Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
καλήμερα στην παρέα .Νέος στο forum και θέλω τα φώτα σας για βιεννη.
Πετάω για βιεννη 25/1 το απόγευμα και επιστροφή 29/1 πρωινή πτήση που σημαίνει ότι θα είμαι βιεννη κάτι λιγότερο από 3,5 μέρες. Επειδή θέλω να πάω και μια ημερήσια Μπρατισλάβα και έχω μπερδευτεί λίγο με τα αξιοθέατα δεν ξέρω αν θα μου φτάσει ο χρόνος να τα δω όλα . Τα αξιοθέατα που θέλω να δω οπωσδήποτε βιεννη είναι παλάτια schonbrunn ,hofburg,μουσείο sisi(σκέφτομαι να βγάλω το sisi ticket) ,άνω belvedere και μουσείο Kunsthistorisches .Προλαβαίνω να τα δω όλα αυτά σε δυο μέρες? η να βγάλω από το πρόγραμμα τελείως την Μπρατισλάβα και να αφιερώσω όλο το χρόνο στην βιεννη?
οποιαδήποτε άλλη συμβουλή η πρόταση είναι ευπρόσδεκτη :)
ευχαριστώ
H γνώμη μου είναι να αφήσεις έξω την Μπρατισλάβα και να χαρείς τη Βιέννη. Εφόσον θέλεις να δεις και τα 2 παλάτια και τα δύο μουσεία νομίζω ότι οι 3,5 γεμάτες μέρες είναι αρκετές για να μπορέσεις να απολαύσεις τη πόλη χωρίς να τρέχεις. Επίσης, δες εάν σε ενδιαφέρει να δεις και την Εθνική βιβλιοθήκη που είναι δίπλα ακριβώς στο παλάτι Hofburg και είναι πολύ εντυπωσιακή!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
καλήμερα στην παρέα .Νέος στο forum και θέλω τα φώτα σας για βιεννη.
Πετάω για βιεννη 25/1 το απόγευμα και επιστροφή 29/1 πρωινή πτήση που σημαίνει ότι θα είμαι βιεννη κάτι λιγότερο από 3,5 μέρες. Επειδή θέλω να πάω και μια ημερήσια Μπρατισλάβα και έχω μπερδευτεί λίγο με τα αξιοθέατα δεν ξέρω αν θα μου φτάσει ο χρόνος να τα δω όλα . Τα αξιοθέατα που θέλω να δω οπωσδήποτε βιεννη είναι παλάτια schonbrunn ,hofburg,μουσείο sisi(σκέφτομαι να βγάλω το sisi ticket) ,άνω belvedere και μουσείο Kunsthistorisches .Προλαβαίνω να τα δω όλα αυτά σε δυο μέρες? η να βγάλω από το πρόγραμμα τελείως την Μπρατισλάβα και να αφιερώσω όλο το χρόνο στην βιεννη?
οποιαδήποτε άλλη συμβουλή η πρόταση είναι ευπρόσδεκτη :)
ευχαριστώ
Και η δική μου γνώμη είναι να μην πας στην Μπρατισλάβα.
Θέλεις χρόνο επίσης για να περπατήσεις στο κέντρο,να δεις και κάποιες εκκλησίες,να πας στο Prater όπως και στα Hundertwasserhouse.
 

ronnio

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Σας ευχαριστώ και τους δυο για της γρήγορες απαντήσεις ,θα ακολουθήσω λοιπόν την συμβουλή σας και θα βγει η Μπρατισλάβα άπο το μενού :)
 

Paso

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξιδεύω αρχες Μαρτίου σε Βουδαπεστη-Μπρατισλάβα-Βιέννη γνωρίζετσι τη καιρό κάνει συνήθως…?? Επίσης γνωρίζεται πως να πάω από Μπρατισλάβα στη Βιέννη με πιο μεταφορικό είναι πιο οικονομικό και σε πιό σταθμό φτάνει..??
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Από Μπρατισλάβα ο κεντρικός σταθμός τραίνων είναι η ΗLAVA STANICA και μια κεντρική στάση θα μπορούσε στη Βιεννη να είναι η U-BAHN Sudbahnof..Έχει πολύ συχνά δρομολόγια και θεωρώ το τραίνο πιο άνετο από το λεωφορείο.Πιστευω όμως ότι είναι οικονομικότερο το δεύτερο..Αν επιλέξεις την fixbus λίγο που είδα έχει κ με 5€.Είναι νωρίς από τώρα να δεις για καιρό ...
 

takaroun

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Ταξιδεύω αρχες Μαρτίου σε Βουδαπεστη-Μπρατισλάβα-Βιέννη γνωρίζετσι τη καιρό κάνει συνήθως…?? Επίσης γνωρίζεται πως να πάω από Μπρατισλάβα στη Βιέννη με πιο μεταφορικό είναι πιο οικονομικό και σε πιό σταθμό φτάνει..??
'Oπως τα είπε ο vagar78,εγώ πάντως πήρα λεωφορείο για Βιέννη και πλήρωσα 5 ευρώ.Πολύ συχνά δρομολόγια και γύρω στα 50 λεπτά να φτάσεις.Δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Καλησπέρα!!
Από κέντρο Βιέννης για κέντρο Μπρατισλάβα ποιος ειναι ο πιο εύκολος τρόπος μετάβασης;
Βλέπω μπορει να διαλέξει κάποιος τρένο ή λεωφορείο που ξεκινούν και καταλήγουν σε διαφορετικα σημεία?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα!!
Από κέντρο Βιέννης για κέντρο Μπρατισλάβα ποιος ειναι ο πιο εύκολος τρόπος μετάβασης;
Βλέπω μπορει να διαλέξει κάποιος τρένο ή λεωφορείο που ξεκινούν και καταλήγουν σε διαφορετικα σημεία?
Το Flixbus είναι βολικό και οικονομικό με αρκετά δρομολόγια καθημερινά (όπως και οι Slovak lines για τις οποίες δεν έχω προσωπική άποψη)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα!!
Από κέντρο Βιέννης για κέντρο Μπρατισλάβα ποιος ειναι ο πιο εύκολος τρόπος μετάβασης;
Βλέπω μπορει να διαλέξει κάποιος τρένο ή λεωφορείο που ξεκινούν και καταλήγουν σε διαφορετικα σημεία?
Με το τρένο το εισιτήριο κοστίζει 14€ /διαδρομή και κάνει μία ώρα από τον κεντρικό σταθμό της Βιέννης μέχρι τον κεντρικό της Μπρατισλάβα.
Αν ταξιδεύεις Δεκέμβρη που έχει κίνηση στη Βιέννη νομίζω ότι θα φτάσεις πιο γρήγορα με το τρένο.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Δεν σκέφτηκα τη κίνηση... έκλεισα με Regiojet 4.95 Ευρώ. Ελπίζω να μην χάσουμε πολύ χρόνο!
 

teoxen

Member
Μηνύματα
44
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαλβιδες
Ξέρουμε από Βιέννη τι υπάρχει και συμφέρει για να πάω μονοήμερο Μπρατισλάβα?
Θέλω να πάω πρωί πρωί να κάνω την βόλτα μου και να γυρίσω βράδυ.
Νομίζω κάπου διάβασα ότι υπάρχει και καράβι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ξέρουμε από Βιέννη τι υπάρχει και συμφέρει για να πάω μονοήμερο Μπρατισλάβα?
Θέλω να πάω πρωί πρωί να κάνω την βόλτα μου και να γυρίσω βράδυ.
Νομίζω κάπου διάβασα ότι υπάρχει και καράβι.
Νομίζω ότι το λεωφορείο είναι η προτιμότερη επιλογή, με συχνά δρομολόγια ανά ώρα και χαμηλό κόστος. Σε 45 περίπου λεπτά είσαι από τη μια πόλη στην άλλη. Αν υπάρχει και καράβι (δε το γνωρίζω) θα ναι σίγουρα ωραία εμπειρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom