Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

vickokka

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Σε ποιο μέρος?? Εγώ επειδή πάω συχνά τα τελευταία 13 χρόνια δεν μου έχει τύχει.. Μου έχουν τύχει βέβαια πολλές φορές ομίχλες... Αλλά να κλείσει ο δρόμος είτε από Μιλάνο είτε από Βενετία προς αυτές τις περιοχές ή προς Ανκονα ευτυχώς δεν μου έχει τύχει ποτέ
Ankona- Milano ετυχε βεβαια δεν λεω, αλλα ποτε δεν ξερεις

FOTEINI77

Member
Είναι υπέροχο που έχεις τόσες πολλές ημέρες για να περάσεις στην περιοχή. Η περιοχή της Garda είναι πανέμορφη.
Θα μπορούσες όπως είπες να κάνεις (με βάση κάποιο χωριό της Garda) πολλές μονοήμερες εκδρομές.
Αυτές θα μπορούσε να είναι: η Βερόνα, η Μάντοβα, η Βενετία, το Bolzano, ο γύρος της Garda, η Gardaland ακόμα και η λίμνη Como, που δεν είναι και τόσο μακριά.
Δεδομένου όμως ότι θα έχετε και το μικρό σας φαντάζομαι ότι δεν θα είναι και πολύ έντονοι οι ρυθμοί σας και οι μεγάλες αποστάσεις και οι πολλές, θα είναι κουραστικές. Οπότε οι παραπάνω προτεινόμενες εκδρομές (από εμένα) νομίζω ότι είναι αρκετές για τις 11 ημέρες που έχετε διαθέσιμες.
Η Φλωρεντία είναι αρκετά μακριά για μονοήμερη και πιστεύω ότι είναι μια άλλη εκδρομή, στην οποία μπορείς να συνδυάσεις την Πίζα, τη Σιένα και γενικότερα πολλά της Τοσκάνης ή ακόμα και τα Cinque terre.

Εγώ πάντως αν είχα 11 ημέρες θα έκανα αυτό που θα κάνει και η @KaterinaJ δηλ. θα έμενα σε διαφορετικά καταλύματα, θα μοίραζα λίγο τις ημέρες. Π.χ. θα μπορούσες 2 ημέρες να μείνεις σε κάποιο χωριό στην περιοχή των Δολομιτών ή ακόμα και στο Bolzano, άλλες 5 ημέρες να μείνεις σε κάποιο νότιο ή ανατολικό χωριό της Garda κάνοντας μικρές εκδρομές σε Βερόνα και Μάντοβα, Άλπεις (με τελεφερίκ στο βουνό πάνω από την Malcesine), μπάνιο στη λίμνη ή ακόμα και στα θερμά λουτρά της, βόλτα στα τρία ή τέσσερα θεματικά πάρκα της (που θα αρέσει πολύ στο μικρό) όπως Gardaland, ζωολογικό κήπο, movieland, ενυδρείο, aqualand και τέλος αν θέλεις πολύ να πας και Φλωρεντία μπορείς να μείνεις και άλλες 4 ημέρες εκεί, οι οποίες όμως λογικά θα "γεμίσουν" μόνο με Φλωρεντία.

Εγώ όταν πήγα Garda έμεινα σε ένα ξενοδοχείο στο Lazise, που αποδείχθηκε πολύ καλό ορμητήριο για όλες τις ημερήσιες που έκανα. Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για αυτές τις μονοήμερες θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στην ιστορία
"Gardaland, Άλπεις, όπερα, βίλλες, λίμνες. Που αλλού; Στην Ιταλία."

Ελπίζω να βοήθησα...:)
Καλά να περάσεις...:)
Γεια σας! Για 4 βράδια με άφιξη Μιλάνο. Έχουμε 5 μέρες γεματες, αλλά δε θέλουμε να μείνουμε παραπανω απο ενα βραδυ εκεί, τι θα προτεινατε ? Χωρίς παιδια

paxinos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Εγώ θα κρατούσα σαν έδρα το Μιλάνο... Θα πήγαινα 1 μέρα λίμνη Κόμο μία μέρα Βερόνα πιθανόν 1 μέρα Τορίνο πιθανόν και μία Μπέργκαμο.. Εξαρτάται από τον τρόπο μετακίνησης σας το μπάτζετ και την εποχή ..

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.296
Μέλη
37.009
Νεότερο μέλος
katbou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom