Χίος Πληροφορίες για Χίο

Jimeyma

New Member
Μηνύματα
4
Likes
19
Τα παιδάκια δηλαδή να μη βγουν μια βόλτα να ξεσκάσουν - κλεισμένα στα σπίτια τους να είναι; Όσο για τους μετανάστες, δεν ήξερα ότι τους επιτρέπεται να κυκλοφορούν. Νόμιζα ότι δεν τους επιτρέπουν καν να αναπνέουν.
Δεν έχει ποικιλία κόσμου. Αυτό εννοώ. Έχει πολλούς νεαρούς, σχολικής ηλικίας κ πολλούς μετανάστες . Δεν είμαι καθόλου μισαλοδοξη ,συμπονω κ θλίβομαι για το βάρος που κουβαλούν αυτοι οι άνθρωποι. Είδα όμως σκηνές που με τρόμαξαν κ με στιγματισαν. Όπως φωνές κ ξύλο σε παιδιά από γονείς μετανάστες. Έχει πολύ λίγο δημόσιο φωτισμό επίσης στο πάρκο κ δε συμβάλει στο αίσθημα ασφάλειας ... Προσωπική άποψη αυτή φυσικά.

Επίσης, το κάστρο έχει μόνο δύο μαγαζάκια στο κέντρο. Νύχτα δε θα το απολαύσετε οπότε συνιστώ μέρα .
 
Last edited:

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
156
@psilos3
Με τα πόδια από τη χώρα είναι ο Ναυτικός Όμιλος. Κολυμπάνε, αλλά δεν αξίζει. Η πιο κοντινή με λεωφορείο που αξίζει να πας είναι ο Καρφάς (πολύ ρηχά όμως), η Αγία Ερμιόνη και ο Μέγας Λημνιώνας (μετά τον Καρφά, αξιοπρεπείς αμφότερες). Από την άλλη πλευρά της πόλης μπορείς να πας στο Καστέλο ή αλλιώς Τάγμα (ίδια παραλία επί της ουσίας - έχει φύκια) που βγαίνει στο μισάωρο παραλιακά με τα πόδια. Από την ίδια πλευρά με λεωφορείο πας και Βερίκοκο (καφετέρια που έχει βαφτίσει την παραλία) ή εκεί γύρω σε παραπλήσιες παραλίες και Δασκαλόπετρα. Μετά ανοίγουν οι αποστάσεις. Η συγκοινωνία μας δεν είναι καλή παρεμπιπτόντως. Τα λεωφορεία που θες ξεκινάνε από την κεντρική πλατεία. Υπάρχουν κι άλλα που ξεκινάνε από τον παράλληλο του λιμανιού για πιο μακριά.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3
Με τα πόδια από τη χώρα είναι ο Ναυτικός Όμιλος. Κολυμπάνε, αλλά δεν αξίζει. Η πιο κοντινή με λεωφορείο που αξίζει να πας είναι ο Καρφάς (πολύ ρηχά όμως), η Αγία Ερμιόνη και Μέγας Λημνιώνας (μετά τον Καρφά, αξιοπρεπείς αμφότερες). Από την άλλη πλευρά της πόλης μπορείς να πας στο Καστέλο ή αλλιώς Τάγμα που βγαίνει στο μισάωρο παραλιακά με τα πόδια. Από την ίδια πλευρά με λεωφορείο πας και Δασκαλόπετρα. Μετά ανοίγουν οι αποστάσεις.
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες, θα τις ψάξω εκτενέστερα.
Να σαι καλά.
 

Jimeyma

New Member
Μηνύματα
4
Likes
19
Συνέχεια ταξιδιού στη βόρεια Χίο...

Οι αποστάσεις είναι πιο μεγάλες εδώ. Όσο πιο βόρεια οι δρόμοι μπορεί να δυσκολεύουν γιατί εκτός από τις στροφές θα βρείτε πολλά αυτοκίνητα παρκαρισμένα πάνω στο δρόμο. Οι παραλίες του βορρά αποτελούν λύση για όσους μένουν μόνιμα στη Χώρα.

Τα χωριά εδώ είναι πολύ μικρότερα , με λιγότερους μόνιμους κατοίκους από αυτά του νότου. Δεν υπάρχουν σούπερ μάρκετ σε κοντινές αποστάσεις οπότε αν αποφασίσετε να μείνετε καπου βόρεια να είστε έτοιμοι !! Εμείς μείναμε στο Γιωσονα σε ένα συγκρότημα χωρίς άλλες παροχές κ είχαμε κάποιο μικρό πρόβλημα ανεφοδιασμού τροφίμων πρωινού. Εδώ τα νερά είναι κρυστάλλινα με χαρακτηριστικές λευκές πέτρες που τα κάνουν έτσι κ αυτό μόνο ανταμοιβει τον κόπο.. εδώ ο τόπος είναι ησυχαστηριο. Ταβέρνες επίσης δε θα έχετε πολλές επιλογές... Έχει μια με πολύ καλό φαγητό που πήγαμε, στη Βλυχάδα πάνω στην άμμο .. κοντά 10' με το αμάξι από Γιωσονα. Θα πρότεινα να ψάξετε διαμονή πιο κάτω... Τα Μάρμαρα θα ήταν καλύτερη επιλογή αφού έχει περισσότερο κόσμο κ φαγητό.

Στην επιστροφή για χώρα θα πάτε οπωσδήποτε στο Πυτιο να φάτε στο Μακελο.. πεντανόστιμα κ πολύ περιποιημένα όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε .. ο Νίκος πολύ επικοινωνιακός κ εξυπηρετικός. Ο πύργος που έχει το χωριό είναι ανοιχτός όλες τις μέρες πλην Τρίτης . Επίσης αν πάτε εκεί, οργανώνεται εκδρομική εξόρμηση στο χωριό για επισκέπτες κάθε Παρασκευή Σάββατο κ Κυριακή.

Φωτός: παραλία γιοσωνα με ένα μπιτς μπαρ αλλά κ φυσικές σκιες από πεύκα κ η θέα από το κατάλυμα
 

Attachments

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Στο βορρά έχει το σουπερμάρκετ Χαρά της γνωστής ντόπιας αλυσίδας στα Καρδαμύλα καθώς και πολλά μπακάλικα τόσο στα Καρδαμύλα όσο και σε άλλα μέρη όπως η Βολισσος. Για φαγητό πέρα από το Πιτυος και στις Κηπουριες θα φας καλά στην Πέτρινη Πλατεία. Για ψάρι Λαγκαδα και Παντουκιος.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Μετά από πολλές αλλαγές προγράμματος μάλλον κλείνουμε σήμερα για τη Χίο από το Σάββατο για οχτώ βραδιά. Σκεφτόμαστε να κλείσουμε στο hotel Kyma και από ό,τι μου είπαν είναι απέναντι από το Chandris. Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο; Έχω πάρει πληροφορίες από κάποιο γνωστό μου ότι στα καφέ και στα μπαρ της πόλης γίνεται χαμός όποτε πιστεύω δε θα έχουμε κάποιο πρόβλημα με τη διασκέδαση το βράδυ.
Το πρόβλημα που έχουμε είναι ότι δε θα έχουμε αυτοκίνητο. Μπορεί κάποιος να μου πει με το ΚΤΕΛ σε ποιες περιοχές μπορούμε να πάμε; Επίσης στον Κάμπο, μόνο αρχοντικά έχει; Κάποιο μαγαζί να πιεις ένα καφέ έχει; Επειδή είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και μου τραβάνε την προσοχή τέτοια νεοκλασικά κτήρια, μπορούμε να τραβήξουμε φωτογραφίες ή σε κοιτάνε οι κάτοικοι περίεργα;
Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη Χίο και είδα ότι χρειάζεται αυτοκίνητο. Θα δούμε όταν θα δράσουμε ίσως νοικιάσουμε αλλά θα δούμε. Βρήκα και κάτι εκδρομές με λεωφορεία και αναρωτιέμαι αν αξίζουν, με κόστος 18€ ή μαζί με φαγητό 30€. Έχετε άποψη για αυτό;
Για Οινούσσες τι λέτε; Να πάμε; Είδα πρόσφατα ένα ντοκιμαντέρ για τις Οινούσσες και κι άρεσε πολύ η όλη κατάσταση όποτε το σκεφτόμαστε να πάμε μια αυθημερόν εκδρομή.
Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε;
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
156
Βγάζεις φωτογραφίες άφοβα. Απλά τα αρχοντικά είναι μέσα σε κήπους και αυλέςα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή η φωτογράφιση. Μπορείς βέβαια να πας Πυργί και στα λοιπά Μαστιχοχώρια. Υπάρχουν τα αστικά και τα υπεραστικά ΚΤΕΛ, που βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους, θα δεις εκεί πού πάνε και κυρίως πότε. Τα ΜΜΜ όπως καταλαβαίνεις δημιουργούν περιορισμούς. Συν ότι τα εισιτήρια είναι ακριβά. Κάνε τα μαθηματικά όταν φτάσεις και δες τι σε συμφέρει, δεδομένου ότι από 15/8 και μετά αδειάζει το νησί, οπότε πέφτουν και οι τιμές στα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα. Με το ξενοδοχείο δεν ξέρω να σου πω τι παίζει. Στον Κάμπο υπήρχε το Μαυροκορδάτικο που απ' όσο θυμάμαι σέρβιρε καφέ. Στον Κάμπο περιοχή υπάρχει και ένα άλλο για καφέ, αλλά έχει μπλοκάρει το μυαλό μου και δεν μπορώ να θυμηθώ όνομα. Νυχτερινή ζωή δεν έχει πολλά πράγματα, μη νομίζεις, αλλά σίγουρα θα βρεις κόσμο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Επίσης στον Κάμπο, μόνο αρχοντικά έχει; Κάποιο μαγαζί να πιεις ένα καφέ έχει; Επειδή είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και μου τραβάνε την προσοχή τέτοια νεοκλασικά κτήρια, μπορούμε να τραβήξουμε φωτογραφίες ή σε κοιτάνε οι κάτοικοι περίεργα;
Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη Χίο και είδα ότι χρειάζεται αυτοκίνητο. Θα δούμε όταν θα δράσουμε ίσως νοικιάσουμε αλλά θα δούμε.
Έχει κυρίως αρχοντικά εντυπωσιακά και μεγάλα αλλά όχι μόνο αυτά. Απλώς σε κάποια σημεία του Κάμπου δυστυχώς είναι δύσκολο να περπατήσεις, γιατί μπορείς να περνούν τα ΙΧ δίπλα στην τεράστια μάντρα του αρχοντικού και ο δρόμος να είναι στενός και να μην έχει πεζοδρόμιο.

Όμως ο Κάμπος ΔΕΝ είναι μόνο αυτό το κομμάτι. Έχει για παράδειγμα το μουσείο-πολυχώρο Citrus που πέρα από μουσείο εσπεριδοειδών, έχει και καφέ,μαγαζάκι κλπ. Δεν ξέρω ακόμα αν φέτος λόγω κοβιντ έχει αλλάξει κάτι.

Δες τα στοιχεία επικοινωνίας
Μουσείο «Citrus άρωμα μνήμης»

Στο συγκεκριμένο μουσείο θα δεις όσα δεν μπορείς να δεις εύκολα αλλού, όπως το πώς ήταν τα αρχοντικά μέσα, το περιβόλι, το μάγγανο κλπ.

Επίσης κάποια αρχοντικά όπως το Αργέντικο είναι κατά περιόδους επισκέψιμα.

Υπάρχουν και ξενώνες που μπορείς να μείνεις στον Κάμπο.

Για μένα το ΙΧ είναι απαραίτητο, τουλάχιστον για λίγες μέρες. Υπάρχουν σημεία στον Κάμπο που μπορείς να περπατήσεις αλλά είναι συγκεκριμένα.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση.
Βγάζεις φωτογραφίες άφοβα. Απλά τα αρχοντικά είναι μέσα σε κήπους και αυλέςα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή η φωτογράφιση. Μπορείς βέβαια να πας Πυργί και στα λοιπά Μαστιχοχώρια. Υπάρχουν τα αστικά και τα υπεραστικά ΚΤΕΛ, που βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους, θα δεις εκεί πού πάνε και κυρίως πότε. Τα ΜΜΜ όπως καταλαβαίνεις δημιουργούν περιορισμούς. Συν ότι τα εισιτήρια είναι ακριβά. Κάνε τα μαθηματικά όταν φτάσεις και δες τι σε συμφέρει, δεδομένου ότι από 15/8 και μετά αδειάζει το νησί, οπότε πέφτουν και οι τιμές στα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα. Με το ξενοδοχείο δεν ξέρω να σου πω τι παίζει. Στον Κάμπο υπήρχε το Μαυροκορδάτικο που απ' όσο θυμάμαι σέρβιρε καφέ. Στον Κάμπο περιοχή υπάρχει και ένα άλλο για καφέ, αλλά έχει μπλοκάρει το μυαλό μου και δεν μπορώ να θυμηθώ όνομα. Νυχτερινή ζωή δεν έχει πολλά πράγματα, μη νομίζεις, αλλά σίγουρα θα βρεις κόσμο.
Ναι, έχω δει μέσω live street view στους χάρτες της Google πώς περίπου είναι, και εννοείται πως θα βγάλω φωτογραφίες όπου με βολεύει.
Όσο για το Πυργί και τα υπόλοιπα Μαστιχοχώρια θέλω οπωσδήποτε να πάω και όταν φτάσουμε με το καλό στη Χίο θα κοιτάξουμε να οργανωθούμε για το πού πρέπει να πάμε. Ναι, καταλαβαίνω ότι τα ΜΜΜ δημιουργούν περιορισμούς, αλλά τα βασικά που θέλουμε να δούμε σε Πυργί και Μεστά τουλάχιστον και ό,τι άλλο μπορούμε να δούμε. Βασικά σκεφτόμαστε κάθε μέρα να πηγαίνουμε σε κάτι διαφορετικό, εκτός αν κάποια μέρα πάμε κάποια εκδρομή με λεωφορείο και δούμε 2-3 πράγματα μαζί και έτσι για τις επόμενες ημέρες έχουμε μεγαλύτερη ελευθερία.
Εννοείται πως υπάρχει και η σκέψη για να νοικιάσουμε κανένα αυτοκίνητο. Πιστεύω θα τα δούμε όλα αυτά όταν φτάσουμε, απλά έκανα αυτές τις ερωτήσεις, ώστε στη χειρότερη περίπτωση χωρίς αυτοκίνητο να είμαστε προετοιμασμένοι.
Το Μαυροκορδάτικο να υποθέσω είναι κάποιο αρχοντικό οπότε η επίσκεψη εκεί θα γίνει στα σίγουρα.
Όσο για τη νυχτερινή ζωή στη Χίο, ένα γνωστός μου είπε (που κάνει διακοπές στον Καρφά) ότι σαββατοκύριακο δε βρίσκεις να καθίσεις από τον πολύ κόσμο. Το θέμα μου δεν είναι να γίνεται πανικός αλλά να μην πηγαίνει 12 το βράδυ και δεν κινείται ψυχή.
Κάτι άλλο που μου δημιουργήθηκε η απορία, είναι για το ότι έχει σχολιαστεί πολύ αρνητικά η χώρα της Χίου. Σε σχέση με τη Μυτιλήνη που πήγαμε τον Ιούλιο πώς είναι; Γιατί μια χαρά ήταν στη Μυτιλήνη.
Έχει κυρίως αρχοντικά εντυπωσιακά και μεγάλα αλλά όχι μόνο αυτά. Απλώς σε κάποια σημεία του Κάμπου δυστυχώς είναι δύσκολο να περπατήσεις, γιατί μπορείς να περνούν τα ΙΧ δίπλα στην τεράστια μάντρα του αρχοντικού και ο δρόμος να είναι στενός και να μην έχει πεζοδρόμιο.

Όμως ο Κάμπος ΔΕΝ είναι μόνο αυτό το κομμάτι. Έχει για παράδειγμα το μουσείο-πολυχώρο Citrus που πέρα από μουσείο εσπεριδοειδών, έχει και καφέ,μαγαζάκι κλπ. Δεν ξέρω ακόμα αν φέτος λόγω κοβιντ έχει αλλάξει κάτι.

Δες τα στοιχεία επικοινωνίας
Μουσείο «Citrus άρωμα μνήμης»

Στο συγκεκριμένο μουσείο θα δεις όσα δεν μπορείς να δεις εύκολα αλλού, όπως το πώς ήταν τα αρχοντικά μέσα, το περιβόλι, το μάγγανο κλπ.

Επίσης κάποια αρχοντικά όπως το Αργέντικο είναι κατά περιόδους επισκέψιμα.

Υπάρχουν και ξενώνες που μπορείς να μείνεις στον Κάμπο.

Για μένα το ΙΧ είναι απαραίτητο, τουλάχιστον για λίγες μέρες. Υπάρχουν σημεία στον Κάμπο που μπορείς να περπατήσεις αλλά είναι συγκεκριμένα.
Καλησπέρα. Ναι καταλαβαίνω ότι είναι πολύ στενοί οι δρόμοι και σε κάποια σημεία ίσως είναι και επικίνδυνο, οπότε βλέποντας και κάνοντας.
Ενώ το Citrus το είχα διαβάσει άπειρες φορές, τώρα το είχα ξεχάσει. Ευχαριστώ πολύ και για τη σελίδα η οποία θα μου είναι πολύ χρήσιμη και ήδη την έβαλα στις αγαπημένες σελίδες μου για να τη συμβουλεύομαι όταν θα βρίσκομαι στο νησί.
Απλά μία ερώτηση για τον Κάμπο. Το να περπατήσεις εκεί στα σημεία που μπορείς να περπατήσεις και μέχρι το μουσείο, μπορείς να πας με τα πόδια; Επίσης στη σελίδα που μου έδωσες, προτείνει και βόλτα με ποδήλατο στον Κάμπο, το οποίο μπορεί να είναι πολύ ενδιαφέρον. Μπορείς να νοικιάσεις εκεί στον Κάμπο ή απλά αν έχεις ποδήλατο μαζί σου;
Όσο για το αυτοκίνητο, ίσως νοικιάσουμε για κάποιες μέρες για να έχουμε μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση.


Όσο για τη νυχτερινή ζωή στη Χίο, ένα γνωστός μου είπε (που κάνει διακοπές στον Καρφά) ότι σαββατοκύριακο δε βρίσκεις να καθίσεις από τον πολύ κόσμο.

Καλησπέρα. Ναι καταλαβαίνω ότι είναι πολύ στενοί οι δρόμοι και σε κάποια σημεία ίσως είναι και επικίνδυνο, οπότε βλέποντας και κάνοντας.
Ενώ το Citrus το είχα διαβάσει άπειρες φορές, τώρα το είχα ξεχάσει. Ευχαριστώ πολύ και για τη σελίδα η οποία θα μου είναι πολύ χρήσιμη και ήδη την έβαλα στις αγαπημένες σελίδες μου για να τη συμβουλεύομαι όταν θα βρίσκομαι στο νησί.
Απλά μία ερώτηση για τον Κάμπο. Το να περπατήσεις εκεί στα σημεία που μπορείς να περπατήσεις και μέχρι το μουσείο, μπορείς να πας με τα πόδια; Επίσης στη σελίδα που μου έδωσες, προτείνει και βόλτα με ποδήλατο στον Κάμπο, το οποίο μπορεί να είναι πολύ ενδιαφέρον. Μπορείς να νοικιάσεις εκεί στον Κάμπο ή απλά αν έχεις ποδήλατο μαζί σου;
Όσο για το αυτοκίνητο, ίσως νοικιάσουμε για κάποιες μέρες για να έχουμε μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων
Δεν έχω δοκιμάσει να διασχίσω τον Κάμπο με ποδήλατο,οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες, ωστόσο αν το επιλέξετε προσοχή γιατί οι δρόμοι είναι στενοί και καλό είναι να το κάνετε μέρα, με το φως του ήλιου.


Όσες φορές έχω δει ποδήλατα στον Κάμπο, θέλουν λίγο προσοχή, γιατί δεν έχει πολύ χώρο και συχά βρίσκονται σύρριζα με τα ΙΧ.

Θα σας κατατοπίσουν οι ντόπιοι όμως, αφού το προτείνουν.


Μετά από αμέτρητες επισκέψεις στη Χίο, σε διαφορετικές εποχές του χρόνου, μπορώ να πω πως ο Καρφάς είναι από τα λιγότερο ενδιαφέρονται μέρη του νησιού. Έχει ρηχή θάλασσα και προσφέρεται για οικογένειες με μικρά παιδάκια οκ, αλλά πέρα από αυτό δεν έχει ούτε τη γραφικότητα των μεσαιωνικών χωριών, ούτε την μοναδικότητα του Κάμπου, ούτε την άγρια ορεινή ομορφιά της Βόρειας Χίου.
Ο Καρφάς έχει απλώς πολλές υποδομές εστιατόρια, καφέ και σε συνδυασμό με τη ρηχή θάλασσα για παιδάκια ή κάποιον που δεν ξέρει κολύμπι, προσφέρει διακοπές ξεκούραστες.
Αλλά να πάω σε ένα νησί σαν τη Χίο και να μείνω στον Καρφά, αν δεν ανήκω στις πιο πάνω κατηγορίες δεν θα το έκανα.
Μοναδική Καστροπολιτεία στον Ανάβατο, παρόμοια ατμόσφαιρα τα Αυγώνυμα αλλά και με επιλογές για φαγητό, μεσαιωνικά χωριά απίστευτα καλοδιατηρημένα όπως Μεστά και Ολύμποι, Νέα Μονή μνημείο Ουνέσκο, έχει τόσα μέρη να πας.

Η Χίος είναι μαγική το Μάη και το Σεπτέμβρη για όποιον αντέχει τις κρύες θάλασσες.
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
156
Το Μαυροκορδάτικο είναι παλιό αρχοντικό που έγινε ξενοδοχείο. Έχοντας ζήσει στη Χίο, δεν μπορώ να φανταστώ πώς κάποιος μπορεί να μετακινηθεί χωρίς αμάξι. Είναι χάλια η συγκοινωνία. Μονόδρομος η επιστροφή στη χώρα και ξανά διαδρομή την άλλη μέρα. Ίσως σε κάποια κοντινά χωριά μπορείτε να πάτε με ταξί από το ένα στο άλλο. Ο Καρφάς δεν αξίζει. Ίσως μόνο δύο καφετέριες με θέα λίγο παραέξω (μου διαφεύγουν τα ονόματα) που είναι κάπως ψηλά και έχει θέα. Για εμένα το καλύτερο μέρος για ποτό είναι το Μπούρτζι, ειδικά τις ώρες που περνάει το πλοίο!
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Δεν έχω δοκιμάσει να διασχίσω τον Κάμπο με ποδήλατο,οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες, ωστόσο αν το επιλέξετε προσοχή γιατί οι δρόμοι είναι στενοί και καλό είναι να το κάνετε μέρα, με το φως του ήλιου.


Όσες φορές έχω δει ποδήλατα στον Κάμπο, θέλουν λίγο προσοχή, γιατί δεν έχει πολύ χώρο και συχά βρίσκονται σύρριζα με τα ΙΧ.

Θα σας κατατοπίσουν οι ντόπιοι όμως, αφού το προτείνουν.


Μετά από αμέτρητες επισκέψεις στη Χίο, σε διαφορετικές εποχές του χρόνου, μπορώ να πω πως ο Καρφάς είναι από τα λιγότερο ενδιαφέρονται μέρη του νησιού. Έχει ρηχή θάλασσα και προσφέρεται για οικογένειες με μικρά παιδάκια οκ, αλλά πέρα από αυτό δεν έχει ούτε τη γραφικότητα των μεσαιωνικών χωριών, ούτε την μοναδικότητα του Κάμπου, ούτε την άγρια ορεινή ομορφιά της Βόρειας Χίου.
Ο Καρφάς έχει απλώς πολλές υποδομές εστιατόρια, καφέ και σε συνδυασμό με τη ρηχή θάλασσα για παιδάκια ή κάποιον που δεν ξέρει κολύμπι, προσφέρει διακοπές ξεκούραστες.
Αλλά να πάω σε ένα νησί σαν τη Χίο και να μείνω στον Καρφά, αν δεν ανήκω στις πιο πάνω κατηγορίες δεν θα το έκανα.
Μοναδική Καστροπολιτεία στον Ανάβατο, παρόμοια ατμόσφαιρα τα Αυγώνυμα αλλά και με επιλογές για φαγητό, μεσαιωνικά χωριά απίστευτα καλοδιατηρημένα όπως Μεστά και Ολύμποι, Νέα Μονή μνημείο Ουνέσκο, έχει τόσα μέρη να πας.

Η Χίος είναι μαγική το Μάη και το Σεπτέμβρη για όποιον αντέχει τις κρύες θάλασσες.
Ναι καταλαβαίνω πώς είναι περίπου οι δρόμοι και βλέπω ότι είναι επικίνδυνο, μου φαίνεται πρέπει να είναι κάτι ανάλογο πώς μπαίνεις από το λιμάνι στη Μύρινα της Λήμνου, μόνο που εκεί είχε και μισό μέτρο πεζοδρόμιο. Εννοείται ότι δε θα διακινδυνεύσω κάτι, μόνο αν είναι πλήρως ασφαλές.
Τον Καρφά δεν τον ανέφερα επειδή σκεφτόμαστε να μείνουμε εκεί αλλά επειδή φιλοξενούν ένα γνωστό μου εκεί και μου έδωσε κάποιες πληροφορίες. Διαβάζω δεξιά και αριστερά ότι ο Καρφάς είναι από τα πιο τουριστικά μέρη στο νησί αλλά σχεδόν κανένας δεν τον προτείνει και όσοι τον προτείνουν, το κάνουν για λόγους διευκολύνσεις επειδή είναι οργανωμένος με φαγάδικα και καφέ. Και το θέμα είναι ότι μία γνωστή μου, μου έλεγε ότι "εννοείται πως θα μείνεις στον Καρφά", με ύφος χιλίων καδριναλίων κλπ, κλπ, και να φανταστείς ότι έμενε στη Χίο λόγω δουλειάς.
Το Μαυροκορδάτικο είναι παλιό αρχοντικό που έγινε ξενοδοχείο. Έχοντας ζήσει στη Χίο, δεν μπορώ να φανταστώ πώς κάποιος μπορεί να μετακινηθεί χωρίς αμάξι. Είναι χάλια η συγκοινωνία. Μονόδρομος η επιστροφή στη χώρα και ξανά διαδρομή την άλλη μέρα. Ίσως σε κάποια κοντινά χωριά μπορείτε να πάτε με ταξί από το ένα στο άλλο. Ο Καρφάς δεν αξίζει. Ίσως μόνο δύο καφετέριες με θέα λίγο παραέξω (μου διαφεύγουν τα ονόματα) που είναι κάπως ψηλά και έχει θέα. Για εμένα το καλύτερο μέρος για ποτό είναι το Μπούρτζι, ειδικά τις ώρες που περνάει το πλοίο!
Αν τα βρούμε όπως τα λέτε, μάλλον είναι μονόδρομος να νοικιάσουμε κάποιο αυτοκίνητο, τουλάχιστον για κάποιες μέρες. Για τον Καρφά ήδη ανέφερε το τι και πώς. Το Μαυροκορδάτικο μάλλον θα το επισκεφτούμε και θα βολεύει πολύ πιστεύω.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το Μπούρτζι. Θα το δούμε στην πορεία και όταν με το καλό φτάσουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom