πάνω στη θάλασσα και κάποια ξενοδοχεία με θέα θάλασσα.

Απο βόρεια καλό φαγητό έχει στη Βολισσό, για ψάρι στη Λαγκάδα, στις Κηπουριές στην "Πέτρινη Πλατεία" για κρέας, θα έλεγα και το Πιτυός αλλά η ταβέρνα αλλάζει συνεχώς ιδιοκτησία, μενού κλπ. και δεν ξέρω ακόμα πώς είναι φέτος....

Από νότο θα έμενα σε κάποιο από τα μεσαιωνικά χωριά π.χ. Μεστά που να έχει και επιλογές για εστιατόρια και καφέ. Υπάρχουν και άλλα μεσαιωνικά χωριά όπως το Βουνό όπου υπάρχουν κάποιοι ξενώνες αλλά είναι πολύ πιο ήσυχα...Επίσης να χρησιμοποιηθεί σαν βάση για να δείτε και τα γύρω χωριά. Αλλά ετοιμαστείτε για αποστάσεις....
Αλλιώς αν θες να μείνεις πάνω σε παραλία νότια υπάρχουν ενοικιαζόμενα στην Κώμη, όπου εκτός από καλό ψάρι έχει και από τις σχετικά ζεστές παραλίες του νησιού...

Να αγοράσετε τοπικά τυριά π.χ."Πυργούσης" από τα Φυτά κλπ.Θα τα βρείτε και στα σούπερμαρκετ.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Κουκλίστικο νησί και φιλόξενοι κάτοικοι!
Οπωσδήποτε να επισκεφθείς και το χωριό Βέσσα... να το περπατήσεις...γραφικά σοκάκια, σπίτια !

Πριν από πολλά χρόνια, μείναμε στην άκρη του Καρφά (πηγαίνοντας προς πόλη)....
για τα γούστα μου ..μπλιαχ η θάλασσα.. πολύ ρηχή και αμμώδης.. άντε για μια γρήγορη βουτιά νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα ... το δωμάτιο όμως άξιζε, με θέα πάνω στη θάλασσα ... του πανακρίβου πλέον και ανακαινισμένο....
https://www.karfas.com/apartments
 
Last edited:

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
μια μικρή διόρθωση για τα δωμάτια... Sideratos Apartments
βλέπω ότι πλέον υπάρχουν και στο booking.com... αχαχα έριξε φέτος και τις τιμές.... (εκεί που πέρσι τα είχε 150άρι την ίδια περίοδο..) ;)
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα σε όλους,

θα είμαι περαστικός από την Χίο (αποβίβαση στα Μεστά) για Αθήνα, και θα έχω 3,5 μέρες στην διάθεσή μου. Τι μπορώ να κάνω σε αυτό το χρονικό περιθώριο, τι μπορώ να δω; Πρόταση για διαμονή;

Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom