Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Μόλις επέστρεψα από το ταξίδι στη Βιέννη.Ονειρική πόλη.Θα μείνω όμως λίγο στο ταξίδι στην Μπρατισλάβα.Όποιος θέλει να την επισκευτεί , από Βιέννη είναι λιγότερο από μια ώρα με το τρένο και σίγουρα αξίζει τον κόπο.Παραθέτω κάποιες τελευταίες πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται.
Από τον σταθμό του U-BAHN Sudbahnof της Βιέννης φεύγει τρένο του ΟΒΒ κάθε μια ώρα περίπου, ξεκινόντας απο 5.28 το πρωί.Τελευταίο δρομολόγιο προς Μπρατισλάβα 00.28.Αντίστοιχα από Μπρατισλάβα προς Βιένη κάθε μια ώρα επίσης ξεκινόντας από 04.50 και σταματόντας 00.50.Στη Μπρατισλάβα ο κεντρικός σταθμός είναι η ΗLAVA STANICA αλλά έχει και δρομολόγια προς Pertzalka με την ίδια συχνότητα.
Το εισητήριο κοστίζει 14 ευρώ πάνε -έλα και συμπεριλαμβάνει τη χρήση λεωφορείων στη Μπρατισλάβα.Το ταξί από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της Μπρατισλάβας (Hlava stanica) προς το΄κέντρο της πόλης στοιχίζει 16 ευρώ περίπου. Η απόσταση όμως είναι κοντινή (15-20 λεπτά με τα πόδια).Βέβαια ο δρόμος έξω από τον κεντρικό σταθμό μυρίζει σαν τουαλέτα:shock: αλλά όσο πλησιάζεις στο κέντρο και στο κοινοβούλιο (μιας και είναι το πρώτο που συναντάς περπατόντας πρός το Δούναβη) τα πράγματα γίνονται πολυ καλύτερα;).
Αν πάρει κανείς ταξί αυτό σε αφήνει στην αρχή του πεζόδρομου απέναντι από το Δούναβη.Όλο το κέντρο της πόλης είναι πεζοδρομημένο.
Αν δεν έχετε χάρτη της πόλης της Μπρατισλάβας σας προμηθεύουν όταν κλείνετε τα εισιτήρια από το σταθμό της Βιέννης.Περιλαμβάνει όλα τα σημαντικά αξιοθέτα.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΉ ΣΗΜΕΊΩΣΗ: όταν κλείσετε τα εισιτήρια από τον σταθμό δε χρειάζετε να κλείσετε συγκεκριμένη ώρα αναχώρησης και επιστροφής.Φεύγετε μέσα στην ημέρα όποτε σας εξυπηρετεί και επιστρέφετε επίσης όποτε σας βολεύει την ίδια μέρα.
Αγγλικά στην πόλη δεν μιλάνε πολύ αλλά είναι εξυπηρετικοί και προσφέρονται να βοηθήσουν.
Αξίζει να επισκευτείτε το κάστρο (αν και αυτή την εποχή γίνονται έργα συντήρησης και η πρόσοψη του είναι εξ ολοκλήρου κρυμμένη) έχει καταπληκτική θέα όμως.!Όπως επίσης και το UFO καφέ πάνω στη γεφυρα απέναντι από το κάστρο.Καλό καφε στον κεντρικό πεζόδρομο είναι και το lancia ( Ventúrska 1 η οδός) ο καφές γύρω στα 2.80.
Αυτά προς το παρόν.
Υποτιμημένη πόλη κατα τη γνώμη μου.Όμορφη (στο κέντρο γιατί παραέξω τα πράγματα δεν είναι καλά).Αξίζει μια βόλτα, άλλωστε απέχει μόνο 60 χιλ. από την αυστριακή πρωτεύσα.:clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μία μικρή παρατήρηση: δε χρειάζεται ούτε ταξί ούτε ποδαράτο για να πάτε στο ιστορικό κέντρο της Μπρατισλάβα. Έξω από το σταθμό πάρτε ένα τραμ και θα είστε εκεί φτηνά και γρήγορα....

Τώρα για το αν αξίζει η Μπρατισλάβα, έχω άλλη γνώμη.....καλό είναι να κάνετε μια βόλτα αλλά 1 μέρα και πολύ είναι.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
GTS απλά έγραψα τις πιθανες επιλογές μετακίνησης.Όσο για το τραμ πολυ σωστα τα λες εγώ το ξεχασα;).Συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρηση οτι μια μέρα φτάνει και περισεύει.Απλά το προτείνω σαν μια ωραία εναλλακτική μονοήμερη εκδρομή από Βιέννη .
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
GTS απλά έγραψα τις πιθανες επιλογές μετακίνησης.Όσο για το τραμ πολυ σωστα τα λες εγώ το ξεχασα;).Συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρηση οτι μια μέρα φτάνει και περισεύει.Απλά το προτείνω σαν μια ωραία εναλλακτική μονοήμερη εκδρομή από Βιέννη .
Καλά κάνεις και το προτείνεις....αλλά η Βιέννη δε παίζεται :lol:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
MIAT καλως ήρθες, και εγω χθες αργα γυρισα περασα τελεια...πηγα και Μπρατισλαβα ..οπως ακριβως τα γραφεις ειναι..
προτιμησα να παω απο τη Schwedenplatz της Βιεννης και να παω με καταμαραν μεσω δουναβη. η τιμη στα 32 ευρω τα 2 ατομα αλλα πραγματικα αξιζε η διαδρομη....ηταν γυρω στα 90 λεπτα με ξεναγηση στην αγγλικη σε διαφορα σημεια...
Η Μπρατισλαβα μου αρεσε αρκετα θυμιζε λιγο Πραγα αυτη η αναγγενησιακη της ατμοσφαιρα, το ιστορικο της κεντρο ειχε τοσα μερη να δεις...
δυστιχως δεν πηγα στο καστρο με το τουριστικο τρενακι 1,30 ωρα στα 10 ευρω.....εγω να καθησω ακινητη τοση ωρα......και σε ενα τρενακι....και να ακουω ξεναγηση στη Γερμανικη γλωσσα ουτε με το περιστροφο....τα νευρα μου τσουρεκια.....
Περπατησαμε γυρω στις 6 ωρες με μια ωρα διαλειμα, το φαγητο τους απλα συμπαθητικο...αν και δεν καπνιζω ουτε πινω αλκοολ η μπυρα τους ηταν ελαφρια και με μεστη γευση.....μου αρεσαν πολυ τα μικρα ξυλινα κιοσκια στη πλατεια με παραδοσιακα ειδη, γλυπτα, παραδοσιακες κουπες του καφε(εχω συλογη απο ολο το κοσμο)κεραμικα...και βεβαια τα τιμησα δεοντος (cake- net που εισαι!!!!!)
επιστρεψαμε με τρενο για να δουμε τη διαδρομη απο ξηρας.....αλλα η θαλασσια διαδρομη δεν συγκρινοταν με τιποτα...φωτογραφιες θα ανεβασω συντομα.....

Αντωνη δεν σε ξεχασα pm θα σου στειλω !!!!!!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
rethimno, καλώς ήρθες κι εσύ!Ζηλεύω απίστευτα για το ταξιδάκι μέσω του Δούναβη.Εμείς δε βρήκαμε εισιτήρια και έτσι καταλήξαμε στο τρένο.Δεν ήταν άσχημα όπως είδες αλλά σίγουρα με το πλοίο θα ήταν τέλεια.Περιμένουμε fotos:clap:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
rethimno, καλώς ήρθες κι εσύ!Ζηλεύω απίστευτα για το ταξιδάκι μέσω του Δούναβη.Εμείς δε βρήκαμε εισιτήρια και έτσι καταλήξαμε στο τρένο.Δεν ήταν άσχημα όπως είδες αλλά σίγουρα με το πλοίο θα ήταν τέλεια.Περιμένουμε fotos:clap:

Ο.Κ ΜΙΑΤ σιγουρα θα κατεβασω αρκετες τραβηξα πολλες απο το καταμαραν κοντεψα 2 φορες να πεσω στο Δουναβη, προκειμενου να εχω καλη εικονα...λιγο χρονο χρειαζομαι γιατι ειλικρινα δεν εχω συνελθει.....επεσε και πολυ δουλεια στο γραφειο....
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ο.Κ ΜΙΑΤ σιγουρα θα κατεβασω αρκετες τραβηξα πολλες απο το καταμαραν κοντεψα 2 φορες να πεσω στο Δουναβη, προκειμενου να εχω καλη εικονα...λιγο χρονο χρειαζομαι γιατι ειλικρινα δεν εχω συνελθει.....επεσε και πολυ δουλεια στο γραφειο....
ok!θα δείξουμε επιεικεια!:bleh:.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
ok!θα δείξουμε επιεικεια!:bleh:.
Eυχαριστω για τη δεουσα κατανοηση:haha::haha:

Λεω να μη γραψω για τη Βιεννη αναλυτικα εχουν γραφτει αρκετα αλλωστε, αλλα να δωσω καποια extra tips για τους υποψηφιους μεονομενους ταξιδιωτες

Σαν αρχη η αγορα του explorer Viena ή top 10 viena δεν υπαρχει τιποτα καλλιτερο για αρχη, χωριζει αναλυτικα τη πολη ανα περιοχη και γραφει απο αξιοθεατρα, καφε, φαγητο,τιμες,γραμμες μετρο κ.λ.π οποτε φτιαχνεις αναλυτικα το προγραμμα σου

Ενα ζευγαρι καλα αθλητικα παπουτσια για το περπατημα (4 μερες συνεχομενες αθλητικο παπουτσι δεν εχω φορεσει ποτε μου )

Στο μετρο και να χαθεις θα σε πλησιασουν να σε ρωτησουν αν θελεις βοηθεια,μου ετυχε 3 φορες να κοιταω τα δρομολογια και να με ρωτησουν αγνωστοι αν χρειαζομε κατι
Σε καποιες στασεις στο CAT για αεροδρομιο υπαρχουν υπαλληλοι που αν καταλαβουν οτι εισαι ξενος σε παιρνουν απο το χερακι να σε πανε στο μηχανημα και να σου δειξουν πως να βγαλεις εισιτηριο, και εκει εχει οδηγιες στα Γερμανικα

Αν ταξιδευετε με AUSTRIAN στη σταση μετρο LANDSTRASSE WIEN MITTE αλαζοντας για το cat μπορεις να κανεις τσεκ-ιν τις αποσκευες σου και να σου τις μεταφερουν αυτοι στο αεροδρομιο.......(οπως ακριβως στο δικο μας:bleh::bleh::bleh:)

Στα περισσοτερα ΑΤΜ τραπεζων η ωρολογια στο πληκτρολογιο ειναι γραμμενη στην Γερμανικη γλωσσα, οποτε μη πειραματιζεστε οταν οι τραπεζες ειναι κλειστες γιατι υπαρχει περιπτωση να τραβηξει τη καρτα μεσα, και αντε να ξαναγυρισεις να την παρεις...

Επιβαλετε η αγορα της VIANA KART για να σας δωσουν ενα κοκκινο βιβλιαρακι με κουπονια που σου εξασφαλιζει εκπτωση απο 10-25% σε μουσεια, καφε, εστειατορεια κ.λ.π ασε που δεν χωλοσκας για ψιλα στην αγορα εισιτηριων....
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
σε 20 μερες θα μαι και εγω εκει .και αυτες ειναι οι λεπτομερειες που χρειαζομαι!!σευχαριστω rethimno.γραψε οτι αλλο θυμηθεις please!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Σιγα μη ξεχνουσα το αεροδρομιο......ειναι πιο οικονομικο απο το δικο μας, και να πας 2 ωρες πριν τη πτηση αν θελεις σοπινκ

Μεγαλες διαφορες βρηκα στα γυναικεια καλλυντικα π.χ στη σειρα της channel αν χρεισιμοποιεις, επισης και στα περισσοτερα body- cream και body lotion (armani. moschino,versatse,)
Ανδρικες κολωνιες αυτες που ειδα εγω οι τιμες ήταν ιδιες με το Βενιζελο.....

Οταν φτασεις στο αεροδραμιο μη περιμενεις να βρεις αμεσως τις αποσκευες σου,εκτος και αν εχεις υπηρετησει πεζοναυτης.....κατι θα εχεις μαθει...
περπατας ενα τεραστιο διαδρομο με πολλα μαγαζια αριστερα και στο τελος του διαδρομου, θα κατεβεις κυλιομενες σκαλες για να τις παρεις.....
Οι περισσοτερες ταμπελες ειναι στη Γερμανικη....αλλα μη ξεγαλαστεις απο τους υπολοιπους....αλλος μπορει να παει στη εξοδο....αλλος να εχει ανταποκριση με αλλη πτηση....εσυ προχωρας στο διαδρομο και μετα στα σκαλια κατω...

Οτι αλλο θυμηθω θα επανελθω.....
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Σκιουρακι για παρτι σου γραφω μπορω να κανω και αλλιως ????

Τη περιφημη αγορα NASCHMARKT να τη ξεχασεις αν και σουπερ διαφημισμενη ειναι μια μαπα και μιση
Δεν παμε στη Βιεννη να δουμε λαχανικα και φρουτα....ουτε να αγορασουμε τις ξεπεσμενες αντικες απο το παζαρι....αν θελεις αγορες η λεοφωρο MARIAHILFER STRASSE εχει καταπληκτικα μαγαζια οχι οτι δεν τα τιμησα....κοντεψα να μετρησω και τα πλακακια στο πεζοδρομιο απο το πηγαινε - ελα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom