Πληροφορίες

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολλοί φίλοι κατά καιρούς έχουν γράψει μέσα στο φόρουμ πληροφορίες για διάφορα Θεματικά Πάρκα που έχουν επισκεφθεί. Γενικά τα πάρκα αυτά είναι αγαπητά σε μικρούς (που ξετρελαίνονται) αλλά και μεγάλους (που ξετρελαίνονται ακόμα πιο πολύ!!!). Νομίζω λοιπόν οτι
1. θάταν καλό να συγκεντρώσουμε εδώ όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορούμε για αυτά προκειμένου αυτές να είναι χρήσιμες στα ταξίδια μας. Πριν λίγες μέρες άνοιξα ένα αντίστοιχο θέμα στο Γενικό Φόρουμ όπου έχουν ήδη γραφτεί κάποιες πληροφορίες και πιθανά να συνεχίσουν να γράφονται από μέλη που μπορεί και να μη συμμετέχουν στο γκρουπ. Είναι εδώ Ίσως θα ήταν πιο χρήσιμο να ανοίγαμε ένα θέμα για κάθε πάρκο που έχουμε επισκεφτεί (ιδέα του Δευκαλίωνα που μου άρεσε) και να γράφουμε εκεί ο καθένας τις εμπειρίες του.
2. Να προτείνουμε ο καθένας αν μπορούμε να περιλάβουμε και τους ζωολογικούς κήπους, τα ενυδρεία, δελφινάρια και λοιπά. Κατα τη γνώμη μου αποτελούν θεματικά πάρκα που προσφέρουν γνώση με αρκετή δόση διασκέδασης.

Καλώς ήλθαμε λοιπόν στο θέμα που ενθουσιάζει μικρούς και μεγάλους και Καλή μας Διασκέδαση:clap:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Λοιπον, εγω εχω παει στη Eurodisney, στο Portugal dos pequenitos της Πορτογαλιας, στο Satului του Βουκουρεστιου και σε τρια της Γερμανιας, το ενα απο το οποιο το αναφερω σε προηγουμενη απαντηση. Τα αλλα δυο θα πρεπει να τα ψαξω (ονοματα και ακριβης τοποθεσια) και θα ενημερωσω!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
προχειρα αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το loro park στην τενεριφη. www.loroparque.com
ουσιαστικα ειναι μια απο τις ατραξιον του νησιου.χιλιαδες επισκεπτες καθημερινα.ηταν παρα πολυ περιποιημενο και οι υπαλληλοι εξυπηρετικοτατοι.ειδα σοου με θαλασσιους ελεφαντες-τελικα ειναι τα πιο παιχνιδιαρικα και αν τα παρατηρησετε οι κινησεις τους μοιαζουν πολυ με τις δικες μας-με ορκες,με δελφινια και !!παπαγαλους!το θετικο ειναι οτι τα ζωακια ηταν σε εξαιρετικη κατασταση.ειδα και ειδικο δωματιο με ορχιδεες.εξαιρετικο.παρα πολλα ζωακια!
το αλλο που μου ερχεται σαν δευτερο ειναι το artis zoo στο αμστερνταμ.εκεινο ειναι καθαρα ζωολογικος κηπος,δεν ηταν πολυ καθαροι οι χωροι με τα ζωα,ηταν βεβαια μια τεραστια εκταση,ειχε πολυ ομορφους κοινοχρηστους χωρους οπου οι ολλανδοι εκαναν με τα παιδακια τους πικ νικ,και ειχε εναν χωρο φυσικης ιστοριας αλλα και ενα πλανηταριο!παρακολουθησα ενα ντοκυμαντερ για το διαστημα και τους αστροναυτες!στα ολλανδικα βεβαια οπου δεν καταλαβαινες και πολλα αλλα ηταν πολυ ωραιο.συντομα θα παω και στο aquarium της βαρκελωνης οποτε θα σας πω και αλλες εμπειριες!
 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Λοιπον, εγω εχω παει στη Eurodisney, στο Portugal dos pequenitos της Πορτογαλιας, στο Satului του Βουκουρεστιου και σε τρια της Γερμανιας, το ενα απο το οποιο το αναφερω σε προηγουμενη απαντηση. Τα αλλα δυο θα πρεπει να τα ψαξω (ονοματα και ακριβης τοποθεσια) και θα ενημερωσω!
Αυτό της Πορτογαλίας είναι .:: Portugal dos Pequenitos ::. - Home το Ρουμάνικο Muzeul Satului (στα Ρουμάνικα) και για ενημέρωση στα Αγγλικά Village Museum Satului | Bucharest | Travel Story and Pictures from Romania
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ευχαριστουμε Δημο για τα Λινκ! Για το παρκο της Πορτογαλιας εχω ανεβασει βιντεακι απο το Youtube. Προσθετω και ενα παρκο κοντα στη Νυρεμβεργη, ιδανικο για παιδια.
http://www.schloss-thurn.de/
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
Den Gamle By. Danmarks K
ενα τελειο παρκο στην Δανια συγκεκριμενα στο Aarhus ειναι αναπαρασταση της παλιας Δανιας.Ακομη υπαρχει και το tivoli
TIVOLI
Τα καλυτερα παρκα που εχω παει αν και στο tivoli πηγα βραδυ και δεν ηταν ανοιχτα τα παιχνιδια ηταν τελεια.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμα για το ταξίδι μου στο Παρίσι σε λίγο καιρό μαζί με τη μεγάλη μου κόρη.
Πάμε Πέμπτη απόγ. και επιστρέφουμε Δευτέρα απόγ. Σίγουρη είναι η Eurodisney για την Παρασκευή. Δεν μπορούμε όμως και κάθε μέρα να είμαστε στα πάρκα.
Τι μου προτείνετε λοιπόν, Αστερίξ, la villete, κήποι των Βερσαλλιών ή κάτι άλλο? Σημειωτέον θα πρέπει να πάμε Σ/Κ οπότε θα έχει κόσμο ή Δευτέρα πρωί οπότε θα έχουμε μισή μέρα στη διάθεσή μας.
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμα για το ταξίδι μου στο Παρίσι σε λίγο καιρό μαζί με τη μεγάλη μου κόρη.
Πάμε Πέμπτη απόγ. και επιστρέφουμε Δευτέρα απόγ. Σίγουρη είναι η Eurodisney για την Παρασκευή. Δεν μπορούμε όμως και κάθε μέρα να είμαστε στα πάρκα.
Τι μου προτείνετε λοιπόν, Αστερίξ, la villete, κήποι των Βερσαλλιών ή κάτι άλλο? Σημειωτέον θα πρέπει να πάμε Σ/Κ οπότε θα έχει κόσμο ή Δευτέρα πρωί οπότε θα έχουμε μισή μέρα στη διάθεσή μας.
Εμεις ξοδεψαμε σχεδόν μισή ημέρα στο la villete και μας άρεσε ιδιαιτερα αν θελεις κάτι διαφορετικό απο τα κλασικά παρκα. Στο χώρο υπάρχει το μουσειο τεχνολογιας το οποιο είναι αξιόλογο η geode οπου μπορεις να δεις κάποιο ντοκιμαντέρ σε μια απο τις μεγαλυτερες οθονες του κοσμου το μουσειο μουσικης με πολλές δραστηριότητες κλπ. Τα παιδιά μας έμειναν ιδιαιτέρα ευχαριστημένα από το χώρο. έκτος απο την la villete, υπάρχουν τόσα πράγματα στο Παρίσι να δεις και να κάνεις που πραγματικά δεν ξέρω τι να σου προτείνω για 2 ημέρες.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Dickens World

Dickens World - UK Attraction based in Kent, Chatham - Celebrating the World of Charles Dickens

Η ζωή στη βικτοριανή Αγγλία, οι ήχοι και οι μυρωδιές της, οι ”καλύτερες και οι χειρότερες εποχές” όπως απεικονίζονται στην ”Ιστορία δύο πόλεων” και, βέβαια, οι χαρακτήρες των ιστοριών του Ντίκενς είναι τα κύρια σημεία της εικονικής πραγματικότητας που θα ζήσουν οι επισκέπτες του πάρκου.
Η επιβλητική αρχιτεκτονική της εποχής, οι πλακόστρωτοι δρόμοι, τα κακοσυντηρημένα κτίρια, πιστά αντίγραφα των ζωηρών περιγραφών των βιβλίων, συμβάλλουν στη δημιουργία της κατάλληλης ατμόσφαιρας. Και το ταξίδι ξεκινά.

SUN
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.558
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom