Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μπορούν να κάνουν άλλες δραστηριότητες στη λίμνη; ποδηλασία, ορειβασία, ανάβαση με τελεφερίκ αν γνωρίζετε;
Δυστυχώς εμάς η επίσκεψη μας ήταν μέρος ευρύτερου road trip στη βόρεια Ιταλία οπότε δεν καθίσαμε πολύ στην περιοχή. Το θέμα είναι αν σας αρέσουν τα θεματικά πάρκα ή όχι. Εμένα τα παιδιά τρελαίνονται ακόμη και τώρα που είναι 15-17. Όπως και εμείς που είμαστε μεγάλοι. Πάντα διασκεδάζουμε. Απλά δεν είναι πολύ μεγάλο. Το Europa park στη Γερμανία (Μέλα Δρυμό) ίσως έχει περισσότερα ρολεκόστερ. Απλά στη Γκαρνταλαντ προλαβαίνεις να κάνεις και δεύτερο γύρο τα παιχνίδια που σου αρέσουν.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Μπορούν να κάνουν άλλες δραστηριότητες στη λίμνη; ποδηλασία, ορειβασία, ανάβαση με τελεφερίκ αν γνωρίζετε;
Τελεφερίκ έχει στο χωριό Malcesine που ανεβαίνει στο Monte Baldo.
Επίσεις αξίζει και μια επίσκεψη στο Santuario Madonna della Corona.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θα πάμε με τη φίλη μιυ και τους γιους μας 14 χρ και 17 χρόνων στην Gardaland. Που είναι καλύτερα να μείνουμε; τι άλλες δραστηριότητες για εφήβους έχει η λίμνη; τι άλλα αξιοθέατα κοντά; πως θα μετά κινούμαστε; είναι ακριβή γενικά η περιοχή; ευχαριστωωωωω
Εμείς είχαμε μείνει στο ξενοδοχείο Campanello Hotel con camere vista lago di Garda που πας και με τα πόδια στη Gardaland. Eιναι πάνω στη λίμνη. Για τα παιδιά όμως ίσως είναι βαρετό γιατί είναι σε μιά πολύ ήσυχη περιοχή. Μάλλον καλύτερα να βρείτε κάτι στην Peschiera del Garda. Μικρή πόλη με διάφορα ενδιαφέροντα και κοντά στο Σιρμιόνε
 

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Παιδιά καλησπέρα,
κατα την διαμονή μου στο Μιλανο, εκτός από μια ημέρα που θα πάμε στο Κόμο, υπολογίζω άλλη μια να πάμε στην Λίμνη Garda.
Βλέπω τρεις διαφορετικούς προορισμούς στην λίμνη μέσω τρένου…που είναι καλύτερα να πάω? Επίσης πιστεύεται ότι θα μπορέσω την ίδια ημέρα να επισκεφτώ και την Βερονα ή δεν βγαίνει?
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Παιδιά καλησπέρα,
κατα την διαμονή μου στο Μιλανο, εκτός από μια ημέρα που θα πάμε στο Κόμο, υπολογίζω άλλη μια να πάμε στην Λίμνη Garda.
Βλέπω τρεις διαφορετικούς προορισμούς στην λίμνη μέσω τρένου…που είναι καλύτερα να πάω? Επίσης πιστεύεται ότι θα μπορέσω την ίδια ημέρα να επισκεφτώ και την Βερονα ή δεν βγαίνει?
Καλησπέρα Επειδή θα πας με τρένο δεν βγαίνει... Για να δεις τα ωραιότερα χωριά της λίμνης θες αυτοκίνητο.. Οπότε καλύτερα κατά την γνώμη μου να πας στην υπέροχη Βερόνα.. Σου συνιστώ να πας για καφέ ή απεριτίφ στο terrazza al Ponte δίπλα στο Ponte Pietra και μετα να περάσεις απέναντι να ανέβεις το λόφο και να βγάλεις φοβερές φωτογραφίες από ψηλά την πόλη
 

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Καλησπέρα Επειδή θα πας με τρένο δεν βγαίνει... Για να δεις τα ωραιότερα χωριά της λίμνης θες αυτοκίνητο.. Οπότε καλύτερα κατά την γνώμη μου να πας στην υπέροχη Βερόνα.. Σου συνιστώ να πας για καφέ ή απεριτίφ στο terrazza al Ponte δίπλα στο Ponte Pietra και μετα να περάσεις απέναντι να ανέβεις το λόφο και να βγάλεις φοβερές φωτογραφίες από ψηλά την πόλη
Αρχικα στο πλάνο είχα την Βερονα απλά τώρα βλέποντας και την λίμνη, έλεγα μήπως έβγαινε…
Η Βερονα να υποθέσω είναι ωραία για μονοήμερη?
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Για εμένα που έχω πάει πολλές φορές Ιταλία και σχεδόν πάντα περνάω από την περιοχή (έχω φίλους στο Σιρμιονε πχ) σου λέω ότι αξίζει και με το παραπάνω η βόλτα στην Βερόνα..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Βλέπω τρεις διαφορετικούς προορισμούς στην λίμνη μέσω τρένου…
Καλησπέρα, ποιοι είναι αυτοί οι τρεις προορισμοί που βλέπεις;

Επειδή θα πας με τρένο δεν βγαίνει...
Γιατί δεν βγαίνει; Πας με τρένο έως το Ντεσενζάνο και μετά με λεωφορείο που έχει ανα ώρα για Σιρμιόνε.
Για εμένα που έχω πάει πολλές φορές Ιταλία και σχεδόν πάντα περνάω από την περιοχή (έχω φίλους στο Σιρμιονε πχ) σου λέω ότι αξίζει και με το παραπάνω η βόλτα στην Βερόνα..
Δεν έχω πάει Βερόνα, αλλά το Σιρμιόνε είναι κουκλίστικο!
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα, ποιοι είναι αυτοί οι τρεις προορισμοί που βλέπεις;


Γιατί δεν βγαίνει; Πας με τρένο έως το Ντεσενζάνο και μετά με λεωφορείο που έχει ανα ώρα για Σιρμιόνε.

Δεν έχω πάει Βερόνα, αλλά το Σιρμιόνε είναι κουκλίστικο!
Όπως είπες πρέπει να πάει Desenzano και μετά με λεωφορείο στο Sirmione.. Για να δει το Sirmione όσα έχει θέλει το λιγότερο μισή μέρα... Ξανά πίσω μετά Desenzano και τρένο για Βερόνα.. Πότε θα προλάβει να δει την Βερόνα και να γυρίσει πίσω Μιλάνο.. Νυχτώνει και νωρίς τώρα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Όπως είπες πρέπει να πάει Desenzano και μετά με λεωφορείο στο Sirmione.. Για να δει το Sirmione όσα έχει θέλει το λιγότερο μισή μέρα... Ξανά πίσω μετά Desenzano και τρένο για Βερόνα.. Πότε θα προλάβει να δει την Βερόνα και να γυρίσει πίσω Μιλάνο.. Νυχτώνει και νωρίς τώρα...
Όχι, δεν εννοούσα να πάει και Σιρμιόνε και Βερόνα, αλλά είτε στο ένα είτε στο άλλο! Και τα δύο είναι too much....Η Βερόνα έχει σημαντικά αξιοθέατα και είναι ολόκληρη πόλη! Πες τα εσύ καλύτερα που έχεις πάει κιόλας. Το Σιρμιόνε είναι ένα μικρό κουκλίστικο χωριό! Αυτό που δεν ξέρω, και εκεί έχω κάποιες ενστάσεις, είναι πως θα είναι τέτοια εποχή....επίσης το λεωφορείο είδα οτι έχει στάση στην αρχή της χερσονήσου και μετά θέλει περπάτημα μέχρι το χωριό. Σε αυτή τη διαδρομή περνάς απο κατοικίες, καταστήματα και τουριστικά καταλύματα μέχρι να φτάσεις στο κάστρο και το χωριουδάκι που είναι πολύ γραφικά!!! Αυτή η απόσταση είναι 2 χλμ και δεν ξέρω αν είναι διατεθειμένος ο συμφορουμίτης να κάνει αυτή την απόσταση με τα πόδια τέτοια εποχή....αλλά δεν είναι και απαγορευτικό.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Όχι, δεν εννοούσα να πάει και Σιρμιόνε και Βερόνα, αλλά είτε στο ένα είτε στο άλλο! Και τα δύο είναι too much....Η Βερόνα έχει σημαντικά αξιοθέατα και είναι ολόκληρη πόλη! Πες τα εσύ καλύτερα που έχεις πάει κιόλας. Το Σιρμιόνε είναι ένα μικρό κουκλίστικο χωριό! Αυτό που δεν ξέρω, και εκεί έχω κάποιες ενστάσεις, είναι πως θα είναι τέτοια εποχή....επίσης το λεωφορείο είδα οτι έχει στάση στην αρχή της χερσονήσου και μετά θέλει περπάτημα μέχρι το χωριό. Σε αυτή τη διαδρομή περνάς απο κατοικίες, καταστήματα και τουριστικά καταλύματα μέχρι να φτάσεις στο κάστρο και το χωριουδάκι που είναι πολύ γραφικά!!! Αυτή η απόσταση είναι 2 χλμ και δεν ξέρω αν είναι διατεθειμένος ο συμφορουμίτης να κάνει αυτή την απόσταση με τα πόδια τέτοια εποχή....αλλά δεν είναι και απαγορευτικό.
Όπως είπα και πριν και Γκαρντα και Βερόνα μέσα σε ημερήσια και μάλιστα με τρένο δεν βγαίνει.. Θα μείνει με την πίκρα ότι δεν είδε είτε το ένα είτε το η ακόμα χειρότερα και τα δύο.. Άποψη μου να πάει στην Βερόνα και να αφήσει την λίμνη για άλλη φορά.. Η λίμνη θέλει χρόνο και αυτοκίνητο
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
το λεωφορείο είδα οτι έχει στάση στην αρχή της χερσονήσου και μετά θέλει περπάτημα μέχρι το χωριό
Υπάρχει λεωφορείο που πάει μέχρι σχεδόν την είσοδο του κάστρου (LN026) και το ίδιο σε γυρίζει πάλι στην αρχή της χερσονήσου (στάση Colombare).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom