Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

Vallout

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Όχι, δεν εννοούσα να πάει και Σιρμιόνε και Βερόνα, αλλά είτε στο ένα είτε στο άλλο! Και τα δύο είναι too much....Η Βερόνα έχει σημαντικά αξιοθέατα και είναι ολόκληρη πόλη! Πες τα εσύ καλύτερα που έχεις πάει κιόλας. Το Σιρμιόνε είναι ένα μικρό κουκλίστικο χωριό! Αυτό που δεν ξέρω, και εκεί έχω κάποιες ενστάσεις, είναι πως θα είναι τέτοια εποχή....επίσης το λεωφορείο είδα οτι έχει στάση στην αρχή της χερσονήσου και μετά θέλει περπάτημα μέχρι το χωριό. Σε αυτή τη διαδρομή περνάς απο κατοικίες, καταστήματα και τουριστικά καταλύματα μέχρι να φτάσεις στο κάστρο και το χωριουδάκι που είναι πολύ γραφικά!!! Αυτή η απόσταση είναι 2 χλμ και δεν ξέρω αν είναι διατεθειμένος ο συμφορουμίτης να κάνει αυτή την απόσταση με τα πόδια τέτοια εποχή....αλλά δεν είναι και απαγορευτικό.
Έχουμε κλείσει για 1-6/1/22 - Μιλάνο και Gardaland... Θα έχουμε πρόβλημα λέτε με τον καιρό; Ευχαριστώ (έχω αγχωθεί...)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έχουμε κλείσει για 1-6/1/22 - Μιλάνο και Gardaland... Θα έχουμε πρόβλημα λέτε με τον καιρό; Ευχαριστώ (έχω αγχωθεί...)
Δεν έχω πάει στη λίμνη χειμώνα. Το αυτονόητο είναι οτι θα έχει κρύο.....καταχείμωνο θα είναι σε μία λιμνη που πλαισιώνεται απο βουνά! Ούτε στο πάρκο έχω πάει αλλά απο οτι βλέπω θα είναι ανοιχτό τις μέρες που θα πάτε, οπότε για να το έχουν ανοιχτό σημαίνει οτι πηγαίνει κόσμος και αυτή την εποχή. Απο εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα διαχείρισης του κρύου απο τον καθένα.

Lake Garda Weather in January | Thomas Cook
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Έχουμε κλείσει για 1-6/1/22 - Μιλάνο και Gardaland... Θα έχουμε πρόβλημα λέτε με τον καιρό; Ευχαριστώ (έχω αγχωθεί...)
Καλησπερα οπως σας ειπαν βουνο ειναι ... κρυο και πολυ υγρασια και ομιχλη εχει συνηθως εκει το χειμωνα. Επισης για επισκεψη στην Gardaland θα πρεπει να ενημερωσετε πρωτα για την ημερομηνια που θα πατε.. Αν πατε ετσι γεια σας ηρθαμε μαλλον θα δειτε τα παιχνιδια απ΄εξω ...
 

Vallout

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τελευταία ερώτηση, αν γνωρίζει κάποιος: τον χειμώνα το κεντρικό οδικό δίκτυο, Μιλάνο-Γκάρντα, Γκάρντα-Μπέργκαμο, Μπέργκαμο-Μόντσα, που θα είναι οι σταθμοί μας, είναι εύκολο να το περάσει κάποιος με αυτοκίνητο ή κλείνει από χιόνια, ομίχλες κ.λπ.;
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τελευταία ερώτηση, αν γνωρίζει κάποιος: τον χειμώνα το κεντρικό οδικό δίκτυο, Μιλάνο-Γκάρντα, Γκάρντα-Μπέργκαμο, Μπέργκαμο-Μόντσα, που θα είναι οι σταθμοί μας, είναι εύκολο να το περάσει κάποιος με αυτοκίνητο ή κλείνει από χιόνια, ομίχλες κ.λπ.;
Όχι δεν κλείνει ποτέ
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Επίσης για όσους ψάχνουν ξενοδοχείο στο Sirmione αυτό το ξενοδοχείο Hotel Aurora and Restaurant Alleria in Sirmion on Lake Garda το έχουν φίλοι μπορώ να μιλήσω για όποιον θέλει ώστε να μας κάνουν μία καλύτερη προσφορά σε σχέση με το site τους ή άλλες γνωστές πλατφόρμες
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Όχι δεν κλείνει ποτέ
Eπειδη εχω μεινει στο αυτοκινητο αποκλεισμενη 10 ωρες στα χιονια σε ιταλικο αυτοκινητοδρομο, καλυτερα να μη λεμε δεν κλεινουν ποτε.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Σε ποιο μέρος?? Εγώ επειδή πάω συχνά τα τελευταία 13 χρόνια δεν μου έχει τύχει.. Μου έχουν τύχει βέβαια πολλές φορές ομίχλες... Αλλά να κλείσει ο δρόμος είτε από Μιλάνο είτε από Βενετία προς αυτές τις περιοχές ή προς Ανκονα ευτυχώς δεν μου έχει τύχει ποτέ
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Σε ποιο μέρος?? Εγώ επειδή πάω συχνά τα τελευταία 13 χρόνια δεν μου έχει τύχει.. Μου έχουν τύχει βέβαια πολλές φορές ομίχλες... Αλλά να κλείσει ο δρόμος είτε από Μιλάνο είτε από Βενετία προς αυτές τις περιοχές ή προς Ανκονα ευτυχώς δεν μου έχει τύχει ποτέ
Ankona- Milano ετυχε βεβαια δεν λεω, αλλα ποτε δεν ξερεις
 

FOTEINI77

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Είναι υπέροχο που έχεις τόσες πολλές ημέρες για να περάσεις στην περιοχή. Η περιοχή της Garda είναι πανέμορφη.
Θα μπορούσες όπως είπες να κάνεις (με βάση κάποιο χωριό της Garda) πολλές μονοήμερες εκδρομές.
Αυτές θα μπορούσε να είναι: η Βερόνα, η Μάντοβα, η Βενετία, το Bolzano, ο γύρος της Garda, η Gardaland ακόμα και η λίμνη Como, που δεν είναι και τόσο μακριά.
Δεδομένου όμως ότι θα έχετε και το μικρό σας φαντάζομαι ότι δεν θα είναι και πολύ έντονοι οι ρυθμοί σας και οι μεγάλες αποστάσεις και οι πολλές, θα είναι κουραστικές. Οπότε οι παραπάνω προτεινόμενες εκδρομές (από εμένα) νομίζω ότι είναι αρκετές για τις 11 ημέρες που έχετε διαθέσιμες.
Η Φλωρεντία είναι αρκετά μακριά για μονοήμερη και πιστεύω ότι είναι μια άλλη εκδρομή, στην οποία μπορείς να συνδυάσεις την Πίζα, τη Σιένα και γενικότερα πολλά της Τοσκάνης ή ακόμα και τα Cinque terre.

Εγώ πάντως αν είχα 11 ημέρες θα έκανα αυτό που θα κάνει και η @KaterinaJ δηλ. θα έμενα σε διαφορετικά καταλύματα, θα μοίραζα λίγο τις ημέρες. Π.χ. θα μπορούσες 2 ημέρες να μείνεις σε κάποιο χωριό στην περιοχή των Δολομιτών ή ακόμα και στο Bolzano, άλλες 5 ημέρες να μείνεις σε κάποιο νότιο ή ανατολικό χωριό της Garda κάνοντας μικρές εκδρομές σε Βερόνα και Μάντοβα, Άλπεις (με τελεφερίκ στο βουνό πάνω από την Malcesine), μπάνιο στη λίμνη ή ακόμα και στα θερμά λουτρά της, βόλτα στα τρία ή τέσσερα θεματικά πάρκα της (που θα αρέσει πολύ στο μικρό) όπως Gardaland, ζωολογικό κήπο, movieland, ενυδρείο, aqualand και τέλος αν θέλεις πολύ να πας και Φλωρεντία μπορείς να μείνεις και άλλες 4 ημέρες εκεί, οι οποίες όμως λογικά θα "γεμίσουν" μόνο με Φλωρεντία.

Εγώ όταν πήγα Garda έμεινα σε ένα ξενοδοχείο στο Lazise, που αποδείχθηκε πολύ καλό ορμητήριο για όλες τις ημερήσιες που έκανα. Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για αυτές τις μονοήμερες θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στην ιστορία
"Gardaland, Άλπεις, όπερα, βίλλες, λίμνες. Που αλλού; Στην Ιταλία."

Ελπίζω να βοήθησα...:)
Καλά να περάσεις...:)
Γεια σας! Για 4 βράδια με άφιξη Μιλάνο. Έχουμε 5 μέρες γεματες, αλλά δε θέλουμε να μείνουμε παραπανω απο ενα βραδυ εκεί, τι θα προτεινατε ? Χωρίς παιδια
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Εγώ θα κρατούσα σαν έδρα το Μιλάνο... Θα πήγαινα 1 μέρα λίμνη Κόμο μία μέρα Βερόνα πιθανόν 1 μέρα Τορίνο πιθανόν και μία Μπέργκαμο.. Εξαρτάται από τον τρόπο μετακίνησης σας το μπάτζετ και την εποχή ..
 

anna91

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σας!
Χαιρομαι πολύ που βρίσκομαι στην όμορφη ταξιδιωτική ομάδα! Είμαι νέο μέλος.
Θα βρίσκομαι στο Μιλανο για λίγες μέρες και σκέφτομαι να κάνω μονοήμερη με τρένο στη λίμνη Γκαρντα.
Είναι εφικτό;
Ποια μέρη να επιλέξω και πως θα μεταβώ από το ένα στο άλλο; Υπάρχει κάποιο λεωφορείο;
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom