Ισπανία Πληροφορίες για καναρια νησια.!!!

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Ενδιαφερομαι να παω Καναρια...αλλα δεν ξερω σε ποιο να παω...ψαχνω στο φορουμ και δεν βρισκω πολλες πληροφοριες...υπαρχει καποιος να με διαφωτισει?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ενδιαφερομαι να παω Καναρια...αλλα δεν ξερω σε ποιο να παω...ψαχνω στο φορουμ και δεν βρισκω πολλες πληροφοριες...υπαρχει καποιος να με διαφωτισει?

Θα σου γράψω επιγραμματικα τα highlights των νησιών που έχω δει. Όσα περισσότερα μπορείς να δεις από αυτά τόσο το καλύτερο. Τα γράφω με σειρά που μου αρέσουν.

Lanzarote: πάρκο με ηφαιστεια timanfaya, παραλία famara, τα χωριά έχουν άσπρα σπίτια με πράσινες πόρτες και παράθυρα.

La graciosa: νησί χωρίς άσφαλτο, ωραίες άγριες παραλίες και το χωριό caleta del sebo που είναι χτισμένο σε άμμο. Αυτό το μικρό νησάκι συνδυάζεται εύκολα με lanzarote.

Tenerife: χωριό masca και το υπέροχο τοπίο γύρω της, ηφαίστειο teide, ωραίες πόλεις la laguna, la orotava. Οι καλές παραλίες έχουν μαύρη άμμο όπως η los patos που είναι κοντά στην la orotava.

Gran canaria: έχω πιο μικρή εικόνα για το νησί. Ουσιαστικά έχω δει την las palmas που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, και τα χωριά agaete και tirajana που μου άρεσαν πολύ και σαν χωριά και σαν τοποθεσία. Είναι διάσημο το νησί για τις αμμοθινες maspalomas, δεν έχω προσωπική άποψη γι'αυτο όμως.

Fuerteventura: το μόνο θετικό που έχω να πω είναι για τις παραλίες corralejo και morro jable. Οι καλύτερες παραλίες που έχω δει. Αδιάφορο νησί σε όλα τα άλλα σε σχέση με τα υπόλοιπα Καναρια.

Ο συνδυασμός όλων των παραπάνω είναι ταξιδαρα κατά την άποψή μου.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Θα σου γράψω επιγραμματικα τα highlights των νησιών που έχω δει. Όσα περισσότερα μπορείς να δεις από αυτά τόσο το καλύτερο. Τα γράφω με σειρά που μου αρέσουν.

Lanzarote: πάρκο με ηφαιστεια timanfaya, παραλία famara, τα χωριά έχουν άσπρα σπίτια με πράσινες πόρτες και παράθυρα.

La graciosa: νησί χωρίς άσφαλτο, ωραίες άγριες παραλίες και το χωριό caleta del sebo που είναι χτισμένο σε άμμο. Αυτό το μικρό νησάκι συνδυάζεται εύκολα με lanzarote.

Tenerife: χωριό masca και το υπέροχο τοπίο γύρω της, ηφαίστειο teide, ωραίες πόλεις la laguna, la orotava. Οι καλές παραλίες έχουν μαύρη άμμο όπως η los patos που είναι κοντά στην la orotava.

Gran canaria: έχω πιο μικρή εικόνα για το νησί. Ουσιαστικά έχω δει την las palmas που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, και τα χωριά agaete και tirajana που μου άρεσαν πολύ και σαν χωριά και σαν τοποθεσία. Είναι διάσημο το νησί για τις αμμοθινες maspalomas, δεν έχω προσωπική άποψη γι'αυτο όμως.

Fuerteventura: το μόνο θετικό που έχω να πω είναι για τις παραλίες corralejo και morro jable. Οι καλύτερες παραλίες που έχω δει. Αδιάφορο νησί σε όλα τα άλλα σε σχέση με τα υπόλοιπα Καναρια.

Ο συνδυασμός όλων των παραπάνω είναι ταξιδαρα κατά την άποψή μου.
Αν πάμε 5 μέρες πόσα προλαβαίνουμε να δούμε κατά την άποψη σου;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αν πάμε 5 μέρες πόσα προλαβαίνουμε να δούμε κατά την άποψη σου;

Με 5 μέρες ή θα συνδυαζα lanzarote με la graciosa ή μόνο Τενερίφη ή μόνο gran canaria. Εξαρτάται τι θέλετε να δείτε.

Fuerteventura δεν θα πήγαινα για 5 μέρες, εκτός αν με ενδιέφερε να δω μόνο παραλίες.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Με 5 μέρες ή θα συνδυαζα lanzarote με la graciosa ή μόνο Τενερίφη ή μόνο gran canaria. Εξαρτάται τι θέλετε να δείτε.

Fuerteventura δεν θα πήγαινα για 5 μέρες, εκτός αν με ενδιέφερε να δω μόνο παραλίες.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Fuerteventura: το μόνο θετικό που έχω να πω είναι για τις παραλίες corralejo και morro jable. Οι καλύτερες παραλίες που έχω δει. Αδιάφορο νησί σε όλα τα άλλα σε σχέση με τα υπόλοιπα Καναρια.
Σκεφτόμουν μήπως πάω κανα 4/5ημερο μέσα Μαρτίου στη Fuerteventura για να αποφύγω τις Fallas. Είναι το μόνο Κανάριο νησί για το οποίο βρίσκω φθηνά αεροπορικά για το μήνα αυτόν. Είδα ότι έχει αρκετές όμορφες παραλίες (ελπίζω να μη βγούν τόσο σκάρτες όσο στην Τενερίφη) και αρκετό πράσινο, με ποιά κριτήρια το θεωρείς αδιάφορο;
Το νησάκι Lobos αξίζει;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
για να αποφύγω τις Fallas.
Παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό!

Η fuerteventura δεν έχει αρκετό πράσινο. Αυτό είναι ένα απ'τα μειονεκτηματα της σε σχέση με άλλα Καναρια. Αν δεν σου κάνει κόπο γράψε το όνομα από κάποιο μέρος που διάβασες ή ποσταρε καμια φώτο που είδες. Υποψιάζομαι ότι θα είναι από άλλα Καναρια.

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του νησιού είναι ότι δεν έχει ισπανικό χρώμα. Νιώθεις ότι είσαι σε τουριστικό θέρετρο. Ακόμα και πολλοί μόνιμοι κάτοικοι είναι από άλλες χώρες. Πολλοί βορειοευρωπαιοι με ότι αυτό συνεπάγεται.

Σε παραλίες καμία σχέση με Τενερίφη. Έπαθα πλάκα. Οι παραλίες varadero και playa de los delfines που είδα στην Καραϊβική μου φαίνονται λίγες μπροστά σε corralejo και morro jable της fuerteventura!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Η fuerteventura δεν έχει αρκετό πράσινο. Αυτό είναι ένα απ'τα μειονεκτηματα της σε σχέση με άλλα Καναρια. Αν δεν σου κάνει κόπο γράψε το όνομα από κάποιο μέρος που διάβασες ή ποσταρε καμια φώτο που είδες. Υποψιάζομαι ότι θα είναι από άλλα Καναρια.

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του νησιού είναι ότι δεν έχει ισπανικό χρώμα. Νιώθεις ότι είσαι σε τουριστικό θέρετρο. Ακόμα και πολλοί μόνιμοι κάτοικοι είναι από άλλες χώρες. Πολλοί βορειοευρωπαιοι με ότι αυτό συνεπάγεται.

Σε παραλίες καμία σχέση με Τενερίφη. Έπαθα πλάκα. Οι παραλίες varadero και playa de los delfines που είδα στην Καραϊβική μου φαίνονται λίγες μπροστά σε corralejo και morro jable της fuerteventura!
Ευχαριστώ!
Έχεις δίκαιο, το πράσινο το έβλεπα στο χάρτη αλλά ζουμάροντας στις περιοχές, μόνο πράσινες δεν είναι.
Δε ξέρω, ίσως τότε να το κάνω 3ημερο και να αφοσιωθώ στις παραλίες.

Παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό!
Κι εγώ, από τα νεύρα μου, από την 1η του Μάρτη μέχρι τις 19, από τον άπειρο κόσμο, το συνεχή θόρυβο και τον ενοχλητικό χαμό.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ευχαριστώ!
Έχεις δίκαιο, το πράσινο το έβλεπα στο χάρτι αλλά ζουμάροντας στις περιοχές, μόνο πράσινες δεν είναι.
Δε ξέρω, ίσως τότε να το κάνω 3ημερο και να αφοσιωθώ στις παραλίες.


Κι εγώ, από τα νεύρα μου, από την 1η του Μάρτη μέχρι τις 19, από τον άπειρο κόσμο, το συνεχή θόρυβο και τον ενοχλητικό χαμό.

Μόνο για παραλίες το 3ημερο είναι μια χαρά. Με 5 μέρες μπορεί να θέλεις να κόψεις τις φλέβες σου. Δυστυχώς κι από χωριά-πόλεις δεν είδα κάτι αξιοσημείωτο.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Καμία άποψη για το νησί La Gomera;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Πήγε κανείς στα Καναρια νησιά χειμωνα ??
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ειχα παει αρχες Δεκεμβρη στην Τενεριφη αμα σου κανω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom