Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Υπάρχει λεωφορείο που πάει μέχρι σχεδόν την είσοδο του κάστρου (LN026) και το ίδιο σε γυρίζει πάλι στην αρχή της χερσονήσου (στάση Colombare).
Απέναντι από το κιόσκι με τις πληροφορίες πριν την είσοδο στο κάστρο υπάρχει στάση λεωφορείων που πάνε Desenzano Brescia Peschiera και Βερόνα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Όπως είπα και πριν και Γκαρντα και Βερόνα μέσα σε ημερήσια και μάλιστα με τρένο δεν βγαίνει.. Θα μείνει με την πίκρα ότι δεν είδε είτε το ένα είτε το η ακόμα χειρότερα και τα δύο..
Συμφωνώ!
Άποψη μου να πάει στην Βερόνα και να αφήσει την λίμνη για άλλη φορά..
Ε δεν λέμε να πάει και στα δύο αλλά σε ένα χωριό της λίμνης! Ολόκληρη η λίμνη με ημερήσια είναι λίγο δύσκολο να γίνει...... :)
Η λίμνη θέλει χρόνο και αυτοκίνητο
Συμφωνώ οτι οι λίμνες θέλουν αυτοκίνητο (να πέσει φωτιά να με κάψει αν πω το αντίθετο :p ), γιατί υπάρχουν πολλά σημεία ενδιαφέροντος που δεν είναι προσβάσιμα με άλλον τρόπο!.... Αλλά δεν θα το έθετα τόσο "κάθετα" εγώ, γιατί με αυτή τη λογική είναι σαν να λέμε σε όποιον δεν οδηγεί ή δεν θέλει να χρησιμοποιήσει αυτοκίνητο, οτι δεν μπορεί να πάει στις λίμνες, και δεν είναι έτσι! Μπορείς να μεταβείς σε όμορφα μέρη στις λίμνες με ΜΜΜ, δεν είναι απαγορευτικό!
Όταν πήγα στη Γκάρντα (με αυτοκίνητο) δεν έβαλα τη Βερόνα στο πρόγραμμα μας, γιατί θεωρώ οτι θέλει και διανυκτέρευση. Βέβαια γούστα και ανάγκες του καθενός είναι αυτά, αλλά η Βερόνα για μένα είναι μεγάλη πόλη. Δεν είναι σαν τη Πίζα πχ. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι την έχω υπολογισμένη εγώ. Δεν θέλω να πω περισσότερα για τη Βερόνα γιατί δεν έχω πάει ακόμα....

Υπάρχει λεωφορείο που πάει μέχρι σχεδόν την είσοδο του κάστρου (LN026) και το ίδιο σε γυρίζει πάλι στην αρχή της χερσονήσου (στάση Colombare).
Αυτό το λεωφορέιο κοιτώ και εγώ και μου δείχνει οτι σε πάει μέχρι την αρχή της χερσονήσου....δεν το έχω πάρει παιδιά, στο ίντερνετ το έψαξα! Αν πηγαίνει μέχρι το κάστρο δεν το γνωρίζω.... :rolleyes:
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αυτό το λεωφορέιο κοιτώ και εγώ και μου δείχνει οτι σε πάει μέχρι την αρχή της χερσονήσου....δεν το έχω πάρει παιδιά, στο ίντερνετ το έψαξα! Αν πηγαίνει μέχρι το κάστρο δεν το γνωρίζω....
Όταν εμείς πήγαμε πήραμε το λεωφορείο από Peschiera και στη στάση Colombare μετεπιβιβαστήκαμε σε άλλο με το ίδιο εισιτήριο μέχρι λίγο έξω από το κάστρο. Στην επιστροφή κάναμε ακριβώς το ίδιο πάλι με το ίδιο εισιτήριο επιστροφής. Νομίζω υπάρχει λεωφορείο που κάνει το κύκλο της χερσονήσου μόνο. Θα συμφωνήσω πως η Βερόνα θέλει μια διανυκτέρευση. :)
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Όταν εμείς πήγαμε πήραμε το λεωφορείο από Peschiera και στη στάση Colombare μετεπιβιβαστήκαμε σε άλλο με το ίδιο εισιτήριο μέχρι λίγο έξω από το κάστρο. Στην επιστροφή κάναμε ακριβώς το ίδιο πάλι με το ίδιο εισιτήριο επιστροφής. Νομίζω υπάρχει λεωφορείο που κάνει το κύκλο της χερσονήσου μόνο. Θα συμφωνήσω πως η Βερόνα θέλει μια διανυκτέρευση. :)
Ομολογώ ότι αυτό με το λεωφορείο δεν το ξέρω.. Το ξενοδοχείο που μένουμε εμείς στο Σιρμιονε είναι περίπου 500 μέτρα πριν την είσοδο στο κάστρο (www.aurorasirmione.com) τα έχω δει πολλές φορές να περνάνε από έξω αλλά δεν ήξερα ότι κάνουν μεταβίβαση... Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να κάνει κάποιος το γύρο της συγκεκριμένης λίμνης με ΜΜΜ με δεδομένο ότι ο γύρος αυτός είναι περίπου 165 χλμ... Τέλος πάντων συμφωνούμε όλοι ότι η απάντηση στην απορία του φίλου είναι ότι σε ημερήσια από Μιλάνο με τρένο δεν χωράνε και Βερόνα και λίμνη Γκαρντα (ακόμα και αν μείνει μόνο στο Desenzano που πάει το τρένο)
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Σας ευχαριστω όλους….έτσι όπως δειχνει το πρόγραμμα, θα αφιερώσουμε μια ημέρα στο Κόμο και άλλη μια στην Βερονα!

Νομιζω μια μερα στη Λιμνη και μια στη Βερονα ειναι πιο ωραια. Θα ευχαριστηθείτε , διαφορετικα νομιζω θα τρεχετε και δεν θα χαρείτε τιποτα. οσες φορες πηγα στη Γκαρντα μεναμε στο Ντεσενζανο. Εχω να παω αρκετα χρονια, αλλα θυμαμαι ότι τοτε είχε καραβακι το οποίο γυριζε τα χωρια της λιμνης. Καποιος πιο ενημερωμένος απο μενα ισως γνωρίζει κατι περισσότερο.
Υπεροχο ταξιδι πραγματικα, να περασετε υπεροχα
 
D

Delmem38110

Guest
Από το Κόμο μέχρι τη Βερόνα είναι 6 ώρες περίπου πάνε έλα με αυτοκίνητο.
Με μέσα μεταφοράς ακόμα περισσότερο.
Το κόστος του αυτοκινήτου μαζί με τα καύσιμα και τα έξοδα των διοδίων είναι αρκετά αλλά το τρένο είναι ακριβότερο. Προσοχή που θα παρκάρετε, και τα όρια ταχύτητας. Ο αυτοκινητόδρομος (Αουτοστράντα) έχει παντού κάμερες έλεγχου ταχύτητας σχεδόν σε κάθε φωτεινή επιγραφή και γεφύρι που θα δείτε.
Ένα πρόγραμμα πλοήγησης που προαναγγέλλει τέτοια μερη θα σας βοηθήσει.
Αν βρείτε γρήγορη λύση με λεωφορείο που πάει απευθείας με καλή επιστροφή πάρτε το.
Η λίμνη θέλει τουλάχιστον 4 με 5 μέρες για να τη χαρείτε. Οπως είπε και ο/η @penelopebek το Ντεζεντσάνο είναι μονόδρομος για διαμονή. Εχει είσοδο έξοδο από αυτοκινητόδρομο και σταθμό τρένων. Η Πεσκιερα είναι επίσης όμορφη αλλα όχι για να μείνεις. Αν πάρετε τρένο για να πάτε Βερόνα καθίστε στην αριστερή πλευρά ως προς τη φορά της αμαξοστοιχίας για να δείτε τη λίμνη και δεξιά στην επιστροφή. Από τον αυτοκινητόδρομο δεν θα δείτε τίποτε.
Τα ΜΜΜ στη λίμνη είναι χρονοβόρα. Δεν θα σας τα συμβούλευα εκτός και αν έχετε πολύ χρόνο.
Μονόδρομος για τη λίμνη το αυτοκίνητο.
Η Βερόνα θέλει επίσης ένα γεμάτο τριήμερο.
Με τρένο Κατεβείτε στη Στάση Βερόνα Πόρτα Νουόβα, όχι Πόρτα Βέσκοβο.
Με αυτοκίνητο βγείτε στην έξοδο Βερόνα σουντ. Παρκάρετε όσο πιο κοντά στο κέντρο μπορείτε, που είναι η πλατεία Μπρα. Προσοχή στις σημάνσεις γενικά παντού στην Ιταλία.
Το Ντεζεντσανο έχει τη δικη του έξοδο και έναν μόνο σταθμό τρένων.
Τα βέλη σταματούν μόνο Πορτα Νουοβα, για Ντεζεντσανο πρέπει να ρωτήσετε.
Τα τοπικά και στους δυο σταθμούς.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Η Βερόνα θέλει επίσης ένα γεμάτο τριήμερο.
5 λεπτα στο μπαλκονι της Ιουλιετας, μιση ωρα στην Αρενα, 1,5 ωρα στο αρχαιολογικο μουσειο, 4-5 ωρες για βολτες και θεα. Τις αλλες δυο μερες τι θα δεις?
 
D

Delmem38110

Guest
5 λεπτα στο μπαλκονι της Ιουλιετας, μιση ωρα στην Αρενα, 1,5 ωρα στο αρχαιολογικο μουσειο, 4-5 ωρες για βολτες και θεα. Τις αλλες δυο μερες τι θα δεις?
Σε ένα εστιατόριο κάποιος μπορεί να δοκιμάσει ένα μόνο πιάτο η να πάρει ποικιλία,
να πιει καλό κρασί και γλυκό με καφέ στο τέλος.
Ο ένας τρώει γρήγορα ο άλλος αργά...
Όλα είναι σχετικά.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Σε ένα εστιατόριο κάποιος μπορεί να δοκιμάσει ένα μόνο πιάτο η να πάρει ποικιλία,
να πιει καλό κρασί και γλυκό με καφέ στο τέλος.
Ο ένας τρώει γρήγορα ο άλλος αργά...
Όλα είναι σχετικά.
Αντε αλλη μια μερα να απαγγειλλεις ολους τους μονολογους της Ιουλιετας αργα αργα.
Η πολη ειναι φτωχη σε σημεια ενδιαφεροντος. Ακομη και το αρχαιολογικο μουσειο ευτυχως που το πετυχαμε δωρεαν γιατι ηταν εντελως παρωχημενου στησιματος και με ησσονος σημασιας ευρηματα.
Πολυ ομορφη πολη για ημερησια, βεβαια, αλλα απεχει πολυ απο το να διαθεσει κανεις 3 μερες. Ευτυχως γεμιζει ευκολα ο χρονος με φαι και βιτρινες. Εχει ωραια αγορα και σχετικη νυχτερινη ζωη. Απο κει και περα, η Ιταλια εχει πληθος ομορφων πολεων.
 
D

Delmem38110

Guest
Αντε αλλη μια μερα να απαγγειλλεις ολους τους μονολογους της Ιουλιετας αργα αργα.
Η πολη ειναι φτωχη σε σημεια ενδιαφεροντος. Ακομη και το αρχαιολογικο μουσειο ευτυχως που το πετυχαμε δωρεαν γιατι ηταν εντελως παρωχημενου στησιματος και με ησσονος σημασιας ευρηματα.
Πολυ ομορφη πολη για ημερησια, βεβαια, αλλα απεχει πολυ απο το να διαθεσει κανεις 3 μερες. Ευτυχως γεμιζει ευκολα ο χρονος με φαι και βιτρινες. Εχει ωραια αγορα και σχετικη νυχτερινη ζωη. Απο κει και περα, η Ιταλια εχει πληθος ομορφων πολεων.
Θα διαφωνήσω συμφωνώντας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom