Χίος Πληροφορίες για Χίο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη Χίο και είδα ότι χρειάζεται αυτοκίνητο.
Απαραιτήτως. Το Κτελ βέβαια ήταν αρκετά αναβαθμισμένο σε προορισμούς και δρομολόγια, κάτι θα σας βγει ωστόσο χωρίς αμάξι δε γίνεται.
Για Οινούσσες τι λέτε; Να πάμε; Είδα πρόσφατα ένα ντοκιμαντέρ για τις Οινούσσες και κι άρεσε πολύ η όλη κατάσταση όποτε το σκεφτόμαστε να πάμε μια αυθημερόν εκδρομή.
Βεβαίως και να πάτε, το νησάκι είναι πολύ όμορφο, ήμουν εκεί τη προηγούμενη εβδομάδα, αξίζει.
Ημερησια με το τοπικό καραβάκι μόνο Κυριακή, αλλιώς πρέπει να βολέψει κάποιο από τα μεγάλα για επιστροφή.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Οπως ήδη έχουν πει δεν γίνεται Χίος χωρίς αυτοκίνητο.Πως θα πας στο Πυργί και να έχεις άνεση χρόνου να το περπατήσεις και να φωτογραφίσεις τα σπίτια του και την τρίτη ηλικία να κάθεται στα στενάκια τα βράδια,στους Ολύμπους να φας με την ησυχία σου κολοκυθοανθούς και χειροποίητα ραβιόλια στον Αμέθυστο,στα Μεστά να χαθείς στα δρομάκια του και να απολαύσεις το εξαιρετικό Χιώτικο παγωτό Κρόνος στο Μοναστηριακό,να σεργιανίσεις στη Βέσσα,στα Ελάτα και στην Καλαμωτή, να επισκεφθείς το υπέροχο μουσείο Μαστίχας, τον Κάμπο και το Citrus,τη Νέα Μονή με τα καταπληκτικά ψηφιδωτά,να πας στη Βολισσό με το κάστρο της και από κει να κολυμπήσεις στην Αγία Μαρκέλλα και να απολαύσεις τα στριφτάρια με μελάνι και μύδια στην ομώνυμη ταβέρνα νοιώθοντας την άμμο στις πατούσες σου ή αν θέλεις κρέας να φας μία "παντόφλα" στη Φάμπρικα,να κολυμπήσεις στο Μάναγρο και να δεις τον ήλιο να δύει μέσα στη θάλασσα,να βουτήξεις στο Τραχήλι, στην αριστερή πλευρά της παραλίας με την άμμο, κάτω από τη βίγλα,να καθήσεις με τις ώρες κάτω από τα αρμυρίκια στην παραλία της Αγία Δύναμης με τα γαλαζοπράσινα νερά,να κατηφορίσεις στα υπέροχα Βουρλίδια,στη Αυλωνιά,στα Σαλάγωνα,να κολυμπήσεις μόνος σου στην Πραστιά τέρμα αριστερά πίσω από το βράχο,να πας στα Γρίδια για να φας στην Αγριδιώτισα το φθηνότερο πελαγίσιο ψάρι σε όλο το νησί,στον Καταρράκτη για τα μπαρμπουνάκια της κυρίας Δάφνης,στον Πιτυό για χειροποίητα ζυμαρικά,στις Κηπουριές στην Πέτρινη Πλατεία για κρέας,να ανεβείς στον Ανάβατο και στα Αυγώνυμα και να φας στο Αστέρι, ισως το μαγαζί με την καλύτερη θέα στο νησί ,να ακουμπήσεις ένα μαστιχόδενδρο,να μυρίσεις τα φύλλα του,να βάλεις τα δάκτυλα σου στο ασπρόχωμα της ποδιάς του και τόσα άλλα που έχει να σου προσφέρει το νησί.Αυτή είναι η καλοκαιρινή Χίος. Η παραλιακή της χώρας τραγική για το γούστο μου,μαγαζιά το ένα δίπλα στο άλλο με μουσικές όλων των ειδών, η μία να παίζει δυνατότερα από την άλλη,χαμός.Ευχαριστώ δεν θα πάρω,τέτοια βρίσκω και στην πόλη μου.Τα μπαράκια στα στενά της Απλωταριάς συμπαθητικά αλλά ασφυκτιάς, δεν νοιώθεις ότι είσαι σε νησί.Ο Καρφάς είναι από τα πιο τουριστικά αλλά και τα πιο αδιάφορα μέρη της Χίου.Μακριά από μένα και αυτός.Προτείνω να έχεις οπωσδήποτε αυτοκίνητο και να μείνεις σε δύο μέρη,ένα στο βορρά και ένα στο νότο και να περάσεις πανέμορφα όπως πανέμορφα πέρασα και εγώ :)
 

Mike_eco

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Καλημέρα και καλή χρονιά!
25 Μαρτίου 2022 για 3 μέρες θα βρεθούμε στη Χιο. Διαμονή στον κάμπο στο Ρίζικο, με αυτοκίνητο. Εκτός από μαστιχοχώρια και πόλη, έχετε να προτείνετε κάποια όμορφα-ενδιαφέροντα μέρη εκτός της πεπατημένης (off the beaten track);

Προτάσεις για φαγητό μεσημέρι ή και μεζέ το βράδυ, σε γραφικό μέρος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μιχάλης
 

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Μιχάλη, είπες τρεις μέρες και αγχώθηκα. Είναι ελάχιστες μέρες για ένα νησί όπως η Χίος πόσο μάλλον για να δεις και κάτι πέρα από την πεπατημένη. Μαρτιο κιολας…
Δε ξέρω τι αισθηση θα παρεις, τετοια περίοδο. Να ήταν τουλάχιστον Πάσχα που της ταιριάζει της Χίου…

Θα ξεκινούσα λοιπόν από την πεπατημένη:

1) Μια μέρα μαστιχοχώρια, με τη σειρά που θα πέσεις πάνω τους κατεβαίνοντας από την χώρα προς το νότο, Πυργί, μουσείο μαστίχας, Ολύμποι και Μεστά. Αρκετά γραφικά αλλά πιο εγκατελειμμένα ειδικά την περίοδο που πηγαίνετε είναι τα Αρμόλια και η Καλαμωτή. Αν είστε σβέλτοι να τα δείτε αλλιώς για αυτή την περίοδο μείνετε στα τρία βασικά. Στο μουσείο μαστίχας έχει και κάποια μικρά μαστιχόδεντρα αλλά θα ήταν ωραία να πετύχετε και κάποιο χωράφι μεγάλο και να τα δείτε από κοντά. Την χρονική περίοδο που πάτε τα χωράφια είναι τελείως ακαθάριστα και δεν θα τα δείτε στην μορφή που έχουν το καλοκαίρι με το άσπρο χώμα από κάτω και καθαρισμένα και να στάζει μαστιχι.

2) Μοναστήρι Νέας Μονής, στη συνέχεια Ανάβατο και τέλος Αυγώνυμα για φαγητό και το καλύτερο ηλιοβασίλεμα της Χίου.

3)Κάμπο, θα μένετε ήδη βέβαια αλλά να αφιερώσετε χρόνο σε αυτόν να βγείτε από τον κεντρικό δρόμο, να ψάξετε μικρά στενάκια, να χαθείτε, να ρίξετε κλεφτές ματιές μέσα από τις πόρτες, να δοκιμάσετε αν βρείτε ανοιχτό το Citrus, να περάσετε οπωσδήποτε από το Αργεντικο κι ας είναι κλειστό, και να δοκιμάστε και την αυλή του Περλέα. Αυτό θέλει μισή μέρα, οπότε την άλλη μισή θα την αφιέρωνα σε Λαγκάδα, (και το Παντουκειός) που είναι σχετικά κοντα στην πολη!

Επειδή είμαι Χιώτισσα και πολλές φορες μπορεί να μην ειμαι αντικειμενική γι’αυτο το λόγο, θα πω απλά το εξής. Η Χίος είναι ένα νησί που θέλει πολλές μέρες, με πολλές παραλίες τελείως διαφορετικές η μία από την άλλη χωρίς αποπνικτικό τουρισμό. Επομένως next time σας περιμένουμε καλοκαίρι και μπορώ να εγγυηθώ από πρώτο χέρι ότι θα την δείτε με άλλο μάτι. Να περάσετε όμορφα! :)
 

Mike_eco

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Μιχάλη, είπες τρεις μέρες και αγχώθηκα. Είναι ελάχιστες μέρες για ένα νησί όπως η Χίος πόσο μάλλον για να δεις και κάτι πέρα από την πεπατημένη. Μαρτιο κιολας…
Δε ξέρω τι αισθηση θα παρεις, τετοια περίοδο. Να ήταν τουλάχιστον Πάσχα που της ταιριάζει της Χίου…

Θα ξεκινούσα λοιπόν από την πεπατημένη:

1) Μια μέρα μαστιχοχώρια, με τη σειρά που θα πέσεις πάνω τους κατεβαίνοντας από την χώρα προς το νότο, Πυργί, μουσείο μαστίχας, Ολύμποι και Μεστά. Αρκετά γραφικά αλλά πιο εγκατελειμμένα ειδικά την περίοδο που πηγαίνετε είναι τα Αρμόλια και η Καλαμωτή. Αν είστε σβέλτοι να τα δείτε αλλιώς για αυτή την περίοδο μείνετε στα τρία βασικά. Στο μουσείο μαστίχας έχει και κάποια μικρά μαστιχόδεντρα αλλά θα ήταν ωραία να πετύχετε και κάποιο χωράφι μεγάλο και να τα δείτε από κοντά. Την χρονική περίοδο που πάτε τα χωράφια είναι τελείως ακαθάριστα και δεν θα τα δείτε στην μορφή που έχουν το καλοκαίρι με το άσπρο χώμα από κάτω και καθαρισμένα και να στάζει μαστιχι.

2) Μοναστήρι Νέας Μονής, στη συνέχεια Ανάβατο και τέλος Αυγώνυμα για φαγητό και το καλύτερο ηλιοβασίλεμα της Χίου.

3)Κάμπο, θα μένετε ήδη βέβαια αλλά να αφιερώσετε χρόνο σε αυτόν να βγείτε από τον κεντρικό δρόμο, να ψάξετε μικρά στενάκια, να χαθείτε, να ρίξετε κλεφτές ματιές μέσα από τις πόρτες, να δοκιμάσετε αν βρείτε ανοιχτό το Citrus, να περάσετε οπωσδήποτε από το Αργεντικο κι ας είναι κλειστό, και να δοκιμάστε και την αυλή του Περλέα. Αυτό θέλει μισή μέρα, οπότε την άλλη μισή θα την αφιέρωνα σε Λαγκάδα, (και το Παντουκειός) που είναι σχετικά κοντα στην πολη!

Επειδή είμαι Χιώτισσα και πολλές φορες μπορεί να μην ειμαι αντικειμενική γι’αυτο το λόγο, θα πω απλά το εξής. Η Χίος είναι ένα νησί που θέλει πολλές μέρες, με πολλές παραλίες τελείως διαφορετικές η μία από την άλλη χωρίς αποπνικτικό τουρισμό. Επομένως next time σας περιμένουμε καλοκαίρι και μπορώ να εγγυηθώ από πρώτο χέρι ότι θα την δείτε με άλλο μάτι. Να περάσετε όμορφα! :)
CVZ
Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
Το τριήμερο πράγματι ειναι λίγο αλλά είπαμε να πάρουμε μια μικρή γεύση και όταν βρεθεί χρόνος ικανοποιητικός θα το δούμε αναλυτικά.
Λόγω καταγωγής (από παράλια Κρήτη) δεν μου λείπει η θάλασσα. Κοιτάω περισσότερο "φωτογραφικά" το ταξίδι. Τα εγκαταλειμμένα χωριά και τα Μαστιχοχώρια για παράδειγμα με ελκύουν περισσότερα. Αυτό που θα αφήσουμε, εξ ανάγκης, ειναι η βόρια πλευρά. Ευτυχώς η πρόβλεψη για τον καιρό ειναι καλή.
Σε ευχαριστώ και πάλι
Μιχάλης
 

Alic

Member
Μηνύματα
186
Likes
2.643
Καλησπέρα!! Θα χρειαστώ ακόμα μια φορά την πολύτιμη βοήθεια σας. Διακοπές σε Χίο. Μεστά η κάμπος η συνολικά καλύτερη επιλογή; ευχαριστώ παιδιά όλους..
 

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Καλησπέρα!! Θα χρειαστώ ακόμα μια φορά την πολύτιμη βοήθεια σας. Διακοπές σε Χίο. Μεστά η κάμπος η συνολικά καλύτερη επιλογή; ευχαριστώ παιδιά όλους..
Ο κάμπος είναι πολύ όμορφος αλλά για περιόδους όπως το Πάσχα κατά την άνοιξη που έχουν ανθίσει όλα τα εσπεριδοειδή και μυρίζει όλος ο κάμπος άνθη. Από άποψη θέσης ο κάμπος είναι πιο κοντά στη χώρα αν θέλετε την έξοδο σας το βράδυ για ποτό. Από την άλλη απέχει πάρα πολύ από το νότιο τμήμα του νησιού που είναι τόσο όμορφο το καλοκαίρι.
Τα Μεστά από την άλλη είναι πανέμορφα, είναι στο νότιο μέρος του νησιού άρα πιο κοντά σε ωραία στοιχεία, απέχει όμως τρελά από τη χώρα, από το βόρειο τμήμα και οτιδήποτε άλλο. Για την ακρίβεια είναι το πιο απομακρυσμένο χωριό της νότιας Χίου.
Αν μιλάμε για αρκετές μέρες ιδανικά θα τα χώριζα μισές κάμπο μισές κάτω!

Από προσωπική καθαρά προτίμηση καλοκαίρι μου αρέσει να μένω σε κάποιο απο τα νότια χωριά, αλλά ειναι θέμα γούστου κι οτι δε με νοιάζει να βγω για ποτό!
Υ.Σ Αν υπάρχει παιδί μαζί σας ψηφίζω κάμπο!
 

Alic

Member
Μηνύματα
186
Likes
2.643
Ο κάμπος είναι πολύ όμορφος αλλά για περιόδους όπως το Πάσχα κατά την άνοιξη που έχουν ανθίσει όλα τα εσπεριδοειδή και μυρίζει όλος ο κάμπος άνθη. Από άποψη θέσης ο κάμπος είναι πιο κοντά στη χώρα αν θέλετε την έξοδο σας το βράδυ για ποτό. Από την άλλη απέχει πάρα πολύ από το νότιο τμήμα του νησιού που είναι τόσο όμορφο το καλοκαίρι.
Τα Μεστά από την άλλη είναι πανέμορφα, είναι στο νότιο μέρος του νησιού άρα πιο κοντά σε ωραία στοιχεία, απέχει όμως τρελά από τη χώρα, από το βόρειο τμήμα και οτιδήποτε άλλο. Για την ακρίβεια είναι το πιο απομακρυσμένο χωριό της νότιας Χίου.
Αν μιλάμε για αρκετές μέρες ιδανικά θα τα χώριζα μισές κάμπο μισές κάτω!

Από προσωπική καθαρά προτίμηση καλοκαίρι μου αρέσει να μένω σε κάποιο απο τα νότια χωριά, αλλά ειναι θέμα γούστου κι οτι δε με νοιάζει να βγω για ποτό!
Υ.Σ Αν υπάρχει παιδί μαζί σας ψηφίζω κάμπο!
Ευχαριστώ τόσο πολύ...
 
  • Like
Reactions: CVZ

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Ηρθαμε χθες στο νησι. Καναμε μπανιο στους Γλαρους(1.5€ η ξαπλωστρα+ νερακι, 3.20€ ο καφες) και φαγητο στον Παντουκειο(φαγητο καλο και καλες τιμες).Στους Γλαρους ηταν τα πιο κρυα νερα που εχω κανει μπανιο. Σημερα κιολας αναθεωρησα και λεω το ιδιο για Λευκαθια(δωρεαν ξαπλωστρες με 3€ καταναλωση). Αυριο παμε στα νοτια, παγωμενα και εκει?
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Γενικά ναι! Στην Αγία Δύναμη μπορεί να είναι λίγο καλύτερα και στα μαύρα βόλια λογικά πιο κρύα.
Στους γλάρους στη δεξιά μεριά σκάει ένα ρυάκι μέσα από το βουνό για αυτό είναι ακόμα πιο κρύα από αλλού!
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Γενικά ναι! Στην Αγία Δύναμη μπορεί να είναι λίγο καλύτερα και στα μαύρα βόλια λογικά πιο κρύα.
Στους γλάρους στη δεξιά μεριά σκάει ένα ρυάκι μέσα από το βουνό για αυτό είναι ακόμα πιο κρύα από αλλού!
Ναι το ειδαμε. Ηταν και υφαλμυρο το νερο, ομως σημερα στα Λευκαθια ηταν πα-γω-με-να!
 
Last edited:

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Ναι το ειδαμε. Ηταν και υφαλμυρο το νερο, ομως σημερα στα Λευκαθια ηταν πα-γω-με-να!
Χαχαχαχα θα πω απλά οτι είχα πάθει αλλεργικό σοκ στα Λευκάθια έφηβη, από την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας εντος κι εκτός νερού, τρέχαμε νοσοκομείο κλπ κλπ. Νομίζω ότι αυτά τα δύο είναι τα πιο ακραία, για τους γλάρους το λένε όλοι, για βορειοδυτικά επίσης!
Γενικα ζεστή θαλασσα δεν παίζει αφού δεν έχουμε άμμο και είναι πέλαγος ανοιχτό, αλλά πήγατε και στα πιο εξτριμ! 😜

Ηρθαμε χθες στο νησι. Καναμε μπανιο στους Γλαρους(1.5€ η ξαπλωστρα+ νερακι, 3.20€ ο καφες) και φαγητο στον Παντουκειο(φαγητο καλο και καλες τιμες).Στους Γλαρους ηταν τα πιο κρυα νερα που εχω κανει μπανιο. Σημερα κιολας αναθεωρησα και λεω το ιδιο για Λευκαθια(δωρεαν ξαπλωστρες με 3€ καταναλωση). Αυριο παμε στα νοτια, παγωμενα και εκει?
Πόνεσα με το 1,5€ η ξαπλώστρα, Τήνο σήμερα μας ζήτησαν 15€ (σε μια μη δημοφιλή παραλία)…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom