Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

makisg

Member
Μηνύματα
4.713
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Μάκη μου σε ένα πολύ γρήγορο πέρασμα που έκανα το 2013 από την περιοχή, σου προτείνω να πεταχτείς και μέχρι το Tirolo. Το Merano δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Το Bolzano είναι κουκλίστικο, αν και δεν μοιάζει με Ιταλία, είχα μείνει στο Hotel Rentschnerhof (όχι πολύ κεντρικό γιατί είχαμε και αυτοκίνητο), μην παραλείψεις μια επίσκεψη στο κάστρο Runkelstein. Και αν χρειαστείς και μια δόση Ιταλίας - Ιταλίας πετάξου μέχρι το Trento. :)

τα καταγράφω......... ευχαριστώ.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
τελικά κλείστηκαν τα εισιτήρια για μέσα Νοεμβρίου Θεσ/νίκη--Μπέργκαμο με προορισμό τους Δολομίτες. οι διανυκτερεύσεις είναι 4 και σκέφτομαι να τις σπάσω σε 2+2. ας πούμε 2 Μπολτζάνο και δύο κάπου αλλού..... αλλά που????
ελπίζω ο καιρός να είναι μαζί μας και να απολαύσουμε την ύπαιθρο της περιοχής.

θα χρειαστώ την βοήθεια των μελών που έχουν επισκεφθεί την περιοχή. @KaterinaJ , @Desiro , @skoumpi και όποιων άλλων δεν θυμάμαι.
σκέφτομαι να κάνω 2 διανυκτερεύσεις στο Bolzano και από εκεί μα κάνω ημερήσιες σε Μπρεσασόνε και Μεράνο.
τις άλλες 2 διαν. λέω να τις κάνω ή Ortisei ή Canazei ώστε να είμαι πιο κοντά στη Cortina d'Ampezzo στην οποία να κάνω μια ημερήσια και την άλλη μέρα να επισκεφτώ την Μarmolada. είναι εφικτά αυτά που σκέφτομαι ή όχι??
Σήμερα είδα το ερώτημά σου! Προτείνω για τις διανυκτερεύσεις 2 Μπολτζάνο και 2 Ortizei. Στο Bressanone μπορείς να πας την ημέρα αναχώρησης απο Μπολτζάνο, να περάσεις Santa Magdalena και να καταλήξεις Ortizei.

Κοντά στο Bressanone είναι το Αbbazia di Novacella
https://www.kloster-neustift.it/en/


Επίσης προτείνω (αναλόγως και τον καιρό βέβαια) στην επιστροφή προς Μπέργκαμο, να κάνετε μιά παράκαμψη προς Riva Del Garda, Limone, μετά να διασχίσετε τη Stada della Fora, να φθάσετε Terrazza del Brivido (αμφιθεατρικό μπαλκόνι ξενοδοχείου που βλέπεις όλη τη λίμνη απο ψηλά), Σαλό, Σιρμιόνε και Μπέργκαμο
 
Last edited:

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Γεια σας!

παμε με τα δυο 5χρονα παιδια μας Μπεργκαμο και απο εκει σκεφτηκαμε να παμε στα παρκα κοντα στην λιμνη Γκαρντα.
Εχει κάποιος να προτείνει διαδρομες ή χωρια εκει γυρω για να συμπεριλαβουμε στο πρόγραμμα; ή ακομα και πού να μεινουμε;
Το αλλο, αν και πηγαμε 3 φορες, πρωτη φορα με παιδια και σκεφτομαστε να νοικιασουμε αυτοκίνητο. Ειναι καλη ιδεα; Προηγούμενες φορες νοικιαζαμε μονο μονοημερα! Τωρα φοβόμαστε ποσο ευκολο θα ειναι το οδηγημα...

Παμε Ιουλιο για μια βδομαδα.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Γεια σου, εμεις πηγαμε τον Οκτωβριο στη λιμνη Garda και ηταν θαυμασια. Νοικιασαμε αυτοκινητο απο Malpensa απο την Locauto. Η εταιρεια ειναι πολυ οικονομικη και εχουμε νοικιασει 3 φορες απο αυτη, ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι. Δε νομιζω να συναντησετε δυσκολια με τους δρομους,εμεις ειχαμε τα google maps και δεν πηραμε gps.
Στη Gardaland εχει πολλα παρκα και φαινονται πολυ ομορφα, απλα εμεις τον Οκτωβριο τη βρηκαμε κλειστη, γιατι πηγαμε καθημερινη, το καλοκαιρι ειναι ανοιχτα ολη την εβδομαδα.
Γυρω απο τη λιμνη εχει υπεροχα χωρια, παραλιες, πολλα ομορφα μερη γενικα. Προτείνω το Bardolino, Sirmione, Torri del Benaco , και Limone που πας με καραβακι αν δε θελεις να κανεις το γυρο της λιμνης.
Εμεις μειναμε στο ξενοδοχειο http://www.hotelcamura.it, στο Bardolino, με πισινα και φανταστικο πρωινο.
Στο τηλεφωνο μας εκαναν καλυτερη τιμη απο το booking.
Αν θελεις διαβασε την ιστορια μου για να παρεις ιδεες και για φαγητο.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Γεια σου, εμεις πηγαμε τον Οκτωβριο στη λιμνη Garda και ηταν θαυμασια. Νοικιασαμε αυτοκινητο απο Malpensa απο την Locauto. Η εταιρεια ειναι πολυ οικονομικη και εχουμε νοικιασει 3 φορες απο αυτη, ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι. Δε νομιζω να συναντησετε δυσκολια με τους δρομους,εμεις ειχαμε τα google maps και δεν πηραμε gps.
Στη Gardaland εχει πολλα παρκα και φαινονται πολυ ομορφα, απλα εμεις τον Οκτωβριο τη βρηκαμε κλειστη, γιατι πηγαμε καθημερινη, το καλοκαιρι ειναι ανοιχτα ολη την εβδομαδα.
Γυρω απο τη λιμνη εχει υπεροχα χωρια, παραλιες, πολλα ομορφα μερη γενικα. Προτείνω το Bardolino, Sirmione, Torri del Benaco , και Limone που πας με καραβακι αν δε θελεις να κανεις το γυρο της λιμνης.
Εμεις μειναμε στο ξενοδοχειο http://www.hotelcamura.it, στο Bardolino, με πισινα και φανταστικο πρωινο.
Στο τηλεφωνο μας εκαναν καλυτερη τιμη απο το booking.
Αν θελεις διαβασε την ιστορια μου για να παρεις ιδεες και για φαγητο.
Ευχαριστώ παρα παρα πολύ!

Διαβαζα χθες στο αεροπλάνο ιστορίες στο φορουμ, και νομίζω τελικά θα βάλω στο πρόγραμμα είτε μονοήμερη (φοβάμαι την απόσταση) είναι μία διανυκτέρευση στο Ortizei ή κάπου εκεί κοντα... Έχοντας 5 χρονια δύδυμα το ξέρω ότι δεν θα ενθουσιαστούν και πάρα πολύ - ειδικά με την απόσταση - αλλά θέλω να τις βάλω στο πρόγραμμα γιατί θελουμε να δούμε τι ειναι αυτό το Τιρόλ!
 

Elena Petrou

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Θα πάμε με τη φίλη μιυ και τους γιους μας 14 χρ και 17 χρόνων στην Gardaland. Που είναι καλύτερα να μείνουμε; τι άλλες δραστηριότητες για εφήβους έχει η λίμνη; τι άλλα αξιοθέατα κοντά; πως θα μετά κινούμαστε; είναι ακριβή γενικά η περιοχή; ευχαριστωωωωω
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ανλογα με το μπατζετ: Sirmione, Salo', Desenzano με τη σειρα που τα αναφερω. Τιμες λογικοτερες Σαντορινης, πιο υψηλα απο Αιδηψο.
Εφηβοι Gardaland? Ειστε σιγουροι?
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αξίζει επίσκεψης η Σιρμιόνε που τις κανονικές εποχές έχει πάρα πολύ κόσμο Θα μετακινηθείτε με λεωφορεία κατά κύριο λόγο. Μια καλή επιλογή για διαμονή είναι η Πεσκιέρα ντελ Γκάρντα που συνδέετε με τρένο με τη Βερόνα. Τιμές σαν τις δικές μας, ίσως και ελάχιστα ακριβότερα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εννοείς δεν κάνει το πάρκο για εφήβους;
Ισως ειναι πιο καταλληλο για πιο μικρους. Ο ανιψιος,16, μου λεει οτι βαρεθηκε λιγο. Περισσοτερο εννουσα οτι πρεπει οπως σωστα σχεδιαζεις να εχετε εναλλακτικη κ η περιοχη προσφερεται. Ιδιως για watersports, ιστιοπλοια αλλα κ mountain biking, hiking κλπ. Αναλογα τα γουστα. Κ εχει κ ενα σωρο μικροτερα παρκα. Δεν εχω παει, λενε οτι καποια αξιζουν.
Lake Garda’s amusement parks
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom